Löydän vain yhden syyn tällä hetkellä omistaa PS5:n: se on hiljaisempi kuin PS4 Pro( tosin omissa PS5:ssa tuuletin pitää todella kovaa ääntä mutta en ole jaksanut vielä uusia tuulettimia ostaa).Myykää mulle PS5. Siis ajatuksen tasolla.
Olen useammalla omistamallani PS4-pelillä vertaillut PS4:n ja PS5:n latausaikoja ja mitään merkittävää eroa en näe( PS4 Pro:ssa on sisäinen SSD). PS5-peleillä tilanne on toinen mutta niitä on vasta muutama markkinoilla eikä konversiot hyödy vielä uudesta arkkitehtuurista. 4:n työpöytä kansioineen on huomattavasti parempi toteutus kuin viitosen ja viitosen idioottimainen Media-lehdykkä on aina tiellä ja häiritsemässä navigointia. Nämä tietenkin makuasioita ja muuttuvat matkan varrella mutta kun nyt on yli vuoden siitä kärsinyt, ei tilanne ole yhtään helpottanut.
Ja onhan se nyt mahtavaa pelata 120 Hz tai 4k -tilassa pelejä. Jotkut pelit jopa toimivat molemmilla.
Ostaisin PS5:n jos yksikin peli, jota haluaisin pelata on ekslusiivisesti vain viitosen puolella, tai jos pelaisin VR-pelejä sillä jostain syystä VR hyötyy flättipelejä enemmän lisätehosta, muuten odottaisin.