Robotti-imurit

Parisen kuukautta ollut itelläkin robo (Roborock Qrevo Edge) pörräämässä ja ei voi olla kuin tyytyväinen.lähinnä harmittaa että ei ole aikaisemmin hommannut tota koska ennakkoluulot jotka osoittautui turhaks.
Ja kaiken lisäks motivoi olla jättämättä mitään lattialle pyörimään vaikka robo osaakin väistellä ja on omatoiminen kaiken suhteen eikä kertaakaan ole jäänyt jumiin. Ja mikä parasta, tuossa on "antikarva" harjakset niin hiukset sun muut ei jää akselin väliin jumiin jatkuvasti kuten varsi-imurin kanssa. Varsi-imurin aikoinana ostin mutta käytin sitä vaan pari kertaa koska jo muutaman imuroinnin jälkeen akselit oli täynnä karvaa ja hiuksia niin että mikään ei enää pelannut. Loppupeleissä oli nopeampaa nappaa kunnon imuri ja tehdä sillä hommat kuin "kätevä" varsi-imuri mitä sai 10min imuroinnin jälkeen putsata ja purkaa ja kiroilla se 30min kun joka akseli jumissa.

Ja mitä roboon tulee niin ei taida mitään automaatti ajastuksia olla käytössä vaan fiiliksen mukaan pistää sen ajamaan ja sen verran sitä jaksaa että nostaa työtuolin ja muutaman kukkapöydän pois kun se rupee touhuamaan. Ja moppaus toimii kuin unelma vaikka matot lattialla. Pitää hyvin perus-siisteyden yllä ja sitten kun oikein haluaa siivota niin matot pois ja antaa robon pestä kaikki lattiat.
Mitään muuta ei tarvii kun tyhjää likavedet silloin tällöin ja laittaa puhdasta tilalle.

En kyllä enää luopuis tuosta.
 
Täällä kans Narwal on osoittautunut toimivaksi laitteeksi. Jossain vaiheessa pitäisi ostaa varastoon pölypusseja ja muitakin vaihdettavia osia. Katselin yhden testivideon jonka mukaan kiina-tarvikkeet maksaa neljäsosan orkkiksista mutta myös laatu on pääsääntöisesti kuraa. Olikohan siellä yksi ok tarvike. Onko havaintoa laadukkaista ei-orkkiksista?
 

Statistiikka

Viestiketjuista
297 566
Viestejä
5 074 768
Jäsenet
81 333
Uusin jäsen
Jollikolli

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom