Pitkästä aikaa subihommia taas. Kuuntelu ja leffatilan päivitys ja samalla nykyinen R-115SW saa väistyä ja tilalle 2kpl vähän pienempää koteloa. Svs ja klipsch saa jäädä kauppaan.
Svs subit kärsii edelleen kohinoista ja elementti ongelmista. Omat molemmat svs subit kärsi isostakin kohina ongelmasta. Ja toisesta hajosi vahvistin, toisesta elementti. Tuoreimpiin klipseihin saa vaihtaa kuulemma vahvistimia niinku sukkia, ainakin rp 1600.
Molemmat merkit jo kokeneena aika kokeilla muuta, ei jaksa puleerata koko aikaa takuuhommien kanssa. Oma 115 ruvennut myös temppuileen, auto on asetuksella subin kytkeytyessä päälle alkaa jatkuva naputus joka loppuu vain töpselin irrottaessa. 24/7 on asetuksella ongelmaa ei ole. Eli 10v jälkeen alkoi tämäkin klipsch vikomaan. Joku saa pikkuvikaisen subin siitä todella edukkaasti.
Päätteeksi tulossa Marantz Cinema 40 + Antimode 8033-S2 subeille lisänä.. Ajatuksissa 2kpl 12" pienempää refleksiä tai 2kpl 15" suljettua. Budjetti 1500-3000e. Olisko heittää suosituksia.
esim.
2 x Arendal 1961 1V
2 x XTZ 12.17 Edge
2 x XTZ 1x12 cinema
2 x REL HT/1205 MKII
XTZllakin raportoitu jotain portti suhinoita ja vissiin vanhemmissa vahvistin ongelmia. Onkohan tilanne parempi tällä uudemmalla edgellä
Arendal vaikuttaisi kohtuu laadukkaalta kamppeelta