Postin kulkemisen vaikeus

Itsellä on vähän vastaavanlainen kokemus itellan kuriiri palvelusta. Aamulla tuli viesti jossa A, B, C vaihtoehdot toimitusajoiksi ilta tuli ja sovittu aika meni yli ja itellan oma seuranta sanoi että lähetys luovutettu asiaakkaalle.

Kyllä se lopulta tuli myöhässä ja mitä ihmettelin ettei henkilöllisyyttä varmisteta mitenkään, kun avasin oven kaveri työnsi paketin sisään ja anto kapulan kuittausta varten.

Ei kuriirit koskaan mitään henkkareita kysele ja sama koskee kaikkia muitakin kotiinkuljetuksen tarjoajia. Niille on se toimitusosoite annettu ja sinne se toimitetaan niin homma niiden osalta kunnossa oli siellä sitten kuka tahansa paikalla.
 
Mun allekirjoitus niitten skannereihin on ainakin niin sekava, ettei siitä saa muut selvää. Jos itsekään.
 
Käytännössä toi tarkottaa esim dpd:tä koska niiden lähetyksiä hoitaakin sit suomessa postnord. Toi on aivan mahdotonta kyllä koittaa saada niiden aspaan yhteys. Multa esim tiedusteltiin onko toimitusaika kyseisenä päivänä välillä 17-21 ok, vastasin kyllä ja verkkopalvelussakin tuo paketin seurannassa näkyi. No eipä sieltä ysiin mennessä ketään tullut, mutta puol kybältä soi sit ovikello. Aika hienoa palvelua roikottaa koko ilta kotona vailla mitään kommunikaatiota keneltäkään ja sitten kun on kerennyt suihkuun mennä, soi ovikello toimitusajan ulkopuolella :facepalm:

DPD oli jo paskaa ennen postnordia. Mikään muu firma ei ole makuuttanut lähetystä kahta viikkoa sillä verukkeella että ei vaan jaksa tuoda
 
DPD oli jo paskaa ennen postnordia. Mikään muu firma ei ole makuuttanut lähetystä kahta viikkoa sillä verukkeella että ei vaan jaksa tuoda

Itselleni piti olla paketti tulossa tällä viikolla DPD/Postnordilla. Olin kotona odottamassa koko illan. Mutta niin vain tuli seurantaan merkintä, että katuovi oli lukossa, ovikoodi ei ole tiedossa ja lappu jätetty asiakkaalle. Asuntoni ovi on ulko-ovi, ovikoodia ei siis ole, koska ei ole porraskäytävää ja tietenkään kukaan ei ole jättänyt mitään lappua. Postnordin asiakaspalvelusta ei ihmiset vastaa.

Lueskelin ihmisten kertomuksia netistä ja selvästi postnordilla on netin juttujen perusteella kaikki sekaisin ja jumissa. Ilmeisesti siellä ei kukaan välitä enään hevonv****a firman toiminnasta. Itse pidän tuollaista yhtiötä kriisiyhtiönä. Tästä lähtien vältän DPD/Postnordin käyttöä mihinkään.

Muistakaa varmistaa nettitilauksissa, että mitä kuriiripalvelua myyjä käyttää!
 
Mun allekirjoitus niitten skannereihin on ainakin niin sekava, ettei siitä saa muut selvää. Jos itsekään.
Ei sen allekirjoituksen ole ideanakaan olla mikään tunnistustapa. Tunnistustapa on se, että olet siinä osoitteessa, mihin paketti on käsketty toimittaa + nimen kysyminen. Ainakin minulta lähetit kysyvät yleensä nimen sen kuittauksen yhteydessä.

Allekirjoittaminen taas on vaan perinteinen tapa hyväksyä asioita, jota ei voi oikein vahingossa tehdä. Plus että kyllä sen oman harakanvarpaan yleensä nyt tunnistaa jos tulee epäselvyyttä siitä olinko minä kuitannut tämän vai ei. Samahan se nyt on jos menet tekemään vaikka pankkiin, niin ei sinua allekirjoituksella tunnisteta vaan henkkarista, se allekirjoitus on vaan sitten tapa osoittaa hyväksyntä sille lainasopimukselle tai mille onkaan.
 
Onko mun ovella taas käyty ilman mitään ennakkoilmotusta, vai mitä toi liitteen seurantainfo tarkottaa? Mun puhelinnumero on 100% oikein. Postnord Oy välikätenä.
postnord.png

Voin omaltakin kohdaltani vahvistaa, että Postnord / DPD kyllä kusettaa noissa "jakeluyrityksissä". Kolme kertaa koittavat ottaa yhteyttä ilmeisesti telepaattisesti ja ei kun pakettia takaisin lähettäjälle :tup:
 
Hieno firma tuo Post Nord. Arvioi, että paketin saaminen norjasta lähikauppaan vie 8 päivää. Ja kyllä se siltä alkaa vaikuttaa. Paketti saatiin suomeen kolmessa päivässä ja nyt vaikuttaa siltä, että viimeiseen 160km matkaan menee se loput 5 päivää. Turusta ajaa Tampereelle polkupyörälläkin nopeammin.
 
Posti on käsittääkseni suomessa ainut logistiikan toimija jolla on pakettilajittelussa käytettävissä lajittelukoneet. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että eri vuorokauden aikoina käytetään tiettyä sykliä ja myös kuljetukset liikkuvat tämän prosessirytmin mukaan. Kuriirifirmojen etu on siinä, että tavaran määrä on niin pieni, että yksittäistä pakettia ei tarvi tunkea koko lajitteluputken läpi, vaan se voidaan vaan ns. viedä oikeaan paikkaan suorilta.

Nyt kun noi kuriirifirmat kuten dpd ja postnord (matkahuolto myös) onkin haalineet suuria yritysasiakkaita, heiltä loppuu kädet kesken, ja paketit odottaa jossain läjässä lajittelua, koska yllättäen rahaa tulee asiakkaista, eikä siitä että palkkaa lisää porukkaa pitämään ne asiakkaat tyytyväisenä.

Käytännön esimerkkinä kun joskus tilasin aamupäivällä autopurkaamolta osan, se ehti saman päivän matkahuollon noutoon, ja kuuden jälkeen illalla kävin sen jo noutamassa bussiasemalta. Tämä on mahdollista vain, koska se käsiteltiin yksittäisenä pakettina. Taas vastaavasti jos se olisi postin kautta kulkenut, se olisi ensin päätynyt paikallisen lajittelukeskuksen lähtevään pakettivirtaan, ja siitä vasta seuraavaan sykliin saapuvaan virtaan, eli minimissään pelkkään lajitteluun menis 2/3 vuorokaudesta, syklin takia.
Postin ongelmana onkin se, että sitä tavaraa on niin paljon, ettei sitä ehditä jauhaa edes koneella, ja jos joku paketti putoaa rytmistä, sille tulee aina kokonainen vuorokausi lisää toimitusaikaa.
 
Voin omaltakin kohdaltani vahvistaa, että Postnord / DPD kyllä kusettaa noissa "jakeluyrityksissä". Kolme kertaa koittavat ottaa yhteyttä ilmeisesti telepaattisesti ja ei kun pakettia takaisin lähettäjälle :tup:

Tällaisista pitäisi asiakkaiden alkaa tehdä tutkintapyyntöä poliisille petoksesta.

Suomessa tosin ongelmana on, että täällä ei ole kunnollista joukkokannekulttuuria kuten USAssa. (joukkokanteet taidettiin pari vuotta sitten vihdoin sallia, jos muistan oikein?)
 
Ebayn royal maililla tuleva paketti (ei seurantakoodia) on matkannut nyt 4 viikkoa. Muilla tullut royal mailin kamat viime aikoina kohtuuajassa?
 
Ebayn royal maililla tuleva paketti (ei seurantakoodia) on matkannut nyt 4 viikkoa. Muilla tullut royal mailin kamat viime aikoina kohtuuajassa?

Itsellä on kestänyt joka kerta 2-4 viikkoa Royal Mailin kanssa. Pisimmillään odotin Lontoosta lähtenyttä pakettia 5½ viikkoa. Nehän ilmeisesti tuo noita välillä jotain laivateitse tms. eli kestää kyllä.
 
Postilta ei taida olla mitään mahdollisuuksia saada järkevää korvausta vieläkään heidän tuhoamasta tavarasta..? lähetin toukokuun lopulla paletin Puolaan.. ihmettelin kun logistiikkakeskukseen pakettia ei näy eikä kuulu. Yhteys lähetyksenselvitykseen ja sieltä vastaus että paketin yläosa vahingoittunut.. paketti joko palautuu minulle tai pakataan uudestasn.

Tämån jä!keen lähes kymmenkunta käsittelymerkintää Lokessa. Huomasin että paketin koko ja paino oli puolittunut jossain vaiheessa.. taas yhteys lähetyksenselvittelyyn joka eo tiennyt asissta mitään.. eivät voi kuulema tutkia toimituksessa olevia paketteja jotta selvitetään onko sinne Puolaan matkalla edes oikea paketti..

Ei muutakuin sormet ja varpaat ristiin..

Tänään paketti tuli sitten Puolaaan.. laatikko oli vaihtunut ja puolet sisällöstä perillä. Mukana prkl lähetyksenselvityksen lappu jonka mukaan osa lähetyksestä vahingoittunut ja loput pakattu uudelleen..

Hommassa v..ttaa se että lähetin kaksi alkoholipulloa,arvoltaan 500eur/kpl. Jokainen joka on lyönyt täyden viinapullon hajalle tietää kuinka paljon voimaa se vaatii.. lisäksi pullot oli pakattu erittäin huolellisesti kuplamuoviin ja pakkausmuoviin.. kahta pulloa kohden muovia oli lähes kolme kiloa.. eli paljon.

Tästä huolimatta Posti sai hajoitettua paketin ensimmäisen 50km matkalla..
 
Postin ems paketissahan on vakuutus n. 1,5kiloeuroon asti ja kalliimpiin paketteihin saa sit vaikka ifiltä suoraan yksittäisvakuutuksen prosentilla-parilla tavaran hinnasta. Kokemusta on.
 
katotaan nyt mitä sanovat.. tein vahinkoilmoituksen tosta.. omalla kohdalla posti toiminut hyvin ja ilman erikoisempaa pakkausta on postin kautta tullut yli kahdensadan kännyköitä Kiinasta. Nykyisissä kun on niin tarkat seurannat niin aattelin kunnolla paketoituna saisivat yhden paketin itämeren yli..
 
katotaan nyt mitä sanovat.. tein vahinkoilmoituksen tosta.. omalla kohdalla posti toiminut hyvin ja ilman erikoisempaa pakkausta on postin kautta tullut yli kahdensadan kännyköitä Kiinasta. Nykyisissä kun on niin tarkat seurannat niin aattelin kunnolla paketoituna saisivat yhden paketin itämeren yli..
Ne korvaa postikulut + n. 20€/kilo
 
Kerrain rikkoivat mun oluttilauksen Saksasta Vantaan sekoittelukeskuksessa. Seurantaan tuli tieto paketin toimituksen viivästymisestä. Sitten se oli pakattu uudestaan ihan hemmetin isoon laatikkoon. Kaksi lasista olutpulloa oli sirpaleina muovipusissa paketin sisällä.

Paperissa luki, että kuljetus oli asianmukaisesti pakattu.

En viitsinyt kuitenkaan valittaa asiasta. Rahallinen arvo menetykselle oli 5 euron tietämillä. Ainoa, minkä keksin oli se, että paketti pudonnut linjalta.
 
Lähetin sitten postissa vahvistimen Tanskaan korjattavaksi. Vantaalle asti pääsi parissa päivässä ja sinne näyttää jääneen. Postikaan ei vielä tiedä missä se paketti nyt menee. Ei muuten, mutta pari tonnin laite kyseessä, niin hieman jännittää löytyykö sitä ollenkaan... Ja joo, olisi pitänyt laittaa Matkahuollon kautta :shifty:
 
Lähetin sitten postissa vahvistimen Tanskaan korjattavaksi. Vantaalle asti pääsi parissa päivässä ja sinne näyttää jääneen. Postikaan ei vielä tiedä missä se paketti nyt menee. Ei muuten, mutta pari tonnin laite kyseessä, niin hieman jännittää löytyykö sitä ollenkaan... Ja joo, olisi pitänyt laittaa Matkahuollon kautta :shifty:
Jos tietäisit miten myös matkahuolto käsittelee osan paketeistaan niin todennäköisesti luottaisit enemmän postiin. :btooth:
 
Miten toi postipakettipaska-automaatti nykyisin pelaa. Tarkotus lähettää paketti ja kortit ei ilmeisesti käy enää.
Tarviiko tulostaa mitään ku ei oo tulostinta?
Jos joku vois selkosuomella kertoa, postin nettisivut ei kerro mitään.
 
Postin kännysovelluksen kautta kai pystyy lähettämään paketteja.
En käsitä sitä miten se tajuaa minne mä vien sen.. Saanko koodin jonka kanssa etin jonku/määrätyn postin paskapakettipisteen ja jätän sinne?
 
postin palvelupisteeseen siis jätetään eikä postin automaattiin?
 
Mites nykyään noi asiakaspalautukset tehdään kun ei ole enää niitä lirpakkeita. Vai kävelenkö vaan postiin tuon asiakaspalautuskoodin/tunnuksen kanssa?
 
Mites nykyään noi asiakaspalautukset tehdään kun ei ole enää niitä lirpakkeita. Vai kävelenkö vaan postiin tuon asiakaspalautuskoodin/tunnuksen kanssa?
Valmiin paketin kanssa vain postiin ja kertoo kyseessä olevan asiakaspalautus, itsellä kysyneet että kenelle ja kun kertoo niin printtaa suoraan päälle liimattavan tarran. Sitten antaa paketin ja homma valmis. Näin ainakin itsellä pari viikkoa takaperin.
 
Noni, nytpä on sitten tullut itsekkin koettua tuo tämän thriidin klassikko. Kameraan uusi objektiivi tulossa, oli omassa kaupungissa aamulla klo 9. Arvioitu toimitus oli tänään klo 18 mennessä. Seuraillu innolla, että millon ois noutopisteessä niin pääsis hakemaan. No, kello tuli 18 ja arvion tilalle vaihtui "Lähetys on viivästynyt, se toimitetaan 1-2 työpäivän kuluessa." :beye:

Ja tosiaan koko matka tuohon, että se on matkalla noutopisteeseen meni alle vuorokaudessa.
 
Viimeksi muokattu:
Tavallisen kirjepostin jakelussa tuntuu nykyisin menevän pitkälti toista viikkoa. Onko posti taas tehostanut toimintaansa vai mistähän nyt tuulee?
 
Tavallisen kirjepostin jakelussa tuntuu nykyisin menevän pitkälti toista viikkoa. Onko posti taas tehostanut toimintaansa vai mistähän nyt tuulee?
Kuivan alkukesän jälkeen on ollut sateista = nurmikot ovat alkaneet kasvamaan...
Edit. tuo kokeilu ilmeisesti loppui. Ehkä postilaiset ovat joutuneet soittamaan mummoille Kela-takseja ja odotusajat ovat olleet pitkiä.
 
Kuivan alkukesän jälkeen on ollut sateista = nurmikot ovat alkaneet kasvamaan...
Edit. tuo kokeilu ilmeisesti loppui. Ehkä postilaiset ovat joutuneet soittamaan mummoille Kela-takseja ja odotusajat ovat olleet pitkiä.
Kohtahan kelit muuttuu jo pakkaselle ja sitten alkaa lumityöt. Nyt kun taksiliikennekin vapautui niin varmaan ajavat samalla itse mummotaksia. :rolleyes:
 
Kohtahan kelit muuttuu jo pakkaselle ja sitten alkaa lumityöt. Nyt kun taksiliikennekin vapautui niin varmaan ajavat samalla itse mummotaksia. :rolleyes:
Siinähän olisi postille hyvä uus tienesti! Samallakun jakavat postia niin ottasivat mummot kyytiin. :D
 
Löytyi tänään laatikosta kortti, että posti oli yrittänyt soittaa 08:15 paketin toimituksesta, mutta eipä soittoa kuulunut. Soitin kortissa mainittuun numeroon, ja sieltä vastasi paikallinen päällikkö tjsp, oli päällikkökin vähän tuohtunut, ja lupasi toimittaa itse paketin paikalliseen noutopisteeseen, että voin noutaa paketin viikonlopun aikana itse. Kesähessun perseilyä ilmeisesti tämä tapaus.
 
Noni, nytpä on sitten tullut itsekkin koettua tuo tämän thriidin klassikko. Kameraan uusi objektiivi tulossa, oli omassa kaupungissa aamulla klo 9. Arvioitu toimitus oli tänään klo 18 mennessä. Seuraillu innolla, että millon ois noutopisteessä niin pääsis hakemaan. No, kello tuli 18 ja arvion tilalle vaihtui "Lähetys on viivästynyt, se toimitetaan 1-2 työpäivän kuluessa." :beye:

Ja tosiaan koko matka tuohon, että se on matkalla noutopisteeseen meni alle vuorokaudessa.

Nonni, nyt ois päivitystä tähän episodiin. Kävin tossa äsken toimipisteessä kyselemässä kyseisen paketin perään kun ei tuosta torstaisesta ollut tapahtunut seurannassa mitään muutosta. Noh, lähetystunnuksella ei löytynyt mitään järjestelmästä. Ystävällisesti sitten otti toimihenkilö henkkarit ja lähti tutkimaan paketteja. Aikalailla kyseinen toimihenkilö kävi joka ikisen paketin läpi ja alkoi jo itseltä toivo mennä mutta sitten sieltä about viimeisestä nurkasta löytyi loota jonka kanssa toimihenkilö tuli takaisin minun luo. Siinähän oikea paketti nökötti nenän edessä.

Ilmeisesti, tämä ihan omaa spekulaatiota kun en jäänyt asiasta enempää tenttaamaan, oli käynyt niin että kun paketti oli torstaina saapunut toimipisteeseen eikä siellä oltu lyöty koko pakettia järjestelmään vaan nakattu vaan hyllyyn. Vähän veikkaan että jos en ois lähteny kyselemään perään niin ois jääny kyllä kyseinen linssi saamatta. Että silleen. :btooth:
 
Viimeksi muokattu:
Mulla oli ihan sama kun paketti oli postissa merkattu koneelle helposti-koodilla eikä seurantakoodilla
 
Joku postilainen kadotti multa just yhden asiakaspalautuksena huoltoon lähetetyn objektiivin. Kohta ihmetellään, että kuka osapuolista korvaa kauppasumman vai korvaako kukaan.
 
Kuulunko vähemmistöön kun minulla ei ole koskaan ollut postin kanssa ongelmia. :oops:
 
postin kanssa ollut ongelmia kiinasta tilattujen lähetysten kanssa.

Yksi tapaus oli kun odotin invertteriä tulevaksi. Kun tuntui kestävän kauan, tarkastin seurannan, sieltä kävi ilmi, että paketti oli saapunut ja seuraavana päivänä palautettu lähettäjälle koska vastaanottajan osoite puutteellinen, pidin erikoisena, että se löysi tiensä jostain Kiinasta lähipostiini mutta siellä eivät kyenneet selvittämään mihin toimittaa, ja koska lähti heti seuraavana päivänä takaisin, en ehtinyt reagoimaan. Pieni epäilys, oliko paketissa invertteri, kun paino oli 0,01kg. Ebay palautti rahat koska paketti lähettäjän vastuulla kunnes vastaanotettu.

Toinen tapaus, noudin kirjattua kirjettä, sain jonkun toisen ihmiset postiennakkolähetyksen käteen. Huomasin kotiin mennessä kun aloin ihmetellä paketin muotoa, ettei ole mitää mitä olen tilannut. Kuulemma saapumisilmoitukseen kirjoitettu käsin epäselvästi koodi.

Yksi paketti oli saapunut 4.6 ja luovutettu vastaanottajalle, kummallista koska itse olin ulkomailla. 14.6 se sitten oli noudettavissa uudelleen ja muka saapunut vasta tuolloin, lienee annettu ensiksi jollekin toiselle..

Aika epämääräistä tunarointia kyllä omasta mielestäni.
 
postin kanssa ollut ongelmia kiinasta tilattujen lähetysten kanssa.

Yksi tapaus oli kun odotin invertteriä tulevaksi. Kun tuntui kestävän kauan, tarkastin seurannan, sieltä kävi ilmi, että paketti oli saapunut ja seuraavana päivänä palautettu lähettäjälle koska vastaanottajan osoite puutteellinen, pidin erikoisena, että se löysi tiensä jostain Kiinasta lähipostiini mutta siellä eivät kyenneet selvittämään mihin toimittaa, ja koska lähti heti seuraavana päivänä takaisin, en ehtinyt reagoimaan. Pieni epäilys, oliko paketissa invertteri, kun paino oli 0,01kg. Ebay palautti rahat koska paketti lähettäjän vastuulla kunnes vastaanotettu.

Toinen tapaus, noudin kirjattua kirjettä, sain jonkun toisen ihmiset postiennakkolähetyksen käteen. Huomasin kotiin mennessä kun aloin ihmetellä paketin muotoa, ettei ole mitää mitä olen tilannut. Kuulemma saapumisilmoitukseen kirjoitettu käsin epäselvästi koodi.

Yksi paketti oli saapunut 4.6 ja luovutettu vastaanottajalle, kummallista koska itse olin ulkomailla. 14.6 se sitten oli noudettavissa uudelleen ja muka saapunut vasta tuolloin, lienee annettu ensiksi jollekin toiselle..

Aika epämääräistä tunarointia kyllä omasta mielestäni.

Se, että toisen paketin voi saada väärin kirjotietulla saapumisilmoituksella kertoo siitä, että prosessissa on jotain pahasti vialla.

Järkevästi tehdyssä systeemissä sen paketin tiedot pitäisi katsoa/varmistaa sieltä postin tietojärjestelmästä, ei pelkästään siitä saapumisilmoituksesta.
 
Itsellä aiheutti hieman kuumotusta kun yliopistosta laitettiin tutkintotodistus postilla tulemaan kirjattuna kirjeenä ja ei näkynyt tai kuulunut mitään yli viikkoon. Yliopistoltakin alettiin jo kyselemään onko tullut perille kun pyydettiin siitä ilmottamaan ja laittoivat kuitista skannauksen että on tosiaan lähtenyt.

Menin sitten kahdessa postin pisteessä käymään johon yleensä paketit tulee ja kyselin mahtaisiko olla kirjettä. Kummassakaan ei koneella ollut mitään merkintöjä kirjeestä mutta toisessa se kuitenkin jostain laatikosta löytyi. Onneksi suurin osa tulee perille normaalisti, mutta jaksaa silti ihmetellä tuollaista toimintaa + mitä saa lukea tasasin väliajoin postin tunaroinnista.
 
Kiinasta olin tilannut useamman pienen paketin, aurinkolaseja yms. Yhden paketin kohdalla kävi seuraavasti:

  • Postista tuli saapumisilmoitus
  • Pari päivää myöhemmin menin hakemaan pakettia
  • Pakettia ei löytynyt postista, vaikka kaikki laatikot kolattiin läpi
  • Sain kehotuksen ottaa Postin aspaan yhteyttä ja kertoa tilanne
  • Otin yhteyttä Postin aspaan, josta kerrottiin että pakettia ei löydy, eikä sillä ole lähetystunnuksesta huolimatta varsinaista seurantaa, koska kyseessä on suurikokoinen kirje Lisäksi kerrottiin seuraavaa:

"Koska kyseessä on etäkauppa, tulee teidän olla yhteydessä myyjään ja kertoa ettei lähetys ole saapunut sinulle. Kuluttajasuojalain mukaisessa etäkaupassa myyjällä on aina vastuu ostajalle siitä että lähetys saapuu perille. Mikäli lähetys ei vastaanottajasta riippumattomista syistä saavu, tulee lähettäjän toimittaa uusi tuote tai hyvittää lasku. Myyjä selvittää tarvittaessa loput korvausasiat suoraan käyttämänsä kuljetusyrityksen kanssa. Kuljetusyritykset vastaavat lähetyksistä aina lähettäjille."

Epäilen, että kiinalainen myyjä ei Postilta tule korvausta pyytämään, eikä Posti siten vastaamaan lähettäjälle. Vaikuttaa siis siltä, että Posti voisi jättää jakamatta kyseessäolevan kaltaiset paketit ilman seurauksia, mikäli Posti niin haluaisi.
 
Tilasin paketinsmartpostiin ja normipostiinhan se meni. Oikein kiva kun passikin hävinnyt nyt taitaa paketti mennä takasin jimmsille
 
Omaposti sovellus kun päivittyi, niin olikin mennyt paketinohjaus pois käytöstä. Ilmankos paketit menivät normipostiin. Kannattaa tarkistaa se omasta sovelluksesta.
 
tuli myös hieman ikävänä yllätyksenä kun menin pakettiautomaatille, että siellä ei voi enää maksaa lähetystä. Piti sitten kaivaa puhelimella ja pankkitunnuksilla postin sivujen kautta tuo maksu että sai paketin lokeroon, en ymmärrä mitä kehitystä tuo taas on, että pitää periaatteessa ostaa lähetys jo kotoa ennenkuin lähtee lokerolle.
 
Empä muistanut tänne kirjoitella taas viime aikojen postin toiminnasta.. Kannettava tietokone tuli Suomesta, oli lähetetty vielä särkyvänä, niin posti oli päättänyt, että paketti on hyvä kastella. Onneksi oli toinen pahvilaatikko sisällä, niin sisältö oli kuiva. Auton varaosia virosta -> Lajittelukeskuksessa lajittelukone yritti syödä paketin (noh sai se yhden 5l kanisterin rikki), joten kaikki muut tavarat jäähdytinnesteessä. Tästä oli posti ihan omatoimisesti täyttänyt vahinkoilmoituksen, joka oli kiinni paketissa. Myyjä lähetti uudet osat vahingoittuneiden tilalle, niin eikös posti senkin toimittanut "postilähetyksessä on havaittu vaurio" tarran kanssa.. No onnistui se matkahuoltokin hävittämään yhden paketin Suomen sisällä, löytivät sen lopulta. Nämä kaikki on tapahtuneen parin viime kuukauden aikana.
 
tuli myös hieman ikävänä yllätyksenä kun menin pakettiautomaatille, että siellä ei voi enää maksaa lähetystä. Piti sitten kaivaa puhelimella ja pankkitunnuksilla postin sivujen kautta tuo maksu että sai paketin lokeroon, en ymmärrä mitä kehitystä tuo taas on, että pitää periaatteessa ostaa lähetys jo kotoa ennenkuin lähtee lokerolle.

Tätä en voi ymmärtää millään. Ennen lähettäminen oli helppoa, nopeaa ja toimivaa. Nykyään se on tehty mahdollisimman epäkäytännölliseksi, että joutuu yhden laitteen sijaan käyttämään kahtajotta saisi tehtyä samat asiat hitaammin.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
283 303
Viestejä
4 867 794
Jäsenet
78 630
Uusin jäsen
Nafu

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom