Starfield (PC, XBX)

Ei tämä oikein iske näin 6h pelailun perusteella. Ei ole oikein minkäänlaista seikkailun tuntua kun joutuu pikasiirtymään joka paikkaan, joku Skyrim tai Fallout 4 toimi huomattavasti paremmin kun oli yksi iso kartta jossa pystyi vapaasti seikkailemaan. Tässä on vielä jotenkin pirun ankea värimaailma, kaikki semmoista harmaata paskaa. Pelimoottori on todella raskas grafikkaan nähden, optimointikin on pielessä.
Samaa mietin juuri tässä kun löin pelin kiinni, luultavasti viimeistä kertaa. Tosi irrallisiksi jää nuo paikat kun vaan fast travellaa joka paikkaan. En vaan tajua tota toteutusta. Lisäksi gunplay on todella tunnotonta, ärsyttää noi valikot välillä tosi paljon, sekä se että inventory on jatkuvasti täynnä. Myös noi companionit on täysiä idiootteja, lähinnä tekee mieli ampua ne että se valitus loppuisi.

Se että tää näyttää jossain (sisätiloissa) tosi hyvältä ja tykkään periaatteessa myös tosta skillisysteemistä, kun ei vaan ole hauskaa niin ei ole. Sieluton kuvaa tätä hyvin, semmoinen "ihan sama" fiilis pelatessakin oli.

Ehkä joskus sieltä Steamin alesta sitten ja älytön modikasa päälle, jos siltä tuntuu. Nyt paluu BG3 ja sitten JA3 pariin.
 
Useimpien pelien tapauksessa olen samaa mieltä. Ainoa minkä laitan aina kuin mahdollista on intro-videoiden tms. poisto. Starfieldin tapauksessa ensimmäisen vartin aikana oli käytännössä pakko hakea LUT korjaus, 120 fps UI ja alustähtäin (nämä ovat vakiona 30 fps flash kikkareita!?!). FOV piti myös muokata.

Kaikkein pahin Starfieldin moka on pädi + hiirikontrollien toimimattomuus yhdessä. Käsivamman takia en oikein voi pelata näppiksellä vasemmalla kädellä, eli käytän aina pädiä vasurilla ja hiirtä oikealla. Jostain käsittämättömästä syystä pädiin koskeminen estää hiiren käytön ellei samaan aikaan pidä hiiren- tai näppäimistön nappia pohjaan painettuna. Tämä on sinänsä korjattavissa esim. autohotkey skriptillä, mutta 99,9% peleistä mixed controllers toimii ilman kikkailua. Reilun neljän vuoden aikana vastaan on tullut vain kolme peliä jossa sekakontrollit eivät ole toimineet, ja Starfield on näistä omituisin.
Tuli tämä viesti mieleen kun options tuli vastaan "controller hotswap", sen kun laittaa OFF ilmeisesti toimii kuten haluaisit.
 
No nyt tämän testaaminen sitten tyssäsi siihen, ettei Vortexin käyttöliittymästä ota selvää, että miten sillä ylikirjoitetaan ja mitä. Kun ensin asentaa Vortexilla Undelayed Menun ja sen jälkeen StarUI:n, tulee jälkimmäisen yhteydessä se mainittu herja konfliktista ja lisävalikosta löytyy sitten tällainen sekamelska:

1694540064111.png


Mitähän tuossa siis pitäisi valita noihin eri pudotusvalikoihin, jotta nämä toimivat? On kyllä taas niin erikoista UI-suunnittelua, ettei mitään rajaa.

Bonuksena Undelayed Menun keskustelussa on kommentteja, ettei se toimisi vaikka kuinka noudattaisi ohjeita. Saattaa toki olla, ettei tuota Vortexin toimintamallia ole ymmärretty muuallakaan.

Ylempään after ja alempaan before. Sitten teet vielä tässä mainitun tiedoston editoinnin:

To all those awaiting a patch for StarUI Inventory or simply wondering if the two mods are compatible:

Yes, they are compatible
, and no, you don't need a patch anymore.
You may be wondering how to make them compatible. It's not very complicated:

First, install Undelayed Menu, and then StarUI Inventory (overwrite Undelayed Menu files). Once that's done, you just need to edit the file "Data\Interface\StarUI Inventory.ini" and locate the line "bInstantOpenCloseAnimation" and set it to "bInstantOpenCloseAnimation = 1". Save the file, and you're done.
 
Täytyypä kokeilla tänään :)

NVIDIAn kortit saa ilmeisesti jonkinlaisen boostin, kun kytkee Starfieldiin ReBAR:n käyttöön NVIDIA inspectorilla.


Mulla tuo on päällä defaulttina kaikille peleille. Ollut kyllä 3080:lla ihan eri fps (hyvällä tapaa) lukemat alusta asti mitä netissä saa lukea. Johtuiskohan tuosta...
 
Ylempään after ja alempaan before.
Ok, kiitos.

Vähän omituinen on tosiaan tuo Vortexin toteutus, mutta ehkä sille on järkevät perustelut jossakin historiassa.

Moni puuhaa noiden kanssa. Mikä mod manager tähän?
Vortex Mod Manager tai Mod Organizer 2. Molemmissa on varmaan puolensa, mutta ei ole omakohtaisia kokemuksia niin paljon, että osaisin suositella kumpaakaan varauksetta. Tai sitten voi ladata ja päivitellä jokaisen modin käsipelillä ja kopioida oikeisiin hakemistoihin jne. Itse käytän Vortexia.

Ohjetta Vortexin käyttöönottoon:

Ja vastaava Mod Organizer 2:lle:

Jos pelistä on Game Pass -versio, niin siinä ei ole mahdollista käyttää Starfield Script Extenderiä (SFSE), eikä siis myöskään mitään modia, joka siihen tukeutuu.
 
Viimeksi muokattu:
Ei voi olla näin heikkoja nämä questit? Mitä ihmettä. Aloitin tekemään Ryujin questeja. Tein 7 ja jokainen oli käytännössä quick travelaa jonnekin, shift W pohjassa juokse siniselle waypointille, paina E, fast travelaa takaisin. Qusteja ottaessa jatkuvasti hoettiin "älä mokaa, älä jää kiinni, tämä vaatii normaalia enemmän taitoja, älä tule nähdyksi". Olisi nyt ollut edes jotain haasteita tehtävissä, mutta ei. Missään ei tarvinnut tehdä mitään muuta kuin juosta nappi pohjassa merkattuun paikkaan. Olisi nyt edes ollut jotain valvontakameroiden tyhjentämistä, aulahenkilölle puhumista että saa pääsyn sisälle, kiellettyjä alueita. Mitä tahansa.
 
Viimeksi muokattu:
Jännä peli. On hauska pelata, tuntuu vähän työltä, mutta se on yleensä kaikkien aikasyöppöjen juju (wowi aikoina blizzard puhui sen puolen suunnittelusta avoimesti). Toisaalta niin paljon questeja, jotka on ryssitty valinnanvapaudettomuudella ja tyhmällä dialogilla (First Contact olisi voinut olla kaikkien paras Bethesda quest). Aloin ottaa tavaksi, että katson netistä etukäteen onko mun ratkaisu edes mahdollinen ja joka kerta joku on valittanut redditissä, ettei kyseinen tapa suorittaa ole mahdollinen. Jatkossa voi suosiolla odottaa, että kaikki questit menee ennalta määritetyillä raiteilla.

Tykkään tuosta hahmon suunnittelusta. Saa aidosti miettiä ainakin ekat 20 leveliä mikä on tärkeintä itselle. Toisaalta oon joku 23 nyt ja ensimmäistä kertaa tuntuu siltä, että on valinnanvapaus tehdä mitä haluaa. Oon pelannut käsittämättömän vähän combattia, joka oli tavallaan tarkoituskin kun en edes tiedä mitä combat puusta kannattaisi valita kun kaikki ensimmäisen tierin extra on aika meeh jos haluaa käyttää aseita monipuolisesti ja tutustua ensin mikä olisi paras valinta
(Rifle toki, mutta se on vasta tier 2. Näin jälkikäteen ballistics olisi ollut oikea valinta tai ehkä shotgun kun heti alussa löysin kunnollisen ja nyt toisaalta olen sen verran pitkällä, että saattaisi tulla joku laser-ase, josta tulisi one and only kun nyt on ainakin viisi asetta kerralla kannossa tilanteen mukaan.

Onko kukaan saanut sitä vanguardin simulaatiota t6 läpi very hardilla? Sen verran kauan yritin kutosta (ei helpota kun menettää ne allied-alukset ensimmäiseen yritykseen ja ne halutessaan joutuu aloittamaan kokonaan uudestaan). Tiedän, ettei sen suorittamisesta saa käytännössä mitään, mutta tuntuu hauskalta haasteelta. Ylivoimaisesti vaikein juttu mitä koko pelissä on tullut vastaan (sillä tapaa, ettei mitään vertailukohtaa). Ajattelin kerätä avaruuslentely perkkejä sen verran, että saisin sen alas, mutta voi tehdä tiukkaa silti. Pilot on nyt max (hyötyä tosin kakkoseen asti), target system 1 ja jos vaikka pari shield pojoa vielä ottaisi ennen uutta yritystä. Jos ei sillä mene, niin jätän viimeisen erän suorittamasta (en halua myöskään tiputtaa vaikeusastetta).
 
En ole ottanut combat puusta vielä mitään ja level on yli 20. Pelaan tosin normalilla hyvin nuo 30lvl ukot tuntuvat tippuvan. Science ja onko se nyt tech jos on piloting ja alus jutut tuntuu olevan hyödyllisimmät perässä social sekä physical tai mikä se nyt on.
 
Mulla ainakin uusimmat nvidia ajurit (537.34) teki ihmeitä suorituskyvylle. Huomattavasti parempi kuin ennen. 3080 käytössä.
 
Suosittelen MO2:a modityökaluksi Steam-versiolle. Sen on edennyt beta 6 vaiheeseen, ja tuntuu toimivan hyvin. Sen saa MO2:n Discordista tällä hetkellä. Kezyma's Root Builder-pluginilla pystyy pelihakemiston pitämään täysin alkuperäisessä kunnossa, kun Script Extenderit yms. voi asentaa myös MO2:n kautta.


Näillä mennään nyt ainakin alussa:

2.png
 
Viimeksi muokattu:
Ei voi olla näin heikkoja nämä questit? Mitä ihmettä. Aloitin tekemään Ryujin questeja. Tein 7 ja jokainen oli käytännössä quick travelaa jonnekin, shift W pohjassa juokse siniselle waypointille, paina E, fast travelaa takaisin.

Joskus kun lopussa pitää painaa se E niin tuleekin yllätys että meneppä toiseen huoneeseen ja paina E kahdessa muussa paikassa. Sitten vasta fast travel. Ne on jänniä...

:rofl:

Ei oo kyllä questit tässä pelissä ihan nykypäivää. Melkein yksinkertaisempia mitä Skyrimin auto-generated fetch/kill questit.
 
Joskus kun lopussa pitää painaa se E niin tuleekin yllätys että meneppä toiseen huoneeseen ja paina E kahdessa muussa paikassa. Sitten vasta fast travel. Ne on jänniä...

On tässä kyllä missattu tosi paljon mahdollisuuksia, koska paremmin toteutettuna tehtävät voisi olla tosi mielenkiintoisia. Mutta ei tässä ole mitään järkeä, kun pelaaja voi vaan vapaasti kävellä yritysten toimistoihin ja tehtaisiin ja mihin vaan. Yrityssalaisuuksiin jne pääsee käsiksi ilman mitään vaivannäköä.
 
Ok, kiitos.

Vähän omituinen on tosiaan tuo Vortexin toteutus, mutta ehkä sille on järkevät perustelut jossakin historiassa.

Itsekin tuota alkuun ihmettelin, että onpa omituinen toteutus. Tajusin sitten, että nuo rivit pitää lukea lauseena. Esim. Load StarUI after Undelayed menu. Tuo toimii ihan ok jos ei ole isoa listaa modeja konfliktien kanssa. Isomman modimäärän kanssa sitten tuo Mod Organizer 2 on varmasti paljon selkeämpi käyttää.
 
Saako tuota aluksen ruumaan vasta myöhemmin käyttöön, kun tekee main questia... Lähdin silloin heti alussa Atlantiksestantekemäpn jotain sivu questejä ja en ole keksinyt, miten sinne ruumaan saa mitään.

Hyvin pelittää tuo DLSS3 modi kyllä. Ei aiheuta itsellä ainakaan kaatuilua FG. Muutamassa kiiltävössä pinnassa DLSS aiheuttaa eloa, mutta paljon parempi FSR:n verrattuna, joka shimmeröi ja väreilee aika useissa eri tilanteissa.

Neutral LUTs löhtinmyös toimimaan, kun tajusin, että custom.ini pitikin tehdä eri paikkaan, kun missä käynnistys EXE on.
 
Viimeksi muokattu:
Saako tuota aluksen ruumaan vasta myöhemmin käyttöön, kun tekee main questia... Lähdin silloin heti alussa Atlantiksestantekemäpn jotain sivu questejä ja en ole keksinyt, miten sinne ruumaan saa mitään.

Siinä ohjaamon vieressä, heti istuimen takana aluksen seinässä on kohta johon osoittamalla hiirellä pitäis näkyä joku "Cargo" tms. Sieltä saa siirreltyä cargoon.. itekin jouduin hetken sitä etsimään.
 
Mutta ei tässä ole mitään järkeä, kun pelaaja voi vaan vapaasti kävellä yritysten toimistoihin ja tehtaisiin ja mihin vaan. Yrityssalaisuuksiin jne pääsee käsiksi ilman mitään vaivannäköä.

Joo, toi oli kyllä älytöntä. Mä odottelin jotain kunnon soluttautumista ja väärennöksiä ja valehteluja että pääsen edes aulasta eteenpäin. Mutta ei, sai marssia suoraan koneelle, E, ja takaisin :facepalm:
 
Saako tuota aluksen ruumaan vasta myöhemmin käyttöön, kun tekee main questia... Lähdin silloin heti alussa Atlantiksestantekemäpn jotain sivu questejä ja en ole keksinyt, miten sinne ruumaan saa mitään.
Sen ruuman hallintapaneeli on ohjaamon vieressä seinällä, pitää painaa R että pääsee siirtämään tavaraa sinne omasta inventorystä. Ruuman sisältöä pääsee myös katsomaan kun menee aluksessa omaan inventoryyn ja painaa Q:ta, mutta siinä ei vaan tietääkseni voi siirtää tavaraa ruumaan, ainoastaan ruumasta itselle.
 
Ahneudella ei ole rajaa. DLSS-modin julkaissut Puredark on ilmeisesti lisännyt modiinsa DRM:n ja laittanut sen erillisen maksun taakse. Yllättäen vastaanotto ei ole ollut niinkään positiivista, kun ei tuollaista perseilyä ole perinteisesti arvostettu jakamiseen perustuvassa modiskenessä.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Ahneudella ei ole rajaa. DLSS-modin julkaissut Puredark on ilmeisesti lisännyt modiinsa DRM:n ja laittanut sen erillisen maksun taakse. Yllättäen vastaanotto ei ole ollut niinkään positiivista, kun ei tuollaista perseilyä ole perinteisesti arvostettu jakamiseen perustuvassa modiskenessä.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

En jaksa katsoa videota, mutta vaikea kuvitella että tuolla pärjää pitkälle. Ihan kuin heppu olisi ainoa, joka moisen modin osaa väsätä.

"Kilpailijahan" löytyy jo valmiiksi;

E: Sivusilmällä katson tuota videota, ja pisti silmään noita erinäisiä nettikommentteja poimiessa, kuinka joku oli esittänyt kritiikkiä maksumuurista: "I'm fine with donations, I would gladly donate to him, but putting it like this? Nah."
Olen täysin varma, että 99% ihmisistä, jotka sanovat noin eivät ikimaailmassa ole ikinä lahjoittaneet tai olleet aikeissakaan lahjoittaa yhdellekään modaajalle heidän työstään. Mutta nyt, kun on tullut maksumuuri yhteen modiin, ollaankin yhtäkkiä laupeita samarialaisia ja väitetään "kyllä minä olisin lahjoittanut, mutta en minä enää viitsi!"
 
Viimeksi muokattu:
En jaksa katsoa videota, mutta vaikea kuvitella että tuolla pärjää pitkälle. Ihan kuin heppu olisi ainoa, joka moisen modin osaa väsätä.
Ei varmasti (tai ainakaan toivottavasti) pärjääkään. Modeista veloittaminen ei vaan kuulu skeneen. Jos joku modaaja ei halua antaa työtään muille pyyteettä, kannattaisi jättää kokonaan tekemättä.

"Kilpailijahan" löytyy jo valmiiksi;
Taitavat tässä vaiheessa nämä kilpailijat käyttää pohjana Puredarkin modia "kräkättynä". Näitäkin käsitellään tuossa videossa.
 
Ilmeisesti tuosta modista ainoastaan DLSS 3 Frame-Gen 4000-sarjan kortin omistajille on maksumuurin takana. Kaikkia hyödyttävät DLSS 2 ja XeSS ovat yhä ilmaisia? Ehkä omat sympatiat ovat nyt enemmänkin tuon modin tekijän puolella.
 
Ahneudella ei ole rajaa. DLSS-modin julkaissut Puredark on ilmeisesti lisännyt modiinsa DRM:n ja laittanut sen erillisen maksun taakse. Yllättäen vastaanotto ei ole ollut niinkään positiivista, kun ei tuollaista perseilyä ole perinteisesti arvostettu jakamiseen perustuvassa modiskenessä.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Tästähän olikin jo hieman puhetta aikaisemmin kun postasin tästä aiheesta viime viikolla. Kyllähän se nimenomaan on modiskenessä se yleinen konsensus, että modit tulee olla vapaasti jaossa kaikille. Jos haluaa jotain kompensaatiota, vapaaehtoiset lahjoitukset ovat täysin hyväksyttäviä.

Nähtiinhän jo vuosia sitten kun Bethesda kokeili virallista maksumodisysteemiä miten sen vastaanotto meni. Kuoli parissa kuukaudessa ja kaikista jo tehdyistä maksuista taisi tulla palautukset. Sittemmin tuli Creation Club, joka sekään ei ollut mikään iso menestys selvästikään kun Skyrim sai Anniversary Editionin, joka paketoi kaiken CC-sisällön mukaan. Starfieldin kohdalla ei ole vielä ollut mitään puhetta Creation Clubin tapaisen systeemin lisäämisestä enkä oikein usko, että sitä tulee.
 
Saahan sitä pyytää mitä vain, mutta lopputuloksena voi olla huono maine ja suunnilleen nolla maksavaa käyttäjää.
 
Maksullisten modien kanssa on suuri ongelma riippuvuuksien kanssa. Jos kaikki modit olisivat maksullisia niin yksi maksullinen modi voi vaatia viittä muuta maksullista modia toimiakseen. Esimerkiksi Skyrimin yksi armor-modi voi vaatia yli 5 muuta modia toimiakseen täydellisesti (cbbe, bodyslide, racemenu, HDT-SMP, papyrusutils, xp32 skeleton, jne.). Samalla sitten armorien yhteensopivuus pirstaloituisi täydellisesti kun jokainen modin tekijä ei tekisikään armoreita cbbe/unp pohjalta vaan tekisi oman body-modin maksujen kiertämiseksi yms.

Omasta mielestä kaikki modit pitäisi tehdä avoimen lähdekoodin pohjalta, koska silloin modin A perustaja voi jättää homman kesken milloin huvittaa ilman että se kusisi modin B kehittäjän muroihin kun modi on riippuvainen modista A. Eikä modin A kehittäjän tarvitsisi vuosien päästä sännätä yksinään korjaamaan modia kun Todd julkaisee taas puskista uuden versiopäivityksen peliin joka rikkoo modin.
 
Viimeksi muokattu:
Tai sitten Bethesda voisi vaan lisätä itse tuen DLSS 2/3. AMD on sanonut että ei estä laittamasta. Ja jos modaaja tekee tuon työn alle päivässä. En ymmärrä miten noin iso studio ei saa aikaiseksi tai ole kiinnostunut. Kuitenkin yli 80% PC pelaajista käyttää Nvidiaa jos puhutuaan erillisnäytönohjaimista.

Edit: Veikkaan että jotain hämärää tässä on taustalla. Ehkä AMD ei ole suositellut noiden lisäämistä. Vallankin kun uudet näyttikset ja niiden arvotelut tulivat kutakuinkin samaan aikaan. Tämä olisi arvoteluissa, joissa arvotelija vertaa DLSS 3 Fg ruudun päiviytystä noihin AMD korttteihin ilman vastaavaa näyttämään ne heikoilta. :lonely:
 
Miten Bethesda noin yleensä päivittelee pelejään? Mulla ei mitään muistikuvaa aiempien osalta. Eli onko tämä tässä vai onko syytä odottaa, että peli tulee muuttumaan vielä paljon parempaan suuntaan?
 
Kuitenkin yli 80% PC pelaajista käyttää Nvidiaa jos puhutuaan erillisnäytönohjaimista.

Kaikki nVidian näytönohjaimet ei kuitenkaan tue DLSS:ää, mm. Steamin suosituin malli 1650. Top20 yleisimmästä nVidian näytönohjaimesta 12 tukee jotain DLSS:ää.

Edit: Veikkaan että jotain hämärää tässä on taustalla.

Bethesdan laiskuus.
 
Joku modasi peliin paremman näköiset liekit.

340-1694196074-141144658.gif


1694604602189.png



Pitää jossain vaiheessa testailla noita. Ajattelin antaa pelille hetken aikaa kypsyä päivitysten myötä, eikä sekoittaa pakkaa eri modeilla. Tuli kuitenkin yllätyksenä ettei valikossa ollut valittavissa 3840x1600 (21:9) resoluutiota, vaan senkin piti kikkailla .ini-tiedostojen kautta.
 
Sen ruuman hallintapaneeli on ohjaamon vieressä seinällä, pitää painaa R että pääsee siirtämään tavaraa sinne omasta inventorystä. Ruuman sisältöä pääsee myös katsomaan kun menee aluksessa omaan inventoryyn ja painaa Q:ta, mutta siinä ei vaan tietääkseni voi siirtää tavaraa ruumaan, ainoastaan ruumasta itselle.
Aluksessa menee omaan inviin, painaa Q aluksen inviin ja uudestaan Q takaisin omaan inviin niin tulee E store josta pystyy siirtämään alukseen ja toisin päin, näin muistaakseni, en ole koskaan käyttänyt sitä hallintapaneelia.
 
Mulla ei toimi vortex starfieldin kanssa, kumma kyllä kaikki muut pelit missä modeja sen kautta toimii, siihen on tullu päivityskin, mutta silti jotain ihmettä herjaa, no muutama modi mitä mulla on, toimii kyllä manuaalisesti asennettuna.
Tuota mod organizer 2 vois kyllä kokeilla.

Ja pari paska juttua, alotin ng+ pelaan niin heti melko alussa 2 guestia bugailee ja jään jumiin. redditistä vaan luen, cannot be fixed you are doomed :(
toinen liittyy tuohon uc vanguard guestlineen ja jotenkin bugaa sen kanssa pitää tietyllä tavalla tehdä se guesti niin avautuu yks jumittava mainguesti.
pari guestia myös jääny jumiin guestlogiin ja ei poistu, voi olla että en tästä savesta enää jatkaa eteenpäin ainakaan ng++

mistähän muuten löytyis mukavan näköinen ja hyvä alus? ei tuo ship builder oikein napeksi, korjaus new homestead löytyy hyvin tarpeeseen sopiva nimitz II niminen alus ainakin.
 
Viimeksi muokattu:
Mulla ei toimi vortex starfieldin kanssa, kumma kyllä kaikki muut pelit missä modeja sen kautta toimii, siihen on tullu päivityskin, mutta silti jotain ihmettä herjaa, no muutama modi mitä mulla on, toimii kyllä manuaalisesti asennettuna.
Mitä se herjaa? Onko Vortexin asetuksista mod staging folder samalla levykirjaimella missä pelikin? Ja onko pelistä Game Pass -versio, vai Steam-versio?
 
Noin 20 pelitunnin jälkeen kaatu nyt ensimmäisen kerran. Tosin meni ihan kerralla koko kone niin jumiin, että joutui muutaman sekunnin virtapainiketta pitäämään pohjassa. Muuten toiminut ok lukuunottamatta muutamaa framedroppia ladattaessa uutta aluetta.
 
Mitä se herjaa? Onko Vortexin asetuksista mod staging folder samalla levykirjaimella missä pelikin? Ja onko pelistä Game Pass -versio, vai Steam-versio?
damn, se herjaa juurikin tuosta, että mod staging folder on eri levyllä. Mun piti siirrellä pelejä ja muuta kun starfield ei mahtunut c:lle
 
Reilu 20 tuntia pelattu ja kyllähän tämä parasta Bethesdaa on tähän asti. Bugeja ei paria visuaalista hassuttelua lukuunottamatta ole juuri tullut vastaan mikä on ennenkuulumatonta tämän pelitalon kohdalla. Isoimpana ehkä se, että aluksen weapon rackeihin säilötyt aseet katoavat ja pöydille/hyllyille asetellut koristeet putoilevat lattialle, tämän saisivat korjata asap.

Tarinat ja questit olleet kelpo kamaa, selvää parannusta Fallout 4:n verrattuna. Just sain achievementin 30 sivutehtävn suorittamisesta, eikä noista kovinkaan moni mitään fetch-questeja ollut. Bethesdalla toki tuppaa olemaan tuollainen "salonkikelpoinen" tyyli kirjoittaa, enemmän synkkyyttä ja vaikeita teemoja toivoisi. Mutta hyvää lorea ovat saaneet aikaiseksi joka tuo syvyyttä maailmaan. Ei pysty millään allekirjoittamaan kritiikkiä, että peli olisi jotenkin pinnallinen tai hengetön. Höpöhöpö.

Eiköhän tämän parissa viihdy vielä pitkän pitkän aikaa, on nämä Bethesdan rpg:t niin oma lukunsa pelien keskuudessa.

Samaa mieltä. En ymmärrä kritiikkiä fetch-questeista ja hengettömistä paikoista. Suurinosa questeista on yllättänyt minut positiivisesti vrt. aikaisempaan Bethesda-tuotoksiin. Lähes tulkoon kaikissa questeissa on ollut ainakin 2 eri tapaa hoitaa homma, monissa enemmänkin. NPC:t ovat myös Bethesda tasolla kevyesti parhaat mitä ovat saaneet aikaan, tosin eivät ne vieläkään ymmärrettävästi mitään Mass Effect-tason diippejä ihmissuhdedraamoja sisältäviä ole mutta parempaan suuntaan.

Fast Travel keskeisyyteen tottuu nopeasti, eikä minua alun jälkeen enää häirinnyt. Toisaalta ymmärrän jos pelistä odotti Skyrim/Fallout tyylistä saumattomampaa explore gameplay loopia, siinähän Starfieldissä on vähän eri fokus. New Atlantis on joo vähän kökkö graafisesti mutta kyllä siinä ihan oikean paikan tuntoa silti on. Staattisia NPC hahmoja on ihan riittävästi lätkitty. Loresta ja premisestä tykkään kun on ns. "realistista" scifiä. Voisi ihan hyvin olla oikeaa tulevaisuutta. Ymmärrän että tuo saattaa närästää joitakin kun se voi tuntua tylsältä kun ei ole mitään alienrotuja Mass Effect-tyyliin tai hi-fantasy-scifiä juurikaan.

Olen pelannu vaan Xbox X:llä joten PC-kriitiikkiin suorituskyvystä jne. teknisistä ongelmista vaikea ottaa kantaa mutta Boxilla peli on toiminut hyvin ja pyörii tasaiseen 30fps käytännössä koko ajan.
 
damn, se herjaa juurikin tuosta, että mod staging folder on eri levyllä. Mun piti siirrellä pelejä ja muuta kun starfield ei mahtunut c:lle
Tuo oli minullakin ongelmana, kun se on oletuksena profiilipolussa C-asemalla. Sen voi kuitenkin vaihtaa helposti sieltä Vortexin asetuksista. Todennäköisesti pääset oikeaan paikkaan ohjeistuksen kanssa klikkaamalla siitä virheilmoituksesta.
 
Tuota avaruustaistelua ja aluksien tunaamista en vieläkään tajua. Ostin alkualukseen paremmat tykit, enemmän shieldiä ja storagea. Ilmeisesti tarvis "class B" luokan aluksiin perkin että voisi laittaa paremmat moottorit. Nyt tuntuu että avaruustaisteluissa kuolo korjaa melko nopeasti jos vastassa on vähänkään enemmän ja/tai isompi levelisiä vastustajia. Vittumaista on myös tuo autosave kun menee avaruuteen, voi joutua välittömästi keskelle isolevelisten alusten väijytystä eikä karkuun pääse.

Toisekseen, miten tuo onboardaus toisiin aluksiin menee.? Mulla on targetin assistant perkki käytössä mutta koko alus ehtii yleensä tuhoutua ennenkuin "enginet" ovat tuhottuna. Peliä pelattu yli 40h enkä vieläkään ole löytänyt/ostanut parempaa alusta(myytävissä aluksissa liian pienet storaget ja/tai ei riitä lentoskill lentämään parempia) kuin se alun alus.

Muistaakseni reaktori on se mihin se B ja C luokka rajoittaa ja vaatii pilotointikykyä, muiden osien luokitus on enemmän koristeena. Mahdollisesti tarkoitit sitä tuolla moottorilla. Tää peli on kyllä todella outo miten niin moni verraittain pieni asia on viimeistelemätön.
Juuri eilen törmäsin ekaan alukseen jossa tuo pilottiluokitus tulee esteeksi, satunnainen yksittäisen pilotin alastuoma alus jossa se ystävällinen pilotti yritti korjailla sitä alusta ja sen olisi voinut helposti varastaa, jos olisi pystynyt sillä lentämään. Se virhe on siis " You are not authorized to pilot this ship " ja se ei mielestäni ollenkaan viittaa siihen skilliin. You are not qualified enough to pilot this ship olisi paljon parempi ja paras olisi you are not qualified to pilot class B ship. Sen sijaan tuollaistakin asiaa joutuu erikseen googlettamaan että mitä se meinaa.

Hmm nyt kun tarkistin tuota asiaa, niin tuo virheilmoitushan EI välttämättä tule juuri tuosta. Se oli vaan se eka mikä tuli vastaan alunperin, ja hyväksyin sen silloin vastaukseksi. En edes kokeillut tappaa sitä pilottia kun peli ei herjannut siitä, kuten ekaa alusta ryöstäessä. Tuossa on aika hyvin eroteltu mitä eri syitä voi tuolle olla, kuten mainittu tuo pilotin tuolin luokitus jota en ollut aiemmin huomannut katsoa. Täytyy katsoa jos satuin ottamaan siitä aluksesta tallenteen ja voisin kurkata olisiko se ollut sittenkin vietävissä.

Anyway, oletko tutustunut eri aseisiin? Aluksissahan on kolmea eri damagetyyppiä, suojat, runko ja järjestelmät. Ilmeisesti ilman aseita jotka tekevät eniten tuota järjestelmiin damagea(EM), ei vihollisten moottoreita saa sammutettua ja ei pääse kylään. Noita ostettuja aluksiahan on myös tarkoitus muokata.


Itseäni vähän kyrsii noi alukset tällä hetkellä. Rakentelin hyväksi sen varastamani aluksen, siihen paloi rekisteröinnin kanssa jotain 50k.(plus jotain 4-5 tuntia, osa menee oppimisen piikkiin). Eikä siitä saisi kuin 12k myydessä. Sitten samantien kun mulla on se perkki jossa on vanhemmat, isä oli voittanut pokerissa jonkun aluksen. Joka oli reaktorin, grav driven ja osin moottorien osalta parempi kuin se paranneltu alus, ja suojat siinä oli samaa tasoa. Ja nyt mua mietityttää ettei sitäkään uskalla lähteä parantelemaan ja ottamaan käyttöön, koska nurkan takana voi olla seuraava parempi tulossa. Pidän sen parannellun varastetun aluksen nyt vähän aikaa käytössä, mutta harmittaa kun siinä uudessa on reippaasti tehokkaampi reaktori.



Se mitä on ehkä vähän hankalampi lopulta korjata on tuo inventaarion ja varsinkin rakennusmateriaalien hallinta. Ehkä vika on osaltaan omassa hamstraajaluonteessa, mutta sitä joutuu jatkuvasti säätämään noiden eri rakennusmateriaalien kanssa ja tasapainoilemaan sen suhteen mitä on outposteissa jemmassa ja mitä omassa aluksessa. Missään ei tunnu olevan tilaa riittävästi ja aina joutuu ihmettelemään, että missä se juuri sillä hetkellä kaivattu materiaali olikaan. Vaikka se realismia vähentäisikin, niin jonkinlainen konsolidaatio noiden eri varastojen välillä olisi mukava. Paljoa ei ole vielä tullut tosin noita outpost-kuvioita tehtyä, joten hankala sanoa että tuleeko tuohon ajan kanssa helpotusta.

Mä en ole inventaarion hoitamista nähnyt kovin suurena ongelmana. Ajattelisin että se vaatii vähän optimointia ja opettelua mutta on hallittavissa. Varsinkin käyttöliittymä on minusta OK, erityisesti tuo että alukseen voi lähettää kamaa kun on tarpeeksi lähellä on kiva uusi ominaisuus.

Niin, tuosta aluksen kapasiteetista ja tukikohtien rakentelusta. Ongelmahan vähän on että eri resursseja on valtava määrä, ja siihen päälle eri valmistetut komponentit jotka myös ovat resursseja. Yrittäessä saada sekalainen kasa kaikkea, rahtitila ei vaan riitä. On helposti nähtävissä miksi. Tukikohtia ei ikäänkuin ole tarkoitettu käytettäväksi ollenkaan pelin alussa eikä välttämättä edes keskivaiheilla. Noiden eri resurssien määrä on sellainen koska pelissä on lopulta tarkoitus rakentaa joku 8k cargo space hävittäjä. Ilman tukikohtia ei tuollaisille ole mitään käyttöä.

Itse en kyllä ymmärrä mitä loppupelissä enää olisi syytä tai kiinnostusta noita tukikohtia rakentaa. Olen ihan samantien aloittanut noihin tutustumista vaikka ne eivät tuotakaan mitään hyödyllistä. Paitsi mun eka outpost Kreetissa on erittäin hyödyllinen koska pystyn jemmaamaan sinne contrabandin jota ei voi salakuljettaa vielä. Tuntuu että ne teki tukikohdista tyngän poistamalla polttoaineen roolin lähes kokonaan, siis ennen julkaisua.



Saako tuota aluksen ruumaan vasta myöhemmin käyttöön, kun tekee main questia... Lähdin silloin heti alussa Atlantiksestantekemäpn jotain sivu questejä ja en ole keksinyt, miten sinne ruumaan saa mitään.

Jos olet tarpeeksi lähellä, niin klikkaamalla ships (PC: h ) saat avattua aluksen ruuman, ja siirrettyä sitten sinne tavaraa, tai otettua pois. Siis näppäimet H, F ja lopuksi kai yksi Q. Toinen Q jos haluaa vaihtaa moodia, en muista ulkoa oliko aluksesta tai alukseen ekaksi. Peli kohtalaisen hyvin kertoo eri vaihtoehdot eri valikoissa.

Sen ruuman hallintapaneeli on ohjaamon vieressä seinällä, pitää painaa R että pääsee siirtämään tavaraa sinne omasta inventorystä. Ruuman sisältöä pääsee myös katsomaan kun menee aluksessa omaan inventoryyn ja painaa Q:ta, mutta siinä ei vaan tietääkseni voi siirtää tavaraa ruumaan, ainoastaan ruumasta itselle.
Sekä @nahkajesu

Kuten yllä. Se etäisyys alukseen jolla tuo toimii on ehkä luokkaa 300m-500m. En ole koskaan viitsinyt sitä erikseen katsoa. Paikoissa jossa on useampi alue täytyy olla samalla alueella.

Toivottasti usemmat sentään on löytäneet sell from ship ominaisuuden kauppiailla, joka toimii tuolla Q näppäimellä moodia vaihtaessa kun on kauppa menussa.
 
Kaikki nVidian näytönohjaimet ei kuitenkaan tue DLSS:ää, mm. Steamin suosituin malli 1650. Top20 yleisimmästä nVidian näytönohjaimesta 12 tukee jotain DLSS:ää.



Bethesdan laiskuus.
Aika turha tuoda jotain 1650 kortteja tähän keskusteluun mukaan, kun ei ne edes täytä Starfieldin minimilaitteistovaatimuksia. Minimivaatimukset täyttävistä NVIDIA korteista yli 80% tukee DLSS.
 
Mikähän tähän nyt iski kun ei enää console-näppäin tuumaa mitään kun painaa?
eng-US ja FIN näppäin lay out ilmeisesti sekoaa?
Tuota tapahtui mulla FO4:ssa, kokeile sitä merkkiä mikä on toisessa layoutissa tai päinvastoin.
 
Joku pikku hotfixi tuli, mutta mielenkiintoisempana asiana lista suunnitelluista ominaisuuksista, joita peliin tulossa myöhemmissä päivityksissä:
  • Brightness and Contrast controls
  • HDR Calibration Menu
  • FOV Slider
  • Nvidia DLSS Support (PC)
  • 32:9 Ultrawide Monitor Support (PC)
  • Eat button for food!
 
Sen ruuman hallintapaneeli on ohjaamon vieressä seinällä, pitää painaa R että pääsee siirtämään tavaraa sinne omasta inventorystä. Ruuman sisältöä pääsee myös katsomaan kun menee aluksessa omaan inventoryyn ja painaa Q:ta, mutta siinä ei vaan tietääkseni voi siirtää tavaraa ruumaan, ainoastaan ruumasta itselle.
Saat siirrettyä alukseen kun menet ensin omaan inventoryyn aluksessa, painat Q että menee aluksen invertoryyn ja uudestaan kun Q:lla selaa omaan invertoryyn niin löytyykin store-vaihtoehto E tai hiiren näppäin.

edit: olihan joku jo neuvonut...
 
Jos joku modaaja ei halua antaa työtään muille pyyteettä, kannattaisi jättää kokonaan tekemättä.
Pakko ei ole maksaa, joten en ymmärrä mitä haittaa sen maksullisen modin olemassa olosta on. Iloa siitä sen sijaan on heille, jotka katsovat että tuote on hintansa väärti. Ja voisi spekuloida, ettei välttämättä ilmaistakaan DLSS 3 modia olisi olemassa, jos ei maksullisen tekijä olisi näyttänyt esimerkillään, että tuo on tehtävissä.

Pikkulisä viihdetuotteeseen kuitenkin kyseessä eikä mikään syöpälääke tai elintarvike niin en ihan näe miksi porukalla niin pahasti tatti otsassa tuon suhteen. Ja kynisin itsekin kymppitonnit omaan taskuuni ihmisiltä joilla on varaa maksaa, jos tuommoisen olisin vaivalla koodannut.
 
Pakko ei ole maksaa, joten en ymmärrä mitä haittaa sen maksullisen modin olemassa olosta on. Iloa siitä sen sijaan on heille, jotka katsovat että tuote on hintansa väärti. Ja voisi spekuloida, ettei välttämättä ilmaistakaan DLSS 3 modia olisi olemassa, jos ei maksullisen tekijä olisi näyttänyt esimerkillään, että tuo on tehtävissä.

Pikkulisä viihdetuotteeseen kuitenkin kyseessä eikä mikään syöpälääke tai elintarvike niin en ihan näe miksi porukalla niin pahasti tatti otsassa tuon suhteen. Ja kynisin itsekin kymppitonnit omaan taskuuni ihmisiltä joilla on varaa maksaa, jos tuommoisen olisin vaivalla koodannut.
Sen lisäksi, että maksullisuus ei tosiaan kuulu millään tasolla modiskeneen, niin tässä oli kasa muita perusteluita:

Maksullisten modien kanssa on suuri ongelma riippuvuuksien kanssa. Jos kaikki modit olisivat maksullisia niin yksi maksullinen modi voi vaatia viittä muuta maksullista modia toimiakseen. Esimerkiksi Skyrimin yksi armor-modi voi vaatia yli 5 muuta modia toimiakseen täydellisesti (cbbe, bodyslide, racemenu, HDT-SMP, papyrusutils, xp32 skeleton, jne.). Samalla sitten armorien yhteensopivuus pirstaloituisi täydellisesti kun jokainen modin tekijä ei tekisikään armoreita cbbe/unp pohjalta vaan tekisi oman body-modin maksujen kiertämiseksi yms.

Omasta mielestä kaikki modit pitäisi tehdä avoimen lähdekoodin pohjalta, koska silloin modin A perustaja voi jättää homman kesken milloin huvittaa ilman että se kusisi modin B kehittäjän muroihin kun modi on riippuvainen modista A. Eikä modin A kehittäjän tarvitsisi vuosien päästä sännätä yksinään korjaamaan modia kun Todd julkaisee taas puskista uuden versiopäivityksen peliin joka rikkoo modin.
 
mitähän ne kusi tuolla pätsillä tästä pelistä, ennen pätsiä framet n.65 atlantiksessa kokoajan ja planeetoilla lähemmäs 80-90 niin nyt vaan 40fps jopa aluksessa.
 
Pystyykö tässä välttämään / skippamaan kokonaan aluksen kanssa säätämisen? Ei kiinnosta yhtään se osuus ja vaikuttaa sen verran monimutkaiselta prosessilta etten kyllä jaksaisi siihen yhtään aikaa tuhlata. Se alun taistelukin oli sellaista säätämistä itsellä, että oksat pois. Sen ole löytänyt, että muille planeetoille voi teleportata (voiko niihin edes lentää?), mutta ilmeisesti sekin käyttää jotain resursseja. Jump jotain? Haluaisin vain pelata peliä Fallout-tyylillä ilman avaruudessa haahuilua :rofl2:

Edit: ehkä reilu 10 tuntia sisällä ja melko alussa vasta main questia
 
DLSS modi meni rikki päivityksestä, niin kyllä toi FSR on ihan kuraa neonissa, shimmeröi joka paikka...

DLSS+FG on parempi.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
287 239
Viestejä
4 926 188
Jäsenet
79 334
Uusin jäsen
Allu2002

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom