emagdnim
Tukijäsen
- Liittynyt
- 21.10.2016
- Viestejä
- 12 630
Kumpi se nyt on?Paitsi jos on suunnittelun kukkanen.
Kiuas ei ole kaato-etäisyydellä = suunnittelun kukkanen
Kiuas on kaato-etäisyydellä, ku ei ole tilaa = suunnittelun kukkanen
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kumpi se nyt on?Paitsi jos on suunnittelun kukkanen.
Molempi parempi.Kumpi se nyt on?
Kiuas ei ole kaato-etäisyydellä = suunnittelun kukkanen
Kiuas on kaato-etäisyydellä, ku ei ole tilaa = suunnittelun kukkanen
Juu, sellaiset kapeat ja korkeat löylykiulut ovat kyllä kanssa suunnittelun kukkasia. Aikanaan kun kaveri asui vielä edellisessä kämpässä niin siellä oli taloyhtiön saunassa juurikin joku tuollainen kapea ja korkea kiulu ja me suosiolla otettiin kaverin kämpiltä saunaan aina oikea ämpäri kiuluksi, siinä sai samalla pesuaineet ja muutaman oluen kätevästi kuljetettua viereisen rakennuksen saunatiloihin.Täytyy kyllä kompata että tuo soppakauha on vain suunnittelun kukkanen. "Heittomallisella" kauhalla pystyy ihan hyvin kaatamaan vettä kiukaalle, jos semmoisesta sattuu tykkäämään. Ja tietysti myös heittämään löylyä.
Soppakauhalla toimii vain kaataminen, joten tuote on yksiselitteisesti kyvyttömämpi saunontaprosessin kokonaisvaltaiseksi toteuttamiseksi. Ainut skenaario, missä tuo soppakauha olisi parempi, on "kirnun" mallinen kapea ja korkea löylykiulu. Mutta sekin on sitten jo oma kukkasensa kiulun osalta.
ja soppakauhalla joutuu kurotteleen kättä paljon pidemmälle ettei läiky, kun taas suoran kauhan voi viedä pidemmälle, kunnes kaataa pelkällä ranneliikkeellä.Täytyy kyllä kompata että tuo soppakauha on vain suunnittelun kukkanen. "Heittomallisella" kauhalla pystyy ihan hyvin kaatamaan vettä kiukaalle, jos semmoisesta sattuu tykkäämään. Ja tietysti myös heittämään löylyä.
Soppakauhalla toimii vain kaataminen, joten tuote on yksiselitteisesti kyvyttömämpi saunontaprosessin kokonaisvaltaiseksi toteuttamiseksi. Ainut skenaario, missä tuo soppakauha olisi parempi, on "kirnun" mallinen kapea ja korkea löylykiulu. Mutta sekin on sitten jo oma kukkasensa kiulun osalta.
Juu, mutta kun Suomessa on "standardi" saunomiseen niin tuollainen soppakauha ei vaan toimi. Tavallinen perinteinen löylykauha toimii sekä heittämiseen että kaatamiseen eli ei tarvitse keksiä "pyörää" uudelleen kun tuohon on jo paras mahdollinen ratkaisu olemassa.Tuohon saunakauha-asiaan sen verran, että en nyt ihan tiedä onko joku tuote suunnittelun kukkanen, jos se on alunperinkin suunniteltu johonkin muuhun asiaan (kaataminen) kuin mihin sen ostanut asiakas olisi halunnut (heittäminen).
Saunominen on monille hyvin henkilökohtainen ja jopa erilainen kokemus. Ihan siis Suomessakin, saati sitten globaalisti. Ei ole mielestäni erityisen hedelmällistä yrittää pakottaa kaikkia samaan muottiin oman näkemyksen kanssa, kun se oma näkemys ei kuitenkaan välttämättä edusta mitään universaalia totuutta. Sama juttu näissä "minun isokokoinen erillisrakennuksessa oleva puulämmitteinen omakotitalosaunani on paljon parempi kuin teidän naurettavan pienet sähkölämmitteiset rivarisaunat" -höpinöissä.
Jos tuote ei sovellu omaan käyttötarkoitukseen, mutta sille löytyy kuitenkin käyttötarkoitus muulla tavalla, niin sen voi jättää kaupan hyllylle ja valita itselleen paremmin sopivan.
Mikä ihmeen standardi?Juu, mutta kun Suomessa on "standardi" saunomiseen niin tuollainen soppakauha ei vaan toimi. Tavallinen perinteinen löylykauha toimii sekä heittämiseen että kaatamiseen eli ei tarvitse keksiä "pyörää" uudelleen kun tuohon on jo paras mahdollinen ratkaisu olemassa.
Sana "standardi" oli tarkoituksella lainausmerkeissä, eli suurin osa saunojista on tottunut että on se perinteinen kauha jolla voi sekä heittää löylyä että kaataa kiukaalle jos siltä tuntuu. Se on sitten ihan eri jos joku "poikkeava" haluaa välttämättä jonkun desing-soppakauhan (kirjoitusvirhe tahallinen). Pääsääntöisesti ainakin kaikki tuntemani saunojat tykkäävät että on mukava heittää löylyä kuten aina on totuttu eikä sotketa siihen mitään höpöhöpöä joukkoon.Mikä ihmeen standardi?
On olemassa muitakin arvoja kuin "suomalaisen standardisaunojan" näkemys kauhan mallista. Yksi voi olla vaikkapa design, eli jos joku tykkää tuollaisesta muotoilusta ja se vieläpä toimii siinä tarkoituksessa kun halutaan, niin miksi se olisi pyörän keksimistä uudelleen?
Pointti ei kai ollutkaan mitä sinä tai minä ollaan mieltä, vaan lähinnä että onko esine suunniteltu huonosti, jos joku muu arvostaa sitä enemmän jossakin muussa tarkoituksessa sen meidän arvostaman näkökulman sijaan.Minun puolestani joku saa heittää (tai siis kaataa) löylyä soppakauhalla jos niin haluaa mutta suurin osa todennäköisesti vierastaa tuollaista soppakauhamallia jolla ei ole niin mukava heittää löylyä kuin perinteisellä mallilla. Itse vaan en voi käsittää miksi joku haluaisi käyttää "normaalista" poikkeavaa paskempaa versiota kun parempikin tapa on olemassa. (itse en ole mikään desing-kukkahattu-puuhelmi-tiesmikälie-vähemmistön edustaja)
Kaikki nuo ovat kauheita verrattuna 1l muovikauhaan ja 10l muoviämpäriin. Visuaalisesti sitten sieltä toisesta päästä.Siinä saunakauha! Case closed!
Jos haetaan suunnittelun kukkasia niin toi esitelty kauha on ihan normaali näihin verrattuna
![]()
Siinä saunakauha! Case closed!
Jos haetaan suunnittelun kukkasia niin toi esitelty kauha on ihan normaali näihin verrattuna
Sama siitä itsellekkin tulee mieleen. Kaukana jostain kuupasta.Tuohan on makkaranpaistotikku henkilöille, joiden makkara AINA tippuu nuotioon perinteisellä makkaranpaistotikulla.
Mistähän tällaisen löytäisi? Olis hyvä savusaunassa.
Vaikka tuostaMistähän tällaisen löytäisi? Olis hyvä savusaunassa.
No hemmetti. Sehän tuli äkkiä. Kiitos!Vaikka tuosta
![]()
Pinetta Putkikauha Arto, 68cm, teräs/haapa
Arto design saunakauha. Kauhaosa terästä, käsiosa haapaa. Käyrän toinen pää on umpinainen ja voit kohdistaa veden tarkasti haluttuun kohtaan. Ruostumaton teräs on materiaalina luja ja kestävä, sillä se kestää hyvin korkeita lämpötiloja ja voimakkaita syövyttäviä aineita.www.netrauta.fi
Missä kaupassa vaatteet on minkäänlaisessa järjestyksessä? Aina saa penkoa kun on kaikki S:stä XXL:ään samassa sotkussa.Kaikki nuo ovat kauheita verrattuna 1l muovikauhaan ja 10l muoviämpäriin. Visuaalisesti sitten sieltä toisesta päästä.
Mutta tavallaan aiheeseen. Kaupassa esim. alusvaatteiden järjestely silleen että S (tai XS) koko on ylimpänä hyllyssä ja isommat koot siitä alaspäin.
Esimerkiksi Dressmanissa ainakin on vaatteet esillä jonkinlaisessa koko- ja värijärjestyksessä. Sitten jos menee johonkin Tokmannin tai Citymarketin vaateosastolle niin kyllä ärsyttää kun kaikki on ihan hujanhajan pitkin vaateosastoa, samoja vaatteita 3 eri paikassa ja kaikki koot sikinsokin sekaisin.Missä kaupassa vaatteet on minkäänlaisessa järjestyksessä? Aina saa penkoa kun on kaikki S:stä XXL:ään samassa sotkussa.
Tästä halvemmalla. Varren joutuu kyllä askartelemaan itse.Vaikka tuosta
![]()
Pinetta Putkikauha Arto, 68cm, teräs/haapa
Arto design saunakauha. Kauhaosa terästä, käsiosa haapaa. Käyrän toinen pää on umpinainen ja voit kohdistaa veden tarkasti haluttuun kohtaan. Ruostumaton teräs on materiaalina luja ja kestävä, sillä se kestää hyvin korkeita lämpötiloja ja voimakkaita syövyttäviä aineita.www.netrauta.fi
Jos menee ihan vaatekauppaan niin kyllä ne järjestyksessä on. Noissa halpahalleissa toki romut hujan hajan.Missä kaupassa vaatteet on minkäänlaisessa järjestyksessä? Aina saa penkoa kun on kaikki S:stä XXL:ään samassa sotkussa.
Ne halpahallit ja Cittarit on vaan ne mistä löytyy edes jotain päälle menevää. Muita miesten vaatteita myyviä ihan vaatekauppoja en edes tiedäkään kuin Dressmann ja tämän kokoisena pitää tehdä tilaus Dressmann XXL:n nettikaupasta että saa päälle mahtuvia kokoja.Jos menee ihan vaatekauppaan niin kyllä ne järjestyksessä on. Noissa halpahalleissa toki romut hujan hajan.
Ne halpahallit ja Cittarit on vaan ne mistä löytyy edes jotain päälle menevää. Muita miesten vaatteita myyviä ihan vaatekauppoja en edes tiedäkään kuin Dressmann ja tämän kokoisena pitää tehdä tilaus Dressmann XXL:n nettikaupasta että saa päälle mahtuvia kokoja.
No ei se asiakkaan tehtävä olekaan niitä laittaa takaisin. Ei ne myyjätkään katso hyvällä, jos asiakkaat laittaa niitä takaisin. Normaalit asiakkaat ottavat hyllystä sen mitä kokeilevat, ja palauttavat ne vaatteet joita eivät osta, siistissä nipussa myyjälle tai kertovat mihin jättivät vaatteet. Ja tietysti on sitten sellaisia, jotka kokevat että asiakkaana vaatekaupassa voivat tehdä mitä haluavat ja säännöt eivät kosketa heitä. Tuloksena kaikkia vituttava ja hankalasti korjattava sekasotku.Vaatteet ovat kaupassa sekaisin koska asiakkaat penkoo niitä eikä asiakasta kiinnosta laittaa niitä takaisin. Toisessa kaupassa ne ovat järjestyksessä koska siellä on paremmat katteet ja varaa palkata enemmän myyjiä, joista joku ehtii järjestellä aina välillä vaatteet.
Ei tässä suunnittelusta ole kyse vaan rahasta.
Ok, tämä selittääkin paljon. Kyllä huomaa etten asioi vaatekaupoissa edes joka vuosi. Vaatekaupan asiakasta koskevat säännöt olisi hyvä laittaa esille isoon kylttiin, noin 1-2 metriä liikkeen sisäänkäynnin ulkopuolelle.No ei se asiakkaan tehtävä olekaan niitä laittaa takaisin. Ei ne myyjätkään katso hyvällä, jos asiakkaat laittaa niitä takaisin. Normaalit asiakkaat ottavat hyllystä sen mitä kokeilevat, ja palauttavat ne vaatteet joita eivät osta, siistissä nipussa myyjälle tai kertovat mihin jättivät vaatteet. Ja tietysti on sitten sellaisia, jotka kokevat että asiakkaana vaatekaupassa voivat tehdä mitä haluavat ja säännöt eivät kosketa heitä. Tuloksena kaikkia vituttava ja hankalasti korjattava sekasotku.
Taitaa olla merkistä riippumatta sama rakenne, viestisi luettuani piti mennä keittiöön katsomaan miltä Candyn sisäpuoli näyttää, jep on lommoja.Boschin tiskikoneen luukun sisäpinnan pelti on niin ohutta, että tulee lommo, jos aterin lipeää kädestä ja putoaa avatun luukun pintaan. Vielä mukavampi, jos sattuu osumaan tiivistettä vasten tulevaan kohtaan.
Jep, Mielessä sama.Taitaa olla merkistä riippumatta sama rakenne, viestisi luettuani piti mennä keittiöön katsomaan miltä Candyn sisäpuoli näyttää, jep on lommoja.
Tehdas puskee mitä pyydetään.Sama aasialainen tehdas noita kai puskee ulos, eri logo vaan kyljessä.
Tehdas puskee mitä pyydetään.
Täh? Asiakas tilaa valmistajalta, joka tuottaa mahd. halvalla ja tilaa tehtaalta tietyillä spekseillä. Kyllä "ne aasialaiset" parempaaki tekis, ku maksettais vaa. Mut ei, on jo työvoimassa säästetty, nii miksei sit materiaalikuluissa.tai asiakas tilaa mitä tehtaan katalogissa on.
Isommat kodinkoneet on tähän asti aina mitä on tullut ostettua olleet euroopassa tehtyjä. Halpikset unkarissa ja kalliimmat saksassa.Sama aasialainen tehdas noita kai puskee ulos, eri logo vaan kyljessä.
Voi olla juurikin näin, koska logistiikkaan menee pirusti rahaa isojen tuotteiden kohdalla.Isommat kodinkoneet on tähän asti aina mitä on tullut ostettua olleet euroopassa tehtyjä. Halpikset unkarissa ja kalliimmat saksassa.
Aasialaista ei ole vielä näistä euromerkeistä tullut vastaan mutta en ole tosin muutamaan vuoteen uutta konetta ostanut niin voi olla muuttunut.
No ei kiitos, tai sit saa joku sen erotuksen maksaa kuitenkin tänne kuluttajapuolelle takaisin. Ratkaiskoot maailman herrat ongelmat muuten kuin korottamalla jo valmiiksi kalliita hintoja keinotekoisesti. Ota nyt herranen aika huomioon että varmaan 80% materiasta tulee jostain Kiinasta tai "kiinasta", myös niissä "Made in Germany" tuotteissa. Tuommoisesta kikkailusta nyt ei Venäjälle aiheutuisi pätkääkään taloudellista haittaa.e2: Nyt ois aika makea paikka laittaa extraveroja kiinassa tuotetuille tavaroille, ku tukevat venäjää. Koko muu maailma kiittäis. Ehkä vähä kallistuis vähä kaikki, mut tekis pitkässä juoksussa hyvää, jo pelkästään sen vuoksi, että vähennettäis orjatyövoiman käyttöä.
Maggi lihaliemikuutiot ja se miten kuutio avataan käärinliinoistaan. Tarvitaan riittävä valaistus että näkee mistä kohtaa ehkä hyvä lähteä etsimään kuutiota. Vaikuttaisi siltä että kummassakin päässä olisi pieni muutaman millin pätkä mistä irtoaa jotain, sitten tekee niin tai näin, niin se on aina kahdessa tai kolmessa osassa ja saa varoa ettei ne muovit ole kattilassa kun koko hoito leviää käsiin teki mitä teki.
Knorria tulee yleensä käytettyä mutta unohtui kauppaan, ja pitikin mennä vielä lähikauppaan missä valikoima on mitä on. En nyt tiedä mutta vuosikymmeniä nuo on ollut helposti avattavia siinä folion tapaisessa.
piti käydä keittiössä katsomassa mistä puhutaan mutta siis viime viikolla ostetuissa ainakin on sellaisessa kultaisessa foliossa ne? Maggi merkkisiä.Nää on muuttuneet jossain välissä paskoiksi. On niin ohutta ruskeaa kalvoa, että ei tota saa auki mitenkään järkevästi. Minusta molemmissa oli aiemmin hyvät paketit.
Nää on muuttuneet jossain välissä paskoiksi. On niin ohutta ruskeaa kalvoa, että ei tota saa auki mitenkään järkevästi. Minusta molemmissa oli aiemmin hyvät paketit.
piti käydä keittiössä katsomassa mistä puhutaan mutta siis viime viikolla ostetuissa ainakin on sellaisessa kultaisessa foliossa ne? Maggi merkkisiä.
Valtio/EU-tasolta tulee tasaisen säännöllisesti asuntojen omistajille pakkomuutoksia. Mitä näitä nyt oli, jätevesiuudistus, tuleva energiaremontti, puuttuvat lopputarkastukset…
Tämä kastelukannu. Visuaalisesti nätti, mutta siihen se jääkin. Tässä ei ole yhtään mitään hyvää.
![]()
![]()
-Kun täytät vähän liikaa niin vesi loiskahtaa kahvan kautta lattialle
-Kuljettaminen hanalta pelipaikalle yhtä tuskaa koska loiskuu herkästi ja tapahtuu edellä mainittu
-Jos kaadat vähänkään liian nopeasti niin vesi tulee kaatosuppilon reunojen yli
Upea esimerkikki tuotteesta jossa ollaan menty muotoilulla käytettävyyden ohi
Tämä kastelukannu. Visuaalisesti nätti, mutta siihen se jääkin. Tässä ei ole yhtään mitään hyvää.
![]()
![]()
-Kun täytät vähän liikaa niin vesi loiskahtaa kahvan kautta lattialle
-Kuljettaminen hanalta pelipaikalle yhtä tuskaa koska loiskuu herkästi ja tapahtuu edellä mainittu
-Jos kaadat vähänkään liian nopeasti niin vesi tulee kaatosuppilon reunojen yli
Upea esimerkikki tuotteesta jossa ollaan menty muotoilulla käytettävyyden ohi
Tuossakin tapauksessa olisi pystynyt tekemään yksiosaisen tuotteen fiksusti.Ei tuossa tod.näk. "muotoilu" (jos ulkonäöllistä asiaa haet) ongelma vaan tuossa ratkaisevana on hinta. Eiköhän tuo ole muotoiltu noin sillä että tulee helposti muotista ulos yhtenä palana.