Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tämä koko myyntikeskusteluhan alkoi tuosta koronaviruksesta. Aika hyvin oli laskettelut nähtävissä jo etukäteen. Siksi pistin ison osan salkustani lihoiksi jo reilu pari viikkoa sitten. Tänään olinkin jo ostopuolella pienissä määrin. Toki epäilen että pudotusta vielä tulee, mutta käteiskassaa nyt onneksi sen verran että voi alamäessä ostella useampaan otteeseen.
Ei kukaan voi tälläisessä tilanteessa täysin tietää milloin aloittaa ostot takaisin. Jos kerralla myy suuria määriä, niin eihän se automaattisesti tarkoita kerralla kaikki takaisin meininkiä.Kerrothan myös, jos vekslailusi menee metsään? Jos epäilet pudotusta vielä tulevan, niin eihän vielä kannata mitään ostaa..?
Aika lyhyellä tähtäimellä täällä moni tuntuu sijoittelevan, kun papereita laitetaan lihoiksi. Veikkaan, että ne, joilla myynnit/ostot coronan takia menevät metsään, eivät täällä paljon huutele.
Ei kukaan voi tälläisessä tilanteessa täysin tietää milloin aloittaa ostot takaisin
Melkein voisi kyllä jo nykyisellään liittää semmoisen kyltin New Yorkinkin pörssin sisäänkäynnin yläpuolelle, jossa lukisi, että "In central banks we trust".Te ketkä myitte ja lietsoitte lisää paniikkia, joko alkaa kohta ääni muuttumaan kellossa. Ei mitään syytä paniikkiin, jos olisi itse myynyt niin tappio olis ollut aika merkittävä. Nyt jo pian taas plussalla![]()
Joo, ja vaikka myisi ennen rommia niin harmittaa ettei myynyt enempää, ja vastaavasti ettei ostanut enempää jos osuu edes lähelle pohjaa. Sitten joskus jos saa myynnin tai oston edes jotenkuten ajoitettua oikein, niin tulee valheellinen fiilis siitä, että tämähän oli selkeästi nähtävissä etukäteen. Vain buustatakseen itsetuntoaan siihen pisteeseen, että seuraavan vekslailun tekee isommalla panoksella ja täysin metsään.Kun rommaa, niin harmittaa kun ei myynyt ja kun nousee, niin harmittaa kun ei ostanut.
Ellei tule uudet pohjatSehän riippuu ihan siitä, koska myi. Jos myi 19.2. ja Jos pohjat oli viime perjantaina, niin hyvinhän täsä ehtii vielä ostamaan takaisin hyvään alehintaan.
Ota huomioon verot myyntivoitosta ja kaupankäyntikustannukset, niin tästä veivauksesta ei välttämättä jäänyt mitenkään erityisesti voitolle. Varsinkin jos omat ajoitukset eivät ole olleet parhaasta päästä.Sehän riippuu ihan siitä, koska myi. Jos myi 19.2. ja Jos pohjat oli viime perjantaina, niin hyvinhän täsä ehtii vielä ostamaan takaisin hyvään alehintaan.
Tässä pidempi versio: Osingon täsmäytys-, irtoamis- ja maksupäivä - nyt kannattaa olla hereillä! - Nordnet BlogiIhan tyhmä amatöörimäinen kysymys, mutta mihin mennessä osakkeet pitää ostaa että saa vielä sen vuoden osingon?
Ihan tyhmä amatöörimäinen kysymys, mutta mihin mennessä osakkeet pitää ostaa että saa vielä sen vuoden osingon?
Mutta mielestäni en järkevyydestä kysynytkään vaan koska osake pitää ostaa että saa vielä osingon?Keskimäärin ei ole järkeä ostaa osaketta juuri ennen osingon irtoamista verojen takia. OST toki helpottaa.
Mutta mielestäni en järkevyydestä kysynytkään vaan koska osake pitää ostaa että saa vielä osingon?
Kielsinkö sua kommentoimasta?Tämä kai on keskustelufoorumi ja saan vastata ja kommentoida ihan mitä haluan?
Tämähän ei ole sitten loogisesti pitävä väite yleisessä tapauksessa.- Markkinoiden odotusarvo on positiivinen, joten todennäköisyys sille, että huomenna ollaan korkeammalla kuin tänään on yli 50 %.
Laskut vaan taitaa olla normaalisti jyrkkiä ja nousut loivia.Tämähän ei ole sitten loogisesti pitävä väite yleisessä tapauksessa.
Jos nousut ovat jyrkempiä kuin laskut, niin on aivan mahdollista, että laskupäivien määrä on suurempi kuin nousupäivien.
Ellei tule uudet pohjat![]()
Tässä vielä muutama Helsingin pörssin osake joista osinko irtoaa lähiaikoina:Tässä pidempi versio: Osingon täsmäytys-, irtoamis- ja maksupäivä - nyt kannattaa olla hereillä! - Nordnet Blogi
Lyhyesti: Ennen osingon irtoamispäivää.
| Osake | Osinko/osake | Osinkotuotto* | Osta viimeistään** |
|---|---|---|---|
| Wärtsilä | 0,48 €*** | 5,1 % | 5.3.2020 |
| CapMan – lue lisää CapManista sijoituskohteena | 0,13 €*** | 5,4 % | 11.3.2020 |
| Outotec | 0,10 € | 2,2 % | 11.3.2020 |
| YIT | 0,28 € | 4,6 % | 12.3.2020 |
| Cargotec – lue lisää Cargotecistä sijoituskohteena | 1,20 € | 4,6 % | 17.3.2020 |
| Fortum | 1,10 € | 5,7 % | 17.3.2020 |
| Finnair | 0,20 € | 4,2 % | 18.3.2020 |
| Revenio Group | 0,30 € | 1,1 % | 19.3.2020 |
| Stora Enso | 0,50 € | 4,7 % | 19.3.2020 |
| Metso | 1,47 € | 5,1 % | 20.3.2020 |
| Nordea | 0,40 € | 5,7 % | 25.3.2020 |
| Orion | 1,50 € | 4,2 % | 25.3.2020 |
| Metsä Board | 0,10 € | 1,9 % | 26.3.2020 |
| Kesko | 2,52*** | 4,1 % | 30.3.2020 |
| Outokumpu | 0,10 € | 2,9 % | 31.3.2020 |
| UPM | 1,30 € | 4,7 % | 31.3.2020 |
| Rovio – lue lisää Roviosta sijoituskohteena | 0,09 € | 2,6 % | 31.3.2020 |
| Nokian Renkaat | 1,58 € | 6,7 % | 2.4.2020 |
| Elisa | 1,85 € | 3,6 % | 2.4.2020 |
| Harvia | 0,38 €*** | 3,7 % | 2.4.2020 |
| Neste | 1,02 €*** | 2,8 % | 7.4.2020 |
| Kamux | 0,23 € | 2,9 % | 21.4.2020 |
| Sampo Group – lue lisää Sammosta sijoituskohteena | 2,20 € | 6,0 % | 23.4.2020 |
Te ketkä myitte ja lietsoitte lisää paniikkia, joko alkaa kohta ääni muuttumaan kellossa. Ei mitään syytä paniikkiin, jos olisi itse myynyt niin tappio olis ollut aika merkittävä. Nyt jo pian taas plussalla![]()
En oikein ymmärrä. Osakkeiden arvot perustuvat ainakin jossain määrin (suuressa määrin?) odotusarvoihin yhtiöiden tulevaisuudesta (kasvusta/osingonmaksukyvystä) pitkällä aikavälillä. Miten iso porukka, juuri nyt, on päätynyt vertailemaan aktiivisesti kaikkien yhtiöiden pitkän aikavälin odotusarvoja? Ja onko firmojen tulevaisuudenkuvat tosiaan päin p:tä kaikilla sektoreilla?
Vai miettiikö porukka tuollaista -vai katsotaanko suunta käyrästä ja mennään mukana?
Jotenkin osakemarkkinat ovat vieläkin aivan liian optimistia ja ahneuden sokaisemia (sekä tietty "there is no alternative") jne.
Arvelen, että tässä hetki noustaan/sahataan edestakaisin, mutta JOS virus leviää jenkkilässä euroopan malliin, niin kyllä siellä panikoidaan ja se laskee kursseja Fedistä huolimatta. Kaverini Kiinasta sanoi, että siellä etelässä 60-90% tehtaista käynnissä (oletan että vajaateholla), mutta koulut kiinni ja suurin osa ravintoloista myös. Eli kuukauden päästä alkanee tavaraa tulemaan enemmän ja ehkäpä kulutuskin nousussa. JOS tässä parissa viikossa tulee epidemia jenkeissä, niin heti sen jälkeen voisi olla hyvä ostohetki.
-Kiinan tuotannon elpyminen ei vielä näy lännessä
-Jenkit panikoi ja kurssit laskee
-Mahdolliset Q1 tulosvaroitukset
*Näitä ei tule ottaa sijoitusneuvoina, jokainen tekee itse omat päätelmänsä ja valintansa*
Taitaa Warren Buffett yhä vaan istua sen rahakasan päällä odottaen? Odottaako hän sitä 50% (tai yli) dippiä?
Aika typerää alkaa jonkun yhden päivän nousun takia alkaa vielä mehustelemaan. Varsinkaan jos nousu perustuu elvytystoimiin. Ei muuttunut vielä ääni kellossa pätkääkään. Onhan se mahdollista, että nyt lähdetään rakettimaiseen nousuun kohti ennätyksiä, mutta itse en usko niin. Tämä on ihan tyypillistä käyttäytymistä, että laskujen välillä nähdään vähän välinousuja ja sitten mennään taas jyrkännettä alas. Jos olen väärässä, niin voi voi, sitten maksellaan oppirahoja. Pahimmassakaan skenaariossa en häviäisi kuin muutaman tonnin, jos siis ostaisin edellisen huipun tasolla kaikki takaisin. Tuskin täällä muutenkaan kovin moni on koko salkkuaan lihoiksi pistänyt. Itse möin noin 15% salkusta ja myymäni osakkeet olivat sellaisia, joiden tulevaisuutta en nähnyt järin valoisana vallitsevassa tilanteessa.
Itse tilanne ei nähdäkseni ole muuttunut millään tasolla parempaan suuntaan. Jotain alustavia merkkejä Kiinan tuotannon ylösajosta toki on, mutta parin kuukauden seisokin luulisi jo aiheuttavan lisälaskua, kun luvut tulevat esille. Sama juttu, jos korona lähtee eskaloitumaan jenkeissä.
En oikein ymmärrä. Osakkeiden arvot perustuvat ainakin jossain määrin (suuressa määrin?) odotusarvoihin yhtiöiden tulevaisuudesta (kasvusta/osingonmaksukyvystä) pitkällä aikavälillä. Miten iso porukka, juuri nyt, on päätynyt vertailemaan aktiivisesti kaikkien yhtiöiden pitkän aikavälin odotusarvoja? Ja onko firmojen tulevaisuudenkuvat tosiaan päin p:tä kaikilla sektoreilla?
Vai miettiikö porukka tuollaista -vai katsotaanko suunta käyrästä ja mennään mukana?
Jos tämä kommentti liittyy ostojen/myyntien ajoittamiseen, niin vuositasolla tuottavimmat muutaman päivää neutraloituu tehokkaasti (ja usein tappion puolelle) vuoden syvimpiin muutamaan sukelluspäivään.Vaikka nousut on loivia, niin silti suurin osa vuotuisesta pörssinoususta tapahtuu useimmiten muutaman pörssipäivän aikana. Eli käytännössä siis jos otetaan ne tuottavimmat muutama päivää pois, nii jäädään melko pieniin tuottoihin per vuosi. Nämä ei toki sit satu samalle viikolle välttämättä.
Itse hyödynsin nousua ja keventelin salkkua tänään ja eilen. Veikkaukseni on, että taantuma tulee levisi korona tai ei. Voin toki olla väärässä.
Miksi sjoittaa yhtiöihin, jotka maksaa osinkoa ja osingon saaja taasen veroa? Eikö olisi verollisesti kustannustehokasta sijoittaa rahastoihin/ETF, jotka uudelleen sijoittaa osingot veroitta?
Maksaa veroa sitten vasta joskus myydessä.
Osakkeissa maksaa erinäisiä kuluja ostaessa, hallinnoidessa, osingosta ja osakkeen myynnistä (voitollista)
Rahasto säästäminen täten olisi kulujen osalta huomattavasti fiksumpi vaihtoehto.
Miksi sjoittaa yhtiöihin, jotka maksaa osinkoa ja osingon saaja taasen veroa? Eikö olisi verollisesti kustannustehokasta sijoittaa rahastoihin/ETF, jotka uudelleen sijoittaa osingot veroitta?
Maksaa veroa sitten vasta joskus myydessä.
Osakkeissa maksaa erinäisiä kuluja ostaessa, hallinnoidessa, osingosta ja osakkeen myynnistä (voitollista)
Rahasto säästäminen täten olisi kulujen osalta huomattavasti fiksumpi vaihtoehto.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.