Rotukissalla on ihan rahassa mitattava arvo, maatiaiskissalla myös. Paljonko siitä saa sinä hetkenä jos myisi. Ehkä voi lähestyä myös paljonko uuden lemmikin hankinta kustantaisi.
Sitten on tunne arvo, jota kuolleen kohdalla vaikeampi mitata, mutta muuten se enimmäismäärä jossain siellä minkä verran on valmis laittamaa rahaa esim pelastavaan pilleriin. joka usein pienempi kuin se millä hinnalla olisi valmis luopumaan, jos raha olisi oikeasti pöydällä otettavissa. Näihin tunne juttuihin vaikuttaa ajanhetkikin ja paljonko sitä rahaa on lompsassa.
Mutta tunnearvoista hyvittäminen, niin siinä ollaan nopeasti heikoilla vesillä ja esim vakuutuksiin vaikea saada jotain tunnearvo vakuutusta.
Ja onhan se uutisena ihan eriasia onko kyse jostain maatiaiskissasta vai rotukissasta, siihen päälle sitten tunne juttu, ihan riippumatta siitä oliko se elävä rotukissa, maatiasikissa vai kissamuki.
Tuossa jutussa vielä se että tekijät olivat menneet kotipihaan, eli se vähän tuota sellaista turvattomuutta, riippumatta mitä varastettu.