Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Kyllä se suurempikin armeija voi mennä pelipaikoille hajaantuneena vaikka siviiliautoilla. Jos Kiovaan ei saada tukea ulkoapäin niin homma on ajan kanssa taputeltu ennemmin tai myöhemmin.
EU:n parlamentti hyväksynyt Ukrainan jäsenhakemuksen
Ukraine says Russia plans to spread fake news about Ukrainian surrender | Reuters
Tuosta oli Iltalehdelläkin juttua. Eli tiedustelutietojen mukaan Venäjä on suunnittelemassa kampanjaa, jossa mainostetaan Ukrainan vallan vaihtuneen ja kohteiden antautuneen. Voisikohan tuo tarkoittaa sitä, että Venäjä on valmis vetäytymään sodasta pian ja yrittää silti säilyttää kasvonsa kansan keskuudessa? Toki tuo on vasta tiedustelutietoa, mutta aika hyvin ennen hyökkäystäkin saadut tiedot pitivät paikkansa. Lisäksi Venäjän varsin lievät ehdot rauhalle yllättivät, eli senkin puolesta voi päätellä, ettei sota kannatakaan ja se halutaan lopettaa. Putin voi kokea vähän painetta lähipiiristäkin.
Ukraine says Russia plans to spread fake news about Ukrainian surrender | Reuters
Tuosta oli Iltalehdelläkin juttua. Eli tiedustelutietojen mukaan Venäjä on suunnittelemassa kampanjaa, jossa mainostetaan Ukrainan vallan vaihtuneen ja kohteiden antautuneen. Voisikohan tuo tarkoittaa sitä, että Venäjä on valmis vetäytymään sodasta pian ja yrittää silti säilyttää kasvonsa kansan keskuudessa? Toki tuo on vasta tiedustelutietoa, mutta aika hyvin ennen hyökkäystäkin saadut tiedot pitivät paikkansa. Lisäksi Venäjän varsin lievät ehdot rauhalle yllättivät, eli senkin puolesta voi päätellä, ettei sota kannatakaan ja se halutaan lopettaa. Putin voi kokea vähän painetta lähipiiristäkin.
Euroopan talouspakotteet ei välttämättä riitä niin pitkälle kuin voisi toivoa:
Analyysi: Sori vaan Ukraina, mutta bisnes on bisnestä – maailman nousevat talousmahdit eivät tuomitse Venäjän hyökkäystä (yle.fi)
EU:n parlamentti hyväksynyt Ukrainan jäsenhakemuksen
Huom. Hyväksynyt HAKEMUKSEN, ei jäsenyyttä toki näin nopeasti. (siltä varalta että tulee yhtä paljon virhetulkintoja kuin twitterissä...)
Valitettavasti Euroopan talouspakotteet ei välttämättä riitä niin pitkälle kuin voisi toivoa:
Analyysi: Sori vaan Ukraina, mutta bisnes on bisnestä – maailman nousevat talousmahdit eivät tuomitse Venäjän hyökkäystä (yle.fi)
Se Kiovan haltuunotto voi olla vaan aika hidasta jos kaikki rakennukset pitää puhdistaa yksitellen jalkaväen toimesta mahdollisista tarkka-ampujista ja pst-miehistä, siinä tulee samalla todella veristä kaupunkitaistelua rakennusten sisällä. Jos taas Venäjä tuhoaa kaikki rakennukset raskaalla tykistöllä sekin on hiton hidasta ja kadut täyttyy sortuneiden rakennusten romusta jolloin kalosto ei enää pysty etenemään katuja pitkin. Samaan aikaan Venäjän solttuja kosautellaan hengiltä tarkka-ampujien toimesta ja kalustoa singoilla ja pst-ohjuksilla. Kiova on kuitenkin kuusi kertaa suurempi kaupunki kuin vaikkapa Helsinki.
EU:n parlamentti hyväksynyt Ukrainan jäsenhakemuksen
Mites tämänkin palstan talousviisaat on sanoneet, venäjän vientitaloushan on nyt erinomaisessa kunnossa kun kaikki työvoimasta alkaen on nyt erittäin halpaa kun valuuttaa vähän "devalvoitiin" radikaalistiTällä menolla kansalla ei ole varaa edes käytettyyn Ladaan. Hyperinflaatio iskee ja raha menee asumiseen ja homeiseen leipään.
EU:n parlamentti hyväksynyt Ukrainan jäsenhakemuksen
Näin se on että tämän tyyppiset johtajat eivät palkkaa itseään fiksumpia henkilöitä koska pelkäävät menettävänsä vallan ja edelleen Putin tuntuu olevan tämän tapainen tyyppi ja lisäksi ei tule hyväksymään tappiota/kasvojen menetystä...Miten tästä selvitään on tuhannen taalan kysymys, neuvottelemalla kompromissi jonka putin voi hyväksyä muuten tulee todella rumaa jälkeä.Auktoritäärinen johtaminen sopii tiettyihin tilanteisiin, mutta sen käyttö pitää olla lyhytaikaista. Venäjällä tämä moodi on ollut päällä jo Leninin ajoista lähtien ja seuraukset näkyy. Maa on luonnonvaroiltaan maailman rikkain, mutta BKT/capita makaa pers'läpimaiden tasolla.
Putinin kaltaisen ihmisen johtajuus perustuu siihen, ettei kukaan kyseenalaista hänen mielipiteitään millään tasolla. Keskusteleva ja analysoiva kulttuuri puuttuu täysin, koska ei voi olla olemassa muunlaisia mielipiteitä kuin Putinin mielipide. Tämän takia kaikki hänen lähellä olevat positiot täytyy olla miehitetty yes-miehillä, jotka kuten sanoit, eivät todennäköisesti ole laatikon terävimpiä kyniä.
Älykkäät ja innovatiiviset ihmiset, joilla on mielipiteitä, eivät koskaan pääse nousemaan Putinin lähellä vaikuttavaan ydinjoukkoon tai edes lähelle sitä. Valitettavasti tällainen urakehitysmalli vaikuttaa ihmisten käyttäytymiseen läpi koko organisaation:
Offtopic: Valitettavasti tämä ongelma ei koske pelkästään Venäjää. Vastaavaa löytyy lievemmässä mittakaavassa myös Suomen puoluepolitiikasta ja yksityisistä yrityksistä: tehtävään ei valita parasta vaan valitaan se sopivin.
- urasuuntautuneet älykkäät ihmiset alkavat tietoisesti tyhmentää itseään ja vähentää innovointia
- vahvoja mielipiteitä omaavat älykkäät ihmiset taas turhautuvat ja alkavat työskennellä vailla motivaatiota
Melitopolissa myös hidasteita:Joojoo mutta kun Kiva on piiritetty niin aika on Venäjän puolella ja Ukrainan on otettava aloitekapula. Siellä on liikaa väkeä antaa nälkään nääntyä. Hidastustaktiikka on toiminut, mutta hidastuskaan ei auta ikuisesti.
Mites tämänkin palstan talousviisaat on sanoneet, venäjän vientitaloushan on nyt erinomaisessa kunnossa kun kaikki työvoimasta alkaen on nyt erittäin halpaa kun valuuttaa vähän "devalvoitiin" radikaalistiKilpailukyky Eurooppaan verrattuna on loistava! /s
Ei ehkä kauppojen hyllyillä, mutta Venäjän myymää lannoite ynm esimerkiksi Brasiliaan on iso business, eli valuuttaa Venäjällä on mahdollisuus saada jatkossakin jos kanta ei muutu. Ja tuskin Brasiliaa paljon Ukrainan sodat liikuttaa. Ja monelle maalle kelpaa venäjän öljy jatkossakin.Noiden maiden tuotteet ei paljoa Venäjää auta. Joo ne ostaa sieltä, eli Venäjä saa vähän rahaa, mutta aika pieniä noi markkinat on ja niiltä ei saa mitään korvaavia tuotteita menetettyjen tilalle.
Ei ehkä kauppojen hyllyillä, mutta Venäjän myymää lannoite ynm esimerkiksi Brasiliaan on iso business, eli valuuttaa Venäjällä on mahdollisuus saada jatkossakin jos kanta ei muutu. Ja tuskin Brasiliaa paljon Ukrainan sodat liikuttaa. Ja monelle maalle kelpaa venäjän öljy jatkossakin.
Kapea-alaisemmaksi tietysti se menee tavalliselle Venäläiselle Euroopassa, mutta Venäläiselle se raha mistä tuleekaan ei ole korvamerkittyä. Kiina on tosiaan se merkittävin tekijä tässä, mutta melkoinen ihme olisi jos se Ukrainan puolelle menisi. Nythän se taitaa edelleen pysytellä neutraalina. Harmilllista (tässä tilenteessa) on se että lännelläkin Kiinan kanssa isot bisnekset, kiinaa ei voi oikein toppuutella...
Miten kun/jos Ukraina tulee olemaan Eu:ssa. Ja kiinahan taitaa omistaa jotain viljelymaita tms ukrainasta.
Muuttuuko niiden omistussuhde mitenkään mihinkään suuntaan, vai jatkuuko samat omistussuhteet?
Niin unohtuikin tuo ettei tavaroiden kuljettelut enää ihan yksinkertaista olekaan, Kiinaan taitaa olla vanhat reitit voimassa?Hankala sillä rahalla on mitään tehdä, kun ei oikein ole pääsyä muille markkinoille ostoksille. Tuolla oikeasti tulee isoja ongelmia, jos nuo pakotteet pysyy pitkään. Ei noilla oikeasti ole juurikaan merkitystä, jos brassit ostaa niiltä lannoitetta. Kiva myydä lannoitetta ja välittää tilauksia papereilla.
edit: Kohta voi muuten olla niiden kuljetuksetkin vähän hankalia hoitaa.
Joojoo mutta kun Kiva on piiritetty niin aika on Venäjän puolella ja Ukrainan on otettava aloitekapula. Siellä on liikaa väkeä antaa nälkään nääntyä. Hidastustaktiikka on toiminut, mutta hidastuskaan ei auta ikuisesti.
Tuskin, kiinahan omistaa yhtä sun toista euroopassa mm. 130Mrd€:lla assetteja briteistä. Vuosittain iskevät Eurooppaan n. 30Mrd€ investointeihin.Miten kun/jos Ukraina tulee olemaan Eu:ssa. Ja kiinahan taitaa omistaa jotain viljelymaita tms ukrainasta.
Muuttuuko niiden omistussuhde mitenkään mihinkään suuntaan, vai jatkuuko samat omistussuhteet?
Minulla on vahva pelko siitä, että NATO on tässä tekemässä uutta Münchenin sopimusta (Neville Chamberlain "Peace For Our Time" - Munich Agreement).
Eli jos venäjä sattuu saamaan valloitettua ukrainan, niin kiinalla voi olla jotain sanomista omistamansa alueen suhteen.Kasakka on ainakin tähän saakka rosvonnut kaikki maat ja rakennukset itselleen mitä miehityksen alle on jäänyt.
Yhdysvallat, Japani, EU ja niiden liittolaiset maailmalla on monta kymmentä kertaa taloudeltaan Venäjän kokoinen. Luulisi ettei Kiinan ole vaikea päättää kumman kyytiin hyppää jos puolensa valitsee. Intia pitäisi saada myös lännen puolelle. Se on siinä kahden välissä kun ostaa suurimman osan aseistaankin Venäjältä. Tai tähän saakka ostanut.
Joo-o. Mutta jos venäjä ottaa alueet haltuun, niin meinaatko että kiina nöyränä kattoo vierestä?Tuskin, kiinahan omistaa yhtä sun toista EU:sta mm. 130Mrd€:lla assetteja briteistä. Vuosittain iskevät Eurooppaan n. 30Mrd€ investointeihin.
Mites tämänkin palstan talousviisaat on sanoneet, venäjän vientitaloushan on nyt erinomaisessa kunnossa kun kaikki työvoimasta alkaen on nyt erittäin halpaa kun valuuttaa vähän "devalvoitiin" radikaalistiKilpailukyky Eurooppaan verrattuna on loistava! /s
Ei edes periaatteessa. Astuin ehkä sarkasmimiinaan. Kunhan näin taloustieteilijänä huomautan. Kilpailukyky ei ole myyntihinta-valmistushinta. Tässä oli lisäksi kyse makrotalouden kilpailukyvystä.Periaatteessa näin, jos ne vain pystyisivät valmistamaan mitään mikä eurooppalaisia kiinnostaa ja suostuisivat tässä tilanteessa ostamaan. Jos nyt Eurolla saa yli 100 Ruplaa ja Ladan maahantuoja voisi ostaa tehtaalta auton hintaan 50000 ruplaa niin se tarkoittaisi täällä myytynä omakustannehinnaksi 500 euroa. Jos täällä menisi uusi auto kaupaksi 5000 eurolla, niin aika paljon tulisi myyjälle katetta.
REALITY CHECK: Ihminen voi olla syömättä 2-3 kuukautta ennenkuin nääntyy nälkään jos vaan jotain juomavettä saa jostain. Lisäksi se nälkään nääntyminen alkaa vasta kun ruoka loppuu todennäköisesti ruokaa säännöstelemällä nääntymiskuolemaa voi viivyttää tuostakin monella kuukaudella. Tästä syystä keskiajallakin piiritykset kesti aina vuosia. Jos Venäläiset jää sinne jumiin piirittämään kuukausiksi saadaan sinne pst-ohjuksia ja ammuksia ukrainalaisille sellaisia määriä, että tuhansia Venäläisiä kuolee joka päivä. Kolmen kuukauden päästä Venäjän armeijasta ei ole mitään jäljellä enää. Lisäksi jos huolto saadaan Venäläisiltä tuhottua kuolee se Venäläinenkin siellä nälkään ihan samalla tavalla.
NATO: Ryhdistäytykää, jotta historian ei tarvitse tuomita teitä!
Ukraina voi toimittaa suuren määrän tuoretta venäläistä tuhkalannoitetta Brasilialle, jos se lannoitteesta on kiinni.Hankala sillä rahalla on mitään tehdä, kun ei oikein ole pääsyä muille markkinoille ostoksille. Tuolla oikeasti tulee isoja ongelmia, jos nuo pakotteet pysyy pitkään. Ei noilla oikeasti ole juurikaan merkitystä, jos brassit ostaa niiltä lannoitetta. Kiva myydä lannoitetta ja välittää tilauksia papereilla.
edit: Kohta voi muuten olla niiden kuljetuksetkin vähän hankalia hoitaa.
Joku voisi kysyä Putinilta, että miksi hän saa käyttää ulkopuolisia apuja kuten Valko-Venäjän joukkoja, mutta itse alkaa heti kiukuttelemaan jos Ukrainaa joku auttaa.
EU ja Nato voisivat nyt yksissä tuumin lähettää Venäjälle sellaisen viestin, että Venäjän rajoja ei tulla loukkaamaan eikä yksikään sotilas astu Venäjän puolelle, mutta Ukrainan maaperältä tuhotaan kaikki vihamieliset hyökkäysjoukot mikäli eivät ole vetäytyneet omalle puolelleen viikon kuluessa.
putinillä kävi vaan lapsus kun Ukrainan valtaus ei onnistunutkaan parissa päivässä, eikä ehtinyt liittämään Ukrainaa ja valkovenäjää osaksi venäjää, jolloin olis vain yksi hyökkääjä. Tämä paljastui niistä ajastetuista 'uutisartikkeleista' jotka lipsuivat julki hetkeksi viikonloppuna.Ei kai se sille mikään "ulkopuolinen" apu olekaan vaan osa Putinin Venäjää.
Ennen mentiin sukkahousuboksin kanssa venajalle ja ryypattiin viikko. Seuraavaksi mennaan porukalla ecuboksin kanssa.
EU ja Nato voisivat nyt yksissä tuumin lähettää Venäjälle sellaisen viestin, että Venäjän rajoja ei tulla loukkaamaan eikä yksikään sotilas astu Venäjän puolelle, mutta Ukrainan maaperältä tuhotaan kaikki vihamieliset hyökkäysjoukot mikäli eivät ole vetäytyneet omalle puolelleen viikon kuluessa.
Ei ehkä kauppojen hyllyillä, mutta Venäjän myymää lannoite ynm esimerkiksi Brasiliaan on iso business, eli valuuttaa Venäjällä on mahdollisuus saada jatkossakin jos kanta ei muutu. Ja tuskin Brasiliaa paljon Ukrainan sodat liikuttaa. Ja monelle maalle kelpaa venäjän öljy jatkossakin.
Kapea-alaisemmaksi tietysti se menee tavalliselle Venäläiselle Euroopassa, mutta Venäläiselle se raha mistä tuleekaan ei ole korvamerkittyä. Kiina on tosiaan se merkittävin tekijä tässä, mutta melkoinen ihme olisi jos se Ukrainan puolelle menisi. Nythän se taitaa edelleen pysytellä neutraalina. Harmilllista (tässä tilenteessa) on se että lännelläkin Kiinan kanssa isot bisnekset, kiinaa ei voi oikein toppuutella...
Venäjän ostot Kiinasta on hyttysen paskaa. Thaimaakin ostaa about saman verran sieltä kamaa. Länsimaat kun edes uhkailevat pakotteilla Kiinan tuontipaskalle niin se Venäjän joukkomurhan tuomitseminen alkaakin tuntua ihan varteenotettavalta vaihtoehdolta.
![]()
Mitä ihmettä?
En minä ole väittänyt, että tuohon Harkovalaiselle torille olisi ammuttu 152mm kranaatti.
Olen väittänyt, että tuohon päiväkotiin ei ole voinut osua minkäänlainen tykistökranaatti.
Olen lisäksi sanonut, että kun kranaatti (tykin tai raketinheittimen, oli se sitten 122, 152 tai 203mm) räjähtää jonkun talon lähistöllä (ulko- tai sisäpuolelle), niin kaikki lähitalojen ikkunat ovat paskana pelkästään painevaikutuksesta. Kuten voi nähdä tuosta Harkovan tuhovaikutuksesta.
Toisaalta täällä oltaisiin aika kusessa ilman Kiinan tuotantoa. Eli se ei olisi aivan noin yksinkertaista...
Onneksi on nykyaikana kymmenet kännykät kuvaamassa noita ajoneuvojen blokkaamisia siviilivartaloin niin on kynnys lähteä joukkomurhaamaan heitä vähän korkeampi. Ja sitten toki sekin, että kun toi kuvamateriaali leviää somessa niin muutkin uskaltaa tehdä samaa omassa kaupungissaan.Niin, ei Venäjä sodi ainoastaan Ukrainan armeijaa tai johtoa vastaan vaan 40 miljoonaa kansalaista. Näyttää siltä että Ukrainan kansa on aika yhteisin tuumin sitä mieltä että valloittaja ulos. Tällä on myös se karmiva kääntöpuolensa että Venäjä kohdistaa enemmän ja enemmän iskuja siviileihin.
Toisaalta täällä oltaisiin aika kusessa ilman Kiinan tuotantoa. Eli se ei olisi aivan noin yksinkertaista...
Tosin se propagandasota jolla on enää tässä vaiheessa merkitystä on se jota käydään omaa väestöä kohtaan.Venäjän propagandasota vaikeutuu aina askel kerrallaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.