Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Metsästysaseiden tuominen poliisilaitokselle on aivan normaalia, siitä en tiedä metsästääkö kukaan enää isoisän pystykorvalla?Ei tässä nyt varmaan ole kyse siitä isoisän pystykorvasta, vaan jos sinne kannetaan vintiltä löytynyt käsikranaatti tai tykinammus.
Metsästysaseiden tuominen poliisilaitokselle on aivan normaalia, siitä en tiedä metsästääkö kukaan enää isoisän pystykorvalla?
Vanhoille aseille/räjähteille on oma keräysväylä ja kuten sanoin, niiden kantaminen aulaan ei ole järkevää.
@Tonnin Seteli tuossa kauhisteli Toyotan kontista kaivettavia aulaan kannettavia aseita, liittyvät 100% varmuudella metsästykseen eivätkä isoisän pystykorviin...
Tietenkin, niin näillä vanhoilla ihmisilläkin oli. Toisesta kuulin sivusta varmaksi ja toisessa tapauksessa vain oletan, että kyseessä olivan edesmenneen sukulaisen aseet, joita oltiin tuomassa laitokselle joko säilöön ja seuraavan omistajakandidaatin lupa-asioita odottamaan tahi luovutettavaksi romutukseen. Tähän ohjeistuksen vastaiseen menettelyyn asiallisen asian toteutuksessa viittasin.No tuota, aseiden kuljettamisessa poliisilaitokselle on myös ihan oikea syy, ei sinne yleensä huvikseen niitä aseita kanneta.
Ase täytyy viedä poliisilaitokselle esim. omistajanvaihdoksen tai luvan muuttamisen yhteydessä.
Joo, "lataamattomana suojuksessa" on itsestäänselvyys johon viittasin mainiten että edes se asia oli kunnossa.Syy sille asepussille löytyy myös lakikirjasta, ei sitä metsästyskivääriä saa "paljaana" kantaa sinne laitokselle lain vaatimaan muutokseen/tarkastukseen.
Yleinen käytäntö on, että poliisilaitokselle ei tuoda oma-aloitteisesti etuoven kautta siviilinä pyssyjä. Tästä löytynee useampi maininta jo Poliisin sivuilta aselupa-asioiden kohdalta. Aseiden tarkastukseen on oma paikka ja/tai erikseen sovittava tapaaminen. Niitä ei tuoda samaan aulaan jossa hysteerikot jonottavat muita asioitaan. Esimerkiksi poliisisedät tulevat takaovelta asiakkaan autolle tai asiakas odottaa poliiseja autohallin ovella, josta mennään käsittelytilaan toteamaan pyssy. Tiloja on eri tasoisia.En nyt tiedä kuka on tässä on tyhmä, ehkä sieltä ruudun takaa ei kaikki hahmota miten aselupajärjestelmä toimii.
En väitä vastaan koska en tunne kaikkien laitosten tosiasiallisia käytäntöjä, mutta sitä en heti usko että jossain olisi virallisesti tällainen ohjeistus.Kyllä ainakin täällä on aivan normaalia, että poliisilaitoksen aulassa on ihmisiä (metsästys) aseiden kanssa odottamassa vuoroaan.
Joo kannoin tykistöammuksen poliisilaitokselle. Tämän ketjun kamaa.
Juurikin siihen. Normaali ihminen olisi nähnyt mikä on käsien alla ja soittanut hätänumeroon.Niin. En tiedä mihin viittaat. Tuohon Ylen juttuun tahi sitten et.
Metsästysaseiden tuominen poliisilaitokselle on aivan normaalia, siitä en tiedä metsästääkö kukaan enää isoisän pystykorvalla?
