Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onko invesdorilla jälkimarkkinoita noille listaamattomille osakkeille?
Palvelu toimii itsessään hienosti ja hyvin. Tarjokkaat sitten ihan laidasta laitaan.Kokemuksia invesdor.com ?
Minulle tuo on ihan tuntematon. Miten käytönnössä siis toimii sijoituksen jälkeen?
Ahh,rahantuloa ei voi näemmä estääBank Norwegianin säästötilin korko 1,2% --> 1,3%.
Ja jos löytyy yli 50ke joita ei halua sitoa pitkäksi aikaa niin OP:n Kasvutuotto-tiliä kandee vilkaista, korko 3kk Euribor -0,5 %-yksikköä. Eli tällä hetkessä aika tarkkaan 2% korko.Bank Norwegianin säästötilin korko 1,2% --> 1,3%.
Pienemmälläkin summalla kannattaa. Jos on yli 10 000 euroa niin korko on 3kk Euribor - 0.9%. Kannattaa huomioida että Euribor-korko tarkistetaan kolmen kuukauden välein ja OP:n verkkopankissa ei näe tilin sen hetkistä korkoa.Ja jos löytyy yli 50ke joita ei halua sitoa pitkäksi aikaa niin OP:n Kasvutuotto-tiliä kandee vilkaista, korko 3kk Euribor -0,5 %-yksikköä. Eli tällä hetkessä aika tarkkaan 2% korko.![]()
Aa se olikin jo kymppitonnissa tuo toinen korkoleikkuri (muistin että 30ke), eli totta, tuokin on jo ihan validi näillä koroilla kymppitonnista lähtien.Pienemmälläkin summalla kannattaa. Jos on yli 10 000 euroa niin korko on 3kk Euribor - 0.9%. Kannattaa huomioida että Euribor-korko tarkistetaan kolmen kuukauden välein ja OP:n verkkopankissa ei näe tilin sen hetkistä korkoa.
OP:ssa on neljä ilmaista nostoa vuodessa eli saa suht joustavasti nostettua ulos ja ilman mitään siirtoviiveitä. Tuolle säästösummalle maksetaan myös OP-Bonukset ja muistelisin sen vastaavan noin 0.30% verotonta korkoa. Svea kannattaa jos tarvitsee enemmän joustoa ja ei ole ennestään Osuuspankin asiakas.Svealla 1,5% ja saa nostaa rajattomasti joten ei tarvitse "sitoa" rahojaan tuonne.
Pitää vissiin laittaa all in Osuuspankkiin.Tuolle säästösummalle maksetaan myös OP-Bonukset ja muistelisin sen vastaavan noin 30% verotonta korkoa.
Itselle se oli aika no-brainer kun vaihdoin asuntolainankin tuonne niin huomatessani tuon tilin nappasin sen heti käyttöön.Pitää vissiin laittaa all in Osuuspankkiin.
Hups, kännykällä näppäillessä tuli vähän turhan korkea korko. Oikea luku on 0.3%Pitää vissiin laittaa all in Osuuspankkiin.
Mä laitoin all-in asuntolainan lyhennyksiinItselle se oli aika no-brainer kun vaihdoin asuntolainankin tuonne niin huomatessani tuon tilin nappasin sen heti käyttöön.Lepäilköön markat tuolla sen aikaa puskurina kun jotain parempaa käyttöä niille keksin.
No nyt saa jo ihan oikeaa korkoakin, mutta aika pientähän toi on.No viime vuonna ainakaan ei paljoa kannattanut opn tilillä pitää rahojaan, mulla oli joku 23k siellä rahaa ja korkoa tuli 28€-30% vero. Tosin ei mulla sitä 23k siellä vuoden 2022 alusta ollut mutta kuitenkin. Ehkä näinä aikoina se on parempi vaihtoehto
Tokihan tuolle 3% varmalle tuotolle oletuksena on että korkotaso olisi pysynyt samalla tasolla koko loppulainan. Mutta noin pääperiaatteessa varmasti ihan hyvä ratkaisu etenkin tuomaan huolettomuuden tunnetta, eli ei yhtään huono veto.Mä laitoin all-in asuntolainan lyhennyksiinTai no en ihan, mutta kun oli sen verran kertynyt tilille, että sain käytännössä lainan maksettua pois, niin maksoin sitten. Korko päälle 3%, eli varmaa tuottoa
Nykyisellä korkotasolla säästin yli 7te. Veikkaanpa, että oikeasti jopa enemmän, kun mun lainan korko lukittu jo syyskuussa. Veikkaan koron olevan korkeammalla ainakin jokusen vuoden (EB12).
Yhtenä vaihtoehton kattelin tota OP:n kasvutuottoa, mutta päädyin lainan lyhennykseen.
Tottakai näin.Tokihan tuolle 3% varmalle tuotolle oletuksena on että korkotaso olisi pysynyt samalla tasolla koko loppulainan. Mutta noin pääperiaatteessa varmasti ihan hyvä ratkaisu etenkin tuomaan huolettomuuden tunnetta, eli ei yhtään huono veto.![]()
No bonuksia saikin säästöistä 42€ edestä, wipiiNo nyt saa jo ihan oikeaa korkoakin, mutta aika pientähän toi on.
Tokihan noiden oikea järkevyys riippuu monesta asiasta. Just vilkaisin että tälle vuodelle olis tulossa bonareita yli 500 euroa, sillä maksaa hyvin pari-kolme vakuutusta jne ettei ne mene omista nettotuloista. Lisäksi päälle se Kasvutuoton euromääräinen korko niin ei se nyt ihan parin euron etu itselle ainakaan ole.No bonuksia saikin säästöistä 42€ edestä, wipii![]()
Joo siis onhan mulla asuntolainaa ja vakuutusta op:lla niin kyllä niitä bonuksia jonkun verran kertyy ettei ne nyt ihan turhia ole.Tokihan noiden oikea järkevyys riippuu monesta asiasta. Just vilkaisin että tälle vuodelle olis tulossa bonareita yli 500 euroa, sillä maksaa hyvin pari-kolme vakuutusta jne ettei ne mene omista nettotuloista. Lisäksi päälle se Kasvutuoton euromääräinen korko niin ei se nyt ihan parin euron etu itselle ainakaan ole.![]()
Nähdäkseni voitte laskea hallintaoikeuden arvon joko
1) suoraan kauppahinnasta joka olisi tapauksessanne 70ke (Hallintaoikeuden arvo lahjaverotuksessa)
2) tuottoarvolla vuokratulosta koska asunto on vuokrattuna (Varojen arvostaminen perintö- ja lahjaverotuksessa)
Kohta 1.2.1 (jälkimmäinen linkki) painottaa kauppahintaa, mutta toisaalta teidän kauppahintanne ei ole edes muodostunut vapaasti koska osapuolina ei ole toisistaan riippumattomat tahot eli se saattaisi antaa takaoven tuottoarvon laskennalle. Tosin 1.2.1 vaatii vielä välissä käyttämään kauppa-arvoa ennen tuottoarvoa eli ts. hintatilastoja alueelta, mutta niistä voinee sanoa/perustella että eivät kuvaa ko. kohdetta riittävän hyvin...
Kauppahinnassa korko olisi ymmärtääkseni 5% (eka linkki)
Tuottoarvossa pääomituskorko olisi 8% koska vuorattu eli sijoitusbusiness (kts kappale 1.2.3 jälkimmäisestä).
Jälkimmäisen linkin kappaleessa 2.9.6 on kerrottu tuottoarvon laskennan periaate konkreettisen esimerkin avulla.
1) 70ke * 0,05 * 3,31 = 11,585ke
4v kerroin (3,31) täältä: https://www.vero.fi/globalassets/he...-oikeuden-pidatyksessa-kaytettava-kerroin.pdf
2) Nettovuokra = 750-(262,5+19) = 468,5e / 2 (vanhempien osuus = 234,25e (oletuksena että sitä rahoitusvastiketta ei enää ole) * 12kuukautta == 2811e/vuosi
Taulukko 1 antaa 8% ja 4v kertoimeksi 3,3121
tuottoarvo ( A = T x pääomituskerroin) = 2811*3,3121 = 9310,31e.
5% tuotolla kerroin on 3,546 ja silläkin jäädään nippanappa alle 10ke eli 9967,806e.
Kohdassa 1 annetusta lahjasta pitää maksaa lahjaveroa kun taas kohdasta 2 ei koska se jää alle 5ke per lahjoittaja jos asiaa katsoo suoraviivaisesti. Jos kohdan 1 saa pilkottu osiin niin siitäkään ei tarvitse mutta en tiedä joudutteko sitten tekemään 2 hallinnanluovutusta tällöin eka olisi 70ke*0,05*2,58 (3v luovutus)=9ke ja toinen 1v mittainen 70ke*0,05*0,93 olettaen että asunnonarvo ei välissä ole muuttunut.
Eli mielestäni sinun tulee nyt selvittää sieltä verotoimistosta että jos teette perheensisäinen kaupan niin
a) onko pakko käyttää kauppahintaa (tai tilastoja aka kauppa-arvoa) hallintaoikeuden arvoa laskiessa (vai voiko laskea tuottoarvolla)
b) jos 4v pidätys on lahjana yli 10ke eli 5ke/lahjoittaja niin katsotaanko tuo yhdeksi lahjaksi vaikka kestoaika ylittää verovapaan 5ke/3v ajan osiin palasteltuna jäätäisiin 5ke/3v alle.
c) jos käyttää tuottoarvoa niin onhan se % 8 eikä 5.
Nähdäkseni perseenne on täysin turvattu kunhan palastelette sen hallinnan 3v osiin, tällöin kumpaa tahansa metodia käytettäessä jäätte aina alle lahjaveron rajan.
PS. tämä on sitten vielä epävirallisempaa neuvontaa kuin verotoimistossa... Mutta kun/jos sinne nyt uudestaan otat yhteyttä niin painota että viranomaisella on kuitenkin neuvontapakko eli vähintään kysymyksiin a&b&c sun pitää saada sieltä suuntaa antavat vastaukset. Lähinnä tuo b tuossa on se juttu, eli jos tekee kauppahinnalla (kysymys a) (koska sitä pakko käyttää) suoraan 4v sopparin eikä sitä lahjaverotusta tulkittaessa palastella 3v pätkiin niin verovapaa raja ylittyy ja maksat ihan turhasta pari satkua lahjaveroa.
PPS. näyttäisi siltä että sinun kohteessa tuottoarvo tuottaisi teidän kannalta paremman lopputuloksen ja sillä olisikin iso(mpi) merkitys jos kämpän arvo olisi vähän kalliimpi, eli edes 3v luovutus kauppahinnalla ei menisi alle 10ke rajan. Mutta nyt ei ole tätä ongelmaa. Toki tuottoarvolla pääsette nytkin suoraan 4v ikkunalla alle 10ke:n niin teidän ei tarttisi tehdä kaksia papereita.
PPS. huomaa että tuo jälkimmäisen linkin ohje on hapantunut. Olettavasti samat lätinät on vaan siirretty jonkun muun ohjeen alle (normaalisti noissa on "katso uusin versio"-linkki mutta tuossa ei), mutta varmistamatta asiaa ei voi olla varma
PPPS. melko hullua että vuokratun tilan verotusarvoksi (kauppahintaa käyttämällä) voi tulla suurempi arvo kuin siitä tosiasiassa saatava nettotuotto on...
Se on vähän makuasia mitä pitää riskialttiina ja mitä ei. On osakesijoittaminen varmasti rahastosijoittamista riskialttiimpaa. Volatiliteetti on isompaa ja hajautus pienempää. Kyllä tunnetuista yrityksistäkin voi sulaa nopeastikin iso osa pois ja kestää hyvin pitkään ennen kuin uudet huiput saavutetaan (jos koskaan). Lisäksi riskit saattavat realisoitua yhden yrityksen sijaan laajemmin kokonaiseen sektoriin tai maantieteellisesti tietylle alueelle. Sopivaa hajautusta näiltä suojautumiseen kannattaa miettiä. Mutta perusasiat sinulla on selvästi hallussa: pidä kulut pieninä äläkä kuvittele osaavasi ennustaa ostojen ja myyntien optimaalista ajankohtaa. Onnea uuteen harrastukseen!Nyt minäkin olen hurahtanut osakesijoittamiseen. Olen hieman yli vuoden sijoittanut kolmeen OP:n indeksirahastoon mutta alkanut pikkuhiljaa kiinnostaa myös osakkeet. Niinpä ostin Nordnetissä viideltä yritykseltä osakkeita, tulevaisuudessa vielä lisää. Neljään suomalaisyritykseen ja yhteen ruotsalaiseen.
Tarkoitus on sijoittaa pitkällä horisontilla ja pitää kiinni sijoituksista, sillä niin paljon en tätä harrastusta ymmärrä että osaisin ennustaa milloin kannattaa ostaa ja myydä. Kuluja yritän pitää pieninä eli ostaa suht isoilla summilla kerralla (isommilla mitä sijoitan rahastoihin kuukausittain).
Osakesijoittamista sanotaan riskialttiiksi mutta onko se sitä jos sijoittaa tunnettuihin yrityksiin ja pitää kiinni sijoituksistaan?
Miettii sijoittamista bisnesnäkökulmasta, minkälaisia tuotteita ja palveluita luulet että 30 vuoden päästä tarvitaan? Unohtaa liiallisen yhtiön arvojen tutkimisen ja ajattelee jotain perusvarmaa bisnestä, millä tekee rahaa hamaan tulevaisuuteen, vaikka toimitusjohtajan pallilla istuisi apina syömässä banaaneja.Se on vähän makuasia mitä pitää riskialttiina ja mitä ei. On osakesijoittaminen varmasti rahastosijoittamista riskialttiimpaa. Volatiliteetti on isompaa ja hajautus pienempää. Kyllä tunnetuista yrityksistäkin voi sulaa nopeastikin iso osa pois ja kestää hyvin pitkään ennen kuin uudet huiput saavutetaan (jos koskaan). Lisäksi riskit saattavat realisoitua yhden yrityksen sijaan laajemmin kokonaiseen sektoriin tai maantieteellisesti tietylle alueelle. Sopivaa hajautusta näiltä suojautumiseen kannattaa miettiä. Mutta perusasiat sinulla on selvästi hallussa: pidä kulut pieninä äläkä kuvittele osaavasi ennustaa ostojen ja myyntien optimaalista ajankohtaa. Onnea uuteen harrastukseen!
Noh, on muitakin tunnettuja kuin Nokia ja Finnair. Nokiaan en sijoita siksi koska en ole vuosiin käyttänyt kyseisen lafkan tuotteita enkä edes ole vuosiin kuullut että jollain olisi esim nokian puhelin käytössä. Finnairiinkaan en sijoittanut koska näyttää huonolta sijoituskohteelta vaikka epäilen ettei tuollainen yritys näe konkurssia koskaan.Tunnettuihin yrityksiin kuten vaikka nokia, finnair, talvivaara? Aika moni on tuolla ajatusmaailmalla saanut näpeilleen
Noh, on muitakin tunnettuja kuin Nokia ja Finnair. Nokiaan en sijoita siksi koska en ole vuosiin käyttänyt kyseisen lafkan tuotteita enkä edes ole vuosiin kuullut että jollain olisi esim nokian puhelin käytössä. Finnairiinkaan en sijoittanut koska näyttää huonolta sijoituskohteelta vaikka epäilen ettei tuollainen yritys näe konkurssia koskaan.
Nämä ovat minun ajatuksia ja kuten sanoin niin olen erittäin aloittelija tässä osakesijoittamisessa joten katsotaan nyt kauanko innostus kestää.
Ai, et ole pitkään aikaan käyttänyt Nokian tuotteita. Kummasti se matkapuhelimen signaali kuitenkin löytää päätelaitteesta muualle…Noh, on muitakin tunnettuja kuin Nokia ja Finnair. Nokiaan en sijoita siksi koska en ole vuosiin käyttänyt kyseisen lafkan tuotteita enkä edes ole vuosiin kuullut että jollain olisi esim nokian puhelin käytössä. Finnairiinkaan en sijoittanut koska näyttää huonolta sijoituskohteelta vaikka epäilen ettei tuollainen yritys näe konkurssia koskaan.
Nämä ovat minun ajatuksia ja kuten sanoin niin olen erittäin aloittelija tässä osakesijoittamisessa joten katsotaan nyt kauanko innostus kestää.
Miettii sijoittamista bisnesnäkökulmasta, minkälaisia tuotteita ja palveluita luulet että 30 vuoden päästä tarvitaan? Unohtaa liiallisen yhtiön arvojen tutkimisen ja ajattelee jotain perusvarmaa bisnestä, millä tekee rahaa hamaan tulevaisuuteen, vaikka toimitusjohtajan pallilla istuisi apina syömässä banaaneja.
Ei varmastikkaan pääse, omistuksista jos on suoria osakeomistuksia on pakko luopua jossain kohdin ja jotain ottaa tilalle. Itse olen sijoittanut S&p500 indeksiin vuodesta 2013 ja sitä ennen vuodesta 2003 -> 2013 seligson global top 25 brandsiin. Jälkeenpäin kun miettii olisi paremmat tuotot saanut muutoin, mutta oma suorien osakkeiden sähläys olisi tullut kalliimmaksi. Indeksi osuuksia en ole millonkaan myynyt, nykyisin hirvittää ostaa osuus s&p500 etf:ffää kun maksaa 400€ ja kymmenen vuotta sitten sai yli puolet halvemmalla. Itselle riittää indeksin tuotto jatkan sillä hamaan asti, etuina osakkeiden uudelleen painoitus kvartaaleittain ja osinkojen uudelleen sijoitus lähes kuluitta. Miinuksena Euro <-> Dollari valuuttakurssiMä en tiedä, pääseekö tuollaisella ajattelutavalla lopulta kovin pitkälle. Siksi osakepoiminta ei ole kauhean järkevää ja kannattaa ampua haulikolla ja hajauttaa. Sillä saa perusvarman tuoton, eikä tarvitse miettiä ostaako joku Nokian luureja vielä 20v päästä vaikka muutoin puhelimia ostetaankin. Tai ostaako Tesloja vaikka sähköautoja ostetaankin. Perusvarma tulo on perusvarmaa kunnes tulee kilpailija/uusi teknologia/mullistus yhteiskunnassa ja se ei olekaan perusvarmaa.
-Onko nordnetissä mitään hyviä vähäkulusia ETF:iä intialle/aasialle? Jotain löysin mut kulut oli jotain 0,8% luokkaa.
Handeslbanken USA
Sijoittamisesta en mitään tiedä mutta Suomen paino ihan liian iso salkussa. Japanin myös. Toki jos haluaa ottaa reilusti näkemystä.Täällä on menty jo muutama vuosi nordnetilla. 1 rahasto ja kk ETF:t joita välillä yritän vaihtaa. Ongelmana se, että ei edelleenkään oikein ymmärrystä mihin tästä suunnata. Näkeekö meikäläisen paketista suoraan jo jotain sellaista mitä kannattaisi ryhtyä miettimään? Kuukausittain menee 150e ETF:n ja 150e rahastoon.
![]()
Täällä on menty jo muutama vuosi nordnetilla. 1 rahasto ja kk ETF:t joita välillä yritän vaihtaa. Ongelmana se, että ei edelleenkään oikein ymmärrystä mihin tästä suunnata. Näkeekö meikäläisen paketista suoraan jo jotain sellaista mitä kannattaisi ryhtyä miettimään? Kuukausittain menee 150e ETF:n ja 150e rahastoon.
Siis etsitkö tällä Nordnetin työkalulla:Onko nordnetissä mitään hyviä vähäkulusia ETF:iä intialle/aasialle? Jotain löysin mut kulut oli jotain 0,8% luokkaa.
Ekana lienee järkevää joko vaihtaa koko summa ETF:ään sen KK-säästö kulun myötä, tai sitten jättää ETF:n pois kokonaan ja joku 1 rahasto tilalle mikä kuuluu siihen kk-säästöjen piiriin ja siten saa ostettua ilman kuluja (toistaiseksi ainakin).Täällä on menty jo muutama vuosi nordnetilla. 1 rahasto ja kk ETF:t joita välillä yritän vaihtaa. Ongelmana se, että ei edelleenkään oikein ymmärrystä mihin tästä suunnata. Näkeekö meikäläisen paketista suoraan jo jotain sellaista mitä kannattaisi ryhtyä miettimään? Kuukausittain menee 150e ETF:n ja 150e rahastoon.
Nimet voisit kertoa kokonaan niin selviäisi paremmin. Esim 9,9% ja 1,2% ETF samanimisiä jos kuvaa katsoo. Tältä pohjalta sanon että paljon päällekkäisyyksiä. On ilm maailma, sitten on eurooppaa ja siihen vielä pohjoismaita niin vahvaa näkemystä/tuhti paino. Ei nyt välttämättä huono jos siihen uskoo, mutta noista maksaa mielestäni aika paljon päälekkäisyyksistä.Täällä on menty jo muutama vuosi nordnetilla. 1 rahasto ja kk ETF:t joita välillä yritän vaihtaa. Ongelmana se, että ei edelleenkään oikein ymmärrystä mihin tästä suunnata. Näkeekö meikäläisen paketista suoraan jo jotain sellaista mitä kannattaisi ryhtyä miettimään? Kuukausittain menee 150e ETF:n ja 150e rahastoon.
![]()
Mitä kirjallisuutta/blogeja/nettikursseja tms. Suosittelette, jos haluaa enemmän opetella osakesijoittamista ja taloudesta?
Mitä kirjallisuutta/blogeja/nettikursseja tms. Suosittelette, jos haluaa enemmän opetella osakesijoittamista ja taloudesta?
Nordnet Sverige on tuottanut pohjoismaiden rahastoista huonoiten viime aikojen myllerrysten aikana. Syytä en osaa sanoa, mutta pidän itse vielä sijoituksissa. En tosin hetkeen ole laittanut rahaa lisää kyseiseen rahastoon.Rahastoista puheen ollen, itsellä ollut vain kahta rahastoa pääasiassa kun aika/intressit ei riitä syventyä enempää, mutta onko nämä nykyään pärjäilleet mielestänne muihin nähden edelleen ok?
- Nordnet Indexfond Sverige ESG
- Seligson Top 25 brands
Korona ja Ukrainan tilanne tietty keikutteli kursseja, voisko Ruotsin rahastokin saada boostia jos/kun pääsevät Natoon vai pitäiskö vaihtaa Norjan vastaavaan tms.