- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 13 786
No nuo rajat ovat yhtä harmaat ja epämääräiset kuin monet muutkin moraaliin liittyvät asiat sodassa. Ei ole mitään selvää veteen piirrettyä viivaa sen välillä mikä on hyväksyttävää ja mikä ei, yleensä kyse on siitä että on kasa asioita jotka ovat selvästi hyväksyttäviä ja kasa asioita jotka ovat selvästi tuomittavia ja sitten niiden välissä helvetin leveä harmaa alue.Missä vaiheessa se raja sitten siirtyy? Kun vihollinen on saanut sen etulinjan pommitettua tarpeeksi lähelle sitä koulua, niin sitten sitä voi alkaa käyttää? Tai kuten sanoit, pitää odottaa että ne tankit vyöryy kaduille asti? Onko joku metrimääräinen raja, miten lähellä rintamalinjaa sen koulun täytyy olla, että tuo vaade täyttyy?
Ja organisaatiot kuten Amnesty yleensä pyrkivät vetämään sen viivan siviilien kannalta mahdollisimman pitkälle siihen suuntaan että siviilien vaarantaminen ei ole hyväksyttävää.
Jos kohteena on Afrikka niin miksi ihmeessä sitten etenkin Euroopan maat ovat lähteneet mukaan tuohon?Edit. Periaatteellisestihan tuo on ihan hieno asiakirja, mutta tositilanteessa oikeassa sodassa tuollainen lentää aika nopsaan romukoppaan (ainakin tietyiltä osin). Varsinkin taistelussa vihollista vastaan, joka ei välitä mistään säännöistä. Tämänkin sopimuksen kohteena luultavasti alkujaan Afrikka, jossa näitä hyökkäyksiä kouluihin on ollut paljon (koulua käyviä tyttöjä tapettu ja poikia kaapattu lapsisotilaiksi jne).