Sähkönmyyntisopimukset ja niiden hinnat (EI yleistä sähkökeskustelua!)

Ensimmäinen sähkösopimustapaus (kallis kiinteä kaksivuotinen, yhtiö ei kohtuullista) menossa oikeuteen.

"Kouvolalainen Reijo Löppönen on haastanut KSS Energia oy:n oikeuteen energiakriisin aikana loppuvuodesta 2022 tehdystä kiinteähintaisesta kahden vuoden määräaikaisesta sähkösopimuksesta."

"Reijo Löppösen vaatimuksena on oikeudessa, että KSS Energia kohtuullistaa määräaikaista sähkönmyyntisopimusta ja pudottaa alkuperäisen sähköenergian hinnan 27,25 sentistä 20 senttiin kilowattitunnilta. Tämä tarkoittaisi noin 600 euron palauttamista asiakkaalle."

Tästä tulee varmaan useamman vuoden oikeustaistelu ja lopulta ennakkoratkaisu tuleviin tapauksiin.

 
Onko joku saanut jo sopimusvahvistusta tuosta Helenin 6 kk sopparista? Ei siis tilauksen vastaanottoilmoitusta vaan vahvistuksen jossa "mustaa valkoisella" että aloitus tosiaan onnistui lokakuusta tms.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
277 805
Viestejä
4 780 187
Jäsenet
77 677
Uusin jäsen
slips

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom