- Liittynyt
- 22.12.2016
- Viestejä
- 20 266
Kylläpäs tuoksuu kaali taas. Mmmmmmm.Minä jotenkin muistelen, että ennen sotaa Ukrainalla oli sangen provokatiivinen asenne Minskin tulitaukosopimuksen noudattamiseen. Siitä ei tykätty, sen uudelleenneuvottelua vaadittiin, eikä sitä ainakaan pantu täytäntöön kokonaisuudessaan. Ukraina halusi irrottautua siitä. Jonkinlainen täydentävä sopimuskin oli saatu aikaan lokakuussa 2019 mutta sekään ei kelvannut Ukrainassa oikein kenellekään.
Tietenkään Minskin sopimus ei tyydyttänyt Ukrainaa. Ei tosin Venäjäkään sen noudattamisesta ollut kiinnostunut. Ja jännästi Venäjä oli siis Minskin sopimuksen osapuoli, vaikkei muka kuitenkaan ollut edes itse 2014-2022 sodankaan osapuoli.
Pelkkää paskaahan toi koko kuvio oli. Kaalipaskaa.
Anyway, Ukraina ei todellakaan käyttäytynyt mitenkään provokatiivisesti juuri 2021 ja alkuvuonna 2022 vaan nimenomaan kääriytyi kuoreensa ja otti hyvin lungisti. Yritti olla antamasta Venäjälle minkäänlaista "causus belliä", ruutia Mainilan laukauksiin. Ja se oli kyllä virhe. Olisi pitänyt valmistautua täyteen sotaan.
Viimeksi muokattu: