Tämähän on ihan höpöpuhetta, että se selviää vasta sopimusteksteistä. Esimerkkinä nyt vaikka tämä mistä keskustelu lähti, kun jo nimenä oli Joustava. Oomilla vastaava on Oomi Jousto jne. Jos tuon mielessään vääntää kiinteäksi niin katsoisin kyllä peilistä syyllistä.Sopimuksessa korostetaan kuvitteellista sähkön hintaa, jonka toteutuminen riippuu todellisuudessa käyttäjän omasta kulutusprofiilista. Kun sopimuksia vertaillaan ja myydään kulutusvaikutus käy ilmi vasta sopimusasiakirjoista.
Sitten kun lukee esittelytekstin vaikla tuosta Imatran Jostavasta niin heti ensimmäisessä lauseessa: ”Voima Joustava-sopimus on määräaikainen ja joustava sähkosopimus. Energian hinta muodostuu kiinteästä hinnan osasta sekä asiakkaan kulutusvaikutuksesta.”
Mutta eihän toki mikään estä sinua tätä valitusta tehdä. Mutta turha noita on kusetukseksi väittää saatika jopa vaatia niiden täyttä kieltoa. Tietyllä käyttöprofiililla nuo saattavat olla erittäin hyviä soppareita. Varsinkin tuo PKS:n kiinnityssysteemi on mielestäni oikein hyvä tuote