Juuri näin.Jälkeenpäin sitten mielenkiintoista katsoa miten omat arvioit osuivat kohdalleen. Kokonaisuutena kyllä varsin mielenkiintoinen tuo Hersonin alue ja miten sitä Ukraina on hämmentänyt viimekuukaudet. Tuossa aiemmin kirjoitin että venäjällä ei ehkäpä ole kummemmin joukkoja joen eteläpuolella puolustukseen ryhmittyneenä, ja nyt kun asiaa pohtii niin miten niitä voisi siellä ollakkaan kun niitä ei riitä edes kunnolla etulinjaankaan millään alueella.
Tuolla eteläisessä Ukrainassa miehitysalueella tapahtuu muutakin mielenkiintoista, sillä venäjä on ilmeisesti evakuoinut sotilassairaalansa pois Melitopolista. Jos sotilassairaalan/sairaaloiden pystyttäminen oli yksi suurehko merkki ennen helmikuuta tulevasta hyökkäyksestä, mitä se merkitsee nykyisessä tilanteessa?
" The Russian military evacuated its military hospital from occupied Melitopol "
Tuo Hersonin alue on helpoin vallata takaisin ja pitää kun joki toimii luonnollisena esteenä varsinkin kun sillat on tuhottu. Äkkiä voivat siirtää itäiseltä rintamalta joukkoja sinne joen eteläpuolelle. Ei tämä Ukrainan hyökkäys ainakaan vaikuta mitenkään erityisen nopeasti etenevän. Silti näen paljon järkevämpänä jatkaa hyökkäystä idästä kuin ylittämällä joen, jos nyt edes saavat vallattua sen joen pohjoispuolen.