Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Joo tuo on arvio. Tarkkaa tietoa on mahdoton saada, koska venäjän omat luvut on ihan hatusta vedettyjä. Toki venäjä kaivaa kultaa, että sekään ei niin sanotusti lopu. Kullan arvonnousu auttaa Venäjää, mutta sen on hankala muuttaa tuota käteiseksi.Pisti useampi viesti silmään ylempää, mutta päätin takertua tuohon Venäjän kultavarantoihin, yksi sanoi että noin 70% kultavarannoista olisi jo käytetty, mikä kuulostaa aika hatusta vedetyltä, varsinkin kun eilen julkaistu uutinen kertoo aivan toista.
Venäjän keskuspankin kultareservien arvo nousi viime vuonna ennätykselliset 130 miljardia dollaria
"
Vuoden 2025 alussa keskuspankilla oli fyysistä kultaa holveissaan noin 196 miljardin dollarin edestä. Tammikuussa 2026 potti oli kavunnut jo 327 miljardiin dollariin. Arvonnousua kertyi mehevät 67 prosenttia.
Taustalla on kultamarkkinoiden hurja ralli. Kullan arvo troy-unssilta kasvoi vuoden aikana 2 600 dollarista 4 400 dollariin.
Samaan aikaan Venäjän kultareservit hupenivat aavistuksen, noin kuusi tonnia. Joulukuun alussa keskuspankilla oli virallisen tiedon valossa jalometallia hallussaan 2 327 tonnia – maailman viidenneksi suurimmat kultareservit.
"
Tässä käsittääkseni puhutaan pidemmältä aikaväliltä, ennen sotaa vs nykypäivä. En ole tarkastanut itse aihetta, joten voi kyllä olla myös huuhaata. Hyvä huomio sulta.Mutta nyt puhutaan 70% kulutuksesta versus 0.7%, mistä ihmeestä toi 70% on oikein revitty? 6 tonnia käytetty 2327 tonnista. sen aikana kullan arvo kasvanut 67% kullan hinnannousun myötä.
Oma 5 minuutin googlettelu sanoi että virallisten lähteiden mukaan Venäjä ei ole juurikaan vähentänyt kullan määrää varastoissa. Joka oli kyllä minulle yllätys kun muistan kanssa kuulleeni Venäjän jo myyneen merkittävän osan kullastaan.Tässä käsittääkseni puhutaan pidemmältä aikaväliltä, ennen sotaa vs nykypäivä. En ole tarkastanut itse aihetta, joten voi kyllä olla myös huuhaata. Hyvä huomio sulta.
Tilanne on varmaan jo nyt haasteellinen, mutta suurin osa Venäjän tappioista johtuu itsepäisestä hyökkäyksestä. Mielenkiintoista on nähdä se, että pystyykö Ukraina muuttamaan dronet ja maarobotit hyökkääväksi elementiksi puolustuksen sijaan.Jos Ukrainan tavoite tappaa 50 kiloörkkiä kuukaudessa toteutuu, saattaa yhtälö muodostua Moskovan kannalta hyvin hyvin hankalaksi, vaikka kuinka olisi halua jatkaa sotaa ikuisuuteen. (Tavoite oli tosiaan 50 kilo-KIA - haavoittuneet siihen vielä lisäksi.)
Ehkä sitten Moskovan kannalta seuraava vaihtoehto on mahdollisimman paska ja häilyvä rauha, tarkoituksena jatkaa erikoisoperaatiota myöhemmin.
Valitettavasti ei niiltä vielä kulta lopu. Vaikka kansallinen varanto pienenee eivät ne ole vielä koskeneet juurikaan keskuspankin kultavarantoon, joka on huomattavasti suurempi. Lisäksi Venäjä tuottaa kultaa ja muita raaka-aineita itse niin ei ne lopu. Niin pitkään kun Venäjällä on tukijoita niin kyllä se voi tavalla tai toisella jatkaa tätä sotaa.Joo Venäjällä ei ihmishenki maksa mitään, paitsi Moskovassa ja Pietarissa. Mutta raha tulee olemaan se ongelma. Vissiin n. 70% kultavarannoista on jo myyty, öljy ja kaasukauppa ei tuota läheskään riittävästi. Pari vuotta lisää on pitkä aika, varsinkin jos tappiot on luokkaa 30k/kk. Tällä hetkellä vielä lihaa ostetaan myllyyn, kohta pitää ottaa käyttöön kutsunnat. Ja se on ongelma Putinille.
