- Liittynyt
- 30.05.2018
- Viestejä
- 4 547
Opiskelijalla osakesäästötili voisi suojata tommoselta?
Ei opiskelijan kannata muutenkaan sijoittaa suoraan osakkeisiin muuta kuin ost:n kautta. Osingoissa jne on aina vaarana opintotukien takaisinperintä..
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Opiskelijalla osakesäästötili voisi suojata tommoselta?
Ei opiskelijan kannata muutenkaan sijoittaa suoraan osakkeisiin muuta kuin ost:n kautta. Osingoissa jne on aina vaarana opintotukien takaisinperintä..
Sveitsiläiset normaalit tilipankit eivät lähtökohtaisesti kai avaa tilejä muille kuin ”aufenhaltsbewilligung”- asumisluvan saaneille.Oliko täällä muuten joku joka asui esim. Sveitsissä? Esim. @zepi Mietin vaan tässä, että onkohan kyseisen maan pankeilla esim. jotain haarakonttoria Suomessa jossa sinne voisi tilin avata vai vaatiiko tuo käytännössä kyseiseen maahan matkustamista? Toki myös esim. USA:n pankit voisivat olla varteenotettava vaihtoehto.
Olisi nimittäin nykyisessä ulkopoliittisessa tilanteessa kiva, jos kaikki rahat eivät olisi vain kotimaisissa pankeissa kiinni.
Jokunen aika sitten asiaa tiedustellessani, Norwegian kertoi että heidän Suomen haarakonttorin tilit Suomalaisille ovat tosiasiassa Nordeassa. En tiedä sitten onko ne nyttemmin jo Norjassa. Mitä lienee lukee talletussuoja kohdassa?Mitäs jos avaat Norwegianille säästötilin? Eiköhän siinä olis sopivasti hajauttamista tuon riskin osalta? Eikös tuo tosiaan toimi Norjasta käsin - toki olen voinut ymmärtää jotain väärinkin.![]()
Massimiehet sijoittavat varojaan kuulemma Luxemburgin kautta, siellä on maailman vahvimpiin kuuluva sijoittajansuoja. Tuote jota käytetään sijoituksiin on sijoitussidonnainen henkivakuutus tai kapitalisaatiosopimus (sijoitettaessa yrityksen kautta). Sijoittajasuojan lisäksi noissa himmeleissä voi myös maksaa verot vasta varoja nostettaessa. Sijoitettavien summien vain tulisi olla puolesta miljoonasta ylöspäin, eli nämä eivät sovellu aivan kaikille.Olisi nimittäin nykyisessä ulkopoliittisessa tilanteessa kiva, jos kaikki rahat eivät olisi vain kotimaisissa pankeissa kiinni.
Oliko täällä muuten joku joka asui esim. Sveitsissä? Esim. @zepi Mietin vaan tässä, että onkohan kyseisen maan pankeilla esim. jotain haarakonttoria Suomessa jossa sinne voisi tilin avata vai vaatiiko tuo käytännössä kyseiseen maahan matkustamista? Toki myös esim. USA:n pankit voisivat olla varteenotettava vaihtoehto.
Olisi nimittäin nykyisessä ulkopoliittisessa tilanteessa kiva, jos kaikki rahat eivät olisi vain kotimaisissa pankeissa kiinni.
Degirolta ei saa suoraan 9A -raporttia jonka tarvitset, mutta täältä löytyy työkalu jolla se onnistuu: Keskustelua välittäjistä - Osakkeet - Osakesijoittaminen (inderes.fi)Miten Degiron vuosiraportilla olevat tiedot ilmoitetaan veronpäätökseen? En ole aiemmin ilmoittanut itse kun ollut vaan Nordnetissä sijoituksia.
Rikkooko manuaalinen tietojen lähettäminen verottajalle Nordnetin automaattisesti lähettämät tiedot? Eli joutuuko nekin naputtelemaan uudelleen? Jotain sellaista olen lukenut että verottajan palvelun käyttöliitttymällä niin tapahtuu..Degirolta ei saa suoraan 9A -raporttia jonka tarvitset, mutta täältä löytyy työkalu jolla se onnistuu: Keskustelua välittäjistä - Osakkeet - Osakesijoittaminen (inderes.fi)
Kyllä siellä ihan voi manuaalisesti lisätä plus-napilla uusia rivejä ilman vanhojen poistumista.Rikkooko manuaalinen tietojen lähettäminen verottajalle Nordnetin automaattisesti lähettämät tiedot? Eli joutuuko nekin naputtelemaan uudelleen? Jotain sellaista olen lukenut että verottajan palvelun käyttöliitttymällä niin tapahtuu..
Mikäs Tokmannilla?
Mulla oli raportilla 5 tapahtumaa (4kpl yritykselle A ja 1kpl yritykselle B) vuonna 2021, joista syntyi kaksi riviä 9A-raportille (molemmat yritykselle A). Nuo kaksi riviä on ne mitkä ilmoitan verottajalle? Jos kuulostaa että meni oikein niin oletetaan että meniKyllä siellä ihan voi manuaalisesti lisätä plus-napilla uusia rivejä ilman vanhojen poistumista.
Edit: Se voi olla, että jos liitetiedostona haluaa lisätä, niin siinä sitten pitää olla sekä automaattiset että itse lisätyt tiedot. En ole tuota koittanut.
Edit2: Vilaisin, niin jos lähtee liitetiedostolinjalle arvopaperikaupoissa, niin pitää sitten kaikki olla liitteinä. Mutta nuo valmiit tiedot saa tuolta ulos csv:nä eli ne on sitten helppo lisätä.
Vaikea sanoa näkemättä raporttia, mutta jos nuo kaksi riviä olivat ainoat myynnit, niin joo. Ostoja ei tarvitse raportoida verottajalle.Mulla oli raportilla 5 tapahtumaa (4kpl yritykselle A ja 1kpl yritykselle B) vuonna 2021, joista syntyi kaksi riviä 9A-raportille (molemmat yritykselle A). Nuo kaksi riviä on ne mitkä ilmoitan verottajalle? Jos kuulostaa että meni oikein niin oletetaan että menimielestäni nuo 9A raportin luvut vaikuttivat oikeilta.
Jatkamalla normaalisti. Ammatti on aika taantumasuojattu, velkaa ei ole ja säästöjä kertyy.Miten meinaatte varautua taantumaan, joka uhkaa sodan vuoksi Eurooppaa?
Miten meinaatte varautua taantumaan, joka uhkaa sodan vuoksi Eurooppaa?

Tänään klo 16:30 saakka ehtii vielä osallistua Lapwallin listautumisantiin:
Luvassa hyvin todennäköisesti taas pikavoitto. Kaupankäynti alkaa vasta 12.4. joten onhan tässä riskiäkin maailmanpolitiikan kehittymisen suhteen. Koska annista tulee saamaan vain murusia aion merkitä maksimimäärän![]()
Katso käynnissä olevat listautumisannit (IPO)
Nordnetissä voit osallistua listautumisanteihin (IPO) 0 € ostovälityspalkkioin. Katso listautumista suunnittelevien yhtiöiden esittelytilaisuudet ja käynnissä olevat listautumisannit.www.nordnet.fi
![]()
Mitenkäs tuohon listautumisantiin osallistutaan, tai miten tuo tapahtuu? Ennen en listautumiseen ole osallistunut niin ei ole tuttua.
Anti odotetusti ylimerkitty, hyvältä näyttää toistaiseksi ellei mitään maailmaa mullistavaa tapahdu ennen kaupankäynnin aloittamista:Tänään klo 16:30 saakka ehtii vielä osallistua Lapwallin listautumisantiin:
Luvassa hyvin todennäköisesti taas pikavoitto. Kaupankäynti alkaa vasta 12.4. joten onhan tässä riskiäkin maailmanpolitiikan kehittymisen suhteen. Koska annista tulee saamaan vain murusia aion merkitä maksimimäärän![]()
Katso käynnissä olevat listautumisannit (IPO)
Nordnetissä voit osallistua listautumisanteihin (IPO) 0 € ostovälityspalkkioin. Katso listautumista suunnittelevien yhtiöiden esittelytilaisuudet ja käynnissä olevat listautumisannit.www.nordnet.fi
![]()
Mitähän tuolle Evli pankin kurssille oikein kävi?
Joku fuusio kai tapahtumassa, mutta että yli -80% kurssille... joku koijaa nyt?
Osakkeita omistavista 66 prosenttia on miehiä ja 34 prosenttia naisia. Osakesalkun mediaanikoko on noin 5500 euroa.
[...]
NORDNETIN Suomen maajohtaja Suvi Tuppurainen sanoo tiedotteessa, että suomalainen osakesijoittaja on salkun perusteella osinkoja etsivä, mutta ei kovin hajauttava sijoittaja. ”Suomalaisella on ehkä vähän vielä tekemistä siinä, että – kun hän on muuten tällainen aktiivinen ja ottaa asioista selvää – niin osakesijoittamisessa pitäisi keskittyä siihen, että ottaisi useammasta yhtiöstä selvää”, Tuppurainen sanoo. Keskivertosijoittajalla on Euroclear Finlandin tilastojen perusteella 2–3 osaketta salkussaan, Tuppurainen kertoo.
Kun saa osinkoja esim. yhdysvaltalaiselta listatulta yritykseltä dollareissa siten, että välittäjä perii ennakkopidätystä sen 15%, niin millä valuuttakurssilla Suomen verottaja perii myöhemmin loput verot itselleen euroissa? Ts. käyttääkö verottaja osingon maksupäivän kurssia vai jotain muuta?
Kun saa osinkoja esim. yhdysvaltalaiselta listatulta yritykseltä dollareissa siten, että välittäjä perii ennakkopidätystä sen 15%, niin millä valuuttakurssilla Suomen verottaja perii myöhemmin loput verot itselleen euroissa? Ts. käyttääkö verottaja osingon maksupäivän kurssia vai jotain muuta?
Noin tuo ainakin omilla välittäjillä on mennyt. Verottajalle tosiaan ilmoitetaan päivän kurssilla sekä osinko että lähdevero euroina ja ottavat sitten sen päälle sen verran, että Suomen osinkoverotus tulee täyteen. Kyseessä ei siis ole suomalaisen yrityksen tapaan ennakonpidätys vaan kyseisen maan lähdevero, jonka Suomen verottaja hyvittää, jotta verotus ei mene päällekkäin kotimaiseen yritykseen verrattuna.Luultavasti lähdevero peritään samassa yhteydessä kuin osinko maksettiin ja kumpaankin käytetään samaa kurssia. Tai se on ainakin loogisin vaihtoehto. Suomen verottaja haluaa euromäärät kummastakin. Tuon voit tietenkin varmistaa katsomalla, mitä välittäjä on verottajalle ilmoittanut. Voit konvertoida eurot takaisin dollareiksi (tms.) ja katsoa, oliko kummassakin sama kurssi.
Päädyin myymään pari asuntoa viime vuonna juurikin mainitsemistasi syistä. Mitään suurempia ongelmia ei koskaan ollut, mutta en vain ole enää kiinnostunut käyttämään aikaani mikromanagerointiin.Olen 95% painolla indeksi-ETF:issä kiinni, mutta säännöllinen kassavirta sijoituksista ja sen myötä aikanaan työtuntien vähentäminen on alkanut kiinnostamaan sekin. Tunnen itseäni sen verran, että fyysinen asuntosijoittaminen korjaushommineen ja vuokralaisten kanssa asiointeineen ei ole vaihtoehto. Vaan entäs vaihtoehtona REITit ja kunnianhimoinen tavoite, että REIT-salkussa olisi ajan myötä varallisuutta vuokrayksiön verran, hajautettuna vaikkapa 5-10 USA/UK/Euro-yhtiöön?
Herääkö mitään ajatuksia? REIT-opiskelut ovat vasta alussa, vaikka sijoittamista muuten on takana kymmenisen vuotta, eli mielelläni kuulen näkemyksiä aiheesta.
Tai sitten vaan harvennat ostoja ja lisäät yhden erän kokoa. Ei kai se raha nyt niin paljon polta tilillä?Oliko Nordnetin kk-säästössä mitään hyviä kiinteistö ETF:iä missä kulut järkevät? Nopeasti en löytänyt.. Jenkkiosakkeisiin ei halua lähteä koska Suomesta ostettuna kovat kulut eikä kiinnostusta avata ulkomaisille välittäjille tiliä..
Tai sitten vaan harvennat ostoja ja lisäät yhden erän kokoa. Ei kai se raha nyt niin paljon polta tilillä?
Selkeä ohje löytyy verohallinnon sivuilta: Arvopaperien luovutusten verotusHei mites muuten nyt meneekään se "vuoden lopun verottoman tonnin nostaminen" ETF:ien kohdalla? Mitenkäs se lasketaankaan se voiton osuus nostetusta summasta - meneekö se jonain fifona ja mistä luvut vai jollain keskiarvolla? Eli jos tuon laskemiseen olisi joku selkeä ohje niin olisi mukava moiseen tutustua.Eri asia tietty onko siellä mitään voittoja nostettavaksi vuoden lopulla
![]()
Hei mites muuten nyt meneekään se "vuoden lopun verottoman tonnin nostaminen" ETF:ien kohdalla? Mitenkäs se lasketaankaan se voiton osuus nostetusta summasta - meneekö se jonain fifona ja mistä luvut vai jollain keskiarvolla? Eli jos tuon laskemiseen olisi joku selkeä ohje niin olisi mukava moiseen tutustua.Eri asia tietty onko siellä mitään voittoja nostettavaksi vuoden lopulla
![]()
Noi vois olla aika kovia ja hajauttais sopivasti omaa salkkua, mut liekkö noissakin arvo täl hetkel jo korkealla, ku pääoma on paennut arvo-osakkeisiin jo melko pitkään?ETF-puoleltahan löytyy myös nykyään osinko- ja arvoyhtiöteemoja. Minullakin on siivut tällaisia:
Vanguard FTSE All-World High Dividend
Xtrackers MSCI World Value
WisdomTree Global Quality Dividend
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.