- Liittynyt
- 10.01.2019
- Viestejä
- 21 421
Niin onnistuu, En kritisonut tuon hyviä ominaisuuksia, päinvastoin kehuin., numero näppis ei poissulje kanavalistalla/ohjelmalistalla surffailua.Numeronäppis on suht turha kyllä. Varsinkin jos käyttis on fiksu ja nopea. Ylös/alas selaamalla kanavat vaihtuu yhtä vikkelään kuin numeronäppäimillä. Ainakin noin 20-25 kanavan määrällä.
Harvalla kai enempää on normikäytössä? Ja jos on, niin suosikkilista tuskin ton pidempi on. Eli siinä suosikkilistassa on toi määrä kanavia ja niiden välillä selailu ylös/alas nuolilla.
Kritisoin mm. numeroiden puuttumista, Jos kanavanumerot , teksti tv sivut, sun muut on takaravoissa, niin melko sama minkä kaukosäätimen ottaa käteen, niin helposti menee, paits tuolliasen. Jos numeronäppis olisi kunnollinen, niin jopa sokkona.
Jos kaukosäädintä tarkoitus käyttää yleiskaukosäätimene, niin kaukosääsin mistä puuttuu liki kaikki perusnapit, niin ei se ole menestys.
Silti laitteeseen on saatu joillekkin turhia nappeja, puheohjaus, pause/play., Näyttö kaukosäätimessä haukuttiin, mutta jos halutaan kaukosäädin joka selkeä ja muokattavissa käyttäjän tarpeisiin niin näyttö olisi yksikonsti, muokattavien nappien selite/tunnus näytöllä. Ja minimalismissa ei äärimäisyyksiin. toki kakkos kaukosäätimenä voi olla joku Samsung esimerkin kaltainen.