Joo Kiinaan on raportoitu vieneen paljon. Nämäkin tiedot on vähän mitä on, koska kovin hankala saada tietoa noista. Mutta käteistä Venäjällä on aika vähän ja rupla ei houkuta, harva tuskin antaa sille lainaa, jollain olisi kuitenkin maksettava ne asehankinnat jne.Oma 5 minuutin googlettelu sanoi että virallisten lähteiden mukaan Venäjä ei ole juurikaan vähentänyt kullan määrää varastoissa. Joka oli kyllä minulle yllätys kun muistan kanssa kuulleeni Venäjän jo myyneen merkittävän osan kullastaan.
Ei lopu, niin kauan ku kaivavat.Valitettavasti ei niiltä vielä kulta lopu. Vaikka kansallinen varanto pienenee eivät ne ole vielä koskeneet juurikaan keskuspankin kultavarantoon, joka on huomattavasti suurempi. Lisäksi Venäjä tuottaa kultaa ja muita raaka-aineita itse niin ei ne lopu. Niin pitkään kun Venäjällä on tukijoita niin kyllä se voi tavalla tai toisella jatkaa tätä sotaa.
Ja hyötyy tästä eteenpäinkin.
Ihan turha ilman euroopan murskaavaa otetta odottaa mitään venäjän luhistumista.
Mistä tässä taistellaan jos ei maa alueista. Molemmat osapuolet haluaapi myös niitä maaplänttejä.
Toimintatapa siis tuttu jo Venäjän edeltäjästäkin, Neuvostoliitossakin ongelmia siirrettiin kunnes lopulta homma kaatui mahdottomuuteensa. Se vei sitten aikaa joten en odota Venäjän romahtavan nopeastikaan. Ikävää Ukrainan näkökulmasta.Venäjä on diktatuuri ja valtavan suuri raaka-aineiden tuottaja niin se ei käytännössä konkurssiin mene. Valtiot ovat jatkaneet taistelua paljon huonommassakin tilanteessa, joten talous ei yksistään tätä lopeta. Toki kaikki vaikuttaa eikä nämä sanktiot ole turhia. Mitä Venäjällä tapahtuu on, että siviili sektori kuihtuu ja häviää kun taas sotatuotanto kukoistaa. Tämä tekee rauhaan siirtymisen erittäin hankalaksi ja voi olla, ettei Putin tai Kreml näe syytä siirtyä rauhaa. Näin voi ongelmia välttää tai ainakin siirtää eteenpäin.
Toimintatapa siis tuttu jo Venäjän edeltäjästäkin, Neuvostoliitossakin ongelmia siirrettiin kunnes lopulta homma kaatui mahdottomuuteensa. Se vei sitten aikaa joten en odota Venäjän romahtavan nopeastikaan. Ikävää Ukrainan näkökulmasta.
Jännintä tässä on, että Venäjän asetuotanto on myös laskenut. Joka on sotaa käyvälle maalle aika outoa. Ei toki paljoa, -3,6%, eikä mittaus ole koko viime vuosi.Venäjä on diktatuuri ja valtavan suuri raaka-aineiden tuottaja niin se ei käytännössä konkurssiin mene. Valtiot ovat jatkaneet taistelua paljon huonommassakin tilanteessa, joten talous ei yksistään tätä lopeta. Toki kaikki vaikuttaa eikä nämä sanktiot ole turhia. Mitä Venäjällä tapahtuu on, että siviili sektori kuihtuu ja häviää kun taas sotatuotanto kukoistaa. Tämä tekee rauhaan siirtymisen erittäin hankalaksi ja voi olla, ettei Putin tai Kreml näe syytä siirtyä rauhaa. Näin voi ongelmia välttää tai ainakin siirtää eteenpäin.
Jännintä tässä on, että Venäjän asetuotanto on myös laskenut. Joka on sotaa käyvälle maalle aika outoa. Ei toki paljoa, -3,6%, eikä mittaus ole koko viime vuosi.
edit: linkki jäi: Russia’s Defense Industry Shows Signs of Slowdown After Years of Wartime Growth - The Moscow Times
Tuo siviilipuoli on kanssa aika romuna. Venäjän tavoite oli rakentaa joku reilu 100 lentokonetta itsenäisesti, korvaamaan tuontikoneiden poistumaa. Ne sai tavoite ajassa 23-25 tehtyä alle 15.
Venäjä on diktatuuri ja valtavan suuri raaka-aineiden tuottaja niin se ei käytännössä konkurssiin mene. Valtiot ovat jatkaneet taistelua paljon huonommassakin tilanteessa, joten talous ei yksistään tätä lopeta. Toki kaikki vaikuttaa eikä nämä sanktiot ole turhia. Mitä Venäjällä tapahtuu on, että siviili sektori kuihtuu ja häviää kun taas sotatuotanto kukoistaa. Tämä tekee rauhaan siirtymisen erittäin hankalaksi ja voi olla, ettei Putin tai Kreml näe syytä siirtyä rauhaa. Näin voi ongelmia välttää tai ainakin siirtää eteenpäin.
aika paljon villejä väittämiä liikkuu, mikä alleviivaa sitä että propagandaa levitetään puolin ja toisin.Mutta nyt puhutaan 70% kulutuksesta versus 0.7%, mistä ihmeestä toi 70% on oikein revitty? 6 tonnia käytetty 2327 tonnista. sen aikana kullan arvo kasvanut 67% kullan hinnannousun myötä.
Tässäkin nyt yksi aika villi väittämä, sodankäynnissä on pohjimmiltaan kyse taloudesta ja siitä kuka saa tuotantokapasiteettia liikkeelle. Venäjän talous ei voi olla romahtanut, jos se pystyy pyörittämään vuosienkin jälkeen vielä erikoisoperaatiotaan. Tässäkään ihmisten käsityksellä nyt ei ole suurta relevanssia, jos ei ole toimivaa sota-ajan taloutta, ei ole mahdollista ylläpitää erikoisoperaatiota. Jos on toimiva sota-ajan talous, on mahdollista ylläpitää erikoisoperaatiota. Kun talous romahtaa, romahtaa koko operaatiokin.Talous on aikalailla romahtanut jo, mutta käsitys tuosta on ihmisillä erilainen.
Jos taas venäjä ei maksa palkkoja sotilaille, alkaa sekin heikentämään mahdollisuuksia saada väkeä aseisiin. Tuo toimii lyhyellä aikavälillä, pitkällä se alkaa heikentämään. Ja monet Venäjän toimet on juuri näitä lyhyen aikavälin purkkaviritelmiä, mutta nopeaa voittoa sille ei näytä tulevan, joten pitkän aikavälin haitat todennäköisesti realisoituu taloudessa.
Varsinkin tuota taloudellista puolta on koko sodan ajan pyöritelty. Osa siitä on sotapropagandaa, osa totta, osa osittain totta. Trumpin tullessa presidentiksi jenkkien pakotteet taitaa olla lähinnä näennäistä ja kotiyleisölle ja siinäkin kai pääasiassa demokraateille. Pakotepaketteja ei ole tehty, joitain pakotteita on purettu ym. Enemmän jenkkien toimet on tainnut haitata jenkkien ja Euroopan taloutta, kuin Venäjän. Pakotteet toki vaikuttaa, mutta siinä missä natsisaksa pommitti venäläisiä tuotantolaitoksia siinä silti epäonnistuen, Ukrainan on tyytyminen helpommin palavien kohteisiin, siinä missä Venäjä voi vapaammin ampua ohjuksilla mitä haluaa. Ihmeen sinnekkästi ukrainalla silti kestetään, tiedä miten tarkkoja arviot, mutta jossain osui silmään, että 90% ukrainan lämpölaitoksista olisi poissa pelistä ja suht isolla prosentilla myös vesivoimalat. Dronetuotanto ym on varmaan maan alla.Mutta nyt puhutaan 70% kulutuksesta versus 0.7%, mistä ihmeestä toi 70% on oikein revitty? 6 tonnia käytetty 2327 tonnista. sen aikana kullan arvo kasvanut 67% kullan hinnannousun myötä.
monella mittarilla se on. Ilman massiivista asetuotantoa ja sen maksamista vararahastoilla, maksujen siirtämistä muille, se ei ole enää oikein toimiva. Siviilipuolen tuotanto ihan jumissa, vienti on täysin romahtanut, tulopuoli romahtanut. Eli ainoa millä tuo pysyy kasassa on sota ja vararahastot, mutta talous ei enää toimi.Tässäkin nyt yksi aika villi väittämä, sodankäynnissä on pohjimmiltaan kyse taloudesta ja siitä kuka saa tuotantokapasiteettia liikkeelle. Venäjän talous ei voi olla romahtanut, jos se pystyy pyörittämään vuosienkin jälkeen vielä erikoisoperaatiotaan. Tässäkään ihmisten käsityksellä nyt ei ole suurta relevanssia, jos ei ole toimivaa sota-ajan taloutta, ei ole mahdollista ylläpitää erikoisoperaatiota. Jos on toimiva sota-ajan talous, on mahdollista ylläpitää erikoisoperaatiota. Kun talous romahtaa, romahtaa koko operaatiokin.
On sillä inflaatiolla vähän merkitystä, tuppaa nostaa korkoja ja jos ne on liian kovat, se siviilipuoli taloudesta ei toimi. Joo monet niistä on, mutta tuo sota on jo kestänyt ikuisuuden venäjän silmissä ja jokainen ratkaisu vaikuttaa jo pitkällä aikavälillä..Sodankäynti on pelkkää lyhyen aikavälin purkkaviritelmää, koska oletus on ettei sotaa käydä ikuisesti. Inflaatio ei edelleenkään ole ongelma sota-ajan taloudessa, se on yhdentekevää. Sodan jälkeen se tulee olemaan ongelma.
