Taloyhtiö ei ole ollenkaan välissä kaukolämmössä vaan omistajalla pitää olla sopimus/laskutus kaukolämpöyhtiön kanssa (tästä tuli mielenkiintoinen tapaus kun sopimuksen siirtoa ei oltu mainittu asunnon kauppakirjassa).
Putkisto on simppeli kaukolämmön sisääntuloputki sähkökaapissa, mistä lähtee vesikiertopattereille ja paluuputki. Voin laittaa myöhemmin kuvan viritelmästä kun ehdin kotia.
Jotenkin epäilen että kaukolämpöä ei tuoda asunnon sähkökaappiin. ja johdeta asunnon pattereille. ei pattereita saa kytkeä kaukolämpöverkkoon, siellä on paineet ja lämpötilat sellaiset että turvallisuus jo estää tuon. oletan nyt että yhtiön alalämmönjakokeskukseen tulee kaukolämpö jossa lämmönvaihtimella lämmitetään yhtiön (suljetun) lämmitysverkon vesi joka jaellaan asuntoihin.
edit:
ja on kyllä paljon rivareita joihin tuodaan kaukolämpö asuntokohtaisesti, mutta niissä on sitten oma alajakokeskus ja kaukolämmön energiamittaukset.




