- Liittynyt
- 23.07.2023
- Viestejä
- 3 161
En ole oikein koskaan käsittänyt koko "jeesus"- ceissiä niin että kyseessä olisi varsinaisesti epäusko hänen historiallisesta olemassaolostaan, vaan siitä että oliko hän "jumalan tai jumalien poika" vai ei.Kyllä se muuttuu saduksi siinä kohtaa, kun aletaan (muidenkin lähteiden varmistamien) historiallisten tapahtumien lisäksi väittämään totena vaikkapa sitä että ihminen voi elää 950 vuotiaaksi, kuolleen herättämistä takaisin henkiin (Eutykos), veden muuttamista viiniksi tai että hedelmätön nainen synnyttää 90-vuotiaana (Sara). PS nämä kaikki ovat raamatun mukaan nimenomaan oikeasti tapahtuneita asioita, eivät metaforia tai biologisia poikkeuksia.
Historiantutkimuksella väitettä Jeesuksen yli-inhimillisestä alkyperästä ihmisen näkökulmasta vain ei yksinkertaisesti voi todistaa, mutta niin filosofit kuin teologit ovat tässä epäonnistuneet myöskin jos ihan faktoista puhutaan. Jo vuosituhansien ajan.
1. vuosisadalla kuitenkin "Jeesus" tai eri muodot tästä olivat todella yleisiä miesten nimiä. Jeesus, Jeshua tai Jehoshua saattoi olla ihan kuka tahansa. Tämä on ollut nähtävissä esim. hautakirjoituksissa.
Vaikka historioitsijat vähän edelleen aihessta väittelevätkin, näyttäisi siltä että ihmisten globaali väkiluku oli reilusti yli 200 miljoonaa jo vuonna nolla, eli jälkeen ajanlaskun alun. Raamattuhan syntyi vuosisatojen aikana karkeasti osoitettuna Lähi-idässä, joten Jeesus- nimisiä hemmoja on tallustellult varmasti tuhansia, sillä alue oli tuolloin erittäin tiheästi asuttua ( esim. maanviljelyksen kehto ).
