Asus MAXIMUS IX HERO + Intel i7 7700K + Intel 600P 256GB SSD + Mafia 3 - 728,90€
Onko tiedossa että kyseisessä bundlessa olisi jotain yhteensopivuusongelmia tuon M.2 levyn osalta? Olen tässä 5 tuntia yrittäny asennella windowsia tuohon siinä onnistumatta.
M.2 asema kyllä tunnistautuu biosissa ja näkyy/toimii normaalisti windowsissa "jos bootattu kone eri asemalla".
Myös windowsin asennus USB-tikulta onnistuu siihen pisteeseen saakka kunnes kone pitäisi bootata ja asennuksen jatkua M.2 asemalta. Tällöin bootista aukeaa joko bios "jos usb tikku irti" tai sitten windowsin asennus alkaa alusta "jos usb-tikku kiinni". Asennusten ajaksi olen repinyt kaiken muun irti koneesta paitsi näppiksen/hiiren/näyttiksen.
Olen myös kokeillut kahta eri asennusmediaa, erilaisia comboja CSM/Secure boot asetuksissa. Myös emon bios ja kovon firmis päivitetty. Myös eri M.2 portteja on kokeiltu.