Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Toivottavasti puhe on vain terroristin uhoilua. En ihan heti usko että räjäyttäisivät ydinvoimalan. En tiedä kuinka paljon syvemmälle kivikauteen teko veisi venäjän.
Vasiljevin mukaan hänen komennossaan olevien joukkojen on valmistauduttava tästä ”vaativimmasta käskystä” koituviin seurauksiin. Sotilaitaan hän kutsuu vapauttajiksi.
Tuon jos menevät tekrmään venäjään pitää katkaista kaikki diplomatia-yhteydet ja laittaa maa kansoineen 100% saartoon pohjois-korean tavoin.
Aivan käsittämätön lause ja uhkaus mutta en ole yllättynyt koska asiat ei todellakaan ole menneet kuten piti....
Tämä on juuri oikea linja, russakat tuhonneet ja paskoneet Ukrainaa jo sen verran pahasti. Ukrainalaisesta kansanluonteesta voi jo tässä kohtaa päätellä, ettei sitä taivutella tämänkään jälkeen Venäjän ehtoihin. Täällä joku käytti "voimafantasia"- termiä, jokohan Putininkin fantasiat Venäjän ylemmyydestä on takaraivossa jo saaneet realisismia? Hyvä että muu maailma on (muutamia tapauksia lukuunottamatta) ollut kehoittamatta Ukrainaa taipumaan Venäjän ehtoihin.
Ei tätä sotaa muut valtiot sotavoimin tule lopettamaan, eikä mene Venäjälle hallintoa vaihtamaan (rajojen sisäpuolelta se muutos on aloitettava oman kansan kautta), joten ainoa järkevä keino on edelleen antaa Ukrainalle nato-tasoista kalustoa ja kaikkea mitä pyytävät venäläisten ajamiseen omalle puolelleen. Toivottavasti enää tässä kohtaa esim ohjuksia lahjoittavat maat ei miettisi voiko näin ja näin pitkälle kantavia aseita antaa.
Mitä nopeammin sota ohi, sen parempi kaikille.
Mikä "se" tekojärvi?Retrospektiivisti se tekojärvi olisi ollut ihan toteutuskelpoinen idea.
Ei taida olla artikla vitosessa muita kuin suorat hyökkäykset natomaihin. Toki eihän sotaan toista maata vastaan tarvitse, kuin lähettää armeija sotimaan. Jos siis näin haluttaisiin. Mutta katsotaan nyt rauhassa, on noilla ydinvoimaloilla sodan aikana peloteltu paljonkin. Kuinka paljon niistä on totta, ken tietää.
No niin, melkoista höpötystä taas. Jos Venäjältä liikkuu tännepäin ilmansaasteita niin onko se sitten myös kemiallisin asein hyökkäysToivottavasti tuulisi Turkkiin päin, kun terroristit räjäyttävät tuon voimalan.
Jos
1. Tuon tahallisesti räjäyttävät.
2. Ja sieltä menee laskeuma minkätahansa NATO maan alueelle, niin kyseessä on selkeä ydinaseen käyttö kyseistä NATOssa olevaa maata vastaan. Likainen ydinräjähdys / improvisoiot pommi ei eroa aidosta juurikaan.. Seuraukset voivat olla jopa pitkäaikaisemmat.
Mikä "se" tekojärvi?
Ei sovi vähätellä sitä, jos Venäjä hyökkää mihin tahansa kuten vaikkapa Ukrainaan tai Turkkiin improvisoidulla likaisella pommilla. Se on mm. sotatoimi muun paskan ohessa.No niin, melkoista höpötystä taas. Jos Venäjältä liikkuu tännepäin ilmansaasteita niin onko se sitten myös kemiallisin asein hyökkäys
Jos ne on tehty tarkoituksellisesti, niin tottakait on!No niin, melkoista höpötystä taas. Jos Venäjältä liikkuu tännepäin ilmansaasteita niin onko se sitten myös kemiallisin asein hyökkäys
Tosin tässä nyt vähän mennään laukalle näiden skenaarioiden kanssa. Jos Venäjä räjäyttää niitä voimalaitoksia niin siitä kyllä saadaan paljon paikallista tuhoa mutta ei juurikaan sellaista mikä leviäisi NATO-maihin. Ehkä jos ne onnistuu heivaan jotain Dnepriin niin siitä voi sitten tulla vaikutuksia jahka se tavara päätyy Mustaanmereen.
Ukraina on länsituulten aluetta onneksi. Lähimmät Venäjän kaupungit ovat 200-300 km päässä, eikä Moskovaankaan ole tuhatta kilometriä.Tuollainen ydinvoimalan terrorisointiuhkaus on uhkaus vähintään naapurivaltioita kohtaan. Jos realistisia ollaan, niin puolta maailmaa kohtaan, tai koko maailmaa. Ei todellakaan rajoitu esim. vain Ukrainaan, ei edes pelkästään 5000km suuntaansa piisaa vaikutukset.
![]()
Turkissa otetaan käyttöön venäläinen maksujärjestelmä
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan kertoi asiasta toimittajille paluumatkalla Sotshista, jossa oli tavannut Venäjän presidentin Vladimir Putinin.www.is.fi
"
Viisi turkkilaista pankkia on ottanut käyttöön Venäjän Mir-maksujärjestelmän, Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan sanoi tavattuaan Venäjän presidentin Vladimir Putinin Sotshissa, Bloomberg uutisoi.
Turkin valtiollinen uutistoimisto Anadolu sanoi Erdoganin kertoneen lentokoneessa paluumatkalla, että oli tapahtunut merkittävää kehitystä koskien turkkilaisten pankkien työtä venäläisen Mir-maksukortin parissa. Erdogan piti kehitystä helpotuksena sekä venäläisille turisteille että Turkille.
..."
Teillä nyt molemmilla toistuvasti unohtuu se hinta-hyötysuhde näissä. Himars-järjestelmien ylläpito ja korvaaminen on todella kallista,
eikä sitä arvioiden mukaan voida jatkaa kuukausikaupalla tämän hetkiseen malliin.
Koneiden pitäminen ilmassa on todennäköisesti vielä kalliimpaa.
Tulee todella kalliiksi lännelle ja etenkin USA:lle ilman merkittävää nähtävissä olevaa hyötyä.
Ei varmaankaan jos tuotantoa pystyy kaksinkertaistaa, tai nelinkertaistaa. Mitä nyt tarvittaisiin siihen, että raketteja tulisi jatkuvalla syötöllä Ukrainaan. Tuossa monipuolisempi arsenaali auttaisi. Jos hävittäjät tukisivat toimintaa, kaikkea ei tarvitsisi tehdä aina vain yhdellä aseella johon on aina rajallisesti murkulaa maailmassa.
Eikö tarkoituksellinen meltdown ole mahdollinen vai? Tuhoavat/disabloivat kaikki turvatoiminnot ja sitten eikun ajastetusti teho maksimiin ja yli...
USA tuskin tyhjentää varastojaan tällä hetkellä hirveästi, kun Kiina on sotajalalla? Voisi myös kuvitella, että Venäjä välillä osuu ammuskuljetuksiin. Toki eihän sitä tiedä kuljetetaanko noita junalla vai rekoilla ja montako kasettia yksi osuma rikkoisi. 100 ohjustakin on aika vähän satojen kilometrien rintamalla, ottaen huomioon, että joku silta vaatinee jo pelkästään 20 hittiä jos edes riittääNiitä GMLRS-ohjuksia on varastossa kymmeniätuhansia, että voidaan kyllä syöttää jatkuvalla syötöllä aika kauan, vaikka varastot aluksi hiukan hupeneekin. Ja jos oletetaan että niitä käytettäisiin vaikka 100 ohjusta vuorokaudessa, olisi käytännössä luokkaa vuosi aikaa skaalata se tuotanto ylös ennen kuin ne tuolla vauhdilla loppuisi.
USA tuskin tyhjentää varastojaan tällä hetkellä hirveästi, kun Kiina on sotajalalla?
Määrät lienee aika salaisia. Kuitenkin yksilöity kuinka monta murkulaa 155 tai 122 tykkilöille, mutta ei tuolle.Ylen uutissivulla just:
Yhdysvalloilta toistaiseksi suurin asepaketti Ukrainalle
Yhdysvallat ilmoitti uudesta miljardin dollarin aseapupaketista Ukrainalle.
Paketti sisältää erityisesti ammuksia 16:een HIMARS-raketinheitinjärjestelmään, jotka Yhdysvallat on lähettänyt Ukrainalle.
Eikö tarkoituksellinen meltdown ole mahdollinen vai? Tuhoavat/disabloivat kaikki turvatoiminnot ja sitten eikun ajastetusti teho maksimiin ja yli...
USA ei ole riippuvainen mistään yhdestä tietystä järjestelmästä, sitä paitsi raketinheittimien rooli Taiwanin puolustamisessa ei ehkä ole erityisen ratkaiseva... Ei ne HIMARS:it mistään lentotukialuksen kannelta ammuskele.USA tuskin tyhjentää varastojaan tällä hetkellä hirveästi, kun Kiina on sotajalalla? Voisi myös kuvitella, että Venäjä välillä osuu ammuskuljetuksiin. Toki eihän sitä tiedä kuljetetaanko noita junalla vai rekoilla ja montako kasettia yksi osuma rikkoisi. 100 ohjustakin on aika vähän satojen kilometrien rintamalla, ottaen huomioon, että joku silta vaatinee jo pelkästään 20 hittiä jos edes riittää
Joka tapauksessa kyllähän se vähän mietityttää, että miten paljon jenkeillä on näitä GMLRS -raketteja oikein antaa Ukrainalle, koska Ukraina kyllä mielellään kuluttaa kaiken mitä ne vaan saa ja tarve on aika kyltymätön.
Jos ihmettelette että sotakuva materiaalit ovat vähentyneet eivät ole
täältä löytyy ihan tuoreita --> r/CombatFootage
Reddit - The heart of the internet
www.reddit.com
Ei ne HIMARS:it mistään lentotukialuksen kannelta ammuskele.![]()
Ja lopputuloksena olisi juurikin se meltdown. Eli ydin sulaa, laitos paskana ja paikallinen maaperä mahdollisesti saastuu siitä sulasta ytimestä jonkin verran (kerta noissa laitoksissa ei taida olla ydinsiepparia).
Mutta mitään laajempaa tuhoa tuosta ei tule.
*edit*
Toki tuosta jotain radioaktiivisia päästöjä lähtee ilmakehään mutta ei mitään lähellekään esim. Tsernobyliin verrattavissa olevaa. Tuskin mitään sellaista mikä enää jossain Romaniassa asti aiheuttaisi mitään erityisempiä toimia.
Eiköhän ne jenkit mielellään anna GMLRS -rakettejakin niin paljon kuin varastoista irtoaa, kun jokainen raketti toivon mukaan tuhoaa laitonta hyökkäyssotaa käyviä venäläissotilaita ja raskaampaa kalustoa. Voisi kuvitella, että sitä tahtia aseita antavat että saadaan maksimaalisesti tuhottua Ukrainassa Venäjän armeijaa ja venäläisiä sotilaita. Jos antaisi rajattomasti kerralla, niin nehän venäläiset kiireesti varmaan vetäytyisivät pois Ukrainasta ja sodassa voisi tulla joku vuosien aselepo. Sopivasti säännöstelemällä tappiot Venäjällä jäävät sen verran pieniksi että optimistisesti toimittavat aina uutta ukkoa ja kalustoa tuhotun tilalle. Kun "kirstunpohja" alkaa näkyä Venäjän armeijan ukkojen ja kaluston osalta, niin sitten toimittavat kenties jenkit sellaisen määrän aseapua, että saavat tuhottua perusteellisesti sen Ukrainaan tunkeutuneen Venäjän armeijan lopun. Sehän sota loppuu sitten siihen ja Venäjällä menee 10-20 vuotta rakentaa uusi armeija kalustoineen.
Oikeastaan sodassa Kiinaa vastaan Jenkit todellakin tarvitsevat HIMARS:eja koska viime vuosina merijalkaväen roolia on uudistettu etenkin Kiinaa ajatellen.
Eli enemmän siihen toisen maailmansodan aikaiseen island hopping rooliin
No niin, melkoista höpötystä taas. Jos Venäjältä liikkuu tännepäin ilmansaasteita niin onko se sitten myös kemiallisin asein hyökkäys
Eipä tainnut olla länsituuli Tshernobylin kosahtamisen aikoihin ja eiköhän venäjä ajoittaisi teon tarkkojen meteorologisten ennusteiden pohjalta.Ukraina on länsituulten aluetta onneksi. Lähimmät Venäjän kaupungit ovat 200-300 km päässä, eikä Moskovaankaan ole tuhatta kilometriä.
Ja onhan näitä Venäjälläkin, kuten vaikka Sosnovy Bori. Sinne posaus sitten mielellään parin viikon navakan länsituulen aikaan.
Eipä se Tsernobylikään nyt niin kauheasti tappanut tai terveysongelmia aiheuttanut, ainakin useimpien arvioiden mukaan. Lisäksi luonto nykyään kukoistaa siellä exclusion zonella ja sinne voi mennä vaikka kävelemään suht turvallisesti.Jaa. Eli Suomi voisi vaikka sopivalla tuulella kasata tuonne itärajalle räjähteitä ja vanhojen sädehoitolaitteiden cesium-137 kapseleita ja tussauttaa ilmaan kivan pikku pölypilven kohti Pietaria? Veli venäläinen tuumaisi vain, jotta ilmansaasteita pukkaa ja njet problem?
Ydinvoimalan täydellisestä tuhoutumisesta seuraava saastuminen voi olla paljon isompi juttu, kuin taktinen ydinase. Pitkän aikavälin kuolemien lisäksi se voi mm. tehdä ison alueen asumis- tai viljelykelvottomaksi vuosikymmenien ajaksi. Miten ihmeessä tällaista tarkoituksellista tekoa ei muka pidettäisi aivan äärimmäisen vakavana, jopa ydinaseeseen verrattavana tekona?
Asutaanko siellä? EI!Eipä se Tsernobylikään nyt niin kauheasti tappanut tai terveysongelmia aiheuttanut, ainakin useimpien arvioiden mukaan. Lisäksi luonto nykyään kukoistaa siellä exclusion zonella ja sinne voi mennä vaikka kävelemään suht turvallisesti.
Kyllä siellä joillain alueilla voisi asua. Säteilytasot on toki jotain suosituksia korkeampia, mutta toisaalta nuo rajat on säädetty lähtökohtaisesti aika mataliksi.Asutaanko siellä? EI!
Viljelläänkö sillä? EI!
Eli kyllä se melkoisen vittumaisen ongelman aiheutti ja tuolla on mahdollista saada aikaan paljon suurempi ongelma...
Suoria kuolemia ei kovin montaa tullut ja tarkkaa lukua pitkän aikavälin kuolemista on aika vaikea laskea, mutta luultavasti puhutaan silti tuhansista (UN arvio 4000). Päälle vielä lisääntyneet sairaudet, epämuodostumat ynnä muut. Valtava alue on edelleen käytännössä asuttamaton ja rahaakin on palanut ihan helvetisti. En nyt lähtisi vähättelemään vaikutuksia.Eipä se Tsernobylikään nyt niin kauheasti tappanut tai terveysongelmia aiheuttanut, ainakin useimpien arvioiden mukaan. Lisäksi luonto nykyään kukoistaa siellä exclusion zonella ja sinne voi mennä vaikka kävelemään suht turvallisesti.
Olet varmaan vähintään ydinfyysikko, kun tällaisia melko rohkeita väitteitä esität?
" However, the authority noted concerns that a loss of the ability to cool down nuclear fuel would "lead to significant radioactive releases into the environment" in an event that "may exceed all previous accidents at nuclear power plants, including the Chernobyl accident". There is also a spent nuclear fuel storage facility nearby. "
Risks of nuclear power plant fires explained as Russia seizes Ukrainian facility
Kuinka joku voi edes kuvitella, että tuollaisesta isosta ydivoimalasta ei tulisi valtavia päästöjä, jos se oikein tarkoituksella ajetaan katastrofiin ja avitetaan vielä massiivisella määrällä räjähteitä![]()
Eipä se Tsernobylikään nyt niin kauheasti tappanut tai terveysongelmia aiheuttanut, ainakin useimpien arvioiden mukaan. Lisäksi luonto nykyään kukoistaa siellä exclusion zonella ja sinne voi mennä vaikka kävelemään suht turvallisesti.
Suoria kuolemia ei kovin montaa tullut ja tarkkaa lukua pitkän aikavälin kuolemista on aika vaikea laskea, mutta luultavasti puhutaan silti tuhansista (UN arvio 4000). Päälle vielä lisääntyneet sairaudet, epämuodostumat ynnä muut. Valtava alue on edelleen käytännössä asuttamaton ja rahaakin on palanut ihan helvetisti. En nyt lähtisi vähättelemään vaikutuksia.
Voisko tähän kyllä vaikuttaa ihan sekin, että ihmiset elää nykyään pidempäänItse en ainakaan ihmettele sitä kun niin moni sairastuu väestöstä syöpään nykyään ja kuinka lähivuosikymmeninä on siihen kuollut. On ihan turhaa jeesustelua sanoa että näillä ei ois mitään yhteyttä.
No tästä viimeistään huomaa, että et tiedä yhtään mistä puhut. Vinkki: selvitä ensin mitä eroa ydinaseen ja ydinonnettomuuden päästöissä on.Tiesitkö että ydinasekokeitakin on tehty jotain 2000 ja ei se ole tehnyt laajoja alueita elinkelvottomaksi?
Ei kukaan ole tässä mitään maailmanloppua huudellut, mutta aika kevyt suhtautuminen sinulla on tahallisen ydinonnettomuuden aiheuttamiseen.Toisaalta ei yllätä, että samat nimimerkit jotka oli ensin 2 vuotta koronaketjussa vouhkaamassa maailmanlopusta on nyt sitten siirtyneet vouhottamaan tänne ihan samalla tavalla.
Ydinasekokeissa on:Kyllähän tuollainen ydinvoimalan räjäytys aiheuttaisi aivan vitusti ylimääräisiä saasteita, ei siinä. Mutta vähän on nyt taas lähteneet nämä jutut laukalle kun puhutaan että suuresta osasta eurooppaa voi tulla elinkelvoton. Tiesitkö että ydinasekokeitakin on tehty jotain 2000 ja ei se ole tehnyt laajoja alueita elinkelvottomaksi?
Voisko tähän kyllä vaikuttaa ihan sekin, että ihmiset elää nykyään pidempään
Lähtisin kyllä siitä, että ensisijaisesti jenkit haluaisi sotia Kiinaa vastaan vähän kauempaa kuin 70 kilometrin päästä. En kyllä usko, että HIMARS:it olisi mitenkään merkittävässä roolissa tuossa sodassa.![]()
Marines launch rocket from amphibious ship to destroy land target 70 km away
During a recent test, a High Mobility Artillery Rocket System aboard the amphibious transport dock Anchorage successfully destroyed a target on land 70 kilometers away, according to the Defense Department.www.defensenews.com
Ai ei vai?
Tosin tuo ei ole teknisesti lentotukialus mutta koska merijalkaväki on reippaasti korvaamassa perinteistä tykistöä HIMARS:eilla niin tuo on kyllä yksi erittäin validi käyttötapaus. Oikeastaan sodassa Kiinaa vastaan Jenkit todellakin tarvitsevat HIMARS:eja koska viime vuosina merijalkaväen roolia on uudistettu etenkin Kiinaa ajatellen. Eli enemmän siihen toisen maailmansodan aikaiseen island hopping rooliin ja pois tuosta viime vuosikymmenien trendistä missä merijalkaväki operoi usein tasan tarkkaan samaan tapaan kuin armeija.
Ja osana tuota merijalkaväki on panostanut reippaasti HIMARS:eihin.
Lähtisin kyllä siitä, että ensisijaisesti jenkit haluaisi sotia Kiinaa vastaan vähän kauempaa kuin 70 kilometrin päästä. En kyllä usko, että HIMARS:it olisi mitenkään merkittävässä roolissa tuossa sodassa.
Eiköhän jenkit pistäisi strategiset pommikoneet matkaan ja paukuttelisi esimerkiksi risteilyohjuksilla Kiinan kohteita.
Siihen, että Taiwania puolustettaisiin PRC:n hyökkäykseltä tarvittaisiin paljon enemmän ilmavoimia ja merimaaliohjuksia. Ne hyökkäysjoukot on paljon helpompi ampua merellä pohjaan kuljetuslaivoissaan.
Tiedätkö, mitkä "island hopping" tarkoitti?
Vai luuletko vaan tietäväsi mutta oletkin ymmärtänyt sen täysin väärin?
Viikonloppuna näkyi muutama kuva Ukrainasta HARM anti-radiation ohjuksen jäänteistä. Näidenkään olemassaolosta ei ole sanottu aiemmin juurikaan mitään, mutta nyt käy ilmi että näitä on toimitettu ja nimenomaan lentokoneesta ammuttavaa versiota. Näillä on ilmeisesti aiheutettu huomattava osa viimeaikojen kasvaneista tappioista venäjän ilmatorjunnalle ja tutkakalustolle? Mitähän muuta jännittävää Ukrainalla jo on, mistä ei ole vielä kerrottu?
" Under Secretary of Defense Colin Kahl: In recent packages for #Ukraine we've included a number of anti-radiation missiles that can be fired off Ukrainian aircraft. Previously, Pentagon did not announce the specific provision of such missiles to #Ukraine. "
![]()
Turkissa otetaan käyttöön venäläinen maksujärjestelmä
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan kertoi asiasta toimittajille paluumatkalla Sotshista, jossa oli tavannut Venäjän presidentin Vladimir Putinin.www.is.fi
"
Viisi turkkilaista pankkia on ottanut käyttöön Venäjän Mir-maksujärjestelmän, Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan sanoi tavattuaan Venäjän presidentin Vladimir Putinin Sotshissa, Bloomberg uutisoi.
Turkin valtiollinen uutistoimisto Anadolu sanoi Erdoganin kertoneen lentokoneessa paluumatkalla, että oli tapahtunut merkittävää kehitystä koskien turkkilaisten pankkien työtä venäläisen Mir-maksukortin parissa. Erdogan piti kehitystä helpotuksena sekä venäläisille turisteille että Turkille.
Erdoganin mukaan maksut ruplissa ovat taloudellisen tuen lähde Venäjälle ja Turkille ja että molempien maiden keskuspankkien johtajat tapasivat Sotshissa.
Turkki on julkisesti vastustanut Venäjän hyökkäystä Ukrainaan, mutta ei ole liittynyt Yhdysvaltojen ja eurooppalaisten maiden Venäjän vastaisiin pakotteisiin. Turkki on myös jatkanut energian maahantuontia Venäjältä.
..."
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.