- Liittynyt
- 03.03.2018
- Viestejä
- 1 276
Tottakai sen rakentaminen kestää kauan ja siksi ydinvoima onkin pitkän tähtäimen suunnittelua ja omavaraisuuden parantamista. Tuulivoima vain käy hyödyttömäksi, kun sitä ei voida varastoida tehokkaasti ja käyttää kun tarve on suurin. Eli näillä näkymin näkisin sille omavaraisuudelle ja miksei vaikka myyntiinkin asti tuottamiselle ihan järkeviä perusteita sanoa kyllä. Jos siis joku sellaisen haluaa alkaa rakentamaan.Tärkeissä kysymyksissä on myös tärkeää käyttää huolellista harkintaa. Lisäydinvoima ei ole enää mikään "Ehdoton kyllä", mitä se oli vielä sanotaan nyt 10 vuotta sitten, vaan se on nykyään enemmänkin "Todennäköisesti kyllä, ainakin kaiken varalta, olettaen että siihen löytyy yksityistä rahaa".
Ydinvoimaloissa kestää se 10 vuotta ja hinta on korkea. Puolahan juuri tilasi USA:sta kolme voimalaa, tavoitteena saada ne linjoille vuonna 2033 ja hintalappu on 40 miljardia euroa. Reaktorit on AP1000:ia joiden sähköteho on siellä jossain 1100 MW paikkeilla. Siitä voi lähteä laskemaan arvioita kuinka pitkään kestäisi saada rahat takaisin.
Erittäin halpa tuulivoima on kuitenkin luonut todella suuren markkinatarpeen tehokkaalle energian varastoinnille. Tuota markkinaa nyt jahdataan useiden firmojen toimesta, esimerkkeinä vaikkapa se kotimainen hiekka-akku, italialaisten CO2-säilöntä ja synteettiset power-to-X polttoaineet. Jos noissa onnistutaan, niin nyt aloitettavat ydinvoimaprojektit voivat hyvinkin valmistua tilanteeseen, missä ne eivät enää ole lähellekään yhtä tarpeellisia kuin ne olisivat juuri nyt.
Joten EOS lisäydinvoimalle on kyllä ihan perusteltavissa oleva ajatus. Vaikkakin itse kallistun siihen suuntaan, että jos joku haluaa rakentaa, niin rakentakoot.
Mutta äänestystilanteessa kuten sanoin, EOS tarkoittaa eitä. Paitsi jos kysytään, että "haluatko vastustaa ydinvoimaa" ja sen perusteella laitetaan toimet liikkeelle. Vihreiltä tuo tulos ei heidän historian perusteella yllätä tippaakaan. Turha odottaa mitään kovin loogista päättelyä asian tiimoilta. Sama kuin PS kysyttäisiin linjaa maahanmuuttoon, mutta Vihreät vielä yrittää pitää kiinni niistä vanhoista ydinvoiman vastustajista. Ovat kuitenkin läpi olemassaolonsa ajan tämän aiheen varjolla keränneet äänestäjäkuntaa.