- Liittynyt
- 14.08.2023
- Viestejä
- 2 367
On ihan normaalia että rintamatilanteet muuttuvat. Ukraina oli 2022 Touko/Kesäkuussa jäämässä ryssien alle, mutta mm. Himars muutti kokonaan pelin.Jos muuten tilannetta tarkastellaan ilman sini-keltaisia laseja, niin onko tilanne kertaakaan sodan alun jälkeen näyttänyt näin huonolta kuin nyt?
Poliittisesti taas tilanne näyttää heikolta. Vaikea sanoa mitä ässiä lännellä on vielä hihassa jos mitään Ukrainan suhteen kun maanpetoksellinen aines nosta päätään länsimaissa. Länsimaiden kyky ohjata sotaa ja rahoittaa Ukrainaa tuntuu toimivan yhtä hyvin kuin eurooppalainen maahanmuuttopolitiikka: Tyhjiä/turhia lausuntoja ja parrasvaloissa tanssimista. Marin ja muut onnenonkijat kävivät vajaa vuosi sitten ottamassa Zelenskyin kanssa Instagram-kuvat ja jakoivat latteuksiaan medialle, mutta naiivien euro-poliitikkojen yllätykseksi Venäjän voittamiseen ei riitä vain todeta että "Venäjä ei saa voittaa". Eurooppalainen asetuotanto ja armeija tarvitsee 100 kertaisen vahvistuksen, mutta Puolaa lukuunottamatta mitään ei ole tehty tai parhaimmillaan edetään etanan tahdilla.
Viimeksi muokattu:
. Sen sijaan pikku hiljaa annetaan vähä tämmöstä ja tommosta ja sitten voivotellaan ja aletaan painostaa rauhansolmimiseen kun rintamalinjoilla ei tule juurikaan muutosta kun juuri tullut kourallinen kalustoa on ammuttu läpi samantien.