Tismalleen sama oli minulla.Minulla Helen määräaikainen loppuu 30.9. Aspa ei suostunut tekemään jatkoa kun soittelin koska yli 3kk nykyisen sopparin loppumiseen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tismalleen sama oli minulla.Minulla Helen määräaikainen loppuu 30.9. Aspa ei suostunut tekemään jatkoa kun soittelin koska yli 3kk nykyisen sopparin loppumiseen.
Tossa olis tommonen tarjous, pienellä kk-maksulla.Peruin jokerisähkön, jonka oli määrä alkaa kesäkuun alusta. Eli nykyinen Vattenfallin kuukausimaksuton pörssisoppari jatkuu vielä kuukausimaksuttomana heinäkuun loppuun. Helenin 6kk:n soppari alkaa 18.11.2025. Pitäisi saada tuohon väliin vielä kuukausimaksuton pörssi joko nykyiseltä yhtiöltä, tai jostain muualta. Jos ottaa vaikka Lumpeelta, niin se kait katkeaa automaattisesti kun toi Helenin soppari astuu voimaan?
Selviää sitten jossakin vaiheessa, että peruvatko.Luulenpa että oli nykyinen soppari Heleniltä tai toiselta yhtiöltä, jos nyt tilaa esim. lokakuusta alkavaksi Helenin 6 kk:n, ei voi kikkailla siinä välissä vielä jollain kolmannella (eri tai saman) yhtiön sopparilla. Tai jos haluaa kikkailla, pitää perua tuo 6 kk soppari, odottaa että kikkailusopimus astuu voimaan ja ottaa sitten 6 kk soppari uudestaan (jos se tarjous on enää silloin voimassa..) Selkeää? Ei minunkaan mielestä..![]()
Minullakin on tällä hetkellä Vattenfallin pörssisähkö, josta loppuu kuukausimaksuttomuus ennen 1.10 alkavaa Helenin 6 kk:n kiinteää. Tein heti Helenin sopimuksen ottamisen jälkeen uuden pörssisopimuksen Lumpeelle alkamaan kesäkuussa, että saan ilmaiset kuukausimaksut syyskuun loppuun asti. Oletan ainakin, että Helen irtisanoo sen sopimuksen mikä Fingridin datahubista löytyy siinä vaiheessa, kun Helenin sopimuksen alkamisajankohta alkaa lähestymään.Peruin jokerisähkön, jonka oli määrä alkaa kesäkuun alusta. Eli nykyinen Vattenfallin kuukausimaksuton pörssisoppari jatkuu vielä kuukausimaksuttomana heinäkuun loppuun. Helenin 6kk:n soppari alkaa 18.11.2025. Pitäisi saada tuohon väliin vielä kuukausimaksuton pörssi joko nykyiseltä yhtiöltä, tai jostain muualta. Jos ottaa vaikka Lumpeelta, niin se kait katkeaa automaattisesti kun toi Helenin soppari astuu voimaan?
Näin minäkin kuvittelisin. Ei kait sillä pitäisi olla mitään väliä milloin se nykyinen sopimus on tehty, kunhan se ei vain ole määräaikainen, jonka päälle ei tietenkään voi tehdä uutta sopimusta. Mutta jos jollakulla on varmaa tietoa, miten tämä oikein menee, niin kertokoon ihmeessä.Oletan ainakin, että Helen irtisanoo sen sopimuksen mikä Fingridin datahubista löytyy siinä vaiheessa, kun Helenin sopimuksen alkamisajankohta alkaa lähestymään.
Millä Sähkönmyyntiehdot – SME 2014 kohdan 10 mukaisella purkuperusteella voisivat purkaa sopimuksen?Minullakin on tällä hetkellä Vattenfallin pörssisähkö, josta loppuu kuukausimaksuttomuus ennen 1.10 alkavaa Helenin 6 kk:n kiinteää. Tein heti Helenin sopimuksen ottamisen jälkeen uuden pörssisopimuksen Lumpeelle alkamaan kesäkuussa, että saan ilmaiset kuukausimaksut syyskuun loppuun asti. Oletan ainakin, että Helen irtisanoo sen sopimuksen mikä Fingridin datahubista löytyy siinä vaiheessa, kun Helenin sopimuksen alkamisajankohta alkaa lähestymään.
Korjatkaa, jos olen väärässä niin ehdin vielä perumaan tuon Lumpeen alkavan pörssisähkön![]()
Eipä onnistu tehdä vaihtosopimusta määräaikaisen jatkoksi, kuin min. 3kk kuluttua.Olikos tämä jo täällä? Kokkolan Energian joku messutarjous, ilmeisesti tämän viikonlopun voimassa. 12kk 7,50snt/kWh. Pienellä kulutuksella ihan hyvä diili, kun 0€/kk perusmaksut.
Todistetusti tämän sai tehtyä myös samalta myyjältä vielä voimassaolevan määräaikaisen päälle. Vaihdettiin juuri lähipiiristä kolme viime black fridayn tarjoussopimusta 8,90 snt hinnalta tälle uudelle 7,50 snt hinnalle, ja sopimukset sai alkamaan heti 14 pv päästä. Kiitos vinkkaajalle!Olikos tämä jo täällä? Kokkolan Energian joku messutarjous, ilmeisesti tämän viikonlopun voimassa. 12kk 7,50snt/kWh. Pienellä kulutuksella ihan hyvä diili, kun 0€/kk perusmaksut.