Windows 10 keskustelu

Mistä tietää mitä tietoja tuo päivitys sitten on poistanut? Kokonaisia kansioita. Ei ole kyllä minulle tärkeä tieto, koska mitään tärkeää ei läppärillä ole mitä ei olisi pöytäkoneella. Mutta jos jotain random-fileitä aina jostain tipahtanut kyydistä niin kyllähän tuo olisi katastrofi tarkastaa että mitä!
 
Kyse on noista vakio Documents, Pictures, Desktop yms kansioista jotka voi mäpätä uudelleen toiselle kovalevylle tahi vaikka verkkokansioon ottamalla properties -> location ks kuva (tai group policyllä). Päivityksen oli tarkoitus siivota siirron jälkeen alkuperäiseen paikkaan jäänyt tyhjä kansio pois hämmentämästä käyttäjiä. Nyt jotkut käyttäjät tätä move komentoa käyttäessä ovat vastanneet seuraavaan kysymykseen "siirretäänkö tiedostot?" = EI jolloin kansio on siirtynyt mutta tiedostot jääneet vanhaan kansioon. Ja päivitys poisti tämän vanhan kansion turhana.

mydocuments_move.png
 
Viimeksi muokattu:
Eli onko näin, että jos noiden kansioiden oletussijaintia ei ole muuttanut, niin mitään ei ole hävinnyt? Vai onko tuo bugi esiintynyt vakiopolkuisissakin omissa tiedostoissa?
 
Minulla mitään ei näyttänyt hävinneen mutta documents kansion nimi muuttui suomenkieliseksi eli muotoon Asiakirjat. Myös tyhjä Documents kansio jäi. Käytössä siis englannin kielinen Windows.
 
Viimeksi muokattu:
Osaako kukaan sanoa, mistä johtuu että windows näyttää että ilmoituksia olisi tarjolla, mutta avattuani tuon siellä ei ole kuitenkaan mitään. Tuo ei myöskään kuittaudu pois tuosta, vaan on aina uudelleen käynnistykseen asti.

a.png
 
Windowsin snipping toolin uusi versio toimii hienosti, ottaa myös vanhan mukaan :)

upload_2018-10-14_22-26-50.png
 
Levykuva on aika hyvä turva lähes kaikkeen. Ollut jo vuosia pelastamassa ties minkä jälkeen. :tup:
 
Justiinsa äskettäin tipahti pieni päivitys eikä läppärin äänikortti toimi enää. No jaa... ehtii huomennakin selvitellä nyt täytyy mennä nukkumaan.
Minä latasin ja asensin Realtekin ääniajurin, niin rupesi äänet kuulumaan.
 
Mulla on HP:n EliteBook-läppäri, jossa on ollut Win10 1511-versiosta lähtien. En ole koskaan kuullutkaan mistään HP:n omasta näppisajurista.

Kieltämättä mietin itse kanssa mitäköhän tuo mahtanee tarkoittaa, en vain jaksanut sen enempää kahlata noita päivitystietoja lävitse. Kurkkasin omasta Lenovosta ja tässä ainakin perusajurit käytössä (Standard PS/2 Keyboard, valmistajana Microsoft ja päiväys 21.6.2006). Kaikki FN-napit yms. toimivat kuten pitääkin.

Saattaa olla kyse jostain pöytäkoneen multimedianäppiksestä.
 
Näh, varmistukset on sitä varten. PC -maailma on aika mahdoton pitää täysin ongelmattomana ziljoonien erilaisten kokoonpanojen ja ajuriyhdistelmien vuoksi.

Näin se on. Tästä hyvä esimerkki tältä päivältä:

bash_error.png


Kirjautumisen jälkeen saan tuon libdl.so.1 virheen ja eikun takaisin loginiin... Eipä sitten kirjauduta tuolla käyttäjällä. Onneksi roottina pääsee sisälle korjausta varten, siellä kun on tcsh käytössä. Jos ei muuta niin eilinen snapshot käyttöön.
 
Mitä ihmettä tällainen on? Aivan järjetöntä ihmisen ärsyttämistä. Miten tuon saa pois?

W10:n sähköposti tulkitsee tuon niin, että olet alkanut tekemään listaa ranskalaisilla viivoilla. Jos ensimmäisen listan kohdan jättää tyhjäksi ja painaa enteriä, softa hylkää koko listan. Esim. Word toimii ihan samalla tavalla. Ei tuota minun tietääkseni saa pois W10-spostista.
 
en tiedä kuuluuko tähän ketjuun, mielestäni kuuluu.

päätin tuossa lyödä setin levälleen ja myydä mm. emon alta pois.

kymppi siis asennettu 1155 kantaiselle + I5 3350p

löin kylmästi SSD:n kiinni 775-kantaiseen + Q9550 poistamatta ajureita taikka mitään, normaali sammutus.

kovasti 10 mietti eka bootissa ja kuva jäi loggauksen jälkeen harmaaksi, toisella bootilla upeasti työpyödälle ja ainoastaan pari ajuria piti manuaalisesti(automaattisesti netistä)päivittää.

huikea esitys sanoisin:smoke:
 
Hei!
mutta yksi ärsyttää jatkuvasti ja se on kun otat uuden rivin (enter), painat viiva ja sitten välilyönti: viiva pomppaa monta väliä eteenpäin. Jos painat perään enter niin viiva häviää kokonaan. Mitä ihmettä tällainen on? Aivan järjetöntä ihmisen ärsyttämistä. Miten tuon saa pois?

Windows 10 Mailissa aina muotoilut päällä eikä saa plain text tilaan, se on vähän palikka. Viivan kanssa olettaa että teet listaa ja sisentää automaattisesti. viiva, ei välilyönti ja shift+enter jättää sen siihen, mutta en tiedä onko tuosta hyötyä.
 
@Molle @Sire @Obi-Lan

Kiitokset vastauksista!

Sähköpostiohjelma lähtee sitten vaihtoon. Minulle aivan käsittämätöntä että tuota ei saa pois käytöstä. Kyse on kuitenkin sovelluksesta johon lähinnä kirjoitetaan, niin miksi ihmeessä estetään tyyliltään vapaa tekstin kirjoittaminen ja omatoiminen muokkaaminen. Älytöntä.

Pitää laittaa Microsoftille palautetta asiasta jos pompsahtaa taas se Windowsin palauteakkuna auki.

Feedback hubiin ( WIN + F) vaan palautetta. Ehkä siihen reagoidaan nopeammin kuin tiedostojen katoamiseen päivityksen yhteydessä.
 
en tiedä kuuluuko tähän ketjuun, mielestäni kuuluu.

päätin tuossa lyödä setin levälleen ja myydä mm. emon alta pois.

kymppi siis asennettu 1155 kantaiselle + I5 3350p

löin kylmästi SSD:n kiinni 775-kantaiseen + Q9550 poistamatta ajureita taikka mitään, normaali sammutus.

kovasti 10 mietti eka bootissa ja kuva jäi loggauksen jälkeen harmaaksi, toisella bootilla upeasti työpyödälle ja ainoastaan pari ajuria piti manuaalisesti(automaattisesti netistä)päivittää.

huikea esitys sanoisin:smoke:
Säilyikö aktivointi? :kahvi:
 
Missä voi muuttaa näppäimistö-asetuksia, jos on vanhempi multimedianäppis, johon haluaa liittää jotain toimintoja ei toimiviin näppäimiin?Ja ehkä toimiviinkin. En löytänyt edes makro-asetuksia mistään, netissä ja youtubessa mainostettiin vain epäilyttäviä kolmannen osapuolen ohjelmia.

Katso saatko näppäimistä keycoden ulos käyttöjärjestelmään asti, esim. täällä. Jos saat, mäppää ne toiseksi vaikka Sharpkeysin avulla.
 
Eivät antaneet elonmerkkejä. Mielessä oli vaan että vaikka tuota lock desktop-nappulaa painamalla olisi mennyt lepotilaan. Kiitos vinkistä, tämä vaikuttaa myös kelvolliselta.

Joo, eli jos ei tule keycodea niin vitsit ovat vähissä koska tarkoittaa että käyttöjärjestelmän näkökulmasta näppäintä ei ole painettu.

Ei oikein muuta vaihtoehtoa ole kuin löytää ko. näppäimistöön kuuluva softa oltava joka osaa keskustella näppäimistön kanssa oikein.
 
  • Tykkää
Reactions: 111
Flac tagien lukija taas vaihteeksi perseilee. Mahtuu x merkki/bittiä per tagi ennen kuin poikkasee.
 
Mulla Windowsin use case on $softan käynnistäminen ja sitten sillä hommien tekeminen, pelaaminen tms. Ei haittaa vaikka featuret tulee myöhässä tai vaikkei tulis ikinä. Samalla lailla ikonista klikkaan $softan päälle oli sit windows 95 tai 10.

Käyttis on eri näköinen ja ei kaatuile enää niin usein. Markkinointityyppien pitää työllistää itseään, joten kaikenlaista kilkettä mätetään entistä enemmän päälle jottei markkinamiehiltä ja koodareilta loppuisi työt. Eipä tule äkkiseltään 64-bittisyyden lisäksi mieleen jotain muuta featurea, mitä olisin windowsilta kaivannut viimeisen 10v sisällä. Eli featurepäivityksillä ei ole ikinä mikään kiire ollut.

Ainoa syy miksi olen päivittänyt windowsia on, että ajureita tms. ei saa enää vanhalle windowsille. Esim. prosessorit nykyään vaativat uusinta uutta alle.
 
Mikä asetus on pielessä kun koneen käynnistyessä käynnistyy myös ohjelmia mitkä ovat sammutushetkellä ollut auki? Hyvin ärsyttävää kun aukeaa koneen käynnistäessä selainta, snipping toolia yms. Olen disabloinut nopean käynnistyksen virranhallinnasta, mutta ainakaan se ei auttanut.
 
Se on ominaisuus, ei saa pois. (ainakaan kun siitä kysyin n. 6kk sitten itse) Käytä esim classic shelliä (vai mikä se uus forkki onkaan) ja sitä kautta shutdown dialog käyttöön, tai sitten shutdown.exe /s komentoa.
 
For Windows 10 (Version 1709 and later), select the Start Windows logo Start button button, select Settings Gear-shaped Settings icon > Accounts Contact icon > Sign-in options. Under Privacy, turn off Use my sign-in info to automatically finish setting up my device and reopen my apps after an update or restart.
 
Mulla jostain syystä toinen kone tekee tuota mutta toinen ei ja asetuksiin en ole koskenut.
 
Mikä asetus on pielessä kun koneen käynnistyessä käynnistyy myös ohjelmia mitkä ovat sammutushetkellä ollut auki? Hyvin ärsyttävää kun aukeaa koneen käynnistäessä selainta, snipping toolia yms. Olen disabloinut nopean käynnistyksen virranhallinnasta, mutta ainakaan se ei auttanut.
Asetukset -> Tilit -> Kirjautumisasetukset -> Alin asetus ("Viimeistele laitteen jnejne...") pois päältä.
 
Mistähän voisi johtua kun satunnaisesti läppärin näyttöön jäätyy päälle palkki? Tulee kun käyttää hiiren oikeaa, siis esim. avaa sovelluksessa, ominaisuudet tmv. eikä siis tietysti aina.

Lähinnä mikä olisi helpoin tapa saada tuo palkki pois ilman boottia?
 
Mistähän voisi johtua kun satunnaisesti läppärin näyttöön jäätyy päälle palkki? Tulee kun käyttää hiiren oikeaa, siis esim. avaa sovelluksessa, ominaisuudet tmv. eikä siis tietysti aina.

Lähinnä mikä olisi helpoin tapa saada tuo palkki pois ilman boottia?

//OT
Näin krapulassa tuli mielenkiintoinen kuva päähäni tuosta sun ongelmakuvauksesta: Näytön päälle ilmestyy jäästä koostunut I-palkki, joka sulaa pois välittömästi kun käynnistät koneen uudelleen :D.
OT//

Mut, sitten ihan asiaan: Ootko kokeillu perinteistä, eli poistaa näyttiksen ajurit DDU:lla ja asentaa sen jälkeen uusimmat ajurit? Ja ihan vikasietotilan kautta se ajureiden poisto mielellään.
 
//OT
Näin krapulassa tuli mielenkiintoinen kuva päähäni tuosta sun ongelmakuvauksesta: Näytön päälle ilmestyy jäästä koostunut I-palkki, joka sulaa pois välittömästi kun käynnistät koneen uudelleen :D.
OT//

Mut, sitten ihan asiaan: Ootko kokeillu perinteistä, eli poistaa näyttiksen ajurit DDU:lla ja asentaa sen jälkeen uusimmat ajurit? Ja ihan vikasietotilan kautta se ajureiden poisto mielellään.

:D

Tässä integroitu näyttis, pystyykö silti päivittämään ajurit tuolla?

Video Card: Intel Valleyview SoC - Integrated Graphics Controller [C0] [ACER]
Driver Description: Intel(R) HD Graphics
Driver Version: 10.18.10.4276
Driver Date: 17-Aug-2015
 
Olisi tarkoitus laitella Win10 toiselle kovolle Win7 asennuksen rinnalle, niin jostain olin lukevinani että tuohon Win10 kävisi tuo Win7 lisenssi, vai oliko tämä ainoastaan silloin alkuaikoina ku sai päivittää ilmaiseksi? Vai onko parempi vaan hommata kokonaan uusi lisenssi? Onko tuon samalle koneelle Win10 asennuksen kanssa mitään erityistä humioitavaa? Ainakin aikoinaan oli XP ja Win7 ongelmitta samassa koneessa eri kovoilla.
 
:D

Tässä integroitu näyttis, pystyykö silti päivittämään ajurit tuolla?

Video Card: Intel Valleyview SoC - Integrated Graphics Controller [C0] [ACER]
Driver Description: Intel(R) HD Graphics
Driver Version: 10.18.10.4276
Driver Date: 17-Aug-2015

Juu kyllä pystyy.

[edit] DDU:lla siis vain poistettaan ajurit ja uudet pitää ladata Intelin sivuilta: Downloads for Graphics Drivers
 
Milloinkahan 1809 versio tulee saataville korjattuna. Tympii odottaa kun ois muutama kone odottamassa uutta versiota.
 
Olisi tarkoitus laitella Win10 toiselle kovolle Win7 asennuksen rinnalle, niin jostain olin lukevinani että tuohon Win10 kävisi tuo Win7 lisenssi, vai oliko tämä ainoastaan silloin alkuaikoina ku sai päivittää ilmaiseksi? Vai onko parempi vaan hommata kokonaan uusi lisenssi? Onko tuon samalle koneelle Win10 asennuksen kanssa mitään erityistä humioitavaa? Ainakin aikoinaan oli XP ja Win7 ongelmitta samassa koneessa eri kovoilla.

Kuulemma W7 lisenssi toimii edelleen W10 aktivoinnissa. Kunhan et käytä sitä samaa lisenssiä jolla se seiska on jo aktivoitu jos kerta dual boottia meinasit, jäi tuossa vähän epäselväksi oliko sinulla ylimääräistä seiskan lisenssiä.

Kympin asennus seiskan rinnalle onnistuu ongelmitta, minullakin ne tällä hetkellä dual bootissa. Ainoastaan niiden system restoret tuntui taistelevan kumpi käyttöjärjestelmä niitä hallitsee, ensin seiskan system restore hallitsi niitä väkisin, sitten otin molemmista sen pois päältä jonka jälkeen luultavasti jokin kympin päivitys on laittanut sen takaisin päälle ja nyt kymppi hallitsee niitä. Muuten ovat tulleet hyvin toimeen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
296 171
Viestejä
5 053 081
Jäsenet
81 089
Uusin jäsen
petriii

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom