- Liittynyt
- 25.03.2018
- Viestejä
- 171
Toki vaikuttaa, mutta marginaalisesti. Koko Eurooppa vaikuttaisi olevan tuuletonta aluetta ma-ke, sen lisäksi melko paljon siirtorajoituksia Norja-Ruotsi-välillä.Loviisan ydinvoimalan vuosihuolto.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Toki vaikuttaa, mutta marginaalisesti. Koko Eurooppa vaikuttaisi olevan tuuletonta aluetta ma-ke, sen lisäksi melko paljon siirtorajoituksia Norja-Ruotsi-välillä.Loviisan ydinvoimalan vuosihuolto.
www.sahko.tk sinne päivittyy muutama tunti aikasemmin hinnat kuin tuntihinta äppiin. Noin klo 14 näkyy sahko.tk ja tuntihinta sovelluksessa noin klo 17.Mistä tuon huomisen hinnan katsoit? Ylempänä mainittu tuntihinnat äppi mitä itse olen nyt muutaman päivän seurannut. Siellä ainakin on ennusteet ihan maltilliset huomisen osalta, mutta en tosiaan tiedä, että kuinka luotettava tuo on, kun katsotaan tulevaisuutta.
Kiitos! Jos olisi spotti sähkö, niin tuossa kohtaa pitäisi melkein vetää pääsulakkeesta virrat pois. Aika huikeita hintoja.www.sahko.tk sinne päivittyy muutama tunti aikasemmin hinnat kuin tuntihinta äppiin. Noin klo 14 näkyy sahko.tk ja tuntihinta sovelluksessa noin klo 17.
Itsellä kanssa sopimusvahvistus ei tullut 2viikon sisällä tilausvahvistuksen saapumisesta. Soitin asiakaspalveluun ja sieltä katsoivat ja oli jäänyt johonkin jumiin, laittoi asian kuntoon ja sopimusvahvistus tuli 2päivän päästä siitä.Lähteekö sähkösopimusten etämyynnin peruutusaika tilauksesta vai voisiko asiakas vaatia sen alkavan vasta sopimusvahvistuksen toimittamisesta? Minulla on Oomin sopimus ja sieltä soitettiin 18.7. että nyt olisi vain nykyisille asiakkaille kova tarjous vaikka onhan se nykyiseen sopimukseesi verrattuna kalliimpi mutta hinnat on nykyään mitä on. Otin sen koska hinta oli kohtuullinen vaikka jälkeenpäin näin että samaa hintaa myytiin kaikille eli se n. 15 snt/kWh. Tilausvahvistus tuli pari minuuttia puhelun jälkeen mutta siinä on kk-maksut erilaiset kuin puhelimessa kerrottiin mutta myös maininta ettei tässä näy niiden alennukset. Nyt on sitten 7.8. eikä sopimusvahvistusta ole vieläkään tullut. En nyt sinänsä usko että parempia hintoja olisi tulossa mutta ihan yleisesti asiakkaan oikeuksia ajatellen.
Vähän näin ajattelin tehdä…Kiitos! Jos olisi spotti sähkö, niin tuossa kohtaa pitäisi melkein vetää pääsulakkeesta virrat pois. Aika huikeita hintoja.
Sama homma…Vähän näin ajattelin tehdä…
Liekkö syynä tuo klo 10 aloitus, ettei vaikuta ennusteisiin (ja onhan tässä aikaa vielä lykätä)....Ei näytä ol3 kyllä mitään vaikuttavan hintoihin. Hinnat on tosi kovat huomenna.
Loviisa 1 putoaa pois, vuosihuolto kestää kuukauden. Jonka jälkeen sama Loviisa 2:lla.Ei näytä ol3 kyllä mitään vaikuttavan hintoihin. Hinnat on tosi kovat huomenna.
Nordpoolin mukaan kallein tuntihinta olisi 86,1 c/kWh, eli ei ihan euron päälle, mutta tosiaan tuolla hinnalla kannattaa jo ajaa huonon hyötysuhteen kuluttaja-aggregaatilla ja polttoöljyllä sähköäHuomenna pörssisähkö yli 100c/kwh. Hiljaseks vetää.
Nordpoolin mukaan kallein tuntihinta olisi 86,1 c/kWh, eli ei ihan euron päälle, mutta tosiaan tuolla hinnalla kannattaa jo ajaa huonon hyötysuhteen kuluttaja-aggregaatilla ja polttoöljyllä sähköäKertoo hinnoittelun älyttömyydestä. Ei minkäänlaista tolkkua eikä perusteita. Sähkö ei siis huomennakaan uhkaa loppua.
Joo, näin se taitaa olla. Nordpoolin sivuilla ALV puuttuu.Toisessa on mukana arvonlisävero ja toisessa ei?
Aivan varmasti vaikuttaa, luulen että nyt luotto OL3 käynnistymiseen on täysi nolla markkinoilla eikä OL3 sähkön tuottamiseen uskota vielä tippaakaan. Sen takia ei varmaan (vielä) näy spot hinnoissa. Tosin ei sitä huomenna kovin suurilla tehoilla ajeta. Myös fingridin jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste ei näytä kyllä yhtään hyvältä. Näyttää tällähetkellä että 8-9.8 tuulivoimasta saatas noin 150MW.Onko nyt näin että OL3 ei vaikuta hintaa yhtään ennen kuin kaupalinen käyttö alkaa.
Aivan varmasti vaikuttaa, luulen että nyt luotto OL3 käynnistymiseen on täysi nolla markkinoilla eikä OL3 sähkön tuottamiseen uskota vielä tippaakaan. Sen takia ei varmaan (vielä) näy spot hinnoissa. Tosin ei sitä huomenna kovin suurilla tehoilla ajeta. Myös fingridin jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste ei näytä kyllä yhtään hyvältä. Näyttää tällähetkellä että 8-9.8 tuulivoimasta saatas noin 150MW.
![]()
Tuulivoiman tuotanto
www.fingrid.fi
Lyhytjänteinen idea, koska jos energian hinta alkaa aiheuttaa kysynnän laskua ja taantumaa, niin takkiin tulee lopulta. Lyhyellä tähtäimellä toki saa kivat massitVoihan se olla, että TVO-PVO konserni osakkaineen saa enemmän rahaa kun se pitää kiinni sen Olkiluoto kolmosen ensi talven yli kuin käynnistämällä sen kaupalliseen tuotantoon, koska silloin saa muista niiden sähkövoimaloiden tuottamasta sähköstä niin kovan hinnan silloin.
Enronilla oli se taktiikka, että se laittoi voimaloita milloin mihinkin huoltoseisokkiin jotta sai vedätetty sähkön hinnan markkinoilla maksimiin.
Onko kyllä käsittämätöntä että hallitus ei tee mitään antaa vaan sähkön hinnan nousta ihan loputtomiin.
Mitään hanketta tuotannon nostosta ei aloitettu vaikka tiedetään että Venäjältä ei sähköä enää koskaan saa.
200€ sakon uhallakin otin kiinni nykyiseen vedätykseen, muutetaan sitten jos tippuu. Melko perseestä tämä tilanne, mutta tuolla mennään.Määräaikaisissa sopimuksissa pitäisin itse rajana n. 15-16cnt/kWh. Sitä korkeampiin sopimuksiin ei kannata sitoutua ellei ole aivan pakko. Talvi tulee olemaan helvetillisen kallis pörssisähkön varassa, mutta keväällä todennäköisesti helpottaa ja sitten nähtäneen sopimuksissa ehkä taas noita n. 9-12cnt/kWh määräaikaisia.
Helppoa matikkaa omalla kohdalla:200€ sakon uhallakin otin kiinni nykyiseen vedätykseen, muutetaan sitten jos tippuu. Melko perseestä tämä tilanne, mutta tuolla mennään.
Jes, hyvä toi että määräaikaisesta pääsee eroon todella halvalla joissain yhtiöissä. Pitää vaan olla tarkkana sopimusta solmiessa.Helppoa matikkaa omalla kohdalla:
20c/kWh määräaikaisella sopparilla marras-maaliskuun 1000-1500kWh laskut 200-300€/kk.
40c/kWh toistaiseksi olevalla sopparilla marras-maaliskuun laskut 400-600€/kk.
Kannatti siis jo tulevan talven takia valita Helenin määräaikaissoppari vs. toistaiseksi voimassa olevan sopimus.
Jes, hyvä toi että määräaikaisesta pääsee eroon todella halvalla joissain yhtiöissä. Pitää vaan olla tarkkana sopimusta solmiessa.
Loviisa 1 putoaa pois, vuosihuolto kestää kuukauden. Jonka jälkeen sama Loviisa 2:lla.
![]()
Vuosihuollot | Fortum
Loviisan voimalaitoksen reaktorit pysäytetään kerran vuodessa, heinä- ja lokakuun välillä, vuosihuollon ajaksi. Vuosihuollossa tehdään muutos- ja huoltotöitä, tarkastuksia sekä polttoaineen lataus. Huolto tehdään yhdelle voimalaitosyksikölle kerrallaan, ja se kestää 2–8 viikkoa. Molemmilla...www.fortum.fi
Aivan varmasti vaikuttaa, luulen että nyt luotto OL3 käynnistymiseen on täysi nolla markkinoilla eikä OL3 sähkön tuottamiseen uskota vielä tippaakaan. Sen takia ei varmaan (vielä) näy spot hinnoissa. Tosin ei sitä huomenna kovin s
uurilla tehoilla ajeta. Myös fingridin jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste ei näytä kyllä yhtään hyvältä. Näyttää tällähetkellä että 8-9.8 tuulivoimasta saatas noin 150MW.
![]()
Tuulivoiman tuotanto
www.fingrid.fi
Aina kun toimitaan eri tavalla kuin mitä on sovittu, on riskinä että homma ei mene niin kuin toivoisi. Yhtiö voi esim. hakea varoittavaa esimerkkiä oikeuden kautta. Stressitasot ainakin nousevat. Eli kandee ottaa sopimus yhtiöstä, jonka sopimussakko on sopimuksessa sovittu.Eikös määräaikaisesta pääse aika helposti yleensä eroon ottamalla vaan uuden sopparin puolison nimiin? Toki sitten voi olla myös suoraselkäinen ja maksaa tuon sopimussakon.
Itse kanssa tein juuri jatkosopparin Vattenfallin kanssa, 13,49c/kwh 24kk, koska silläkin riskillä, että hinnat ovat jo laskussa ensi kesänä, olisi ensi talvi tullut turhan kalliiksi. Koitan tuosta sitten pyristellä tarpeen mukaan irti, mutta mikään kiire tuskin tulee.
E: Olettaen, että on joku kanssa-asuja, jonka kanssa tällainen järjestely onnistuu.
Aina kun toimitaan eri tavalla kuin mitä on sovittu, on riskinä että homma ei mene niin kuin toivoisi. Yhtiö voi esim. hakea varoittavaa esimerkkiä oikeuden kautta. Stressitasot ainakin nousevat. Eli kandee ottaa sopimus yhtiöstä, jonka sopimussakko on sopimuksessa sovittu.
Ei monet sähköyhtiöt tarjoa mahdollisuutta määräaikaisen sopimuksen katkaisemiseen muuten kuin muuttamalla.Onkos mitään hajua mitä sopimusakko mahtaa olla, esim Helenillä?
No sä voit luottaa tohon. Varmasti meneekin ihan hienosti niin kauan kuin järjestelmää ei suurissa määrin väärinkäytetä tosiasiallisena tarkoituksena purkaa määräaikainen sopimus.Mitä ihmeen esimerkkiä? Kuka tahansa voi tilata sähkösopimuksen mihin tahansa osoitteeseen, ilman että alkuperäinen henkilö edes tietää asiasta mitään. Kaikki tapahtuu automaattisesti vanhan sopimuksen purkua myöten.
![]()
T&T: Sähkösopimus on helppo tehdä toisen nimiin - Suomen Kiinteistölehti
Sähkösopimus on helppo tehdä esimerkiksi kiusantekotarkoituksessa toisen henkilön osoitteeseen, kertoo Tekniikka&Talous. Lehti kertoo tapauksesta, jossa toinen henkilö oli tehnyt kesämökkiläisen osoitteeseen uuden sähkösopimuksen eikä mökiltä enää tullut kulutustietoja. Lahti Energian...www.kiinteistolehti.fi
50e, jos kulutus alle 10 000 kWh/vuosi. 200e muuten.Onkos mitään hajua paljon sopimusakko mahtaa olla, esim Helenillä?
Täälläkin moni on ilmoittanut, että heidän sopimuksessaan on 50e sakko jos kulutus alle 10 000kWh vuodessa, jos yli niin 200e.Onkos mitään hajua paljon sopimusakko mahtaa olla, esim Helenillä?
Ihan ymmärrettävää, että kaikkea ei viitsi tai pysty lukemaan, mutta kysesäistä sivua voi sen verran silmäillä, että on ollut puhetta tuosta.Ei mitään sittenkään.
50e, jos kulutus alle 10 000 kWh/vuosi. 200e muuten.
Takkojen ja kiukaiden romutuspalkkiolla päästöt kuriin – tällainen olisi realistinen kannustinsumma tämä idea vanheni aika vauhdilla.
Nyt pitäisi ehdottomasti tehdä niin, että kaikille "ekosähköliittymän" hankkineille tulisi töpselistä sähköä vain silloin, kun oikeasti tuulee tai aurinko paistaa. Saisivat ainakin silloin realistisen käsityksen noista fanittamistaan energiamuodoistaToki vaikuttaa, mutta marginaalisesti. Koko Eurooppa vaikuttaisi olevan tuuletonta aluetta ma-ke, sen lisäksi melko paljon siirtorajoituksia Norja-Ruotsi-välillä.
Jep, selasin kyllä viestiketjua ylös ennen ku postasin, mutta en sit riittävän kauas. Toki ois pitänyt ymmärtää et täällä seurataan myös pörssisähkön hintaa vähän keskimäärästä ahkerammin. Anyways, pahoitteluni ketjun pienestä paskomisesta.Edit. Editoinnista päätellen ilmeisesti tuo osuikin silmään...
Todella edullinen se onkin ja kuulostaa enemmän normiaikojen sopimussakolta, jossa sähkön hinta vaihtelee muutamia senttejä. Kannattaa varmistaa päivän hinta sopimuksesta.Eihän tää nyt maailmanlopulta kuulosta? Eli kai se sitten ehkä pitää tehdä nyt määräaikainen soppari, kun tarjoavat syksyllä loppuvaan soppariin uutta hintaan 22,8 c/kWh ja 3€/kk. Jos sitten keväällä tippuu hinnat, niin 50€:llä pääsee irti sopparista.
Edit. Olis ehkä kannattanut nappaa kiinni toukokuussa tulleeseeen tarjoukseen (11c/kWh), mutta ku se ennustaminen on vaikeata.
Todella edullinen se onkin ja kuulostaa enemmän normiaikojen sopimussakolta, jossa sähkön hinta vaihtelee muutamia senttejä. Kannattaa varmistaa päivän hinta sopimuksesta.
Näemmä, ehkä pessimistit ovat oikeassa ja OL3 ei käynnisty koskaanTäytyy kyllä ihmetellä mitä tuolla OL3:lla töhöillään? Vielä pitäny 2tunnilla lykätä tuotannon aloittamista. Nyt klo 12:00 näyttää vasta alkavan tuotto 300MW teholla….
Taidettu aika monta kertaa koittaa jo sitä nappia. Tää taitaa olla 19. luvattu käyttöönotto kuukausi Wikipedian mukaan ja johan tässä odotellessa on mennyt kohta 15v jos vielä hitusen myöhästyy.Yleisesti ottaen aika useiden laitosten ylösajo tai käynnistys ei ole mikään punaisesta napista päälle ja kaikki toimii tyylinen setti.
Taidettu aika monta kertaa koittaa jo sitä nappia. Tää taitaa olla 19. luvattu käyttöönotto kuukausi Wikipedian mukaan ja johan tässä odotellessa on mennyt kohta 15v jos vielä hitusen myöhästyy.
OL3 ei käynnisty Ikinä.Niin no se on ihan sama vaikka ois sadas kerta, noi on aina riippuvaisia monien järjestelmien yhteistoiminnasta(etenkin ydinvoimaloiden ollessa kyseessä). Toimin siis itse teollisuuden puolella ja oon useamman laitoksen käynnistämisessä ollut mukana ja aika usein vaikka kuinka kaikki on testattu niin silti tulee vastaan ongelmia.
Tätä olen kans ihmetelly. Vähä sellanen fiilis että osa sähköntuottajista ei tee hommia rahan takia. Luulis näillä hinnoilla kunnon tilin saavan aikaseks vähä kalliimmallakin tuotantotavalla.Jos hinnat huitelee jossain 50 - 100 sentillä, niin eikö niillä hinnoilla kannattaisi jo laittaa kaikki varavoimalat Suomessa käyntiin? Mihin ihmeeseen niitä säästellään, jos tämä ei ole jo tarpeeksi poikkeuksellinen tilanne? Kenen ministerin vastuulla tämä asia on? Sanna auta?
Varavoimalan perusideologia on turvata sähköntuotanto, jotta verkko ei kyykkää. Nyt ei tosiaankaan ole sellaista tilannetta, vaan hinta määräytyy kysynnän ja tarjonnan kautta. Valitettavasti siitä pörssissä ollaan valmiita myös tällä hetkellä maksamaan. Eli käytännössä kysyntä ei tällä hetkellä jousta.Jos hinnat huitelee jossain 50 - 100 sentillä, niin eikö niillä hinnoilla kannattaisi jo laittaa kaikki varavoimalat Suomessa käyntiin? Mihin ihmeeseen niitä säästellään, jos tämä ei ole jo tarpeeksi poikkeuksellinen tilanne? Kenen ministerin vastuulla tämä asia on? Sanna auta?