Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Japani? Maa, joka on tapellut Kuriilien saarista Neuvostovenäjän kanssa jo vähintään 1800-luvulta, eikä vieläkään ole solminut toisen maailmansodan jälkeen rauhaa.![]()
Prigozin huutelee lisää ammuksia ja ennustaa Ukrainan vastahyökkäyksen alkavan tiistaina. Taitaa myös polttoaineden saanti myös olla astetta hankalampaa Ukrainan eilisen drone iskun vuoksi.
Hetkinen? Eikö uutisissa väitetty, että saksa lunasti KAIKKI Fortumin Uniper osakkeet viime vuonna?Joe Blogs näkyi ottavan kantaa venäjän uuteen "sosialisoimis touhuun" uudessa videossaan : RUSSIA Seizes More Western Assets as Putin Signs Decree to Seize German & Finnish Power Stations ja mahdollisia vaikutuksia muihin vielä venäjällä toimiviin yrityksiin joista Ukraina näkyy pitävän omaa luetteloaan. Kumma kyllä Microsoft puuttuu listalta. Hallintaan ottaminenhan takaa venäjälle oikeuden ohjata tuotot omille tileilleen, ei sillä että Mordorilla olisi mitään puutetta rahastaFortum näyttäisi videon mukaan ottavan hittiä voimaloiden menetyksen lisäksi suuresta osakeomistuksestaan Uniperissa.
Upea meno, Pohjois-Korean tiellä.IS seurannasta, merkkaanko tähän kategoriaksi "historiankirjoihin matskua ja kuvia "faktoista" NL tapaan osa..."
"17:26
Putin määräsi perustettavaksi Ukrainan hyökkäyssotaa käsitteleviä museoita
Venäjän presidentti Vladimir Putin on määrännyt perustettavaksi museoita, jotka käsittelevät Ukrainan hyökkäyssotaa, tai kuten Venäjällä sanotaan "sotilaallista erikoisoperaatiota".
Alueellisissa ja paikallisissa museoissa pitäisi esitellä "sotilaallisen erikoisoperaation tapahtumia ja siihen osallistuneiden urotöitä", sanotaan Kremlin nettisivulla julkaistussa virallisessa asiakirjassa.
Asiaankuuluvien viranomaisten pitäisi Putinin mukaan myös miettiä, kuinka "sotilaalliseen erikoisoperaatioon liittyvät esineet" siirrettäisiin näytteille.
Hallituksen tulisi puolestaan pohtia "sotilaallisen erikoisoperaation historian tutkimuksen järjestämistä" koulutusjärjestelmässä, Putin lisäsi."
Luin jostain spekulaatiota, olisikohan ollut Suomen Sotilaasta, että Venäjä alunperin suunnitteli valtaavansa Kuriilien saaret, mutta ilmeisesti tajusi että saattaa iskeä pahasti näpeille ja suuntasi Ukrainaan. Kuukausi tai kaksi sitten tekivät Ukraina-ekstran mihin koottu paljon artikkeleita, saattaa vielä löytyä lehtihyllystä.Japani? Maa, joka on tapellut Kuriilien saarista Neuvostovenäjän kanssa jo vähintään 1800-luvulta, eikä vieläkään ole solminut toisen maailmansodan jälkeen rauhaa.![]()
Hetkinen? Eikö uutisissa väitetty, että saksa lunasti KAIKKI Fortumin Uniper osakkeet viime vuonna?
Hetkinen? Eikö uutisissa väitetty, että saksa lunasti KAIKKI Fortumin Uniper osakkeet viime vuonna?
Toivottavasti myös oligarkit vaikkapa hukkuvat bajamajaan, ja länsi ylläpitää ja lisää pakotteita. Heidän ei kuulu elellä mukavasti lännessä vaan voivat - ne jotka eivät satu putoamaan ikkunasta - asustella ja elostella jossain banaanivaltioissa. Valitettavan ylellistä toki sielläkin.Toivottavasti näin käy kaikille ahneille länsimaisille yrityksille, joilla on vielä toimintaa tai omaisuutta Venäjällä.
Paradoksaalista tässä on se, että ei ne yritykset opi tästä mitään. Kunhan tilanne venäjällä jollakin tavalla rauhoittuu ja olot tasaantuvat ovat samat yritykset siellä uudelleen. Asia mihin voi aina luottaa on pohjaton rahanhimo. Riittää, että muutama yritys osoittaa, että venäjällä voi tehdä rahaa ollaan sinne jälleen menossa ja kaikki menneet on "unohdettu".Toivottavasti näin käy kaikille ahneille länsimaisille yrityksille, joilla on vielä toimintaa tai omaisuutta Venäjällä.
Kyllä ne siihen riskiarviot tekee. Jos on mahdollista tehdä voittoa paljon ja riski sisällytetty, niin sitten, mutta jos riski on liian iso, niin sitten ne ei mene. Esim ihmisten mielikuva yrityksestä on nykään aika isolla painopistellä siellä riskikategoriassa. Myös suurimmat firmat on sieltä ihan vapaaehtoisesti lähtenyt ja ajanut toimia alas. Itse en usko, että tuonne kovinkaan moni palaa pitkään aikaan, varsinkin kun toimia ja omistuksia saatetaan vaan ottaa haltuun ja firman maine kärsii valtavasti.Paradoksaalista tässä on se, että ei ne yritykset opi tästä mitään. Kunhan tilanne venäjällä jollakin tavalla rauhoittuu ja olot tasaantuvat ovat samat yritykset siellä uudelleen. Asia mihin voi aina luottaa on pohjaton rahanhimo. Riittää, että muutama yritys osoittaa, että venäjällä voi tehdä rahaa ollaan sinne jälleen menossa ja kaikki menneet on "unohdettu".
Paradoksaalista tässä on se, että ei ne yritykset opi tästä mitään. Kunhan tilanne venäjällä jollakin tavalla rauhoittuu ja olot tasaantuvat ovat samat yritykset siellä uudelleen. Asia mihin voi aina luottaa on pohjaton rahanhimo. Riittää, että muutama yritys osoittaa, että venäjällä voi tehdä rahaa ollaan sinne jälleen menossa ja kaikki menneet on "unohdettu".
Sori, unohdin ettei täällä kukaan ole koskaan väärässä.Kyse oli mahdollisesta rauhansopimuksen välittäjästä ja kriteerit siihen sopivasta ovat aika rajatut. Venäjän näkökulmasta ei voi olla "vihamielinen maa" tai Ukrainaa aseistanut maa, eikä "länsiliittoutumaan" kuuluva. Ukrainan näkökulmasta ei voi olla "venäjän talutusnuorassa" kulkeva maa. Tuon lisäksi oltava maa jolla on "poliittista painoarvoa" ollakseen uskottava välittäjä. Kiina ja Intia sopivat tähän koska venäjän "pakko" kuunnella ainoita maita jotka tuovat oikeasti öljyrahaa kassaan. Sama pätee osittain Japaniinkin, kaikki tuotto Shakalinin öljykentiltä ( vaikka alentunut pahasti ) menee Japaniin. Kiina kämmi kokemattomuuttaan homman tuolla "rauhansopimus" esityksellään ja joutuu nyt "palaamaan lähtöruutuun kulkematta vankilan kautta" eli aloitetaan luomalla lähettiläällä viralliset suhteet. Intia ja Japani ovat parempia poliittisia pelureita ja astunevat esiin vasta kun on oikeasti mahdollisuuksia alkaa välittäjiksi ( Zelenskyn ehdot ) . Japanille se "ehkä" koska avustivat Ukrainaa rahallisesti. Venäjällä kuitenkin mielletään Japani enemmän "ystävälliseksi" koska yrittää tasapainoilla molempien liittoutumien rajamailla : Japani ja EU torjuvat Yhdysvaltojen ehdotuksen kieltää kokonaan vienti Venäjälle ja on tärkeä osa Aasiaa jonne venäjän katse on nyt kääntynyt.
Kaikilla "ehdokkailla" on omat rajakiistansa venäjän kanssa kuten kai kaikilla rajanaapureilla, tuota WW2 rauhansopimusta taisivat hieroa viimeksi 2017 : New Friends: Russia and Japan Are Finding Common Ground
Unohdit sisällön. Viestistä ei nyt välittynyt, mistä osasta olit eri mieltä, mikä kohta meni väärin tai mitä yrität sanoa. Saan kiinni vain yhden wikipedialinkin ja sarkastisen sävyn.Sori, unohdin ettei täällä kukaan ole koskaan väärässä.
![]()
Kuril Islands dispute - Wikipedia
en.m.wikipedia.org
Häpeillen katoan paikalta.
No eikö tuolla Donetskissa ja Luhanskissa juuri ole venäjänkielisiä nämä ”separatistit”?
Mistä "kansanäänestyksestä"? Mitä kansanäänestyksiä ukrainalaiset on järjestäneet ja milloin? Senkö, jota Johan Bäckman oli valvomassa?
Hei, antennit pystyyn nyt ja herätys!
Häh? En tiedä,Voi olla toki minusta ja vajavaisuudestani. Mutta anteeksia, miksi en nyt saa vaan kiinni tästä viestistäsi mikä pointtisi?. Vai joku aloittanut wapun joEi aleta vetämään jumalaa tähän mukaan, koska me ollaan kohta niin kuin muislimit
Häh? En tiedä,Voi olla toki minusta ja vajavaisuudestani. Mutta anteeksia, miksi en nyt saa vaan kiinni tästä viestistäsi mikä pointtisi?. Vai joku aloittanut wapun jo![]()
Tai sitte vaan Venäjän lentotukialus tullut satamaanVaarallista tuo tupakointi..
![]()
Näin Ukrainan sota eteni 21.4.–19.5. – IS seurasi hetki hetkeltä
IS seuraa tässä artikkelissa tilannetta Ukrainan sodassa.www.is.fi
Osalla "pörssifirmoilla" voi olla isompi kynnys.Jos viivan alle jää voittoa vaikka välillä takkiin tulisikin ... niin totta kai pörssifirmat menevät kilpaa takaisin venäjälle heti kun voivat.
Mitä tuolla tarkoitat ? Siis ihan kongreettisesti, siis ihan sillä että lukijoilla voi olla erikoisia käsityksiä mitä tarkoittaa "vähentää verotuksessa"(ja sen varmaan saa vähentää verotuksessa)
"Kriittistä kalustoa"?Mutta ettei aivan täysin mene sivuraiteleille, niin venäläiset siirtää kriittistä kalustoa.
Russians removing their most prized possession after being ordered to leave building in Warsaw:UkraineWarVideoReport (reddit.com)
Ei minusta venäläisille naureskelu ole mitenkään alhaista. Ei kai kukaan ota tuollaista huumorijuttua tosissaan? Jos kuvittelee jonkun luulevan, ettei terroristien vakoilupesäkkeessä ole haitaria tärkeämpää, kuvittelee omiaan. Enkä edes jaksanut katsoa oliko tuo minkään sorttinen edustusto, mutta väitetysti örkkejä heitettiin ulos, ja se riittää edelliseen lausuntoon."Kriittistä kalustoa"?
Näitä vitsejä on hieman vaikea ymmärtää tässä ketjussa, tai muuallakaan. Varmaan tämä on joku coping-mekanismin osa, mutta tällainen sataa samalla tavalla propaganda-laariin kuin kaikki muukin vääristelty tieto mitä some ja muukin media on nykyään pullollaan.
Joo, Venäjä on paska maa täynnä paskoja ihmisiä, paskaa kulttuuria ja koko muuta maailmaa ahdistelevaa paskaa politiikkaa, mutta jos sen paskamaan työntekijät käsketään poistumaan jostakin lähetystöstä ja sieltä kannetaan tavallisia muuttotavaroita pakettiautoon, niin on aika alhaista poimia seasta jotain satunnaisia kirjahyllyjä, pesukoneita ja haitareita ja höhötellä, että siinä sitä taas kannetaan "kaikkein arvokkainta ja kriittisintä" omaisuutta.
Lähinnä tarkoitin sitä, kun tämä ketju on mennyt seurattavuudeltaan niin höperöksi, ettei jaksa monesti edes avata ja vilkaista, että mitä täällä milloinkin joristaan. Tämä on monin paikoin juuri joku terapiakanava kaikenlaiselle tajunnanvirralle ja omien tunteiden tuulettelulle, kun Venäjän touhut ahdistavat. Henkilökohtaisesti haluaisin seurata mieluummin enemmän asiallista keskustelua ja raportteja tapahtumista ja tuuletteluvitseille ja muille meemeille voisi sitten olla joku muu paikka.Ei minusta venäläisille naureskelu ole mitenkään alhaista. Ei kai kukaan ota tuollaista huumorijuttua tosissaan? Jos kuvittelee jonkun luulevan, ettei terroristien vakoilupesäkkeessä ole haitaria tärkeämpää, kuvittelee omiaan. Enkä edes jaksanut katsoa oliko tuo minkään sorttinen edustusto, mutta väitetysti örkkejä heitettiin ulos, ja se riittää edelliseen lausuntoon.
Se mysteeri on siinä, että politiikassa yritetään tasapainoilla yritystoiminnan, talouden ja kansainvälisten suhteiden kanssa, eikä kaikkea voi laittaa jäihin hetkessä, kun sillä voisi olla hallitsemattomia vaikutuksia jossakin muussa toiminnassa. Tavallisen kansalaisen on helppoa kotisohvalta kritisoida kaikkea, kun ei tarvitse ajatella kokonaisuutta.Varsinainen mysteerihän on siinä, miten tällaisia syöpäpesäkkeitä on vielä jäljellä. Olisi ollut ihan ymmärrettävää hoitaa melko perusteellinen suhteiden katkaisu jo esimerkiksi viime vuoden maaliskuun aikana.
Ymmärrän täysin, lähti taas vähän käsistä. Mutta on se kevään hyökkäys pirun kova ja toivottavasti se riittää ainakin johonkin.Ymmärrän. Antisi tähän ketjuun viimeiseltä parilta tunnilta; korkki kiinni tai ota paussia palstalta
hyvää vappua!
ei jaksa videota kuunnella. Mitkäs on pääpointit? Miten ohjus jota on lähes mahdoton puolustaa on väärä hevonen ja johon muutkin maat pyrkii kilvan?
En itsekään tuota katsonut joten vähän parempi referaatti olisi tarpeen, mutta voin arvata: tuollaisten ohjusten kehittäminen on kallista, ja jos niitä vaikka muutaman saa tehtyä niin ei se paljon auta jos samalla sotilaille ei riitä perusvarusteita ja taisteluihin mennään ruosteisilla vanhoilla tankeilla. Muilla mailla on tuon hi-tek-aseiden kehittelyn lisäksi myös ne perusjutut kunnossa niin ei ole samaa ongelmaa.
Ukrainan päätöstä jäädä puolustamaan Bakhmutia kyseenalaistettiin laajasti, mutta jos omat tappiot on pysyneet jossain kohtuudessa, niin onhan toi melko tuottoisa lihamylly ollut...Tuolta HS:n seurannasta bongasin, että Yhdysvaltojen arvion mukaan venäläiset olisivat menettänee viidessä kuukaudessa Bahmutin taisteluissa 100k sotilasta(mukana haavoittuneet).
On se Ukrainalle ollut luojan lykky, että Venäjän strateginen kyvyttömyys ja johtajuus on ihan omaa luokkaansa.
Jos tuollaista arvelee, niin kannattaakohan tästä pitää ääntä etukäteen? Eikös se olisi vaan hyvä asia, jos Venäjä luo itselleen tekosyyn vetäytyä Ukrainasta...Ukrainan Puolustusministerin haastattelussa tänään mielenkiintoista ja harvinaistakin spekulointia. Reznikov ei olisi yllättynyt, vaikka venäjä järjestäisi jonkinlaisen itseaiheutetun katastrofin venäjällä voimalaitoksessa, vesivoimalan padolla, ydinvoimalassa joka uhkaisi venäjän kansaa, sotilaita joudutaan käyttämään pelastustöissä ja tätä venäjän johto käyttäisi selityksenä sille miksi Ukrainan vastahyökkäys onnistuu/joudutaan vetäytymään.
Samansuuntaisia huhuja on muutama venäläinen lähde kirjoitellut huhtikuun alusta saakka. Tosin niissä oli ainoana vaihtoehtona venäjällä ydinvoimalassa tapahtuva 'onnettomuus' jonka seurauksena sotilaita joudutaan vetämään Ukrainasta pelastamaan kansalaisia, ja Ukraina sitten vielä käyttää tätä 'epäonnea' hyväkseen aloittamalla vastahyökkäyksen.
Joo, sinänsä aivan sama mikä on syy millä venäläset sotilaat Ukrainasta lähtevät, kunhan lähtevät.Jos tuollaista arvelee, niin kannattaakohan tästä pitää ääntä etukäteen? Eikös se olisi vaan hyvä asia, jos Venäjä luo itselleen tekosyyn vetäytyä Ukrainasta...
Poksu ei ollut ihan pieni (osuma 0:00, räjähdys 0:24, paineaalto 0:32):”Pavlogradilaisten tilaajien mukaan päädyimme Pavlogradin kemiantehtaalle (PCP). Tämä on strateginen valtionyritys räjähteiden ja rakettipolttoaineen tuotantoon. Tämä selittää niin voimakkaan räjähdysaallon kaupungin läpi, josta ikkunat lensivät ulos ja katot romahtivat." Otappas tuosta sitten selvää mitä oikeasti tapahtui..