- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 6 256
Jos siis puhutaan vain osakkeista niin uskoisin, että moni sijoittaa vain suomeen siksi, että se on helpompaa tai että se ainakin koetaan helpommaksi. Yleisesti ottaen kotimaisissa palveluissa on halvempaa ostaa suomalaisia osakkeita kun muun maalaisia. Osinkojen verotus on selvää ja helppoa, jossain muun maan osakkeiden osingoissa saattaa olla jotain mitä pitää itse osata huomioida/ilmoittaa tehdä jne.Yleisellä tasolla: Miksi ihmiset sijoittavat Suomalaisiin osakkeisiin / rahastoihin? Onko siinä taustalla joku tunne siitä, että tuntee yritykset paremmin vai mistä se johtuu. Eikö lähes mistä kuvakulmasta tahansa katsoen ole aina järkevämpää sijoittaa ja hajauttaa sijoituksia maailmalle ja painottaa Amerikkaan.
Rahastoista jos puhutaan niin sitten en kyllä ymmärrä miksi joku sijoittaisi vain suomeen, ehkä jos on kova luotto suomeen?
Itse ylipäätään vierastan osinko-osakkeita enkä niihin sijoita kun en tarvitse rahaa mihinkään, on toki tullut osinko-osakkeitakin ostettua, mutta niistä saatavat osingot laitan aina suoraan ETF:iin, joten menee ihan hukkaan verojen maksaminen tuossa.