Itseni tuntien heittäisin sen romuaseen auton takapenkille ja lähtisin viemään. Sitten perillä parkkipaikalla saattaa joku lamppu syttyä päässä ja tuumaisin, että jätän sen tuohon ja käyn ensin tiskillä kysymässä.Joo ei oo.. Kuten joku tuossa jo aiemmin totesikin, niin asenäytöstä sovitaan etukäteen ja se tapahtuu ns. takaoven kautta omassa tilassaan.
Mut meitä on moneksi, ei sitä tartte kovinkaan hajamielinen (tai vanha) olla että kävelee sen kiväärin kanssa muina miehinä odotustilaan, kyllä ne poliisitkin on ihmisiä ja antaa sen helposti anteeksi![]()
Mahdollisesti kyllä. 6kk aikana kuolinpesän aseet voi myydä/luovuttaa edelleen, kunhan uudella omistajalla on niihin voimassa oleva lupa.Eikö perintöpyssyjä voi vaan raahata aseliikkeeseen ja kysyä saako siitä jotain hintaa ennemmin kuin viedä poliisilaitokselle?
Jos siis on hankkiutumassa siitä eroon.
Toki. Tässä on usein harmina perintöaseiden matala rahallinen arvo, jota edelleen alentaa hankala ja kallis lupakäytäntö. Jos jokin hyvin säilyvä käyttöesine on periaatteessa esimerkiksi 200 euron arvoinen, se on yleensä ihan käypä kauppatavara. Jos kyseessä on luvanvarainen ampuma-ase Suomessa, se on käytännössä arvoton ja pelkkä vaiva. Sen itselleen haluava kun joutuu tekemään paperitöitä ja maksamaan lupamaksua melkein tavaran arvon verran, ja tämä kaikki siinäkin tapauksessa että vastaus on HV.Eikö perintöpyssyjä voi vaan raahata aseliikkeeseen ja kysyä saako siitä jotain hintaa ennemmin kuin viedä poliisilaitokselle?
Jos siis on hankkiutumassa siitä eroon.
Joo ei oo.. Kuten joku tuossa jo aiemmin totesikin, niin asenäytöstä sovitaan etukäteen ja se tapahtuu ns. takaoven kautta omassa tilassaan.
...ja viisas ymmärtää olla puuttumatta koko asiaan.Tyhmä laittaa keskustelupalstalle "mitä ihmettä?!" tyylisiä viestejä. Älykäs puuttuu johonkin argumenttiin ja laittaa vasta-argumenttinsa.
Voi olla että osa matkailijoista on turisteja yms ulkomaalaisia jotka eivät ole ihan päivän tasalla muutoksista ja tilanne on tullut yllätyksenä.Joskus sitä ihmettelee että eikö ihmisiä oikeasti kiinnosta maailman tai edes kotimaan meininki ja uutiset pätkääkään?
Tästäkin toitotettu joka helvetin mediassa monta kertaa ja pitkää ja oho hupsis se tulee ihmisille yllätyksenäEi vaan voi käsittää miten joillain voi mennä joku tommonen ohi? Onkohan noi ihmiset tietosia siitä että esim ukrainassa on sota tai että ihminen on laskeutunut kuuhun? Ei tommosia sais laskee kodista ulos ilman edunvalvojaa.
![]()
Helsinki-Vantaalla täysi kaaos – syynä uusi sääntö
Pitkiksi venyneissä jonoissa nähtiin jopa ohittelua.www.is.fi
No mikä se sääntö oli (en klikkaa roskamedioita)Joskus sitä ihmettelee että eikö ihmisiä oikeasti kiinnosta maailman tai edes kotimaan meininki ja uutiset pätkääkään?
Tästäkin toitotettu joka helvetin mediassa monta kertaa ja pitkää ja oho hupsis se tulee ihmisille yllätyksenäEi vaan voi käsittää miten joillain voi mennä joku tommonen ohi? Onkohan noi ihmiset tietosia siitä että esim ukrainassa on sota tai että ihminen on laskeutunut kuuhun? Ei tommosia sais laskee kodista ulos ilman edunvalvojaa.
![]()
Helsinki-Vantaalla täysi kaaos – syynä uusi sääntö
Pitkiksi venyneissä jonoissa nähtiin jopa ohittelua.www.is.fi
Eli siis 1.9. tuli voimaan muutos koskien nesteiden määrää käsimatkatavaroissa. Tästä johtuen ilmeisesti turvatarkastuksessa kestänyt kun jouduttu noita poistamaan matkustajilta (ainakin finavian edustajan mukaan).
En itsekkään tuosta muutoksesta tiennyt, tosin ei ole lentomatkustelua tiedossakaan, joten en ole perehtynyt viimeisimpiin muutoksiin. Tyhmää olla ottamatta selvää ajantasaisiin sääntöihin/ohjeisiin ja vielä tyhmempää (omasta mielestä ainakin) ottaa lehteen yhteyttä siitä kun joutuu pari tuntia odottamaan lentokentällä.
– Helsinki-Vantaan kautta matkustaminen muuttuu 28. kesäkuuta alkaen entistä vaivattomammaksi. Lentoasemalle on asennettu lisää moderneja turvatarkastuslaitteita, minkä ansiosta voimme sallia yli sadan millilitran kokoisten nestepakkausten, kuten litran vesipullojen ja muiden isompien nestepakkausten kuljetuksen käsimatkatavaroissa, Finavian turvatoiminnoista vastaava johtaja Ari Kumara sanoo.
Minusta nuo taas on melkoisen selkeät. Tavallisten nesteiden lisäksi nesteeksi voidaan luokitella tahnamaiset, vahamaiset, geelimäiset, rasvamaiset aineet jne. oikeastaan kaikki sellainen jota voi levittää. Tuo lasivertaus taas on typerää saivartelua. Eipä ole ikinä ollut itsellä tuon asian suhteen.Onhan tuo nesteen määritelmä Suomessa lentokenttien turvatarkistuksessa ihan tähän ketjuun sopivaa asiaa. Esimerkiksi puoli kiinteä aine hiusvaha luetaan nesteeksi jostain käsittämättämästä syystä ja sitten taas lasia ei lueta vaikka sehän on selvästi amorfinen neste.
En tiedä mikä retardi luokitellut nuo aineet lentokentän turvatarkastuksessa nesteiksi ja ei-nesteiksi. Ja miksei nesteen sijasta voida käyttää kuvaavampaa sanaa kuvaamaan niitä kiellettyjä mömmöjä.
Lainaus
Minusta taas on hyvin epämääräinen nyrkkisääntö, että jotain voi levittää. Persettäänkin voi levittää ja jo alakoulussa piti tehdä kuparin pakotustyö. Kyllä tuollaisesta säännöstä tulee varovaiselle ihmiselle huolia. Varomattomalle yllätyksiä. Voiko käsisaippuan palaa levittää, entä huopatussi, leviääkö siitä käytettäessä jotain? Varsinkin se kova hiusvaha- tai deodoranttipuikko on todella epäselvä asia ellei sitä erikseen listata. Millaisesta levittämisestä on kysymys? Ei sitä voi ehkä voiveitsellä levitettävien asioiden tavoin levittää helposti, mutta leviäähän se hiuspuikko kun sitä oikein raivolla lettiä pitkin hieroo.Minusta nuo taas on melkoisen selkeät.
Minusta taas on hyvin epämääräinen nyrkkisääntö, että jotain voi levittää. Persettäänkin voi levittää ja jo alakoulussa piti tehdä kuparin pakotustyö. Kyllä tuollaisesta säännöstä tulee varovaiselle ihmiselle huolia. Varomattomalle yllätyksiä. Voiko käsisaippuan palaa levittää, entä huopatussi, leviääkö siitä käytettäessä jotain? Varsinkin se kova hiusvaha- tai deodoranttipuikko on todella epäselvä asia ellei sitä erikseen listata. Millaisesta levittämisestä on kysymys? Ei sitä voi ehkä voiveitsellä levitettävien asioiden tavoin levittää helposti, mutta leviäähän se hiuspuikko kun sitä oikein raivolla lettiä pitkin hieroo.
Voinko kuljettaa nesteitä käsimatkatavaroissa?
Nesteet, joita voit kuljettaa käsimatkatavaroissa rajoitetusti:
- Kaikki juomat
- Nestemäiset tai lähes nestemäiset ruoat, kuten keitto, hillo tai hunaja
- Kosmetiikka ja hygieniatuotteet, esim. voiteet, hajuvedet, hammastahna, suihkugeeli, ripsiväri tai huulikiilto
- Suihkeet, kuten partavaahto, hiuslakka ja suihkemaiset deodorantit
- Piilolinssineste
Ite jouduin tähän rumbaan just hiljattain. Laukku meni tarkastattavien jonoon, jossa piti odottaa melkein puoli tuntia nesteitä (tai levitettäviä juttuja joita henkilökunta ei tunnistanut) kuljettavien vänkäystä ennen omaa vuoroa, jonka syy oli "kone jostain syystä otti epäselvän kuvan, pitää ajaa uudestaan". Kaikki oli tietysti ok, koska ihan oman hyvinvoinnin vuoksi matkustan sääntöjä noudattaen, mutta kyllä tää sääntöviidakossa muiden kanssamatkustajien kanssa lentely saa välillä pallit rasahtelemaan.Eli siis 1.9. tuli voimaan muutos koskien nesteiden määrää käsimatkatavaroissa. Tästä johtuen ilmeisesti turvatarkastuksessa kestänyt kun jouduttu noita poistamaan matkustajilta (ainakin finavian edustajan mukaan).
En itsekkään tuosta muutoksesta tiennyt, tosin ei ole lentomatkustelua tiedossakaan, joten en ole perehtynyt viimeisimpiin muutoksiin. Tyhmää olla ottamatta selvää ajantasaisiin sääntöihin/ohjeisiin ja vielä tyhmempää (omasta mielestä ainakin) ottaa lehteen yhteyttä siitä kun joutuu pari tuntia odottamaan lentokentällä.
Se, että joudutaan laskeutumaan näin alhaisen tason saivarteluun, kertoo lähinnä esittämäni levittyvyysmääritelmän erinomaisuudesta ja käyttökelpoisuudesta.Minusta taas on hyvin epämääräinen nyrkkisääntö, että jotain voi levittää. Persettäänkin voi levittää ja jo alakoulussa piti tehdä kuparin pakotustyö. Kyllä tuollaisesta säännöstä tulee varovaiselle ihmiselle huolia. Varomattomalle yllätyksiä. Voiko käsisaippuan palaa levittää, entä huopatussi, leviääkö siitä käytettäessä jotain? Varsinkin se kova hiusvaha- tai deodoranttipuikko on todella epäselvä asia ellei sitä erikseen listata. Millaisesta levittämisestä on kysymys? Ei sitä voi ehkä voiveitsellä levitettävien asioiden tavoin levittää helposti, mutta leviäähän se hiuspuikko kun sitä oikein raivolla lettiä pitkin hieroo.
Mitä tuohon lentokenttäkaaokseen tulee , niin sanoisin että suurimpana tekijänä tähän ei varmasti ollut muuttunut nestekäytäntö, vaan yksinkertaisesti liian vähän henkilökuntaa. Finavia vain yrittää pestä kätensä ja syyttää matkustajia tästä.
Tyhmää tosiaan on olla selvittämättä etukäteen mitä saa olla mukana ja miten tavaroiden pitää olla pakattuna, mutta en silti oikein ymmärrä tuota aiempaa purkausta siitä, että miten tämä muutos on voinut mennä joltakin ohi. Ei siitä nyt mitenkään erityisen näkyvästi ole mielestäni kuitenkaan uutisoitu ja syy siihen on varmaan juuri siinä, että ajankohtaiset rajoitukset selviävät kuitenkin aina sieltä Finavian sivuilta ja niiden tarkistamisen pitäisi olla vähän niinkuin lähtökohta matkustamisessa joka tapauksessa.No illalla uutisissa kyllä sanottiin, että kahdella kolmasosalla matkustajista on nesteet mukana vanhan käytännön mukaisesti.. Tuon perusteella en ainkaan heti olisi Finaviaa syyttämässä.
Tyhmää tosiaan on olla selvittämättä etukäteen mitä saa olla mukana ja miten tavaroiden pitää olla pakattuna, mutta en silti oikein ymmärrä tuota aiempaa purkausta siitä, että miten tämä muutos on voinut mennä joltakin ohi. Ei siitä nyt mitenkään erityisen näkyvästi ole mielestäni kuitenkaan uutisoitu ja syy siihen on varmaan juuri siinä, että ajankohtaiset rajoitukset selviävät kuitenkin aina sieltä Finavian sivuilta ja niiden tarkistamisen pitäisi olla vähän niinkuin lähtökohta matkustamisessa joka tapauksessa.
Aivan. Suurin osa ihmisistä ei matkusta enempää.Sanoisin, että jos vähänkään enempää matkustaa, niin ei ole oikein voinut mennä ohi. Tämä kun koskee muitakin lentokenttiä kuin Helsinkiä (ja osassa lentokentistä on vanhat säännökset olleet voimassa joka tapauksessa).
Mutta jos kerran vuodessa menee Rodokselle, niin ei välttämättä ole kiinnittänyt asiaan huomiota.
Jos matkustaa harvoin niin sitä suuremmalla syyllä selvittää etukäteen onko kentille tullut uusia säädöksiä tai sääntöjä tai rajoitteita.Sanoisin, että jos vähänkään enempää matkustaa, niin ei ole oikein voinut mennä ohi. Tämä kun koskee muitakin lentokenttiä kuin Helsinkiä (ja osassa lentokentistä on vanhat säännökset olleet voimassa joka tapauksessa).
Mutta jos kerran vuodessa menee Rodokselle, niin ei välttämättä ole kiinnittänyt asiaan huomiota.
Eriteltiinkö tuossa 'tutkimuksessa':Aamulehden luetuimmat jutut tänään. En klikannut, kun tiedän tuon asian jo.
![]()
Varmaan yksi pala riittää, jos sillä pyyhkii sormen. Itse en ole koskaan ajatellut palojen määrää, ja osaan korkeintaan arvioida että alle kaksi metriä menee kerralla.Aamulehden luetuimmat jutut tänään. En klikannut, kun tiedän tuon asian jo.
![]()
Jos perintöaseesta luopumassa, niin varmaan ensin tsekannut käyvän arvon, esim siellä aseliikkeessä.Eikö perintöpyssyjä voi vaan raahata aseliikkeeseen ja kysyä saako siitä jotain hintaa ennemmin kuin viedä poliisilaitokselle?
Jos siis on hankkiutumassa siitä eroon.
Tulla nyt osaamistaan elvisteleen tyhmien ihmisten ketjuun .Aamulehden luetuimmat jutut tänään. En klikannut, kun tiedän tuon asian jo.
![]()
Asiasta on ollut uutisissa, nykyään ei taida kaikki kansalaiset niitä säännöllisesti seurata, ja jos ei tule siihen omaan netin syötteeseen niin voi mennä ohi. Ja voi niitä tarkemmin uutisiakkin lukevalla/seuraavalla mennä yhden päivän uutiset osittain tai kokonaan ohi.Tyhmää tosiaan on olla selvittämättä etukäteen mitä saa olla mukana ja miten tavaroiden pitää olla pakattuna, mutta en silti oikein ymmärrä tuota aiempaa purkausta siitä, että miten tämä muutos on voinut mennä joltakin ohi. Ei siitä nyt mitenkään erityisen näkyvästi ole mielestäni kuitenkaan uutisoitu ja syy siihen on varmaan juuri siinä, että ajankohtaiset rajoitukset selviävät kuitenkin aina sieltä Finavian sivuilta ja niiden tarkistamisen pitäisi olla vähän niinkuin lähtökohta matkustamisessa joka tapauksessa.
Hehe. sitä voi haluta ottaa mukaan, ja tässä nyt haaste se että homma tiukkenni.Onhan tuohon sinänsä simppeli ratkaisu että ei kuljeta mitään yli 100ml pakkauksia käsimatkatavaroissa niin ei tarvitse miettiä asiaa tulkitsi ohjeen miten vaan.
Jos ei viimatipalla tulemisella tarkoiteta sitä että taksilla ovelle juosten sukkana turvatarkastukseen ja siitä portille, vaan siitä että tulee sen verran ajoissa että pienen jonotuksen kestää ja sen jälkeen ei rauhallisten kävellen portille ja kerkiää hetkeksi istahtaan, vs se että tunti ylimääräistä , se tunti on jostain muusta pois, ja pidempää julkisilla tulevalla voi olla paljon enemmän pois.Itse myös ihmettelen niitä ihmisiä, ketkä tulee kentälle aina viime tippaan, ihan kuin se on niin kamalaa tulla rauhassa ja ajoissa.
Kyllähän tuosta on paljon uutisissa ollut ja monena päivänä, joten teoriassa olisi sitäkin kautta pitänyt asian käydä ilmi. Itse kyllä olen aina noin viikkoa ennen matkaa käynyt tarkistamassa voimassa olevat ohjeistukset että kerkiää niihin reagoimaan jos ovat muuttuneet edelliskerrasta. Ja joskus vuosi-pari sitten kun joku sääntö oli muuttunut lähiaikoina niin lentolipun mukana tuli vielä tiedotekin asiasta jos muualta ei ollut asiaa huomannut, en sitten tiedä miten tällä kerralla on tiedotettu.Asiasta on ollut uutisissa, nykyään ei taida kaikki kansalaiset niitä säännöllisesti seurata, ja jos ei tule siihen omaan netin syötteeseen niin voi mennä ohi. Ja voi niitä tarkemmin uutisiakkin lukevalla/seuraavalla mennä yhden päivän uutiset osittain tai kokonaan ohi.
Epäonnistunut tiedotus joka tapauksessa, en tiedä miten lentoyhtiöt asiakkaita tiedottaneet, mutta ilmeisesti se ei ole onnistunut. Sitten tiedottamisessa epäonnistuttu lentokentällä, jos ovat menneet varinaiseen tarkastus pisteeseen asti.
Oletan ettei siellä ole ennen jonoa, eikä jonossa asiaa tiedotettu ja opastettu. Sitten menee otsikkoon, jos henkilö lukee selket yksiselitteiset ohjeet, ja vielä jonossa kysytään ja neuvotaan, tarkistaan, ja sitten kädet levällän pisteessä, hä.
Hehe. sitä voi haluta ottaa mukaan, ja tässä nyt haaste se että homma tiukkenni.
Jos ei viimatipalla tulemisella tarkoiteta sitä että taksilla ovelle juosten sukkana turvatarkastukseen ja siitä portille, vaan siitä että tulee sen verran ajoissa että pienen jonotuksen kestää ja sen jälkeen ei rauhallisten kävellen portille ja kerkiää hetkeksi istahtaan, vs se että tunti ylimääräistä , se tunti on jostain muusta pois, ja pidempää julkisilla tulevalla voi olla paljon enemmän pois.
No vähän silläkin merkitystä missä matka-asioissa kentällä tulee. Elämän yksitärkeimmistä matkoista, johon laitettu paljon, ja jos myöhästyy, niin se on sitten siinä, vs arkinen reittimatka.