Ryssän hyökkäys on aiheuttanut:
- Ei mitenkään hyvässä kunnossa oleva infra on rapistunut lisää, vain erittäin pakolliset korjaukset on tehty.
- Sotilaiksi (=lannoikkeeksi Ukrainan pelloille) vaaditaan työkykyistä porukkaa. Nyt töistä on pois jo yli 1 235 060 työikäistä, jotka on pistetty kasvamaan aurinonkukkaa tai vähintään melkoisen rampoja.. Se tarkoittaa, että vaikka osa onkin ollut jotain vankeja, niin työvoimaa on poistunut aika helvetisti, joka kyllä pikkuhiljaa näkyy.
- Suuri joukko työikäisiä on muuttanut muualle.
- Ukrainalla on suunnitelmissa tehdä lannoitetta 50 000:sta ryssästä /kuukausi
- Hiton pitkän ajan aikana rakennetut sotatarvikkeet alkavat olla tietyiltäosin hyvin vähissä / loppu.
- Teollisuutta on ajettu rajusti alas.
- Tuotteista saa todella viennissä paskan hinnan.->Sotimiskulujen kattamiseen tarvitaan entistä enemmän säästöjä.
- Suurin osa vara rahoista on käytetty
- Rahan arvo jatkaa viemäriin valumista vääjäämättä,
- Pankit miettivät, mitä tehdä lainojen kanssa, joiden maksut on myöhässä, eikä niitä tulla maksamaan,,
Sota-aikana kannattaa katsoa sota-ajan mittareita (mitä ei ole yleisesti juurikaan saatavissa) eikä rauhanajan. Tämä nyt tuntuu unohtuvan monasti ihan valtakunnankin uutisoinnissa ja esitetään kaikenlaista hypoteesia siitä kuinka venäjä on romahtamisen partaalla, vaikka sellaisesta ei nyt toistaiseksi ole mitään viitteitä. Romahtaminen tapahtuu jos on tapahtuakseen, enkä usko että se on helposti ennustettavissa.monella mittarilla se on. Ilman massiivista asetuotantoa ja sen maksamista vararahastoilla, maksujen siirtämistä muille, se ei ole enää oikein toimiva. Siviilipuolen tuotanto ihan jumissa, vienti on täysin romahtanut, tulopuoli romahtanut. Eli ainoa millä tuo pysyy kasassa on sota ja vararahastot, mutta talous ei enää toimi.
On sillä inflaatiolla vähän merkitystä, tuppaa nostaa korkoja ja jos ne on liian kovat, se siviilipuoli taloudesta ei toimi. Joo monet niistä on, mutta tuo sota on jo kestänyt ikuisuuden venäjän silmissä ja jokainen ratkaisu vaikuttaa jo pitkällä aikavälillä.
Joo ei noita "kohta romahtaa" juttuja kannata kuunnella. Todennäköisesti huomataan vasta jälkikäteen, jos romahtaa.Sota-aikana kannattaa katsoa sota-ajan mittareita (mitä ei ole yleisesti juurikaan saatavissa) eikä rauhanajan. Tämä nyt tuntuu unohtuvan monasti ihan valtakunnankin uutisoinnissa ja esitetään kaikenlaista hypoteesia siitä kuinka venäjä on romahtamisen partaalla, vaikka sellaisesta ei nyt toistaiseksi ole mitään viitteitä. Romahtaminen tapahtuu jos on tapahtuakseen, enkä usko että se on helposti ennustettavissa.
Mutta ei se siviilipuoli ole täysin turha. Se rahoittaa pitkälti sitä taloutta. Ilman sitä on aika hankala käydä sotaa. Ja se siviilien tyytyväisyys ratkaisee myös, jopa Venäjällä vielä, jos ne kärsii liikaa, ei Kremlillä ole poliittisia pisteitä tehdä kaikkea mitä haluaa. Siksi ne ei oikein nyt uskalla tehdä LKP:tä. Edellisestä tuli jo ongelmia.Ei inflaatiolla ole sota-aikana mitään merkitystä. Korko voidaan räätälöidä ihan siihen sota-ajan tarpeeseen ja antaa toisille matalakorkoista lainaa ja toiselle korkeakorkoista. Siviilipuoli on nyt aika merkityksetön taas pl. pari isointa kaupunkia, joten sitä on turha korostaa. Inflaatio ei nosta korkoja vaan koronnoston tekee keskuspankki. Oleellista on yleensä reaalikorko eikä nimelliskorko, mutta tälläkään ei sota-aikana ole juuri millaistakaan merkitystä kun valtio voi lainoittaa niitä toimintoja joita kokee tarvitsevansa.
