Miten sitten, voiko Ukraina käydä nykyisellä 155mm tuotantomäärillä sotaa korvaamalla ne esim isommilla ammuksilla? Tai droneilla, ja kaikilla pienillä raketeilla yms, ettei tuo 155mm ammuspula ole niin suuri ongelma? Onko mahista et ne dramatisoidusti valittaa 155mm ammuspulasta vaikka se ei oikeasti ole niin suuri ongelma, kun niillä muuta korvaavaa?Ammuspulan voi todeta lyhyelle matematiikalla. EU-maat pystyivät ennen vuotta 2022 tuottamaan 230K 155mm tykistöammusta vuodessa (lähde). Tuo tekee 630 ammusta per päivä ilman USA:n tukea joka nyt jumittaa kongressissa. Nyt EU-maat pystyy ilmeisesti about 500K tuottamaan joka sekin on alle 2000 päivässä kun Venäjä ilmeisesti ampuu 10K päivässä Ukrainassa. EU-mailla on tarkoitus lisätä tuotantoa miljoonaan ammukseen vuodessa ensi vuoteen mennessä. Tuo taso olisi varmaan hyvä minimi mihin jatkossa tulisi päästä/ylläpitää jos uusi sota syttyy.
Sitten on tietenkin vielä ammusvarastot laskettava mukaan. Venäjä varastoi kaikkea vuosiksi niin ovat pystyneet hyödyntämään tätä myöskin. Euroopan mailla on kai vähän korkeammat standardit miten ja miten kauan voidaan varastoida ammuksia niin ilmeisesti tuostakin Venäjä sai etua.
Mitä tankkeihin tulee, niissä varmaan olisi vara lähettää mutta kun katsoo miten tankkioperaatiot ovat tässä sodassa menneet niin ei niillä ole kumpikaan osapuoli saanut mitään suuria läpimurtoja aikaiseksi. Tykistö plus dronet tuntuu aika tehokkaasti vain voivan eliminoida mitään liikkuvaa rintamalla.
Samaa mieltä tankeista. Mut jos ne on niin huonoja, niin lähettäis niit silti enemmän ukrainaan, miten muka me osattais käyttää niit paljon tehokkaammin kuin ukraina. Tankit on kyl saanut aika naurettavan imagon ainakin tässä sodassa. Ukrainan mukaan jotain 8000 venäjän tankkia tuhoutunut.
Oon kyl ihan pihalla, en ees tiennyt et 155mm on noin iso ammus... Ja yleisesti sopii melkein kaikkiin aseisiin. Juuh
Viimeksi muokattu: