Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei välttämättä tule merkintää kuin vasta kun se lajitellaan.Pitäisikö seurantaan tulla merkintä kun paketti on haettu automaatista toimitettavaksi? Lähettäjä vienyt eilen kahden jälkeen paketin automaattiin ja siitä on merkintä, mutta sen jälkeen ei ole yhtään merkintää.
No nyt kun täällä kyselin, niin just päivittyi, että lajiteltu.Ei välttämättä tule merkintää kuin vasta kun se lajitellaan.
Kuulostaa siltä, että paketit kiertävät siellä kehää.Mikähän on rengaslajittelu![]()

Ei ole ollut täsmälleen samaa ongelmia, mutta kannattaa soittaa Tullin palvelunumeroon joka voi tarkistaa mitä on viialla. Usein jos vika on Postin päässä ne Tulli pystyy vaatimaan korjauksen jonka Posti sitten myös tekee.Ilmoitus OmaPostissa saapuneesta lähetyksestä:
Lähetyksen ALV on maksettu ostovaiheessa, mutta Posti ei ole saanut tarvittavia tietoja lähettäjältä tulli-ilmoituksen tekemiseksi puolestasi. Tullaa lähetys itse se saavuttua Suomeen.
Sitten kun menen tekemään tullausta ja olen antanut kaikki kysytyt tiedot tulee virheilmoitus:
Lähetys on jo tullattu. Tarkista kuljetusyritykseltä saa MRN-viitenumero. Selvitä asia tarvittaessa kuljetusyrityksen kanssa.
Onko tämmöisestä kokemusta? Äsken oli viides kerta kun yritin tehdä tullausta ja aina tulee sama virheilmoitus.
![]()
![]()
Ei ole ollut täsmälleen samaa ongelmia, mutta kannattaa soittaa Tullin palvelunumeroon joka voi tarkistaa mitä on viialla. Usein jos vika on Postin päässä ne Tulli pystyy vaatimaan korjauksen jonka Posti sitten myös tekee.
Hyvä tietää, itsellekin juuri eilen lähti paketti tulemaan tuollaisella SPxxxxxxxxFI -tyyppisellä tunnuksella niin tietää varautua jos tulee jotain mystisiä tullausongelmaviestejä tms.Soitin tulliin ja sanoivat, että Postilla on jotain ongelmaa SPxxxxxxxxFI tunnuksellisissa lähetyksissä, kun niistä on lähtenyt asiakkaille turhaan tullausilmoituksia.
Kysyin kuuluuko tämän selvittäminen tullille vai postille ja sieltä sanottiin, että kuuluu postille.
Asiakaspalvelija lupasi laittaa asiasta pääkäyttäjälle viestiä ja pitää toivoa, että saavat vapautettua lähetyksen kuljetukseen.
Onkohan Posti filtteröinyt kaikki nämä tietojärjestelmästä ja vapauttanut toimitetuksi?Mulla sama SPxxxxxxxxFI lähetyksen kanssa perjantaina ehdoteltiin tullausta mikä ei tietenkään onnistu ja nyt vapautettu. Mielenkiintoisenti samasta paketista tulee sähköpostiin ilmoitus ja siinä on seurantatunnus CBxxxxxxxxxxxxxx
Mulla lähti vasta tänään liikkeelle vapautuksen jälkeen ja nyt on kuljetuksessa. Vuorokauden oli Tullin hallussa.Tullaus meni läpi yöllä kun tarpeeksi arpoi sopivaa koodia osalle tavarasta. Mutta vapautuksen jälkeen nyt koko päivän vielä jumissa. Ei mitään erityisen vikkelää saa nähdä montako päivää tuossa menee.
Meinaatko, että vapautuksen jälkeen käy etsimässä juuri sen sinun lähetyksen tuhansien muiden joukosta ja lykkää eteenpäin?Tullaus meni läpi yöllä kun tarpeeksi arpoi sopivaa koodia osalle tavarasta. Mutta vapautuksen jälkeen nyt koko päivän vielä jumissa. Ei mitään erityisen vikkelää saa nähdä montako päivää tuossa menee.
Meinaatko, että vapautuksen jälkeen käy etsimässä juuri sen sinun lähetyksen tuhansien muiden joukosta ja lykkää eteenpäin?Kyllä ne sieltä liikahtaa kun aika on.
Kyseessä on kuitenkin vain ja ainoastaan kiinapaske joka on tyyliin tappiollista käsitellä jo ilman ongelmiakin. Jos kiinapaskeiden sähköiset ennakkotiedot kulkevat normaalisti, lähetyskin kulkee normaalisti ilman viiveitä.Ehkä sitä vain odottaa vähän tehokaampaa tahtia kuin että työpäivän jälkeen noita tyhjennellään... Noh liikui alle päivän niin kai se nykyaikaisessa logistiikassa on hyvä saavutus.
Tuskin mahdotonta mutta kuka maksaa? 1500 lähetystä ja kauanko menee yhteen lähetykseen aikaa selvittää sisältö, mahdolliset maksut, jo maksetut alvit, puuttuvat alvit yms? Halvempaa ja helpompaa vain lähettää takaisin/hävittää.On se kumma kun tietoja ei voinut täällä korjata
Ainakin oma SP-alkuinen paketti sai tuon statuksen jo siinä vaiheessa kun se oli vasta lähdössä ulkomailta, joten en olisi välttämättä huolissani. Postin seurantaanhan ei tule läheskään kaikkia alkupään tapahtumia eli tuo status ei kerro oikeastaan mitään ellet seuraa pakettia jollain muulla kuin Postin seurannalla joihin tulee kaikkien matkalla olevien kuriirien statukset (Postal Ninja, Parcelsapp, 17track, ...).voihan perse , toinen sp paketti jämähtäny tulliin. " Lähetyksen ALV on maksettu ostovaiheessa. Posti hoitaa tulli-ilmoituksen puolestasi " ollu 4 pv jo tuossa tilassa

Ihan järkeenkäypää, ei Postin kannata mitään erikoistoimia tuollaisen poikkeustapauksen takia ruveta tekemään. Postin pakettien noutaja vaan avaa lokerot ja lapioi lähetetyt paketit autoon riippumatta minne ne ovat menossa, tuossa olisi melkoinen homma kehitellä joku idioottivarma tapa että jos lokerossa olisikin samaanautomaattiin takaisin päätyvä paketti.Kaupat täällä foorumilla. Posti oli ensisijainen vaihtoehto, mutta kävi ilmi, että lähettäjällä oli läpiajomatka täällä. Aikatauluhaasteista johtuen tapaamista ei saatu kuitenkaan ajoitettua molemmille. Niinpä lähettäjä varasi täältä pakettiautomaatista lokeron paketin lähetykselle. Kohteena sama pakettiautomaatti.
Sen sijaan, että lokeroon pudotuksen jälkeen posti arpoisi uuden koodin lokerolle ja lähettäisi tiedon vastaanottajalle, paketti haetaan lokerosta, viedään lajitteluun 50km päähän ja tuodaan takaisin samaan automaattiin...![]()
Onhan Postilla vielä Vaihtolokero-palvelu tarjolla, joskin toimii vain automaateilla missä on erillinen näyttö.Ihan järkeenkäypää, ei Postin kannata mitään erikoistoimia tuollaisen poikkeustapauksen takia ruveta tekemään. Postin pakettien noutaja vaan avaa lokerot ja lapioi lähetetyt paketit autoon riippumatta minne ne ovat menossa, tuossa olisi melkoinen homma kehitellä joku idioottivarma tapa että jos lokerossa olisikin samaanautomaattiin takaisin päätyvä paketti.
Ihan järkeenkäypää, ei Postin kannata mitään erikoistoimia tuollaisen poikkeustapauksen takia ruveta tekemään. Postin pakettien noutaja vaan avaa lokerot ja lapioi lähetetyt paketit autoon riippumatta minne ne ovat menossa, tuossa olisi melkoinen homma kehitellä joku idioottivarma tapa että jos lokerossa olisikin samaanautomaattiin takaisin päätyvä paketti.
Onhan Postilla vielä Vaihtolokero-palvelu tarjolla, joskin toimii vain automaateilla missä on erillinen näyttö.
Postihan on kiinnostunut kokonaisuudesta ja keskitetty lajittelu muutamassa paikassa on tehokkaampi ja halvempi kuin vanhan mallin pienlajittelu monissa maakunnissa. Tuommoinen saman laatikoston käyttö on minusta ihan fiksua kieltää niin, että lähetys ei sieltä lähtisi postin hoteisiin kertaakaan.Sen sijaan, että lokeroon pudotuksen jälkeen posti arpoisi uuden koodin lokerolle ja lähettäisi tiedon vastaanottajalle, paketti haetaan lokerosta, viedään lajitteluun 50km päähän ja tuodaan takaisin samaan automaattiin...![]()
Jos on tarve pidemmälle ajalle ja lähistöltä löytyy R-kioski, niin sen säilytyspalvelussa noutoaika on kaksi viikkoa.Tuosta vaihtolokero-palvelusta en tiennytkään, käyttöä toki rajoittaa lyhyt noutoaika ja lokerikon tyyppi.
Sain Postin aspasta ihan saman selityksen tänään kiinapaketille. SP-alkuinen seurantakoodi. OmaPosti sanoo että pitäisi tullata, mutta se taas ei onnistu tullin sivulla (virheilmoitus: lähetys on jo tullattu) ja Postikaan ei pysty tietoja kuulemma korjaamaan vaan palauttaa paketin.Nyt vastasivat Postista että mun paketti palautetaan lähettäjälle, koska tullaustiedoissa puutteita. On se kumma kun tietoja ei voinut täällä korjata, eikä tullausta voinut tehdä itse. Nyt lähetellään sitten tavaraa ympäri maailman. Tullista sanoivat aamulla että 1500 pakettia olisi tullut viime viikolla väärillä tiedoilla, kuulemma ollut hieman kyselyjä niiden perään.
Tuttu tilanne. Käynyt itselle samoin muutaman kerran ja nimenomaan tänä vuonnaHeh... Kiinapaketti tuli ennätysajassa Hki-Vantaalle mutta nyt sitten Posti (ja Tulli) ovat hautoneet pakettia monta päivää. Piti tänään tulla arvion mukaan pakettiautomaattiin, aamulla näytti vielä että olisi normaalisti lähtenyt kuljetukseenkin mutta eipä ole vain viestiä tullut että olisi noudettavissa. Tämä alkaa olla kyllä jo koomista, aina jos joku paketti tulee jotenkin normaalia nopeammin maahan niin sitten Posti onnistuu jotenkin pyörittelemään pakettia monta päivääNo, jos tuo nyt tulisi edes viikonlopuksi...
Juu, no paketti löysi tänään perille. Tuli kyllä ihmeen nopeasti kiinasta Hki-Vantaalle, 7 päivää. Sen jälkeen jumittikin ma-aamusta tähän iltapäivään eli neljättä päivää kunnes saapui lähikaupan palvelupisteelle noudettavaksi. Aikalailla on tottunut että kun paketti on maassa niin toisena päivänä se saapuu noudettavaksi ja näin onkin ollut varmaan yli 90% tapauksista.Tuttu tilanne. Käynyt itselle samoin muutaman kerran ja nimenomaan tänä vuonna
Voi olla että riippuu sisällöstä, varsinkin jos on jotain vähän "epämääräisempää" tai tarkemmin valvottua kuten ruokatuotteita, siemeniä, akkuja, kemikaaleja tms.Mikäköhän näissä Kiinan lähetyksissä hiertää? Mulla lähti jo yksi paketti takaisin. Nyt näyttää että seuraavakin lähtee takaisin. Joillakin näyttää kuitenkin lähetykset tulevan läpi? Riippuukohan se sisällöstä, kun puhuvat että sisältömerkinnöissä puutteita?
Mulla tuo yksi paketti palautui puutteellisten tullitietojen vuoksi, mutta seuraava tuli perille. Molempien sisältö oli perus paristokäyttöistä kotiautomaatioelektroniikkaa eikä mitään ihmeellisempää.Mikäköhän näissä Kiinan lähetyksissä hiertää? Mulla lähti jo yksi paketti takaisin. Nyt näyttää että seuraavakin lähtee takaisin. Joillakin näyttää kuitenkin lähetykset tulevan läpi? Riippuukohan se sisällöstä, kun puhuvat että sisältömerkinnöissä puutteita?
Jos Posti sanoo palauttaneensa paketin niin siitä vaan englanninkielinen versio disputen liitteeksi jos AliExpressin tracking näyttää muuta. Itsellä joku paketti palautui jonkun syyn takia aikanaan ja myyjä lähetti paketin uusiksi kun pisti screenshotin Postin englanninkielisestä seurannasta jossa tuo näkyi.Mulla tuo yksi paketti palautui puutteellisten tullitietojen vuoksi, mutta seuraava tuli perille. Molempien sisältö oli perus paristokäyttöistä kotiautomaatioelektroniikkaa eikä mitään ihmeellisempää.
Oliko aliexpressistä tuo palautunut pakettisi? Saitko rahat takaisin? Itsellä tämä tilanne nyt: aliexpressin oma tracking väittää, että paketti on noutopisteessä vaikka Posti sanoo palauttaneensa sen paketin puutteellisten tullitietojen vuoksi. Ei saanut siis disputen kautta rahojakaan takaisin sen vuoksi. Ei onneksi ollut kuin parinkympin paketti.
Mulla tuo yksi paketti palautui puutteellisten tullitietojen vuoksi, mutta seuraava tuli perille. Molempien sisältö oli perus paristokäyttöistä kotiautomaatioelektroniikkaa eikä mitään ihmeellisempää.
Oliko aliexpressistä tuo palautunut pakettisi? Saitko rahat takaisin? Itsellä tämä tilanne nyt: aliexpressin oma tracking väittää, että paketti on noutopisteessä vaikka Posti sanoo palauttaneensa sen paketin puutteellisten tullitietojen vuoksi. Ei saanut siis disputen kautta rahojakaan takaisin sen vuoksi. Ei onneksi ollut kuin parinkympin paketti.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.