No Putin näkee asian miten näkee, mutta on se kauan kestänyt. Enemmän ku suuri sota natseja vastaan.Tuostakaan väittämästä en menisi takuuseen että "sota on kestänyt ikuisuuden venäjän silmissä". Meidän silmissämme ehkä, mutta venäjästä en tiedä niinkuin ei kukaan muukaan.
Ei se turha, mutta aika vähäinen ja voidaan pitää toiminnassa siellä missä se halutaan pitää toiminnassa. Putin on tuohon panostanut, että suurissa kaupungeissa keskiluokkaistuneet ihmiset pysyisivät tyytyväisinä. Siksi rintamallekkin pyritään saamaan kaikenlaisista vankiloista ja maaseudun köyhien joukosta miehiä ja kaupunkien miesten liikekannallepanoa vältellään kuin ruttoa kuten myös kaupunkien tyytymättömyyttä.Mutta ei se siviilipuoli ole täysin turha. Se rahoittaa pitkälti sitä taloutta. Ilman sitä on aika hankala käydä sotaa. Ja se siviilien tyytyväisyys ratkaisee myös, jopa Venäjällä vielä, jos ne kärsii liikaa, ei Kremlillä ole poliittisia pisteitä tehdä kaikkea mitä haluaa. Siksi ne ei oikein nyt uskalla tehdä LKP:tä. Edellisestä tuli jo ongelmia.
Toki intensiteetissäkin on eroja. Noina muutamina toisen maailmansodan vuosina neuvostoliitolta kuoli jotain 25 miljoonaa sotilasta pikagooglauksella. Ukrainan sodassa ei olla lähelläkään tuollaisia lukemia.No Putin näkee asian miten näkee, mutta on se kauan kestänyt. Enemmän ku suuri sota natseja vastaan.
Tätä ei länsimaisten junttien ajatusmalli tunnu ottavan ymmärtääkseen millään. Venäjällä ei eliitin ulkopuolisilla ole ihmishengellä arvoa muuten kuin työvälineenä. Ja niitä työvälineitä siellä riittää melkeinpä loputtomiin saakka. Eliitti porsastelee yltäkylläisyydessä muutamissa miljoonakaupungeissa propagandan voimin välittämättä mistään mitään.Ei se turha, mutta aika vähäinen ja voidaan pitää toiminnassa siellä missä se halutaan pitää toiminnassa. Putin on tuohon panostanut, että suurissa kaupungeissa keskiluokkaistuneet ihmiset pysyisivät tyytyväisinä. Siksi rintamallekkin pyritään saamaan kaikenlaisista vankiloista ja maaseudun köyhien joukosta miehiä ja kaupunkien miesten liikekannallepanoa vältellään kuin ruttoa kuten myös kaupunkien tyytymättömyyttä.
Ei ne kaupungitkaan tyhjästä perus elintarvikkeita ja työvoimaa kehitä. Nyt siellä on kuollut ja vammautunut suuria määriä porukkaa, paljon vankeja on nyt kiertänyt "sotilasuran" läpi ja tullut sieltä takaisin paljon entistä ongelmallisimpina. Lisäksi paljon porukkaa, joilla oli mahdollisuus joutua sotaan on nostanut kytkintä ja poistuneet maasta ja tuskin ovat tulossa takaisin, ainankaan niinpitkää, kun hölmöily ja sodanlietsonta jatkuu..Tätä ei länsimaisten junttien ajatusmalli tunnu ottavan ymmärtääkseen millään. Venäjällä ei eliitin ulkopuolisilla ole ihmishengellä arvoa muuten kuin työvälineenä. Ja niitä työvälineitä siellä riittää melkeinpä loputtomiin saakka. Eliitti porsastelee yltäkylläisyydessä muutamissa miljoonakaupungeissa propagandan voimin välittämättä mistään mitään.
Vuosikausia on ottanut päähän lukea kaikenlaisia copium-postauksia Venäjän romahtamisesta ja varsinkin siitä miten meidän pitäisi palauttaa välit ja alkaa toimimaan yhdessä. Joo, joskus se paska varmaan romahtaa, tai sitten ei, mutta ei siitä mitään selviä merkkejä ole edelleenkään ja siksi sitä vastaan pitää laittaa entistäkin kovemmin. Venäjä on uhka ja se valmistautuu omine liittolaisineen olemaan koko ajan vaan suurempi uhka. Ukraina on edelleen se keihäänkärki, joka sotii koko muun Euroopan puolesta ja siksi sitä pitää tukea. Muuten Ukraina on menetetty ja hetken päästä sen tilalla on joku muu maa. Jenkkien sekoilut vaan pahentavat tilannetta ja antavat lisää liikkumavaraa Venäjälle.
Venäjällä on kaikki vinossa ja perseellään koko ajan, mutta kun se on vähän niinkuin se niiden kulttuuri muutenkin. Siellä on kuitenkin asukkaita reilut 140 miljoonaa. Mikään siellä ei todellisuudessa muutu miksikään sillä, että muutama vuosi on vähän leikitty sotaa ja menetetty miljoona haistapaska-kansalaista jostakin tiesmistä-girgistanista ja vankiloista jne.Ei ne kaupungitkaan tyhjästä perus elintarvikkeita ja työvoimaa kehitä. Nyt siellä on kuollut ja vammautunut suuria määriä porukkaa, paljon vankeja on nyt kiertänyt "sotilasuran" läpi ja tullut sieltä takaisin paljon entistä ongelmallisimpina. Lisäksi paljon porukkaa, joilla oli mahdollisuus joutua sotaan on nostanut kytkintä ja poistuneet maasta ja tuskin ovat tulossa takaisin, ainankaan niinpitkää, kun hölmöily ja sodanlietsonta jatkuu..
Väestöpyramidi oli vituillaan jo ennen sotaa ja nyt paljon pahemmin. Siellä tulee olemaan paljon vanhoja ihmisiä ja sitten väkiluku alkaa tippumaan, ihan ilman sotimisiakin.. Lisäksi sotimisesta seuraava yleinen kaiken perseilleen meno lisää entisestään nuorehkojen miesten itsemurhia (Niitä on siellä ilmeisen reippaasti). Toisaalta peseilleenmeno lisää myös yleistä kuolleisuutta, muillakin, kuin vanhuksilla. Luonnon olot kun ovat suuressa osaa maata melkoisen rankat.
Olisin kyllä aika skeptinen sen suhteen, että asuuko Venäjällä oikeasti yli 140 miljoonaa henkeä tänä päivänä. Aika skeptinen taitaa Putin olla asian suhteen itsekin, koska väestönlaskennat lopetettiin/kiellettiin taannoin?Venäjällä on kaikki vinossa ja perseellään koko ajan, mutta kun se on vähän niinkuin se niiden kulttuuri muutenkin. Siellä on kuitenkin asukkaita reilut 140 miljoonaa. Mikään siellä ei todellisuudessa muutu miksikään sillä, että muutama vuosi on vähän leikitty sotaa ja menetetty miljoona haistapaska-kansalaista jostakin tiesmistä-girgistanista ja vankiloista jne.
Se on Venäjän valtiojohdolle (eli juuri nyt Putinille) tässä tilanteessa ihan yksi ja sama asuuko siellä 140 miljoonaa, vaiko 100 miljoonaa työkalua. Eteneminen on hidasta, mutta etenevät kuitenkin ja samaan aikaan vastustus heikkenee ja Trumpin USA on alkanut painostamaan alueluovutuksiin toiselta laidalta. Venäjä tavoittelee voittoa hinnasta välittämättä ja samaa sanotaan tässäkin uutisessa siteeratussa CSIS-ajatushautoman raportissa -->Olisin kyllä aika skeptinen sen suhteen, että asuuko Venäjällä oikeasti yli 140 miljoonaa henkeä tänä päivänä. Aika skeptinen taitaa Putin olla asian suhteen itsekin, koska väestönlaskennat lopetettiin/kiellettiin taannoin?
Ja vanhaa väestöähän siellä asuu suurin piirtein kuten Suomessakin. Tämä ei ollut mikään whatabout Suomi -juttu, vaan pointti oli että vanhaa on täällä ja vanhaa on Venäjälläkin, ja siellä olisi varmaan yhä vanhempi mediaani-ikä ellei ihmiset kuolisi paljon nuorempina kuin Suomessa.
Kremlin toistuvista Venäjän armeijaa ylistävistä puheista huolimatta sen joukkojen eteneminen Ukrainassa on äärimmäisen kuluttavaa ja hidasta, selviää yhdysvaltalaisen Center for Strategic and International Studies (CSIS) -ajatushautomon tuoreesta raportista.
Pian neljä vuotta kestäneen hyökkäyssotansa aikana Venäjä on menettänyt lähes 1,2 miljoonaa sotilasta kuolleena tai haavoittuneena.
Sodan alusta joulukuuhun 2025 ulottuvalla jaksolla Venäjän arvioidaan menettäneen kaatuneina noin 275 000–325 000 sotilasta.
Pelkästään vuoden 2025 aikana Venäjä menetti 425 000 sotilasta, eli keskimäärin noin 35 000 kuukaudessa. Tämä lukema kattaa kaatuneiden lisäksi myös haavoittuneet sotilaat.
– Luvut ovat poikkeuksellisia. Mikään suurvalta ei ole kärsinyt vastaavia tappioita tai kuolonuhreja missään sodassa sitten toisen maailmansodan, raportissa sanotaan.
---
Venäjän valtavista vaikeuksista huolimatta Yhdysvallat ja Eurooppa eivät ole onnistuneet hyödyntämään taloudellista ja sotilaallista voimaansa täysimääräisesti.
Arvion tyly johtopäätös on, että ilman nykyistä tuntuvampia vastatoimia Putin pitkittää neuvotteluja ja jatkaa sotimista hinnasta välittämättä.
No, Kun rtssät jatkaa sotimista Ukrainassa, niin persiilleenmeno jokatapauksessa Rysissä pahenee ja kiihtyy jatkuvasti. Ja kun menee tarpeeksi persiilleen, niin ainankin tätäennen on tullut kaato ja uudestaanjärjestely sitten. Ei siellä aikaisemmin ole annettu Pohjoiskorean tilanteen tulla ja jämähtää vaan tuolit on tyhjätty ja pistetty uudestaanjakoon..Venäjällä on kaikki vinossa ja perseellään koko ajan, mutta kun se on vähän niinkuin se niiden kulttuuri muutenkin. Siellä on kuitenkin asukkaita reilut 140 miljoonaa. Mikään siellä ei todellisuudessa muutu miksikään sillä, että muutama vuosi on vähän leikitty sotaa ja menetetty miljoona haistapaska-kansalaista jostakin tiesmistä-girgistanista ja vankiloista jne.
Siellä nähdään, että Putin suurena johtajana tekee valloituksillaan vaan hyvää omalle kansalle pitkässä juoksussa ja niin edelleen. Vähän vaan keitellään lisää perunaa ja kaalia, niin hyvä tulee ja jos ei tule, niin toistetaan samaa. Priimaa tuotetta tulee eliitille silti aina jostakin.
(Jos tulee, Venäjän ollessa yhä olemassa.)Melkein jopa odotan mitä Venäjällä tapahtuu sen jälkeen kun Ukrainassa tulee rauha, ihan millainen hyvänsä rauha.
Miten venäläiset selittää itselleen parhain päin sen, että kaikki on päin vittua ja monta naapurin poikaa ja setää on kuollut tai samovaarina... Rintamalta palanneet äijät on vielä oma asiansa.
Tästä olen osittain vähän eri mieltä. On aika tyhmää ja ryssämielistä esim. suomelta hyljätä tuollainen luonnonvaravaranto kun niitä luonnonvaroja on suoranaisesti kusetettu sieltä YYA- aikanakin vuoskymmenet toisensa jälkeen. En ymmärrä miksei tuollaista despoottivaltiota saisi kusettaa niin paljon kun vaan mahdollista, jos siitä on hyötyä suomelle. Suomessa on tällä hetkellä vallassa joku outo venäjämielinen klikki, mikä tälläistäkin toimintatapaa tuntuu vastustavan, kuten esimerkiksi venäläisten omaisuuden mm. Teboil ketjun, Hartwall-areenan jne. pakkolunastamista valtiolle. Kuitenkin venäjä pakkolunastaa ja on pakkolunastanut suomalaisten omaisuutta.Vuosikausia on ottanut päähän lukea kaikenlaisia copium-postauksia Venäjän romahtamisesta ja varsinkin siitä miten meidän pitäisi palauttaa välit ja alkaa toimimaan yhdessä.
hntrbrk.com
Niin kuin käytännössä kaikki firmat jotka meinaa kiertää sanktioita ja eivät ole täysin järkeänsä menettäneitä.Katsotaampa tuon videon itseasiallista sisältöä:
1. Ubi ei myy mitään suoraan, vaan jakelijoiden kautta.
Klassinen ”en voinut tietää että kun myyn aseitani kenelle sattuu sulkien silmäni, ne päätyisivät terroristeille” virheargumentti. Tuota pään kääntämistä toiseen suuntaan on ihan turha herran vuonna 2026 yrittää käyttää puolustuksena. Varsinkaan kun firma on jo 2014 saanut sakkoja siitä että firman roinaa päätyy Iraniin. Toimari vielä erikseen painotti ettei näin voi enää käydä:2. Ubilla ei ole henkilöstöä, jotka selvittäisivät, minne laitteet lopulta päätyvät.
Ja mitä tuohon laillisuuteen tulee niin:“It can’t happen again. If it does, I’ll be in a lot of trouble.”
- Ubiquiti openly admits “we do not have any visibility” over purchases from its distributors, but legal experts told Hunterbrook that’s not a viable defense.
- U.S. export controls and sanctions operate on a strict liability basis — meaning, even unwitting violations are still violations. “Ignorance is not really a practical excuse, or rather, a legal excuse,” a former senior State Department sanctions official told Hunterbrook. A sanctions compliance lawyer added, “You, doing very little effort, were able to determine that it’s available for purchase by the Russian armed forces. … The company’s compliance team should be taking additional steps to prevent that.”
Ja lukuisia muita jakelijoita ja jälleenmyyjiä jotka myyvät yksittäisen välikäden kautta suoraan Venäjälle. Osa näistä välikäsistä on perustettu sodan alkamisen jälkeen. Kyse ei ole mistään moninutkaisesta 10 proxyn kautta pujottelevasta verkosta vaan lähes suorasta myynnistä.3. Tuo haastateltu oli löytänyt yhden jenkki jakelijan (jonka nimeä ei maininnut (miksi?)) joka sanoi myyvänsä vaiklka Moskovaan, mutta totesi, ettei onnistu, kuin kierrättämällä Turkin kautta ja se on heille ok.
Jakelijat on osasyyllisiä, mutta se ei milliäkään muuta tai vähennä Ubiquitin aivan ilmiselvää syyllisyyttä.Minusta oleellisinta on se, että kun tuo oli jakielija, niin varmaankin myy myös muuta, kuin UBI:n laitteita, joten kyseiseen jakelijaan pitäisi kohdistaa myös selkeä huomio. Ilmeisesti jenkeissä jakelijat kiertävät estoja ainankin osa.
Valitettavan sopeutuvaa sakkia taitaa olla. Rintamalla palanneiden aiheuttamat ongelmatkin ovat Ukrainan ja lännen vika, Putinhan teki parhaansa pelastaessaan venäläistä elämäntyyliä. Lisäksi Jumalan valittu kansa, aina voi hieman kärsiä kun johtaja tekee päätöksiä.Melkein jopa odotan mitä Venäjällä tapahtuu sen jälkeen kun Ukrainassa tulee rauha, ihan millainen hyvänsä rauha.
Miten venäläiset selittää itselleen parhain päin sen, että kaikki on päin vittua ja monta naapurin poikaa ja setää on kuollut tai samovaarina... Rintamalta palanneet äijät on vielä oma asiansa.
Vai, että Moskovaan. Eikö se Alaska tai joku muu Putlerille turvallinen paikka kelpaisi. Iha haistapaska "tarjous", ku tietävät, että ei tollaiseen Zelenskyi voi suostua.”Venäjä toteaa olevansa valmis presidentti Vladimir Putinin ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin väliseen tapaamiseen, mutta vain, jos Zelenskyi matkustaa Moskovaan.”
Jahas rotta taas pelkää.
Edit: onkohan teekutsut
Samaahan ne ehdotti jo kauan sitten viime vuonna.Vai, että Moskovaan. Eikö se Alaska tai joku muu Putlerille turvallinen paikka kelpaisi. Iha haistapaska "tarjous", ku tietävät, että ei tollaiseen Zelenskyi voi suostua.
Putin suostuu viikon mittaiseen tulitaukoon. Syystä että ryssät ovat jäässä koska Ukrainassa on tällä hetkellä kovat pakkaset.
![]()
Zelenskyi: USA pyytää apua Ukrainalta – IL seuraa sotaa
Iltalehti seuraa Ukrainan sotaa ja sen seurauksia hetki hetkeltä.www.iltalehti.fi
Samaa mieltä. Voi olla että ryssät ehkä valmistelevat jotain suurempaa iskua varten tai voi olla että siellä tosiaan jäätyy ryssien laitteet ja kerätään kasaan jotain tarpeistoa jotta voidaan jatkaa iskuja.Oli syy mikä tahansa, nii hyvä juttu. Eri asia vaa, että montako tuntia toi tauko kestää ryssien puolesta.. tulitaukoa voi aina jatkaa ja antaa vähä paremmat puitteet rauhansopimusten neuvottelemiselle. Joku kieroushan tossa on kuitenki taustalla..
Niin toihan olisi vain rajoitettu tulitauko, ei mikään täysi tulitauko.Putin suostuu viikon mittaiseen tulitaukoon. Syystä että ryssät ovat jäässä koska Ukrainassa on tällä hetkellä kovat pakkaset.
![]()
Zelenskyi: USA pyytää apua Ukrainalta – IL seuraa sotaa
Iltalehti seuraa Ukrainan sotaa ja sen seurauksia hetki hetkeltä.www.iltalehti.fi
Niillä on kalusto, kuulat ja ukot lopussa, pitää saada lisäaikaa hankkia niitä lisää... Ei kai tuossa mitään muuta syytä voi olla.Jos venäjää alkaa kiinnostaa tulitauko niin joku koiruus niillä on mielessä tai sitten oma tilanne vaatii tauon.
Lähinnä uskoisin siihen, että mielistellään Trumpia.Jos venäjää alkaa kiinnostaa tulitauko niin joku koiruus niillä on mielessä tai sitten oma tilanne vaatii tauon.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.