Ilmeisesti sellaiset jotka säännöllisesti lentävät, tulevat todella viimetinkaan lentokentälle ja luottavat että kaikki menee niinkuin aina ennenkin, tai siltä se ainakin vaikutti kun seurasi sitä meininkiä. Sellaiset jotka lentävät hyvin harvoin (kuten minä) tulevat sen suositellun 2h etukäteen kentälle ja yleensä selviytyvät kohtalaisen kivuttomasti koneeseen asti.
Siellä on monenlaista matkustajaa, monenlaista matkaketjua, jälkimmäisissä vaikka olisi sinänsä reilunoloinen pelivara, niin se aikataulu voi paukkua jo aiemmin. kyllä osa niitä jonotusaika arvioita seuraa, ja ei tulla aikaa tappamaan kentälle, ehkä juuri sen takia varattu se aiempi lento, että siihen kerkiää jos läpimeno on normaalia. Joskus Finnairi mainosti illaksikotiin, mutta on heitä jotka ainakin yrittävät, seuraava lento voi olla tunteja myöhemmin, tai vasta seuraavana päivänä.Ilmeisesti sellaiset jotka säännöllisesti lentävät, tulevat todella viimetinkaan lentokentälle ja luottavat että kaikki menee niinkuin aina ennenkin, tai siltä se ainakin vaikutti kun seurasi sitä meininkiä. Sellaiset jotka lentävät hyvin harvoin (kuten minä) tulevat sen suositellun 2h etukäteen kentälle ja yleensä selviytyvät kohtalaisen kivuttomasti koneeseen asti.
Asiasta on ollut uutisissa, nykyään ei taida kaikki kansalaiset niitä säännöllisesti seurata, ja jos ei tule siihen omaan netin syötteeseen niin voi mennä ohi. Ja voi niitä tarkemmin uutisiakkin lukevalla/seuraavalla mennä yhden päivän uutiset osittain tai kokonaan ohi.
Epäonnistunut tiedotus joka tapauksessa, en tiedä miten lentoyhtiöt asiakkaita tiedottaneet, mutta ilmeisesti se ei ole onnistunut. Sitten tiedottamisessa epäonnistuttu lentokentällä, jos ovat menneet varinaiseen tarkastus pisteeseen asti.
Valitettavasti itsekin tiedän sellaisia ihmisiä jotka eivät seuraa mitään tavallisia uutismedioita vaan käytännössä kaikki "uutiset" tulevat heille facebookista tai vastaavista sosiaalisen median kanavista. Kyseisten ihmisten maailmankatsomus on lievästi sanottuna kieroutunut, eräs noista oli jo viemässä kukkia johonkin stadissa olevaan paikkaan kun joku salkkareiden henkilö kuoli tms.Yhtenäiskulttuurin aika Suomessa on ohi. Suomessa on paljon, siis oikeasti paljon, porukkaa, joka ei katso mitään Ylen TV uutisia tai MTV3 kanavan uutisisia tai lue yhtään ainutta suomenkielistä sanomalehteä.
Jos joka toisella matkustajalla löytyy turvatarkastuksessa kiellettyjä nesteitä, niin viestintä uusista rajoituksista on epäonnistunut totaalisesti.
Luulisi, että se kannattaisi vaikka palkata porukkaa soittelemaan lipun ostaneille ja kertomaan uusista turvamääräyksistä.
Ja tuohonhan olisi varsin simppeli keino, miten olisi jos aikaistetaisiin tuota ruumaan menevien käsittelyä... jos vaikka laitettaisiiin rajaksi 4h tms...Olihan tuossa myös joissain tilanteissa se ongelma, että ruumaan meneviä et voi laittaa kuin 2h ennen lähtöä. Joten jos turvassa menee 2h niin heippa lento, yritetään sit seuraavalla.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.