Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hmm. Ja avioliitossa yhteiseltä tililtä voi molemmat kaiketi tuon maksaa? Eikä tämä ole sarkasmia vaan ihan oikea kysymys..Verollinen vai verovapaa lahja 10ke 3v valein on verovapaata antaa lapsille jos kumpikin vanhempi antaa 4999e.
Avasin lapselle nordnettiin arvo-osuustilin melkein heti syntymän jälkeen. Olisiko ollut niin että piti odottaa että sai sotun tms.Lapsille säästämisestä oli puhetta aiemmin, mutta tuliko siihen mitään konsensusta mikä siinä olisi paras menetelmä tällä hetkellä? Me ollaan säästetty perinteiselle tilille, joka on tunnetusti aika typerää, mutta toisaalta turvallista ja parempi kuin ei mitään.
Moneen otteeseen olen meinannut avata jonkin osaketilin muksuille näiden nimissä, mutta aina se on tyssännyt kaikenlaiseen byrokratiaan ja ylipäätään koko prosessin sekavuuteen. Osaisiko joku täältä tiivistää olennaisimmat pointit ja heittää perään jopa jotain suosituksia miten ja mitä kautta asia kannattaisi laittaa kuntoon? Oma osaketili on Nordnetissa, joten varmaan sitä kautta hoituisi kätevimmin myös lasten osakesäästötilin (tai mikä se nyt sitten onkaan nimeltään) avaaminen.
Mitä kaikkia rajoja/rajoituksia noissa pitää ylipäätään osata huomioida/ennakoida?
Itsellä mennyt nordnettiin kohta kolme vuotta siten, että molemmilta menee lapsen pankkitilille kuukausittain summa x ja tämä siirtyy automaattiveloituksella nordnetille.Lapsille säästämisestä oli puhetta aiemmin, mutta tuliko siihen mitään konsensusta mikä siinä olisi paras menetelmä tällä hetkellä? Me ollaan säästetty perinteiselle tilille, joka on tunnetusti aika typerää, mutta toisaalta turvallista ja parempi kuin ei mitään.
Moneen otteeseen olen meinannut avata jonkin osaketilin muksuille näiden nimissä, mutta aina se on tyssännyt kaikenlaiseen byrokratiaan ja ylipäätään koko prosessin sekavuuteen. Osaisiko joku täältä tiivistää olennaisimmat pointit ja heittää perään jopa jotain suosituksia miten ja mitä kautta asia kannattaisi laittaa kuntoon? Oma osaketili on Nordnetissa, joten varmaan sitä kautta hoituisi kätevimmin myös lasten osakesäästötilin (tai mikä se nyt sitten onkaan nimeltään) avaaminen.
Mitä kaikkia rajoja/rajoituksia noissa pitää ylipäätään osata huomioida/ennakoida?
Lapsilisä myönnetään vanhemmalle eikä lapselle, joten se ei tule lapselle vaikka se lapsen tilille maksettaisiinkin.Onkos joku perehtynyt lapsilisään että kenelle se tulee verottajan näkökulmasta, jos se on kelan sivuilla laitettu tulemaan suoraan lapsen tilille ?
Lapsilisä on verotonta tuloa.Onkos joku perehtynyt lapsilisään että kenelle se tulee verottajan näkökulmasta, jos se on kelan sivuilla laitettu tulemaan suoraan lapsen tilille ?
Totta, mutta tuossa varmaankin haettiin sitä että kumpi sitä rahaa on lahjoittanut lapselle jos se ohjataan suoraan lapsen tilille. Hieno keksintö kyllä ja helppo tapa säästää tuollalailla, kun homma hoituu suoraan Kelasta lapsen tilille.Lapsilisä on verotonta tuloa.
Lapsilisä on verotonta tuloa.
Teknisesti tuo tosiaan on helppoa, mutta eri tilityypit ja verorajojen ja muun byrokratian selvittäminen tuntuu olevan haasteellisempaa.Avasin lapselle nordnettiin arvo-osuustilin melkein heti syntymän jälkeen. Olisiko ollut niin että piti odottaa että sai sotun tms.
Sinne laitan tilipäivänä automaattisiirrolla sen reilun satasen mitä voi vero seuraamuksitta laittaa ja kk säästöön SPP Global rahastoon menee kaikki.
Tämä nyt on ainakin helppoa eikä tarvitse puuttua koko asiaan seuraavaan 18 vuoteen mitenkään. Paitsi joskus kun tuo alkaa rahasta jotain ymmärtämään niin ajattelin tavalla tai toisella tuosta tiilistä alkaa kertomaan ja näyttämään kuinka se on tuottanut jne että sitten kun lapsi on 18 niin hän osaisi sitten itse jatkaa säästämistä eikä hassaisi koko pottia heti viinaan ja huumeisiin.
Sama setti meilläkin. AOT + SPP Global lienee se vaivattomin ja optimaalisin yhdistelmä tällä hetkellä. Automaattiset siirrot päälle "set it and forget it"-periaatteella.Avasin lapselle nordnettiin arvo-osuustilin melkein heti syntymän jälkeen. Olisiko ollut niin että piti odottaa että sai sotun tms.
Sinne laitan tilipäivänä automaattisiirrolla sen reilun satasen mitä voi vero seuraamuksitta laittaa ja kk säästöön SPP Global rahastoon menee kaikki.
Tämä nyt on ainakin helppoa eikä tarvitse puuttua koko asiaan seuraavaan 18 vuoteen mitenkään. Paitsi joskus kun tuo alkaa rahasta jotain ymmärtämään niin ajattelin tavalla tai toisella tuosta tiilistä alkaa kertomaan ja näyttämään kuinka se on tuottanut jne että sitten kun lapsi on 18 niin hän osaisi sitten itse jatkaa säästämistä eikä hassaisi koko pottia heti viinaan ja huumeisiin.
Kyllä. Eli esim. jos toinen puolisoista ei pysty laittamaan sitä täyttä 4999e/ 3 vuotta ja toinen pystyy vaikka 10 000 e / 3 vuotta, niin voi ensin lahjoittaa toiselle ja toinen sitten lapselle.Hmm. Ja avioliitossa yhteiseltä tililtä voi molemmat kaiketi tuon maksaa? Eikä tämä ole sarkasmia vaan ihan oikea kysymys..
Joo ja ei. Verottajahan saa omistustiedot esim. Nordnetilta jolloin joku häly voi paukahtaa jos jonkun henkilön omaisuus yhtäkkiä kasvaa tyhjästä kymmeniin tuhansiin. Vaikka todennäköisyys olisi pieni, kannattaa ehkä silti pitää oma pesä puhtaana ja pysyä edes suunnilleen niiden verovapaiden lahjojen rajoissa.Sitten vielä se, että tarkkaileeko verottaja jotenkin automaattisesti noita siirtoja lapselle?
Tuota on varmaankin mahdoton estää ja niin kauan kun asiaa ei ole sovittu, niin se lienee täysin laillistakin. Eli asia ei ole veronkiertoa. Kannattaa kyllä tuollaisessä järjestelyssä olla aika varovainenMitenkähän tilanteessa, jos tuon lisäksi lahjoittaa mummille 4999e, joka lahjoittaa samaisen summan lapsenlapselle, ja vaarin kanssa sama juttu = 20 000e /3v. Niin voiko verottaja vetää tuosta johtopäätöksen että yksi henkilö lahjoittanut 20ke, jos samalta tililtä lähtenyt kaikki rahat ?
VoiMitenkähän tilanteessa, jos tuon lisäksi lahjoittaa mummille 4999e, joka lahjoittaa samaisen summan lapsenlapselle, ja vaarin kanssa sama juttu = 20 000e /3v. Niin voiko verottaja vetää tuosta johtopäätöksen että yksi henkilö lahjoittanut 20ke, jos samalta tililtä lähtenyt kaikki rahat ?
En lähtisi enää tällaista kokeilemaan.Mitenkähän tilanteessa, jos tuon lisäksi lahjoittaa mummille 4999e, joka lahjoittaa samaisen summan lapsenlapselle, ja vaarin kanssa sama juttu = 20 000e /3v. Niin voiko verottaja vetää tuosta johtopäätöksen että yksi henkilö lahjoittanut 20ke, jos samalta tililtä lähtenyt kaikki rahat ?
Rajoja/rajoituksia:
- 20 ke taitaa olla raja, jolloin tulee ilmoitusvelvollisuus (maistraattiin?)
- Vältä ison riskin/eksoottisia sijoituksia.
Mikähän näistä mahtaa osua parhaiten tuohon kuvioon?Sama setti meilläkin. AOT + SPP Global lienee se vaivattomin ja optimaalisin yhdistelmä tällä hetkellä. Automaattiset siirrot päälle "set it and forget it"-periaatteella.
Valitsisin keskimmäisen vaihtoehdon. OST:ia voi käyttää joskus tulevaisuudessa jos kokee tarpeelliseksi. Olkoot se sitten valmiina, kun sen olemassaolo ei aiheuta ylimääräisiä kustannuksia.Mikähän näistä mahtaa osua parhaiten tuohon kuvioon?
![]()
Ylin vaihtoehto. Jos osaaminen on tällä tasolla, suosittelen lisäperehtymistä aihealueeseen, kyseessä ei kuitenkaan ole omat rahatMikähän näistä mahtaa osua parhaiten tuohon kuvioon?
Niin, vittuiluahan tässä juuri toivottiinkin, eikä ohjeita, joita olin kyselemässä juuri sen perehtymisen nimissä.Ylin vaihtoehto. Jos osaaminen on tällä tasolla, suosittelen lisäperehtymistä aihealueeseen, kyseessä ei kuitenkaan ole omat rahat![]()

Luulisin että osakesäästötiliä ei kannatta perustaa jos sille ei ole tarvetta. Niissä kun oli se veroseuraamus tms sakko jos noita on useampi samalla henkilölläNiin, vittuiluahan tässä juuri toivottiinkin, eikä ohjeita, joita olin kyselemässä juuri sen perehtymisen nimissä.
Ylin vaihtoehto, koska? Oma osakesalkku on ollut viimeiset 15 vuotta Nordnetissa, mutta ei sen kanssa ole tarvinnut koskaan miettiä näitä samalla tavalla.
Osakesäästötili ei paljoa auta, jos ei ole tarkoitus tehdä aktiivista kauppaa tai saada osinkojakaan. Arvo-osuustilillä lapsi voi hyödyntää hankintameno-olettamaa sitten joskus tulevaisuudessa. Plus arvo-osuustilillä voit tehdä sen alle 1000 euron veroveivauksen vuodessa, mikä ei OST:lla onnistu.Niin, vittuiluahan tässä juuri toivottiinkin, eikä ohjeita, joita olin kyselemässä juuri sen perehtymisen nimissä.
Ylin vaihtoehto, koska? Oma osakesalkku on ollut viimeiset 15 vuotta Nordnetissa, mutta ei sen kanssa ole tarvinnut koskaan miettiä näitä samalla tavalla.
Koska haluat avata normaalin osake-, rahasto- ja ETF-säästämiseen soveltuvan osake- ja rahastosalkun. Lasten kannalta oleellinen on osakkeiden hankkiminen arvo-osuustulille ja rahastoiden ostaminen.Ylin vaihtoehto, koska?
Jätetäänpäs sitten nämät näsäviisästelyt ja provoilut väliin.Ylin vaihtoehto. Jos osaaminen on tällä tasolla, suosittelen lisäperehtymistä aihealueeseen, kyseessä ei kuitenkaan ole omat rahat![]()
Tuosta osakesäästötilistä luin aiemmin tällaisen ja siksi se vaikutti noista parhaalta vaihtoehdolta:Luulisin että osakesäästötiliä ei kannatta perustaa jos sille ei ole tarvetta. Niissä kun oli se veroseuraamus tms sakko jos noita on useampi samalla henkilöllä
Vinkkejä on varmasti joka lähtöön, mutta silti suosittelisin AOT + SPP Global Nordnetin säästösopparilla.Tuosta osakesäästötilistä luin aiemmin tällaisen ja siksi se vaikutti noista parhaalta vaihtoehdolta:
![]()
Osakesäästötilin avaaminen lapselle
Suunnitelmissa Osakesäästötilin avaaminen lapselle? Kirjoitimme vastaukset tärkeimpiin kysymyksiin ja pankkien ohjeet tilin avaamiselle.www.sijoittaja.fi
Tuo korkoa korolle on kyllä hyvä juttu (jos on siis aktiivisijoittaja). Itse olin lapselle ajatellut kylläkin uudelleen sijoittavia rahastoja, joten ei ole tullut tuo mieleenTuosta osakesäästötilistä luin aiemmin tällaisen ja siksi se vaikutti noista parhaalta vaihtoehdolta:
![]()
Osakesäästötilin avaaminen lapselle
Suunnitelmissa Osakesäästötilin avaaminen lapselle? Kirjoitimme vastaukset tärkeimpiin kysymyksiin ja pankkien ohjeet tilin avaamiselle.www.sijoittaja.fi
En näe tässä mitään näsäviivasteluja. Ilmaisin rehellisesti huoleni lasten rahanhallinnasta, jos rahoja hallinnoiva osapuoli ei ole tietoinen eri tilityyppien eroista esimerkiksi verotuksen suhteen.Jätetäänpäs sitten nämät näsäviisästelyt ja provoilut väliin.
Nämä olivat ihan hyviä pointteja. Ensi kerralla kun kysytään ohjeita, niin kannattaa kertoa ne suoraan näsäviisastelun sijaan, tai olla hiljaa.En näe tässä mitään näsäviivasteluja tai edes provoilua. Ilmaisin rehellisesti huoleni lasten rahanhallinnasta, jos rahoja hallinnoiva osapuoli ei ole tietoinen eri tilityyppien eroista esimerkiksi verotuksen suhteen.
Toki jos on aktiivinen kaupankäyjä, joka osaa hyödyntää korkoa korolle ilmiötä ja tunnistaa mahdolliset riskit niin mikä ettei. Mutta turhaan sitä ei kannata avata, kyllä sen saa myöhemminkin avattua jos herää tarve.
- Osakesäästötilillä ei voi hyödyntää hankintameno-olettamaa, mikä on hyvä kannustin pitkän aikavälin sijoittamisessa
- Osakesäästötilillä ei voi hyödyntää kertyneitä tappioita, muuten kuin sulkemalla tilin
- Osakesäästötilin sulkeminen maksaa Nordnetilla 50€
- Osakesäästötilejä voi olla vain yksi. Jos nyt avaat osakesäästötilin ja se jää käyttämättä, se voi myös unohtua. Jos henkilöllö on kaksi osakesäästötiliä, Verohallinto sakottaa 20€ per päivä.
Tuossa on juuri esimerkki mitä tarkoitin. Sen alkuperäisen viestin sijasta, jos olisit kirjoittanut tuon (hyvä postaus btwEn näe tässä mitään näsäviivasteluja. Ilmaisin rehellisesti huoleni lasten rahanhallinnasta, jos rahoja hallinnoiva osapuoli ei ole tietoinen eri tilityyppien eroista esimerkiksi verotuksen suhteen.
Toki jos on aktiivinen kaupankäyjä, joka osaa hyödyntää korkoa korolle ilmiötä ja tunnistaa mahdolliset riskit niin mikä ettei. Mutta turhaan sitä ei kannata avata, kyllä sen saa myöhemminkin avattua jos herää tarve.
- Osakesäästötilillä ei voi hyödyntää hankintameno-olettamaa, mikä on hyvä kannustin pitkän aikavälin sijoittamisessa
- Osakesäästötilillä ei voi hyödyntää kertyneitä tappioita, muuten kuin sulkemalla tilin
- Osakesäästötilin sulkeminen maksaa Nordnetilla 50€
- Osakesäästötilejä voi olla vain yksi. Jos nyt avaat osakesäästötilin ja se jää käyttämättä, se voi myös unohtua. Jos henkilöllö on kaksi osakesäästötiliä, Verohallinto sakottaa 20€ per päivä.
Lisäksi osakesäästötilille ei voi ostaa ETF:iä tai muita rahastoja, vain pörssinoteerattuna osakkeita. Lapsille kuitenkin järkevintä ostaa pääosin em. instrumentteja.En näe tässä mitään näsäviivasteluja. Ilmaisin rehellisesti huoleni lasten rahanhallinnasta, jos rahoja hallinnoiva osapuoli ei ole tietoinen eri tilityyppien eroista esimerkiksi verotuksen suhteen.
- Osakesäästötilillä ei voi hyödyntää hankintameno-olettamaa, mikä on hyvä kannustin pitkän aikavälin sijoittamisessa
- Osakesäästötilillä ei voi hyödyntää kertyneitä tappioita, muuten kuin sulkemalla tilin
- Osakesäästötilin sulkeminen maksaa Nordnetilla 50€
- Osakesäästötilejä voi olla vain yksi. Jos nyt avaat osakesäästötilin ja se jää käyttämättä, se voi myös unohtua. Jos henkilöllö on kaksi osakesäästötiliä, Verohallinto sakottaa 20€ per päivä.
Juurikin näin, lisäksi vielä tuo ylempänä mainittu alle 1000€ arvosta verovapaasti myynti vuosittain. Varmaan vielä jotain muutakin, mitä ei nyt nopeasti tullut mieleen.Lisäksi osakesäästötilille ei voi ostaa ETF:iä tai muita rahastoja, vain pörssinoteerattuna osakkeita. Lapsille kuitenkin järkevintä ostaa pääosin em. instrumentteja.
Voisiko sitten laittaa jotain perusteluja kun heittää näitä suosituksia jostain tietystä tikkeristä? SPP global näyttää olevan todella vahvasti jenkkipainotteinen ja lisäksi tällä hetkellä teknoihin kallellaan (ei toki välttämättä huono asia pitkällä aikavälillä).Vinkkejä on varmasti joka lähtöön, mutta silti suosittelisin AOT + SPP Global Nordnetin säästösopparilla.
Alle tonnin verottomat myynnit. (Voittoa siinä myynnissä voi olla vaikka 1 euro tai 998 euroa. Eli kannattaa myydä eniten voitolla oleva osake/rahasto-osuus ja pitää huolta, että kaikkien vuoden aikana tehtyjen myyntien arvo < 1000€.)Muista myös vuosittainen tonnin verottomat voitot ja mitä ne nyt olikaan, jos ei muita myyntejä.
SPP Global on Nordnetistä pienikuluisin World-indeksiä seuraava rahasto.Voisiko sitten laittaa jotain perusteluja kun heittää näitä suosituksia jostain tietystä tikkeristä? SPP global näyttää olevan todella vahvasti jenkkipainotteinen ja lisäksi tällä hetkellä teknoihin kallellaan (ei toki välttämättä huono asia pitkällä aikavälillä).
Itse taas pyrin hakemaan lasten salkkuihin indeksiin nähden ylituottoa seuraavan 10v perspektiivillä painottamalla laadukkaita mid-cap yhtiöitä sekä megatrendejä (digitalisaatio, automaatio, uusiutuva energia ja terveysteknologia).
Kk-säästöt on hajautettu seuraaviin: QDVD, DX2J, 2B76, 2B79, 2B78, LYM9
@tuoppi´ Ehti jo perustella, mutta tosiaan SPP Global lienee hajautetumpi kuin esim EUNL. Lisäksi SPP:n kohdalla vältytään 2,5€/kk palvelumaksusta, joka on vuositasolla se 12x 2,5€. Vaikka SPP nojaakin Jenkkeihin, on kuitenkin hyvä muistaa että siellä se raha lepääkin. En näe järkeä painottaa johonkin alueeseen jossa teollisuus on vasta lähtemässä käyntiin. Kiinat, Venäjät, Intiat yms maat ovat taas poliittisia aikapommeja pakotteineen ja säätöineen. Siksi Jenkit ovat kaikesta huolimatta kenties se vähiten huono vaihtoehto.Voisiko sitten laittaa jotain perusteluja kun heittää näitä suosituksia jostain tietystä tikkeristä? SPP global näyttää olevan todella vahvasti jenkkipainotteinen ja lisäksi tällä hetkellä teknoihin kallellaan (ei toki välttämättä huono asia pitkällä aikavälillä).
Itse taas pyrin hakemaan lasten salkkuihin indeksiin nähden ylituottoa seuraavan 10v perspektiivillä painottamalla laadukkaita mid-cap yhtiöitä sekä megatrendejä (digitalisaatio, automaatio, uusiutuva energia ja terveysteknologia).
Kk-säästöt on hajautettu seuraaviin: QDVD, DX2J, 2B76, 2B79, 2B78, LYM9
Näitä kun ei ole ollut koskaan, niin tuo SPP Global kuulostaa hyvältä. Mitenkäs vain tuo palvelumaksu veloitetaan? Lapsen tilille kun ei kiinnosta käydä joka kuukaisi lisäämässä paria euroa johonkin palvelumaksuihin. Vai meneekö lapsen tili näiden avulla pahimmillaan pakkaselle?@tuoppi´ Ehti jo perustella, mutta tosiaan SPP Global lienee hajautetumpi kuin esim EUNL. Lisäksi SPP:n kohdalla vältytään 2,5€/kk palvelumaksusta, joka on vuositasolla se 12x 2,5€. Vaikka SPP nojaakin Jenkkeihin, on kuitenkin hyvä muistaa että siellä se raha lepääkin. En näe järkeä painottaa johonkin alueeseen jossa teollisuus on vasta lähtemässä käyntiin. Kiinat, Venäjät, Intiat yms maat ovat taas poliittisia aikapommeja pakotteineen ja säätöineen. Siksi Jenkit ovat kaikesta huolimatta kenties se vähiten huono vaihtoehto.
Toki jos joku spottaa tuotakin paremman rahastot, niin kaikki vinkit ovat tervetulleita.
Sulla on hyvä hajautus, mutta en sitten taas tiedä ovatko nuo kaikki kustannuksensa arvoisia.
(SPP Globlalin lisäksi oma toinen rahastosuosikki on matalista kuluista (0,20%) huolimatta varsin hyvin tutotava, Spiltan Aktiefond.)
Käsittääkseni siellä juuri ei ole sitä palvelumaksua, josta tarvitsisi huolehtia.Näitä kun ei ole ollut koskaan, niin tuo SPP Global kuulostaa hyvältä. Mitenkäs vain tuo palvelumaksu veloitetaan? Lapsen tilille kun ei kiinnosta käydä joka kuukaisi lisäämässä paria euroa johonkin palvelumaksuihin. Vai meneekö lapsen tili näiden avulla pahimmillaan pakkaselle?
Lisäksi SPP:n kohdalla vältytään 2,5€/kk palvelumaksusta, joka on vuositasolla se 12x 2,5€.
No juu. Ilmaisinkin itseni (jälleen) huonosti. Tarkoitin lähinnä, että jos valitsee jonkin palvelumaksullisen tai (kun) SPP Globalista alkaa palvelumaksua menemäänKäsittääkseni siellä juuri ei ole sitä palvelumaksua, josta tarvitsisi huolehtia.
Omalla lapsella meni tili pakkaselle kun unohdin, että palvelumaksu menee vasta jälkikäteen. Aika kiirellä korjasin tuon.No juu. Ilmaisinkin itseni (jälleen) huonosti. Tarkoitin lähinnä, että jos valitsee jonkin palvelumaksullisen tai (kun) SPP Globalista alkaa palvelumaksua menemään
Vertaas piruuttasi "OP-Maailma Indeksi" ja "OP-Maailma" kuluja ja pohdi mita mielta ollaan tuosta OP-Maailma rahastosta.
SPP Globalissa taitaa olla parempi hajautus. Esim. Nordnetin Maailma:ssa USA:n painoarvo on 65,9% ja SPP Globalissa 56,9%, Euroalue 9,7% vs 8,3% SPP:n hyväksi jne. En olisi yllättynyt jos SPP Globalissa olisi sellaisia yhtiöitä joita ei Nordnetin Maailmassa ole lainkaan mukana.Nopee kysymys lasten säästämiseen; jos yks rahasto hakusessa niin oisko se tuo SPP Global vai Nordnet indeksirahasto Maailma?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.