Postin kulkemisen vaikeus

Olen saanut ilmaiset postit kerran iHerbistä, kun laitoin pelkkiä Super Saver Shipping tuotteita koriin oliko se 8-10..

Olen myös tehnyt tulliselvityksen tullin sivuilla normaalipostista, kun tilasin euroissa ja parin sentin päähän tullirajasta ja paketin kyljessä oli dollareissa ja yli tullirajan. Ei kukaan sanonut mitään, eikä tulli kysellyt sen jälkeen mitään. En kyllä kuseta tullia, petos maksaa paljon enemmän rahaa kuin se kympin, parin säästö. Nyt en enää niin tarkasti optimoi, mutta ennen sisäinen penninvenyttäjäni osti niitä tarjouskokeilutuotteita (vaikka $0.01 D-vitamiinit) pikkurahalla, että sai optimaalisen kuorman.

edit: nytkin saisi ilmaisen, mutta DHL olisi vitosen:
upload_2019-7-26_17-31-43.png


Paketissa kymmenen näitä:
https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-Melatonin-1-mg-60-Capsules/4385

Postikin nähtävästi noita tuo..
 
On kokemusta, 22.7. oli tuo sama tila ja 23.7. päivittyi "Arrived at Regional Facility" ja sen jälkeen seurantatietoja eri kaupungeista. iHerbin tilaus kyseessä.

Joten näyttää siltä, ettei sinun pakettia ole USPS:lle vielä toimitettu.
Ok. Kelasin vain kun luin jonk6n viestiketjun vuodelta 2014 ,niin varmaan 40 tyyppiä kiroili tuota USPS firmaa, että mikään ei pitänyt paikkaansa. No ehkä he on korjanneet tilanteen
 
Onkos viimeaikoina jengiltä kokemuksia tuosta USPS logistiikasta?? Tilasin tuolta Dark Energyltä kangasta jenkkilästä ja sain 23.7.2019 tuollaisen ennakko ilmoituksen.

July 23, 2019

Pre-Shipment Info Sent to USPS, USPS Awaiting Item

Olen joka päivä katsonut sitä, mutta mitään ei tapahdu
Riippuu käytetystä palvelusta, tuleeko seurantaan koskaan mitään. Yleensä seuranta toimii Suomeen asti jos lähetyksen seurantanumero alkaa C, E, H, L, R, S, tai V, eikä toimi lähetyksille jotka alkavat M tai U.

M/U-paketit näkyvät joskus USPS:n seurannassa, ja voivat näkyä Suomen päässä esim. jos paketti jää tulliin.

Seuraamattomat USPS:n lähetykset ovat pääsääntöisesti tulleet minulle perille n. 1-2 viikossa.
 
Riippuu käytetystä palvelusta, tuleeko seurantaan koskaan mitään. Yleensä seuranta toimii Suomeen asti jos lähetyksen seurantanumero alkaa C, E, H, L, R, S, tai V, eikä toimi lähetyksille jotka alkavat M tai U.

M/U-paketit näkyvät joskus USPS:n seurannassa, ja voivat näkyä Suomen päässä esim. jos paketti jää tulliin.

Seuraamattomat USPS:n lähetykset ovat pääsääntöisesti tulleet minulle perille n. 1-2 viikossa.
Itsellä tunnus alkaa cv, sit numeroita ja viimeiseksi us.
 
Posti oli uudelleenohjannut minulle kirjeen, joka oli tullut (melkein) osoitteeseen, jossa olen asunut viimeksi 2013. Osoitekin oli kyllä väärä, kun oli pari numeroa väärä talo ja rapun numero puuttui kokonaan.

Kirjeessä oli perintäkirje Segorialta. :facepalm: Nimi oli kyllä oikein, joten propsit siitä Postille, että olivat saaneet perintäkirjeen näinkin lähelle oikeaa vastaanottajaa.
 
En ymmärrä mitä hel.. tuo posti oikein sekoilee.... Lähetin paketin, jonka jyväskylään päin olisi tarkoitus mennä, mutta seurannan mukaan kohdepostinumero on vantaa ja mitään ei ole tapahtunut sen jälkeen.
Screenshot 1
 
En ymmärrä mitä hel.. tuo posti oikein sekoilee.... Lähetin paketin, jonka jyväskylään päin olisi tarkoitus mennä, mutta seurannan mukaan kohdepostinumero on vantaa ja mitään ei ole tapahtunut sen jälkeen.
Screenshot 1
Tuo 01000 on ulkomaanpostin numero ja tuo "DE" tarkoittaisi ainakin normaalisti että olisi Saksaan menossa.
 
19.7 saapunu paketti suomeen. eikä senjälkeen mitään havaintoo. ehkä seurantakoodi vaihtunu suomessa seurattavaan mut sitä tullu mulle asti, eikä sitten noutolappuakaan kotia. saataas lähtee postiin kyselee
 
Nyt on neljäs arkipäivä, kun sain Dark Energyltä seurantakoodin. Mitään tilapäivitystä ei edelleenkään ole USPS seurannassa tapahtunut. Luulen etten koskaan saa kyseistä pakettia:wtf:
 
Toi USPS on kait jenkkien oma postaus logistiikka firma. Se ei kait tuo pakettia suomeen asti? Lähinnä seurantaa mietin, et kun jenkeistä tilattu paketti menee toiseen maahan niin katkeeko seuranta ja alkaako saman paketin tietoja tulla muulta firmalta sit?
 
Toi USPS on kait jenkkien oma postaus logistiikka firma. Se ei kait tuo pakettia suomeen asti? Lähinnä seurantaa mietin, et kun jenkeistä tilattu paketti menee toiseen maahan niin katkeeko seuranta ja alkaako saman paketin tietoja tulla muulta firmalta sit?
Posti toimittaa Suomen päässä.
Jos paketilla on seuranta Suomeen asti (kuten C-alkuisella paketillasi pitäisi olla), paketti tulee näkyviin Postin seurantaan viimeistään Suomeen saapuessa, samalla seurantanumerolla.
Suomen Postin tapahtumat näkyvät pääosin myös USPS:n seurannassa, mutta voivat olla esim. väärillä selitteillä tai aikaleimoilla.
 
Jos se on jenkeistä ja +40e arvoinen lähetys, sehän voi jonotella vielä Tullillakin. Muutaman euron kiinalähetykset eivät tule nopeammin eikä perjantaista ole vielä ihan kauheasti aikaa kun eivät käsittele saapuvaa ulkomaan romua viikonloppuisin juuri laisinkaan pl. Bringin ja DHL:n lähetyksiä pakettien, ei kirjeiden/pienlähetysten osalta.

Jos siellä vain kuori on, niin tuskin pakettituote vaan seurattava kirje/pienlähetys. Pakettien ja jälkimmäisten ero on seurattavuudessa sekä siinä missä, miten ja milloin ne käsitellään.
 
Joo, tästähän se varmaankin johtuu.. Omituista vaan, kun 6h sitten paketti jätetty automaattiin, ymmärtäisin jos se olisi myöhään illalla viety tms.
Tuli tästä yleisesti mieleeen. Huomasin itse kun lähetin paketin ja menin katsomaan vielä sinne näytölle että mitäs siellä lukee. Muistaakseni siellä oli vielä mahdollisuus peruuttaa lähetys. Siinäpä mahdollinen aukko sille että seuraavana automaatilla asioiva ryöstää paketin.
 
Lähetyksen toimitus on keskeytynyt sen sisällön tai puutteellisten asiakirjojen vuoksi. Asiaa selvitetään.
17.07.2019 klo 12:37
Posti Logistiikkakeskus

Mitähän tälle käy...

Tein lomakkeella ilmoituksen kadonneesta paketista - ei mitään vastausta .

Kysyin chatista - eivät voi kertoa mitään, käskivät ottaa yhteyttä lähettäjään.

Lähettäjä ei ole saanut viikossa mitään vastausta DHLltä. Lupasi kyllä laittaa uuden paketin tulemaan, mutta akuutti kiire paketin sisällölle meni jo tämän sössinnän takia ohi.

Edit: Muutenkin tuo postin asiakaspalvelu on paketin vastaanottajan kannalta aivan täysi vitsi.
 
postimenny hävittämään meikäläisen kiinapaketin :( koittaavat nyt koluta varastojen nurkkia löytyiskö
 
Jenkeistä tullut paketti Suomeen jo viime viikon perjantaina ja "End of tracking", seurantakoodilla ei löydy Postin sivuilta eikä ole näkynyt pariin arkipäivään. Firmalta tuli jo "review"-pyyntö mutta paha kirjoitella kun koko tuote ole saapunut. Kyse n. 40e hintaisesta kännyn kuoresta, jopa muutaman euron kiinapaketitkin tulevat nopeammin.

Yleensä Suomen posti toimittaa nuo 2-3 arkipäivässä kotiin.

Joskus taas paketti makoilee viikon pari siellä tullipostissa ennen kuin sen rekisteröivät ja sen voi tullin voi maksaa. Sitten taas voi viikko pari vierähtää Suomen postissa sen toimituksen kanssa.

Eli joskus on tosiaan se kolmisen viikkoa mennyt että Yhdysvalloista Suomeen tullut lentorahtina tullut paketti on toimitettu Ouluun postista haettavaksi. Joko Suomen postissa kestänyt sen koko ajan tai sitten joskus tullissa siitä osan aikaa.

Yleensä tulee kuitenkin alle viikossa ilman tullausta siitä kun Suomeen saapunut paketti lentorahtina ja reilusssa viikossa jos pitää tullata. Pari kertaa mennyt tuo kolme viikkoa.
 
Tyttären lahja ei taida tällä viikolla tulla, 22.7 lähtenyt näköjään sitten Kiinasta. Tulee kun tulee, tutkitaan huomenna seuranta.
Tuota ei kannata ehkä hätäillä sen seurannan kanssa. Jos ei ole luvattu nopeampaa, niin kiinapakettien kanssa voi joutua odottaa sen kuukauden tai parikin.
 
Oma pakettini on lähtenyt Tenneseestä ja nyt oli tuollainen päivitys: Your item was processed through our MIAMI FL INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER facility on July 31, 2019 at 9:50 pm. The item is currently in transit to the destination.

Kiinnostais tietää, että mikä on seuraava kohde. Lähteekö pakettini tuosta jo ilmojen halki Suomeen päin jonkun maan kautta vai vieläkö jatkaa matkaa jenkeissä
 
Äkkiä katsottuna pitäisi olla tulossa Suomeen. Oman pakettini tullasin eilen heti kun tuli ilmoitus niin tulenee parin päivän sisällä tänne.
Siis tuliko sulle ilmoitus mistä? Postista? Ja jos se on postin tullut ohi tullin, niin sithän ei tulleista tartte välittää. Kaverilla ainakin välillä tullut tsägällä ohi tullin
 
Hohhei, paketti seilaa kolmatta! päivää tuossa 100km päässä. Äsken kun katsoin kun normaalisti pitäisi olla täällä noudettavissa kun aamulla lähtenyt, olikin paketti vastaanotettu takaisin kuljetuksesta tuolla lähtöpisteessä. Kyllä menee hermo.

Chattailin vielä niin vastaus oli että jos automaatti ollut täynnä..eikö sitä prkl voi pudottaa selän taakse normaaliin postiin noudettavaksi.
 
Viimeksi muokattu:
Milläköhän perusteella valitaan pakettiautomaatti, jos oma noutopiste on täynnä? Nyt meni paketti mahdollisimman kauas itseltä, eikä esim pääpostiin, mistä sen olis kätevämmin hakenut..
 
Milläköhän perusteella valitaan pakettiautomaatti, jos oma noutopiste on täynnä? Nyt meni paketti mahdollisimman kauas itseltä, eikä esim pääpostiin, mistä sen olis kätevämmin hakenut..
Oman kokemuksen perusteella aikalailla nopalla heittävät, mullakin tulee paketit kuuteen eri paikkaan ihan randomilla. Pari vuotta sitten sentään tulivat vain kahteen paikkaan.
 
Seurannan mukaan jenkeistä lähtenyt pakettini on nyt Lissabonissa Portugalissa, noin puolessa välin Suomea jos nyt suoraan lentää
 
Saapumisilmoitus odotti kotona kun tulin reissusta. Lähetys ollut noudettavissa 16.7, matkalle lähdin 19. päivä, enkä siihen mennessä ollut saanut ilmoitusta. Nyt paketti palautumassa lähettäjälle, kun viimeinen säilytyspäivä on ollut 30.7. Toisin sanoen postin kyvyttömyys toimittaa saapumisilmoitus säällisessä ajassa on johtanut siihen, että tavara jää saamatta. Nyt mietin, kannattaako alkaa postin kanssa asiasta vääntämään, vai teenkö vain paypal disputen ja pyydän rahani takaisin. Jälkimmäinen on helpoin tie, mutta suoraan sanoen kyrpii postin toiminta niin paljon, että ainakin vielä harkitsen postille reklamoimista.
 
Saapumisilmoitus odotti kotona kun tulin reissusta. Lähetys ollut noudettavissa 16.7, matkalle lähdin 19. päivä, enkä siihen mennessä ollut saanut ilmoitusta. Nyt paketti palautumassa lähettäjälle, kun viimeinen säilytyspäivä on ollut 30.7. Toisin sanoen postin kyvyttömyys toimittaa saapumisilmoitus säällisessä ajassa on johtanut siihen, että tavara jää saamatta. Nyt mietin, kannattaako alkaa postin kanssa asiasta vääntämään, vai teenkö vain paypal disputen ja pyydän rahani takaisin. Jälkimmäinen on helpoin tie, mutta suoraan sanoen kyrpii postin toiminta niin paljon, että ainakin vielä harkitsen postille reklamoimista.
Kuten tuossa jo sanottiin niin turha alkaa myyjälle vetämään suoraan disputea. Ensin normaalisti yhteys myyjään ja kertoo mitä tapahtunut ja että mitäs nyt tehdään. Jos alkaa vempuilemaan esim rahojen palautuksen kanssa niin sitten voi iskea sen disputen. Disputen kanssa kuitenkin se oletus on että myyjän kanssa on asiaa yritetty setviä jo.
 
Tein tilauksen Aliexpressistä. Mitä pitäisi tehdä, kun paketissa on osoitetarra ukrainaan. Päälle on lätkäisty osoitetarra Suomessa? jossa on mun osoite ja eri seurantakoodi. Kamat toki ovat ihan eri mitä olen tilannut, koska tähän on lätkäisty mun osoite väärän paketin päälle.
 
Disputen kanssa kuitenkin se oletus on että myyjän kanssa on asiaa yritetty setviä jo.
Toki kannattaa ottaa ensin yhteyttä myyjään.
Mutta kun avaat Paypalissa disputen, voit siinäkin selvittää asiaa myyjän kanssa. Ja sitten jos hän ei vastaa tms., niin "escalate to claim" jolloin vasta se virallinen dispute käynnistyy ja Paypal ottaa myyjään yhteyttä ja tekee sitten päätökset vastauksien ja aiemman kirjeenvaihdon perusteella. Ebay toki eri juttu, tuossa tarkoitan Paypal:in kautta tehtyä maksua johonkin nettikauppaan.
 
Saapumisilmoitus odotti kotona kun tulin reissusta. Lähetys ollut noudettavissa 16.7, matkalle lähdin 19. päivä, enkä siihen mennessä ollut saanut ilmoitusta. Nyt paketti palautumassa lähettäjälle, kun viimeinen säilytyspäivä on ollut 30.7.

Olethan tarkistanut seurannasta että se on ihan oikeasti jo menossa takaisin päin?
 
Tein tilauksen Aliexpressistä. Mitä pitäisi tehdä, kun paketissa on osoitetarra ukrainaan. Päälle on lätkäisty osoitetarra Suomessa? jossa on mun osoite ja eri seurantakoodi. Kamat toki ovat ihan eri mitä olen tilannut, koska tähän on lätkäisty mun osoite väärän paketin päälle.

Posti ei kyllä ylilaputtele kiinapaskaa järjestään yhtään. Tullut varmaan jo alunperinkin kahdella lapulla.
 
Posti ei kyllä ylilaputtele kiinapaskaa järjestään yhtään. Tullut varmaan jo alunperinkin kahdella lapulla.

wut_posti.jpg


Tuon näköinen siis. Kaipa se on mahdollista. Aliexpress lupasi maksaa rahat takaisin, jos lähetän ton kiinaan... mitenköhän siinäkin käy :D
 
Joo, muualla printattu. Disputea vaan oman tilauksen osalta niin saat fyrkat takaisin. En lähettäisi itse takaisin ellei tulisi hyvitykset etukäteen, ei edes kahden euron edestä luottoa kinuskeihin. :D
 
Laitoin disputea kyllä, tulos oli että pitää palauttaa ja sit sais rahat. Ilman kirjausta kylläkin normikirjeenä, eli evt meneekö ikinä perille..

Kyselin myyjältäkin mutta siitä ei saanut mitään irti.
 
Eikös tuon voi jättää vain asiakaspalautuksena normaalisti sinne asiamiespostiin? Siitä ei mitään yksilöivä todistetta kyllä saa koska tuo id kooditon -lähetys.
 
Posti ei kyllä ylilaputtele kiinapaskaa järjestään yhtään. Tullut varmaan jo alunperinkin kahdella lapulla.
Kyllä tuo oman ymmärryksen mukaan ihan Postin tekosia on, mutta toki kumpikin paketti on alunperinkin lähetetty Postin prosessoitavaksi ja nyt on mennyt osoitetarrat sekaisin. Tuo Kiinalaisten logistiikka näyttää olevan aika pitkälle sitä, että Kiinalaiset lähettävät paketit Alankomaiden-, Turkin-, Suomen postin, Yanwenin tai Sunyoun varastolle, missä paketti käsitellään ja siellä vasta pistetään tuo lopullinen ostajan osoitetarra päälle, ainoana poikkeuksena tietkin Kiinan oma posti.

Kuitenkin Posti on käsitellyt Venäjän paketteja jo vuosia, paljon pidempään kuin aloittivat käsittelmään tänne Suomeen tulevia aliexpressin paketteja suoraan. Cainiao collaborates with Posti for deliveries from China to Russia - Posti Group Corporation
 
Postiko siellä Alankomaissa tarroittelee näitä? Ihan uusi aluevaltaus jos näin, en ihan vielä ole ostamassa. :vihellys:

Posti ylilaputtaa Suomessa tällä hetkellä esim. UPS:n lähetyksiä, parilla eri tavalla DHL:n lähetyksiä ja esim. Powerin Bring -lähetykset. Muita ylilaputuksia se ei sitten Helposti -koodillisten ja uudelleenohjauksien lisäksi tee ainakaan pakettien osalta.

Ylilaputusta, joka siis on hidasta manuaalityötä, ei ihan heti varmaan tappiollisiin halpalähetyksiin olla ulottamassa, tai sitten joku totaali-idiootti tehnyt päätöksen kerätä lisää kuluja muutenkin rappiolliseen kiinapaskaan.

Edit:jossain itänaapurin kaltaisessa totaalisessa kehitysmaa/paskakasassa noita voitaisiin tehdä, mutta edelleen, yhtään lisäkustannusta Posti näistä tuskin on ihan heti ottamassa.
 
Suomen postin tarrat tulevat ainoastaan jos olet valinnut paketin Postin prosessoitavaksi, PostNL tarrat löytyvät päältä jos toimitustapanakin on ollut PostNL. Olisihan sen voinut toki tarkentaa että tarroitus voi tapahtua Kiinan puolella, mutta kuitenkin ollaan jos Suomen Postin logistiikkaketjussa silloin. Esim https://a.d-cd.net/8e96066s-1920.jpg tuossa näkyy hieman sitä alkuperäistä osoitetarraa, ja siellähän se Itella-pilkottaa vastaanottajana.

Toisaalta kyllähän näihin Suomen sisäisiinkin paketteihin tulee uudet tarroitukset jos "Oma noutopiste" on käytössä.
 
Ei noissa näkynyt mitään mikä puhuisi sen puolesta, että Posti nimenomaan näitä ylilaputtaisi, edelleen näyttää siltä, että jossain välikäsi/lähettäjän oma EU-organisaatio noita tarrottelee. Ja tosiaan, moni asiakas hoitaa itse lappunsa Postin kanssa yhteensopiviksi, Bring, osa DHL-asiakkaista, Amazon jne.

PostNL:n kamat ovat nekin jo suoraan yhteensopivia lähetyksen id-, että tuotekoodin osalta.

Suomen sisäisistä jo mainitsinkin, mutta edelleen, kaikki em. ylilaputukset ovat koskeneet pakettituotteita -> suurempi hinta ja kate per lähetys -> se uudelleenlaputus on kannattavaa, kehitysmaatariffia maksavat kiinakirjeet ovat jotain muuta.
 
Voi saatanan posti taas. Tilasin juomaa saksasta kun näin lomalla ollessani olisin sitä ollut vastaanottamassa. Laitoin vielä ovikoodin osoitteeseen jotta kuriiri osaa siitä sitten katsoa jos ei osaa soittaa. MIkä voisikaan mennä pieleen?
No nyt sitten järjestelmään ilmestynyt 15 minuuttia sitten:
Vastaanottajan luona on ollut este, jonka vuoksi lähetystä ei ole voitu toimittaa. Syynä voi olla esimerkiksi lukittu alaovi. Vastaanottajalle toimitetaan saapumisilmoitus.
Nyt ne sitten pitäisi hakea postista. No milläs haet ilman autoa 75 kilon kamat.

Edit: chatistä joku lupasi selvittää ja palaavat puhelimitse asiaan. Saa nähä.
 
Viimeksi muokattu:
Voi saatanan posti taas. Tilasin juomaa saksasta kun näin lomalla ollessani olisin sitä ollut vastaanottamassa. Laitoin vielä ovikoodin osoitteeseen jotta kuriiri osaa siitä sitten katsoa jos ei osaa soittaa. MIkä voisikaan mennä pieleen?
No nyt sitten järjestelmään ilmestynyt 15 minuuttia sitten:
Vastaanottajan luona on ollut este, jonka vuoksi lähetystä ei ole voitu toimittaa. Syynä voi olla esimerkiksi lukittu alaovi. Vastaanottajalle toimitetaan saapumisilmoitus.
Nyt ne sitten pitäisi hakea postista. No milläs haet ilman autoa 75 kilon kamat.

Edit: chatistä joku lupasi selvittää ja palaavat puhelimitse asiaan. Saa nähä.

Täällä sama viesti tänään. Saksasta tulossa paketti, en tosin laittanut ovikoodia kun en tiennyt edes että tuo toimitetaan kotiin. Ei ole onneksi iso paketti ja Posti on lähellä, mutta nyt vain toivon että saavat sen vielä tämän päivän aikana sinne noudettavaksi.

Mikähän tässä hommassa on muuttunut, koska ennen samasta paikasta tilatessa isompia paketteja on tullut ihan kotiovelle Postin toimittamana ilman mitään ovikoodien antamista? Miten ne silloin ovat päässeet rappuun sisälle? Onko Postin kuriireilla ennen ollut ns. postinkantajan avaimet käytössä, mutta ei enää?
 
Joo, itekin laitoin ihan varmuuden vuoksi sen ovikoodin kun noiden kuriirien kuviot tietää. Ilmeisesti toi postin asiakaspalvelija sitten kuitenkin huomasi järjestelmästä, että siinä osoitteessa oli kuin olikin se ovikoodi jota kuski ei osannut lukea.
Sanoin, että on se kumma, kun normaali postipatekin pääsee jakamaan postia mutta kuulemma näillä pakettityypeillä ei ole näitä ovikoodeja. Kysyn vaan miksei ole?
No, saa nähä miten tämä loppuu. Vielä ei ole mitään kuulunut. Toiveikkaana tässä odottelenkin, että tälle kuskille olisi ilmoitettu että käyppä uudestaan kun se koodi on siinä.
 
Noin mutuna, ottaen huomioon miten paljon on vaihtuvuutta alihankkijoiden henkilöstössä ja itse alihankkijayrityksissäkin, niiden koodien antaminen aina kaikille voisi olla vähän turhaa? Lisäksi, johonkin järjestelmäänhän nuo pitäisi saada ja miettiä siihen pääsy, päivitykset yms.

Versus siis jakelija joka voi hoitaa samaa aluetta koko ikänsä (noh, ei varmaan enää koska Postin paska henkilöstöpolitiikka), mutta kuitenkin siis pidemmän aikaa ja joka päivä. Sama alihankkijan kuski tuskin käy samassa talossa ihan joka päivä tai edes joka kuukausi.

Tuo on tietty vittumaista jos se koodi on siinä lapussa ja kuski ei osaa/jaksa lukea sitä ja/tai lukee mutta ei välitä.

Itsellä nyt kaksi kertaa joku UPSin apina jättänyt paketit tuomatta kun ei jaksa painaa alhaalla olevaa summeria ja voi sitten puhua millä asioilla, niin avaan oven.
 
Totta tietenkin kun ajattelee.
"kivointahan" tässä nyt on se, että joudun täällä kotona päivystelemään, että ollaankohan sieltä tulossa vai ei?
 
OmaPosti sovelluksessa kyllä näkyy mistä voi noutaa ihan kartan kera, kannattaa ladata.

Jos sitä lähetystä ei vielä siellä näy:

a) kuski ei sitä vielä ole luovuttanut noutopisteeseen
b) noutopisteessä ei vielä ole ’hyllytetty’ lähetystä

Tietty jos se on jokin ’ei seurattava’ niin sitten ei aina näy sovelluksessakaan, mutta niissäkin lapuissa on noutopaikka merkittynä. Outoa jos niitä noutopaikkoja on useampi ei ole ikinä itsellä ollut moista tilannetta.
 
Tuli postilta tekstari, jossa kyseltiin mahdollisuutta jättää paketti oven taakse. Onko kokemuksia, että toimiiko käytäntö "A" kerrostalon porraskäytävässä mahdollisesti jopa oikeaan kerrokseen saakka oman oven taakse toimitettuna vai onko lukittu porraskäytävän ovi (josta lehdenjakaja kyllä pääsee) epävarmuutta lisäävä este, jolloin paketti jäisi huonolla tuurilla kiinteistön ulkopuolelle?

Lainaus seurantasivulta:
"Kun Posti on saanut lähetyksestä sähköisen ennakkotiedon, lähetetään vastaanottajalle viesti, jossa hän voi valita paketin toimitustavan. Asiakkaan valinnan mukaan paketti voidaan jättää ovelle ilman vastaanottajan kuittausta tai toimittaa noudettavaksi pakettiautomaattiin. Mikäli kyselyä ei saada tehtyä tai kyselyyn ei vastata, toimitamme paketin vastaanottajalle normaalien toimitusehtojen mukaisesti."

Priority-paketti ja ulkomitoiltaan kohtuullisen suuri sellainen kyseessä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 293
Viestejä
4 867 490
Jäsenet
78 630
Uusin jäsen
Nafu

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom