"Joutuivat vaihtamaan" Kuka pakotti ottamaan jotain 24kk sopimuksia![]()
Työryhmä selvittää kalliiden sähkösopimusten kohtuullistamista
Irtautuminen määräaikaisesta sopimuksesta on hankalaa.www.is.fi
Työryhmä selvittää kalliiden sähkösopimusten kohtuullistamista
Irtautuminen määräaikaisesta sopimuksesta on hankalaa.
![]()
Työryhmä pohtii, miten ratkaistaan kalliiden määräaikaisten sähkösopimusten pulma. KUVA: HEIKKI SAUKKOMAA/LEHTIKUVA
Taloussanomat
14:11
TYÖ- ja elinkeinoministeriö on asettanut kaksi selvityshenkilöä laatimaan selvityksen ja ehdotuksia kalliiden määräaikaisten sähkönmyyntisopimusten piirissä olevien kuluttajien aseman kohtuullistamiseksi, ministeriö kertoo tiedotteessaan.
Selvittäjiksi kutsuttiin velvoiteoikeuden professori emeritus Juha Karhu ja julkisoikeuden apulaisprofessori Maija Dahlberg. Selvitystyön tulee valmistua toukokuun loppuun mennessä.
– Viime syksyn aikana monet joutuivat vaihtamaan sähkösopimuksensa poikkeuksellisen korkeahintaiseen sopimukseen. Nyt sähkön pörssihinta on kohtuullistunut, mutta satojatuhansia suomalaisia on kalliin määräaikaisen sähkösopimuksen vankina, elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) sanoo tiedotteessa.
– Irtautuminen tällaisesta sopimuksesta voi olla kohtuuttoman hankalaa. Epäoikeudenmukainen tilanne kaipaa ratkaisuja. Selvittäjillä on tärkeä työ arvioida ja ehdottaa keinoja, joilla kalleimman sähkönhinnan aikana tehtyihin sopimuksiin voidaan vaikuttaa.
Ministeriön mukaan Energiateollisuus ry on arvioinut tekemänsä jäsenkyselyn perusteella, että sopimuksia, joissa hinta on yli 20 senttiä kilowattitunnilta, olisi koko maassa vajaat 210 000 kappaletta ja yli 30 senttiä kilowattitunnilta vajaat 60 000 kappaletta.
Selvitystyössä tarkastellaan muun muassa mahdollista kertaluonteista armahduslakia sekä mahdollisuuksia irtaantua määräaikaisista sopimuksista. Myös kuluttajansuojalain mukaiset sovittelu- ja kohtuullistamismahdollisuudet sekä mahdolliset uudet sähkötuet ovat tarkasteltavina.

E. Ja en tiedä onko tämä jo offtopicia, moderaattori voi siirtää jos väärällä alueella, kiitos.