- Liittynyt
- 19.01.2019
- Viestejä
- 113
Oliko nykyisille asiakkaille?
Tumpeloire sanoi olevansa nykynen asiakas, eivät silti tarjonneet, itse en ole ollut ikinä Helenillä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Oliko nykyisille asiakkaille?
Pitää soittaa huomenna ja kysyä, koska tuntuu, että tämä pörssi lähtee aivan käsistä.Tumpeloire sanoi olevansa nykynen asiakas, eivät silti tarjonneet, itse en ole ollut ikinä Helenillä.
Pitää soittaa huomenna ja kysyä, koska tuntuu, että tämä pörssi lähtee aivan käsistä.
En minäkään. Siksi hakisin edes jotain "kattoa"/"tasapainoa".Ilmottele miten käy, vaikka pörssi onkin kallis tällä hetkellä, en kyllä missään nimessä halua sitoutua 2 vuodeksi 30c/kwh soppariin.
Onko tietoa jos ottaa Vaasan Sähkön tuon ylempänä olevan pörssisähkösopparin, niin saako sen jälkeen vaihdettua tuohon toistaiseksi voimassa olevaan soppariin, kun on silloihan on "nykyasiakas" ?
Turku Energia tarjosi nykyisille asiakkailleen mahdollisuuden vaihtaa pörssisähkösopimus toistaiseksi voimassaolevaan sopimukseen hintaan:
- yleissähkö 30,07 snt/kWh
- perusmaksu 4,24 €/kk
Nämä siis 10% alv:llä ja tuo kWh hinta luvataan olevan voimassa maaliskuun loppuun asti.
Irtisanomisaika tässä 14vrk, mutta tästä päässee nopeamminkin eroon mikäli vaihtaa esim. takaisin pörssisähköön samalle yhtiölle. Tai ainakin pörssisähköstä tähän onnistui sopia alkamaan heti tänään samana päivänä.
Itse tartuin tähän. Iso lasku tulee, mutta ei ainakaan yllätyksiä ja pääsee eroon heti kun haluaa ilman ylimääräisiä säätöjä.
Marraskuu, Herran vuonna 2022, kulutus 1094 KW/h, pörssisähkö, toteutunut keskihinta 21,53 snt/kwh. Keskihinta noin 10 snt kovempi mitä Lokakuussa ja tämä Joulukuukaan ei järin hyvältä vaikuta toistaiseksi.
Uusi päivittäinen rutiini on kurkata madonluvut sovelluksesta aina kahden jälkeen ja katsoa joko on aika vetää pääsulake alas. En ole ikinä odottanut kevättä niin paljon mitä tänä vuonna mutta eiköhän tuo Sää jatka samaa vittuilua mitä tähänkin asti ihan loppukevääseen asti.
Mielestäni mikään laki tai tekninen syy ei estä tekemästä sähkösopimusta sellaiseen asuntoon, jossa ei itse asu tai omista. Eli tässä tapauksessa kyse on yhden myyntiyhtiön politiikasta, joten kokeilisin jotain toista yhtiötä, jos heiltä löytyy sopiva tuote.Itselläni tilanne jossa pitäisi omasta omistusasunnosta siirtää sähkösopimus uuteen vuokra-asuntoon. Nykyinen asunto on siis vuokrattuna ja sopimuksessa lukee, että tarjoan sähkön. Vuokralaiselle on ok, että siirrän nykyisen sopimuksen omaan asuntoon, mutta sähköyhtiö "temppuilee". He ei anna minun siirtää nykyistä sopimusta uuteen asuntoon ja samalla hankkia uutta sopimusta vuokralaisen asuntoon. Syynä varmaankin halpa sähkösoppari.
Haluaisin siis siirtää nykyisen halvan sopimuksen omaan asuntoon. Vuokralaisen asuntoon hankkisin toistaiseksi voimassaolevan sopimuksen, mutta ei onnistu kuulemma omilla nimillä. Vuokralaisen pitäisi tämä sopimus tehdä. Kuitenkin ongelmien välttämiseksi (vuokrasopimuksessa lukee, että toimitan sähkön) olisiko mahdollista tehdä sähkösopimus minun vuokralaisen asuntoon vaikka tyttöystävän nimillä muutamaksi kuukaudeksi kun vuokralainen vielä asuu asunnossa? Täten ei tarvitsisi häiritä vuokralaista uusilla sopimuksilla ja ensi keväänä kun vuokrasopimus päättyy, niin voisin vain katkaista tämän toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen.
Lähtökohtaisestihan yhtíöt eivät tee hyväntekeväisyyttä. Nyt jos haet talven ajaksi halpaa määräaikaista, sitä ei ole olemassa. Tarjotaan noita 30snt 24kk määräaikaisia. jos yhtiö ottaa takkiin tänä talvena, se todennäköisesti ottaa vahingon takaisin korkojen kera sopimuksen aikana. Ainakin näin se on laskenut.Peli on nyt avattu. Ilmeisesti useampikin paikallinen yhtiö tarjoaa alueensa asiakkaille "järkihintaista sopimusta" pelkän pörssin sijaan. Jos joskus, niin nyt voisi valtamedia käyttää sitä voimaansa. Helppo kuvitella tilanne, jossa näitä 20c/kwh-yhtiöitä nostettaisiin jalustalle samalla kun asukkaitaan rahastavia tuotaisiin vähemmän mairittelevasti esiin. IL: "Listasimme kriisitalven ahneimmat sähköyhtiöt, katso onko omasi mukana" tyyliin. Yleinen mielipide pitäisi saada vahvasti pelkkää pörssiä kauppaavia vastaan. Ei noitten yhtiöitten hallituksissa tai valtuustoissa mitään mr. Burnseja istu.
Pääsisi sannan hallituskin helpommalla kun ei tarvisi väkisin keksiä mitään hyödyttömiä lisäveroja. Ne sähköpomot, jotka bonareitten tms kannustimien tähden haluaa tehdä tulosta, on suojattu tuollaisilta markkinahäiriöiltä. Niille on ihan samantekevää moiset. Samoin ihan yhtä vähän välittää ne kunnalliset päättäjät jotka edustavat omistajia monissa yhtiöissä. Jos vaikka nyt kertaluontoinen osinkotulo jääkin veron vuoksi kaupungilta saamatta, niin ihan sama. Mutta, jos pomoa tai päättäjää uhkaa leimaantuminen tämän talven pahikseksi, niin varmasti alkaa löytyä tahtoa vastata noihin nyt jo nähtyihin järjellestettyihin sopimusmalleihin.
Ei jatkoon. Ei ole ja eikä ole tiskin allakaan.Ilmottele miten käy, vaikka pörssi onkin kallis tällä hetkellä, en kyllä missään nimessä halua sitoutua 2 vuodeksi 30c/kwh soppariin.
Ei jatkoon. Ei ole ja eikä ole tiskin allakaan.
Pahoittelut, kulutus kuukauden aikana 1094kwh, ei aina hoksaa olla tarkkana täällä noiden yksiköiden kanssa mitä ei viellä vuosi sitten miettinyt pätkääkään.Siis sulla menee 24000kwh päivässä?
Joo, omavoimalla 38.4c/kwh toistaiseksi voimassa olevana. Todennäkösesti pakko pysyä samalla firmalla nyt talven yli ja vaihtaa pörssistä tohon.
Vähän nyt huumoria peliin! Sitä paitsi sähköyhtiö ilmoittaa kuukausikulutuksen kilowattitunteina, kWh, eikä kilowatteina per tunti, kW/h, joka olisikin outo yksikkö.Pahoittelut, kulutus kuukauden aikana 1094kwh, ei aina hoksaa olla tarkkana täällä noiden yksiköiden kanssa mitä ei viellä vuosi sitten miettinyt pätkääkään.
EDIT: Itseasiassa en pahoittele näsäviisastörppö, jos et tuosta ymmärrä että puhutaan kuukausi kulutuksesta niin se on sitten oma häpeäsi, sähköyhtiö ilmoittaa tuossa yksikössä kuukausi kulutuksen ja jos et sitä ymmärrä olet sitten ihan väärässä paikkaa viisastelemassa.
Olen käyttänyt sahko.tk mutta onko joku toinen mistä saisi kivasti nähtyä keskihinnan?Tuossakin hinnassa joutuu todennäköisesti pörssiin verrattuna maksamaan kiinteästä hinnasta ylimääräistä.
Tällä hetkellä Joulukuun keskihinta 39 senttiä, ja vaikuttaa että hinta ei tule enää tuosta nousemaan.
Marraskuu oli 23 snt, Lokakuu 9 snt. Ilman optimointeja. Helmikuusta alkaen päästään varmaankin taas noihin lukemiin.
Kai tiesit ettei tuo oikein ketaan naurattanut?Vähän nyt huumoria peliin! Sitä paitsi sähköyhtiö ilmoittaa kuukausikulutuksen kilowattitunteina, kWh, eikä kilowatteina per tunti, kW/h, joka olisikin outo yksikkö.
Voin selvittää, mihin osoitteeseen laitan laskun tulemaan?Onkos tällä hetkellä mistä halvin toistaiseksi voimassa oleva sopimus Helsingin seudulla yksiöön?
Helenillä ehkä. Tilanne taitaa elää aika voimakkaasti nyt. Itelläkin yksiö stadissa ja tänään astui voimaan se helvetin edullinen black friday pörssisähkösopimusOnkos tällä hetkellä mistä halvin toistaiseksi voimassa oleva sopimus Helsingin seudulla yksiöön?
Kyllä minä ainakin hymähdin ;-)Kai tiesit ettei tuo oikein ketaan naurattanut?
Fortum tarkassa on tuo hintatakuu, että voi lukita hinnan. Mutta sivuilla ei kerrota tarkemmin miten se toimii. Otat palvelun ja ne antaa esim. 1kk ajaksi hinnan x per kwh?
Aivan eli ei saa itse pyytää.Taisi olla niin että lähettävät kerran tai pari kuukaudessa tarjouksen xx € mihin voit halutessasi lukita. Olisiko lukitusaikakin ollut pari kuukautta pelkän kuukauden sijaan?
Mulle tuli sama tarjous, oma määräaikainen on voimassa 18.1 asti. Taidan kitkutella muutaman kuukauden Louna Tunti -sopimuksella, katsoo sitten keväämmällä mikä on hintataso. Onneksi kulutus ei ole kuin vajaat 3000kWh vuodessa.Tuli Turku Energialta tänään jatkotarjous 31.1. päättyvään määräaikaiseen soppariin, 26,6c/kWh ja 3,68€/kk 12kk määräaikaisena
Fortum tarkassa on tuo hintatakuu, että voi lukita hinnan. Mutta sivuilla ei kerrota tarkemmin miten se toimii. Otat palvelun ja ne antaa esim. 1kk ajaksi hinnan x per kwh?
Tänään oli pieni ilo huomata Hesrin etusivulla "Ministeri Lintilä syyttää energiayhtiöitä Ukrainan ”verirahoilla” rikastumisesta: ”Moraali alhaisinta, mitä tiedän” ja joku uutispäällikön kirjoitus eriarvostavista sähkösopimuksistaIlmeisesti useampikin paikallinen yhtiö tarjoaa alueensa asiakkaille "järkihintaista sopimusta" pelkän pörssin sijaan. Jos joskus, niin nyt voisi valtamedia käyttää sitä voimaansa. Helppo kuvitella tilanne, jossa näitä 20c/kwh-yhtiöitä nostettaisiin jalustalle samalla kun asukkaitaan rahastavia tuotaisiin vähemmän mairittelevasti esiin. IL: "Listasimme kriisitalven ahneimmat sähköyhtiöt, katso onko omasi mukana" tyyliin. Yleinen mielipide pitäisi saada vahvasti pelkkää pörssiä kauppaavia vastaan.
Onneksi tosiaan tuli maksumuuri vastaan. Myötähäpeämittari alkoi noisemaan uhkaavan korkealle. Pitäisi sopimus jotenkin repiä vuodenvaihteessa tuonne kymenlaakson alueelle ja siksipä tuli lehteä vilkaistua. Jos vaikka jotain helpotusta olisi ollut suunnitteilla silläkin suunnalla. Ehtihän Helenin hallituksen pj. ja pörssisähkön kiivas kannattaja Soinivaarakin jo tänään hesarissa myöntämään että sähköpörssi on rikki ja homma on karannut käsistä.Juuri näin tämän pitää mennäkin. En ymmärrä mikä ihme on saanut osan porukasta kuvittelemaan, että määräaikaisista pääsisi noin vaan pois maksamalla jokin naurettava parin sadan sakkomaksu. Määräaikaisen idea on nimenomaan siinä, että siinä kumpikin osapuoli sitoutuu sopimukseen tietyksi määräajaksi. Tuommoinen sopimussakkopelleily vaan paskoisi koko systeemin ja nostaisi hintoja yleisesti, koska sähköyhtiöthän tässä kärsisivät. No, oma 4,95snt/kWh -määräaikaisuuteni päättyy vasta 1.8.2024, eikä olisi hinkuakaan vaihtaa tätä mihinkään muuhunMääräaikaisia sopimuksia solmiessa kannattaa huomioida, että sähköyhtiöt ovat valmistautuneet pitämään kiinni sopimuksista koko sopimuskauden ajan. Jos määräaikaisesta on aiemmin päässyt eroon helposti, niin tulevaisuudessa siitä voi joutua tappelemaan tai avaamaan lompakon.
![]()
Sähköyhtiöt ovat poistaneet tai nostaneet vähin äänin sopimussakot pilviin: kahden vuoden sähkösopimuksesta vaikea päästä edes rahalla eroon
Ylen selvityksestä käy ilmi, että vain harvalla yhtiöllä on uusille asiakkaille määräaikaisissa sopimuksissa sopimussakko. Jos sakko sopimuksessa on, sen hinta on todella kallis.yle.fi
Noo jollakin se on sähkösopimus millä pitää elämässä flexata. Jollain muulla ehkä joku merkittävämpi tai enemmän omaa ansiota oleva asia. Mutta kiva että voi kokea jossain olevansa onnistunut niin itsetunto saa buustiaJos joku asia on tullut tätä ketjua tänä vuonna seuratessa selväksi, niin ainakin punamustan avatarin viiden sentin sähkösopimus... Ja toistoa on ilmeisesti luvassa vielä kesään 2024 saakka. Edellinen maininta taisi olla kuun vaihteessa kun alv tippui?

Määräaikaisia sopimuksia solmiessa kannattaa huomioida, että sähköyhtiöt ovat valmistautuneet pitämään kiinni sopimuksista koko sopimuskauden ajan. Jos määräaikaisesta on aiemmin päässyt eroon helposti, niin tulevaisuudessa siitä voi joutua tappelemaan tai avaamaan lompakon.
![]()
Sähköyhtiöt ovat poistaneet tai nostaneet vähin äänin sopimussakot pilviin: kahden vuoden sähkösopimuksesta vaikea päästä edes rahalla eroon
Ylen selvityksestä käy ilmi, että vain harvalla yhtiöllä on uusille asiakkaille määräaikaisissa sopimuksissa sopimussakko. Jos sakko sopimuksessa on, sen hinta on todella kallis.yle.fi
Yksin asuvakin voi "muuttaa".Yksin asuville tuo on siis ongelma mutta muutoin jos haluaa vaihtaa sopparia niin avokin nimiin uusi ja sillä sipuli.
Onkohan tämä vielä legit kun alkavat noita sakkojaki kyttäämään? Tarvitseeko edes kirjoja vaihtaa toiseen osoitteesee jos avokki vain tilaa samaan osoitteeseen uuden sopparin?Yksin asuville tuo on siis ongelma mutta muutoin jos haluaa vaihtaa sopparia niin avokin nimiin uusi ja sillä sipuli.
En ymmärrä mikä ihme on saanut osan porukasta kuvittelemaan, että määräaikaisista pääsisi noin vaan pois maksamalla jokin naurettava parin sadan sakkomaksu.
Eihäm tuossa toteudu poismuutto, joka on sopimuksen päättämisen hyväkstttävänä syynä. Soppari on toisen talossa asuvan nimissä esim sen 2v ja sillä sipuli.Yksin asuville tuo on siis ongelma mutta muutoin jos haluaa vaihtaa sopparia niin avokin nimiin uusi ja sillä sipuli.
turha noista on nyt jankata, katsotaan sitten kun/jos (toivottavasti) tulee tarpeelliseksi keväällä kun hinnat hiukan tippuu.(enefit2+1v katkeaa varmasti kun on tarvetta (omalta osaltani ainakin).Eihäm tuossa toteudu poismuutto, joka on sopimuksen päättämisen hyväkstttävänä syynä. Soppari on toisen talossa asuvan nimissä esim sen 2v ja sillä sipuli.
Tätä vähän ajattelin että tarjoavat jotain posketonta hintaa.Hintatakuu maksaa 5.90 € kuukaudessa normaalin kuukausimaksun päälle. Hintatakuussa, sulla näkyy Omafortumissa jatkuvasti hinta jolla saat lukita seuraavan ja sitä seuraavan kalenterikuukauden hinnan. Lukittava hinta elää jatkuvasti ja on tarjolla koko ajan. Olisko tuo @Jomppelin tarkoittama tarjous se, että sulle tulee pop uppina päivän hinta tarjolle silloin tällöin. Saa sen muulloinkin käydä lukitsemassa.
Kokeilin tuota huvikseni muutaman päivän kun puhelinmyyjä valhteli että olisi maksuton. Ei hirveästi houkuttanut lähes 60 sent/kWh hinta kahdeksi kuukaudeksi toistaiseksi voimassa olevaan sopimukseen. Mutta kai niitä riittävän tyhmiä on tuohonkin sortumaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.