- Liittynyt
- 29.05.2020
- Viestejä
- 690
Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta Goldissa on viiden vuoden takuu, kun taas Redissä on vain 3 vuoden takuu. Goldissa ilmoitettu keskimääräinen vikaantumisväli (MTBF) on 2 000 000 h kun taas Redissä vain puolet tuosta. WD:n omien sivujen ( WD Gold Enterprise-Class SATA HDD | Western Digital ) mukaan tuo levy soveltuu myös datacentereissä käytettäväksi, joten ihan yhtä lailla senkin tulee kestää 24/7-käyttöä siinä missä NAS-käyttöön tarkoitetun Redin.Onko WD Gold malleista kokemuksia?
![]()
Western Digital 10TB WD Gold HDD, 3.5" sisäinen kiintolevy, SATA III, 7200 rpm, 256MB - 307,90€
Ominaisuudet : - Ylittää odotukset - Paranneltu luotettavuus - Maailmanluokan suorituskyky - Värinäsuojaus - Lwww.jimms.fi
![]()
Western Digital 8TB WD Red, sisäinen 3.5" kiintolevy, SATA III, 5400 rpm, 256MB - 292,00€
Tekniset tiedot : Yleistä Laitteen tyyppi: Kiintolevyasema - sisäinen Muistin koko: 8 TB Koko tai muoto: 3.5" Liitäntä: SATA 6Gb/s Puskurin koko: 256 MB Ominaisuudet: Native Command Queuing (NCQ), Advwww.jimms.fi
Gold olisi vain 30 euroa kalliimpi ja olisi 2TB enemmän ja 7200rpm. Tosin 24/7 kone päällä niin kannattaisiko silti Red ottaa kun Red malleissa aina mainitaan toi 24/7 käyttö.
Toisaalta Redissä on todennäköisesti pienempi virrankulutus pienemmän kierrosluvun vuoksi, joten pidemmällä aikavälillä se tuo säästöä varsinkin 24/7-käytössä. Mikäli olet hankkimassa levyä varastolevyksi, niin tuolla Goldin (oletettavasti) paremmalla suorituskyvyllä tuskin on niin väliä. Olettaisin, että Red on myös hiljaisempi.