- Liittynyt
- 14.02.2017
- Viestejä
- 998
Syksyllä päättyy 3-vuotinen 5,3s/kwh -soppari. Kulutus vuositasolla 25 000 kw. Muutaman viimeisen sivun kävin lukaisemassa läpi ja onko tulkintani oikea. Tuohon hintaan ei enää ole paluuta ja jos kiinteähintaisella sopparilla haluaa edetä, niin:
- uuden sopimuksen voi useimmiten tehdä n. 3kk ennen nykyisen päättymistä
- kiinteän sopimuksen kwh-hinta on todennäköisesti alle 10s/kwh ilman kk-maksua, muttei merkittävästi alle
- hyviä tarjouksia voi löytää kesä-heinäkuussa, ja elokuusta eteenpäin hinnat nousevat
Jos oma tulkinta on oikea, niin sähkölaskut tulevat karkeasti tuplaantumaan eurolukemiltaan. Huh.
Viime vuonna umpeutunut vanha sopimus oli 4,96 snt/kWh ja nyt talven yli ollut kiinteähintainen 6kk sopimus oli 9,3 snt/kWh + 4,46€/kk.
Vanhalla sopimuksella ja n. 1907kWh kulutuksella yhden kuukauden kokonaiskustannus (sähkö, siirrot, verot kaikkineen) oli yhteensä n. 205€.
Tänä talvena n. 1908kWh kulutuksella yhden kuukauden kokonaiskustannus oli yhteensä n. 326€.
Eli laskujen tuplaantumista ei sentään ole odotettavissa.
En osaa sanoa onko noiden kahden vertailukuukauden veroissa mitään eroa (tammikuu 2023 vs helmikuu 2024), mutta vaikutus kokonaisuuteen ei varmaan ole mikään maata järisyttävä.