- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 1 598
Sota käydään Venäjän ja Ukrainan välillä mitä tekee Venäjän presidentti ja Ukrainan presidentti:
Venäjän presidentillä ei ainakaan näytä enää olevan rahaa ruokaan
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Sota käydään Venäjän ja Ukrainan välillä mitä tekee Venäjän presidentti ja Ukrainan presidentti:
Armeijan budjetin kulut voi mennä pitkälti pelkkään suuren armeijan ylläpitoon tai sitten todennäköisemmin korruptio kuluttaa ison osan määrärahoista. Sotavoimien koosta taasen on yleisesti tiedossa, että suurin osa perustuu neuvostoliiton aikaisiin jo pahasti vanhentuneeseen inventaarioon. Toki näyttää olevan muitakin ongelmia kuten Ukrainan sota näyttää strategian vikaoletuksien sekä kriittisien virheiden osalta käytetyissä taktiikoissa. Esimerkiksi mahdollinen oletus invaasion kestosta sekä huollon pohjaaminen vallattaviin lentokenttiin. Muihin skenaarioihin ei ole varauduttu tai on silti oltu ylioptimistisia niiden osalta. Tuskin hekään niin avuttomia on ja ehkä tästä paistaa poliittisen johdon tekemät pikaiset päätökset ja tähän liittyen suunnitelmia ei ole ehditty tehdä...Vähän kyllä edelleen ihmettelen, että jos meidän saama on tieto on tosi (toki meille tulee paljon ukrainan propagandaa, mutta varmaan pääpiirteet ovat totta), niin tämäkö oikeasti on Venäjän armeijan tila ja taso? Venäjällä on kuitenkin Wikipedian mukaan maailman 4./5. suurin armeijan budjetti rahassa ja suurimmat panssarivaunuvoimat ja toiseksi suurin laivasto ja ilmavoimat. Mutta ilmeisesti sitten luvut eivät kerro koko totuutta, mikäli taktiikka on puutteellista, huolto ei toimi ja motivaatiota ei ole. Tai sitten Venäjä vaan leikkii ja testailee maailman reaktiota, mutta vaikea kyllä enää viikon jälkeen siihenkään.
Sota käydään Venäjän ja Ukrainan välillä mitä tekee Venäjän presidentti ja Ukrainan presidentti:
Venäjä on heikompi kuin kuvittelimme se olevan. Se on myös enemmän kulttuurillisesti motivoitunut kuin olisi suotavaa ydinasevallalle. Tätä pitää ottaa huomioon, kun mietimme sodan todennäköisyyttä. Sotaiset skenaariot ovat todennäköisempiä, kuin haaveilimme, Aaltola päättää.
Armeijan budjetin kulut voi mennä pitkälti pelkkään suuren armeijan ylläpitoon tai sitten todennäköisemmin korruptio kuluttaa ison osan määrärahoista. Sotavoimien koosta taasen on yleisesti tiedossa, että suurin osa perustuu neuvostoliiton aikaisiin jo pahasti vanhentuneeseen inventaarioon. Toki näyttää olevan muitakin ongelmia kuten Ukrainan sota näyttää strategian vikaoletuksien sekä kriittisien virheiden osalta käytetyissä taktiikoissa. Esimerkiksi mahdollinen oletus invaasion kestosta sekä huollon pohjaaminen vallattaviin lentokenttiin. Muihin skenaarioihin ei ole varauduttu tai on silti oltu ylioptimistisia niiden osalta. Tuskin hekään niin avuttomia on ja ehkä tästä paistaa poliittisen johdon tekemät pikaiset päätökset ja tähän liittyen suunnitelmia ei ole ehditty tehdä...
Tässä Mika Aaltolan analyysissä on sekä hyviä että huonoja uutisia:
![]()
Mika Aaltola: Venäjän talous on tuhottu vuosiksi eteenpäin – "Venäjä on heikompi kuin kuvittelimme se olevan"
Ulkopoliittisen instituutin johtajan Mika Aaltolan mukaan länsimaiden pakotteet tuhoavat Venäjän talouden vuosiksi eteenpäin. Hänen mukaansa Venäjä on heikompi kuin muualla kuvitellaankaan.www.mtvuutiset.fi
Ensinnäkin Venäjän käytännöllinen operationaalinen tehokkuus on ollut oletettua heikompaa. Tämä on se hyvä uutinen, jonka varmaan kaikki viime viikkojen menoa seuranneet tietävät muutenkin. Siis olettaen ettei se ole joku todella omituinen hämäys, jota se tuskin on.
Huonompi uutinen taas on, että Aaltolan mukaan "Venäjä on ajautumassa tilanteeseen, jossa se on joko rajusti eskaloitava tai sitten etsittävä laihaa kasvot säilyttävää lohtua". Se onkin sitten jännä paikka, että mitä se eskalointi voisi tarkoittaa ja missä laajuudessa? En kyllä ihan edes ymmärrä että miten se auttaisi Venäjää, mutta hyvin arvaamattomalla ja aggressiivisella logiikalla tuntuu putleri toimivan muutenkin.
Se huono uutinen taitaa ennemminkin olla venäjän kannalta huono. Aika heikolta tuntuu olevan venäjän armeija jos tietojen mukaan 75% sotavoimista on tällä hetkellä tuolla käytössä ja tilanne venäjän kannalta on lähinnä naurettava.Tässä Mika Aaltolan analyysissä on sekä hyviä että huonoja uutisia:
![]()
Mika Aaltola: Venäjän talous on tuhottu vuosiksi eteenpäin – "Venäjä on heikompi kuin kuvittelimme se olevan"
Ulkopoliittisen instituutin johtajan Mika Aaltolan mukaan länsimaiden pakotteet tuhoavat Venäjän talouden vuosiksi eteenpäin. Hänen mukaansa Venäjä on heikompi kuin muualla kuvitellaankaan.www.mtvuutiset.fi
Ensinnäkin Venäjän käytännöllinen operationaalinen tehokkuus on ollut oletettua heikompaa. Tämä on se hyvä uutinen, jonka varmaan kaikki viime viikkojen menoa seuranneet tietävät muutenkin. Siis olettaen ettei se ole joku todella omituinen hämäys, jota se tuskin on.
Huonompi uutinen taas on, että Aaltolan mukaan "Venäjä on ajautumassa tilanteeseen, jossa se on joko rajusti eskaloitava tai sitten etsittävä laihaa kasvot säilyttävää lohtua". Se onkin sitten jännä paikka, että mitä se eskalointi voisi tarkoittaa ja missä laajuudessa? En kyllä ihan edes ymmärrä että miten se auttaisi Venäjää, mutta hyvin arvaamattomalla ja aggressiivisella logiikalla tuntuu putleri toimivan muutenkin.
Ja mitenhän käy jonkun virtuaalivaluutan kurssille, kun venäjä koittais sieltä miljardin nostaa?
Putinilta on mennyt välit poikki muiden kanssa, niin palkannut sitten joukon lentoemäntiä johtamaan sotaa kanssaan..Putin illallistaa kymmenien lentoemäntien kanssa samalla kun Venäjän armeijan parhaimmisto eli jostain peräkylistä, joissa ei ole työtä rekrytoidut ammattisotilaat teurastuttaa itseään kuin pässit jonossa täysin turhan takia jostain muutamasta kopeekasta. Tuleepa puutinille sitten paljon leskiä lemmittäväksi kun 150 000 miehen armeija pääasiassa 18v-20v miehiä pistetään teuraaksi viimeiseen mieheen ja tästä peräkylien yläjäämä väestöstä Venäjällä on päästy eroon lopullisesti.
![]()
Putin piti ensimmäisen julkisen puheensa sitten sodan alkamisen – puhui lentoemäntien ympäröimänä
Putin tapasi venäläisiä lentoemäntiä.www.is.fi
No tämän uutisen mukaan edes Kremlin virkamiehet eivät olleet varautuneet sodan alkamiseen. Joten voi olla hyvin mahdollista, että tuo on pidetty todella pienessä piirissä ennen aloittamista, joka on varmasti vaikuttanut operaation suunnitteluun.
Vladimir Putinin sisäpiiri on kauhun vallassa (iltalehti.fi)
Sota käydään Venäjän ja Ukrainan välillä mitä tekee Venäjän presidentti ja Ukrainan presidentti:
Kaikki on vitullaan, Putinin läheinen hallintolähde kertoi Agencylle.No tämän uutisen mukaan edes Kremlin virkamiehet eivät olleet varautuneet sodan alkamiseen. Joten voi olla hyvin mahdollista, että tuo on pidetty todella pienessä piirissä ennen aloittamista, joka on varmasti vaikuttanut operaation suunnitteluun.
Vladimir Putinin sisäpiiri on kauhun vallassa (iltalehti.fi)
Tämä siis euroopassa. Eikö tämä ole totta?
Kannattaa katsoa se aiemminkin tänne linkitetty evp tiedustelu-eversti Martti J. Karin luento siitä miksi Venäjä ja venäläiset käyttäytyvät kuten käyttäytyvät. Venäläiset nimenomaan haluavat että heillä on yksinvaltias ja koska se yksinvaltias saa aina valtansa "korkeammalta johdatukselta", ei tämä voi tehdä virheitä. Jos virheitä tapahtuu, niitä tekevät vain muut alemmalla tasolla olevat "prinssit" ja "pajariston" jäsenet. Kansa on valmis kärsimään yksinvaltiaan, heidän ja maansa puolesta tekemistä päätöksistä aika paljonkin, kunhan joskus edes tulee parempia aikoja, vaikka sitten vasta taivaassa.Putinilta on mennyt välit poikki muiden kanssa, niin palkannut sitten joukon lentoemäntiä johtamaan sotaa kanssaan..
Selkeästi Putinilla on nyt ideat melko vähissä, kun tuollaisiakin "ässiä" vetää hihasta..
Mikäköhän tuossa naurettavuudessa on ideana?
Yrittää näyttää, että Putin ei istu pelkurimaisesti bunkkerissaan kuvitellen ties mitä?
Duuman kannattasi todeta vaikka että Putin on muuttanut lakeja presidentin kausista laittomasti (esim äänestyksissä painostusta tms).
Sitten voisi todeta:
1. Että ne lait eivät ole voimassa.
2: Putin has been expired.
JA kenkää perseeseen voimallisesti ja oikeuteen rikoksista.
![]()
Venäjä vaatii EU:ta ja Natoa lopettamaan aseavun Ukrainalle
Venäjä vaatii EU:ta ja Natoa lopettamaan aseavun Ukrainalleyle.fi
Yllättäen Venäjä vaatii aseavun lopettamista."Voivat päätyä terroristien käsiin". Ei jestas sentään mitä paskaa toi äijä suoltaa.
Noh, on erittäin suuri todennäköisyys, että EU:n ja jenkkien vastaus on luokkaa "heti kun vedät joukot pois".
Venäjä vaatii EU:ta ja Natoa lopettamaan aseavun Ukrainalle
Venäjän ulkoministeriö vaatii Euroopan unionin ja sotilasliitto Naton jäsenmaita lopettamaan aseviennin Ukrainaan, Venäjän valtiollinen uutistoimisto RIA raportoi lauantaina.
RIA:n mukaan Venäjän johto on huolissaan erityisesti siitä, että olalta laukaistavia Stinger-ilmatorjutaohjuksia voisi päätyä terroristien käsiin, mikä taas voisi aiheuttaa uhan lentoyhtiöille.
Viime viikolla Saksa ilmoitti toimittavansa 500 Stinger-ohjusta Ukrainalle. Aseet ovat tarkoitettu Ukrainaan hyökänneiden venäläisjoukkojen torjuntaan.
Mitään viitteitä aseiden päätymisestä terroristeille ei ole raportoitu.
Lähde: Reuters
Venäjän televisiossa esitetty Putinin puheen kuva on feikki. Putinin käsi menee mikrofonin läpi kohdassa 0:17
Eli ilmeisesti oikeasti on istunut yksin pöytänsä päässä mutta videota on manipuloitu näyttämään, että olisi muita ihmisiä lähellä.
Putte haluais et sillä olis mahkuja tuolla. Ei vaan pärjää, kun aseita toimitetaan.Aikooko Venäjä ampua lisää lentokoneita alas, kun lentävä malesialainen ei riittänyt? Kieltämättä Stingereissä on riskinsä. Onneksi ne ovat kuitenkin päätyneet tähän mennessä lähinnä venäläisiin koneisiin.
Tarkoittaako tämä tosiaan sitä, että tuossa oli nyt about ne kaikki mitä putella on tarjota?Putte haluais et sillä olis mahkuja tuolla. Ei vaan pärjää, kun aseita toimitetaan.
Talous meni, ulkosuhteet meni, Nato lisää paukkuja Venäjän rajalla, Nato laajenee, EU laajenee, Venäjän armeijan suorituskyky ei vastaa puheita, maan sisälläkään ei riemusta kiljuta. Mitäs vielä?Jaahas. Venäjä ilmeisesti defaultannut jo.
Vaikka harva niille enää lainaakaan, niin tuo näkyy heti hinnassa.
![]()
Liittolaiset ei täysin vastaa kutsuun. Valkovenäjän sotajoukot kapinoi ja kiina valmistautuu kuppaamaan.Talous meni, ulkosuhteet meni, Nato lisää paukkuja Venäjän rajalla, Nato laajenee, EU laajenee, Venäjän armeijan suorituskyky ei vastaa puheita, maan sisälläkään ei riemusta kiljuta. Mitäs vielä?
Putkonen kovin vakuuttelee kuinka Turkki estää Suomen nato-jäsenyyden ja kuinka neutraali Turkki on kun ei lähde Venäjän vastaisiin toimiin.
Mitä nyt sulkenut salmen ja toimittaa droneja Ukrainalle Venäjää vastaan.
Talous meni, ulkosuhteet meni, Nato lisää paukkuja Venäjän rajalla, Nato laajenee, EU laajenee, Venäjän armeijan suorituskyky ei vastaa puheita, maan sisälläkään ei riemusta kiljuta. Mitäs vielä?
Melko lihavia nämä venäjän lentäjät. Ei ole mitenkään tarkoitus arvostella yleensä lihavia, mutta luulisi hävittäjälentäjän olevan paremmassa kunnossa.
Valko-Venäjän merkittävimmän oppositiopoliitikon neuvonantaja twiittasi tälläistä:
Voi olla, että noissakin hommissa on suhteilla niin iso merkitys ettei haittaa, vaikkei pilotti täyttäisikään ihan kaikkia vaatimuksia...Paljastuiko suuri sotasalaisuus.. Su-34 ei olekaan kahden hengen miehistölle vaan yhdelle pyylevälle patsastelijalle.
Jos viimeisten uutisten mukaan valko-venäjä ei ole saanut omia rivejään kuntoon auttaakseen putleria, lännen asetoimitukset tulee nähtävästi perille ja yhä enemmän vapaaehtoisia liittyy mukaan (sen lisäksi, että paikallispuolustukseen liittynyt 100k ukrainalaista) niin on siellä tsäänssit että ukraina vie tämän.Sanokaas, että onko realistisesti mahdollista, että Ukraina voisi jopa voittaa tämän sodan asevoimilla, että Venäjä ei pääsisi miehittämään maata ilman että Putin käskisi joukot pois? Vai onko Venäjän ylivoima vaan niin iso ettei ole mahdollista?
Tuntuu vaan että venäläisten suoriutuminen tässsä sodassa on kuin jostain sketsisarjasta.
Ei venäjä voi voittaa tätä. Sotilaallisesti kyllä, mutta se näyttää koko ajan enemmän ja enemmän epätodennäköisemmältä. Ne ei voi hallita tuota koko maata, eikä mikään Yanun (ex-pressa) valtaan palauttaminen enää ole mahdollista, kuin nimellisesti. Se joutuu sitomaan tuonne aivan liikaa joukkoja pitkäksi aikaaSanokaas, että onko realistisesti mahdollista, että Ukraina voisi jopa voittaa tämän sodan asevoimilla, että Venäjä ei pääsisi miehittämään maata ilman että Putin käskisi joukot pois? Vai onko Venäjän ylivoima vaan niin iso ettei ole mahdollista?
Tuntuu vaan että venäläisten suoriutuminen tässsä sodassa on kuin jostain sketsisarjasta.
Njet problem, normal katastrof.Talous meni, ulkosuhteet meni, Nato lisää paukkuja Venäjän rajalla, Nato laajenee, EU laajenee, Venäjän armeijan suorituskyky ei vastaa puheita, maan sisälläkään ei riemusta kiljuta. Mitäs vielä?
Tästähän oli jo huumoriakin väännetty.Melko lihavia nämä venäjän lentäjät. Ei ole mitenkään tarkoitus arvostella yleensä lihavia, mutta luulisi hävittäjälentäjän olevan paremmassa kunnossa.
Liittolaiset ei täysin vastaa kutsuun. Valkovenäjän sotajoukot kapinoi ja kiina valmistautuu kuppaamaan.
Paljastuiko suuri sotasalaisuus.. Su-34 ei olekaan kahden hengen miehistölle vaan yhdelle pyylevälle patsastelijalle.
Google translatella uutisen alin osa:Putin on määrännyt alaisensa kokoamaan listan maista jotka ovat asettaneet sanktioita venäjän valtiota, yrityksiä, organisatiota tai henkilöitä kohtaan. Aikaa annettu kaksi päivää. Mielenkiinnolla odotellaan mitä tuleman pitää.
" Russian President Vladimir Putin instructed the government in two days to compile a list of countries that have imposed sanctions against the Russian Federation, companies, organizations and individuals "
"The Government of the Russian Federation, within two days, to determine a list of foreign states that commit unfriendly actions against the Russian Federation, Russian legal entities and individuals"
https://ria. ru/20220305/sanktsii-1776858778.html
Mitä tarkoittaa sodan voittaminen?Sanokaas, että onko realistisesti mahdollista, että Ukraina voisi jopa voittaa tämän sodan asevoimilla, että Venäjä ei pääsisi miehittämään maata ilman että Putin käskisi joukot pois? Vai onko Venäjän ylivoima vaan niin iso ettei ole mahdollista?
Tuntuu vaan että venäläisten suoriutuminen tässsä sodassa on kuin jostain sketsisarjasta.
Kieltääköhän putte kansalaisia oleen ostamatta kyseisten maiden tuotteita ja tekemään ylipäätään bisnestä. Vai tuliskohan taas joku tyhjänpäivänen uhkaus.Putin on määrännyt alaisensa kokoamaan listan maista jotka ovat asettaneet sanktioita venäjän valtiota, yrityksiä, organisatiota tai henkilöitä kohtaan. Aikaa annettu kaksi päivää. Mielenkiinnolla odotellaan mitä tuleman pitää.
" Russian President Vladimir Putin instructed the government in two days to compile a list of countries that have imposed sanctions against the Russian Federation, companies, organizations and individuals "
"The Government of the Russian Federation, within two days, to determine a list of foreign states that commit unfriendly actions against the Russian Federation, Russian legal entities and individuals"
https://ria. ru/20220305/sanktsii-1776858778.html
Sanokaas, että onko realistisesti mahdollista, että Ukraina voisi jopa voittaa tämän sodan asevoimilla, että Venäjä ei pääsisi miehittämään maata ilman että Putin käskisi joukot pois? Vai onko Venäjän ylivoima vaan niin iso ettei ole mahdollista?
Tuntuu vaan että venäläisten suoriutuminen tässsä sodassa on kuin jostain sketsisarjasta.
Paitsi että tuossa tilanteessa Putin painaisi punaista nappia.Nyt on (hyvin pieni) mahdollisuus todelliseen super-yllätykseen.
1) Jos näin on että Valko-Venäjän armeija kieltäytyy lähtemästä Ukrainaan, mutta silti näyttäisi siltä että sotavoimat on kasassa ja kalusto liikkuu. Mitä se tekee? Odottaa tilaisuutta, mutta mihin?
2) Valko-Venäjän armeija pelkää Lukasenkon ja erityisesti Putinin turvallisuuskoneistoa, mutta jos helpottaa niin mitä tekee armeija?
3) Kazakstan ei lähtenyt karkeloihin mukaan mutta kuvien mukaan junat kuitenkin täynnä kalustoa liikkumassa pohjoiseen / länteen. Miksi?
4) Putin aloitti veljessodan, eli slaavi vastaan slaavi. Ei slaaviveljet oikeasti katso tätä todellakaan hyvällä. Pinnanalla on hirveitä jännitteitä.
Mikä olisi todellinen yllätys:
1) Venäjän armeija heikkenee Ukrainassa ja Lukasenko kaatuu ja tulee sotilashallitus. Seuraus: Valko-Venäjän armeija tulee UKRAINAN avuksi eli hyökkää Venäjän selkään. "Veljessota"
2) Kazakstan lähtee etelästä kohti Moskovaa koska Venäjän armeija on kiinni Ukrainassa (ja jopa Valko-Venäjässä)
3) Venäjällä sotatila ja reservit aseisiin. MUTTA ei ole kalustoa kun se on romutettu Ukrainassa! Eli AK47:t varastoista vastaan VV:n ja K:n armeijat.
4) Kaikki Venäjän polkemat slaavikansat näkee tilaisuutensa tulleen ja lähtee "vapauttamaan Moskovaa natseista".
5) Kiina näkee tilaisuutensa tulleen samalla tavalla kun Venäjä ww2:n lopussa. Ottaa Siperiasta palasen kun Venäjä täydellisessä sekasorrossa.
6) Läntinen maailma nauraa ja pitää Venäjän talutusnuorassa ja osallistuu karkeloihin parhaaksi katsomallaan tavalla.
Tällaisessa skenaariossa voisi Venäjän kansa todeta että nykyhallinto vaihtuu nyt ja slaavit keskenään tekee sovinnon. Silloin pilkotaan äiti-Venäjä paloihin.
Näin ilmatorjunnassa asepalveluksen suorittaneena totean. Mitähän hyötyä tuosta on. Länsimaiset Ilmatorjunta ohjusjärjestelmät on fire and forget tyylisiä eli heti ampumisen jälkeen voi lähteä vaihtamaan tuliasemaa. Sitä paikkaa voi lähteä vaihtamaan jo ohjuksen ilmalennon aikana ei tarvitse edes odottaa senkään aikaa kun ohjus osuu. Noissa kaksitaso koneissa ei edes ole mitään suojausjärjestelmiä ilmatorjuntaohjuksia vastaan joten mikä tahansa olalta laukaistava lämpöhakuinen ohjus tiputtaa sen koneen 100% varmuudella. Vaikka tieto ilmatorjunaohjuksen ampuma paikasta menisi heti venäjän tykistölle tai ilmavoimille niillä kestäisi useita minuutteja nopeimmillaankin päästä iskemään siihen tuliasemaan ja siinä vaiheessa se yksikkö on jo yli kilometrin päässä siitä paikasta tai pitemmällä.
Jos ilmatorjunta on hyvin koordinoitua sillä aikaa kun yksikkö A ampumisen jälkeen vaihtaa tuliasemaa yksiköt B ja C suojaavat ja kun B ampumisen jälkeen vaitaa tuliasemaa A ja C suojaavat ja niin edelleen.
Oma lukunsa on vielä se, että jos Venäläiset alkavat toimia tuolla tavalla, että ensin tiedustelevat ilmatorjunnan asemia jolloin kaksitaso koneella ja sen jälkeen yrittävät tuhota sen vaikka ilmaiskulla sitä tietoa voidaan käyttää hyväksi ja houkutella Venäläiskoneita ansaan jossa ne joutuvat usean eri ilmatorjunta yksikön vaikutusalueelle jossa tulee niin monta ohjusta eri suunnista, että ei ole enää mitään mahdollisuutta välttyä niiden kaikkien osumalta. Jos taas ilmatorjunta asemaa yritetään tuhota tykistö iskulla oma tykistö voi olla kokoajan valmiina ampumaan vastaiskun Venäläisen tykistön tuliasemaan puolustajalla on tässä sellainen etu, että puolustajan vastatykistö tutkat saavat hyökkääjän tykistö aseman sijainnin selville ensin joten ne voivat ampua vastatykistö iskun ensin.
Ukrainan propaganga? Venäjän ylivoima?Sodassa tuskin mitään voi sanoa varmasti, mutta huomauttaisin nyt, että kaikki tämä hope pyörii Ukrainan propagandan ympärillä. Sotajoukot on Venäjällä ylivoimaiset, ne etenevät suurimmalla osaa rintamista (tappioista huolimatta) sekä ovat pitäneet aloitteen hallussaan suurimmassa osassa paikoista.
Jos Venäjän koko huolto tai moraali ei romahda niin kyllä se asevoimilla voittaa Ukrainan perinteisen armeijan ajan kanssa. Mitä tapahtuu sen jälkeen on kysymys johon ei ole vastauksia.
Kestääkö Venäjän Talous, Moraali tai Logistiikka tämän on se oikea kysymys. Tällähetkellä kestää, mutta saavuttaako alkuperäiset tavoitteensa niin ei saavuta. Voittaako sodan niin riippuu paljon miten määritellään se voittaminen... tässä sodassa tuskin näyttäisi olevan voittajia vaan pelkästään häviäjiä.
Lukusuositus:
Jos jotain tästä kriisistä opitaan, niin se on se, että Suomella on hyvät lähtökohdat vastata mahdolliseen Venäjän hyökkäykseen. Etenkin tulevan yhteistyön Jenkkien ja Ruotsin kanssa myötä. Meillä on korkea maanpuolustushalukkuus ja aivan varmasti laadukkaammat asevoimat kokonaisuudessaan kuin Ukrainalla jonka kanssa Venäjällä on jo suuria ongelmia.
No oikeassahan tuo on. Voivat päätyä venäläisten käsiin.![]()
Venäjä vaatii EU:ta ja Natoa lopettamaan aseavun Ukrainalle
Venäjä vaatii EU:ta ja Natoa lopettamaan aseavun Ukrainalleyle.fi
Yllättäen Venäjä vaatii aseavun lopettamista."Voivat päätyä terroristien käsiin". Ei jestas sentään mitä paskaa toi äijä suoltaa.
Noh, on erittäin suuri todennäköisyys, että EU:n ja jenkkien vastaus on luokkaa "heti kun vedät joukot pois".
Venäjä vaatii EU:ta ja Natoa lopettamaan aseavun Ukrainalle
Venäjän ulkoministeriö vaatii Euroopan unionin ja sotilasliitto Naton jäsenmaita lopettamaan aseviennin Ukrainaan, Venäjän valtiollinen uutistoimisto RIA raportoi lauantaina.
RIA:n mukaan Venäjän johto on huolissaan erityisesti siitä, että olalta laukaistavia Stinger-ilmatorjutaohjuksia voisi päätyä terroristien käsiin, mikä taas voisi aiheuttaa uhan lentoyhtiöille.
Viime viikolla Saksa ilmoitti toimittavansa 500 Stinger-ohjusta Ukrainalle. Aseet ovat tarkoitettu Ukrainaan hyökänneiden venäläisjoukkojen torjuntaan.
Mitään viitteitä aseiden päätymisestä terroristeille ei ole raportoitu.
Lähde: Reuters
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.