Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tossahan tulee uus rachet and clank mukana, niin ei tossa kyllä ylihintaa oo yhtään, pelin hinnaksi jää 55€Vihdoin saatu ps5 tilattua DNA:lta. Toki ehkä hieman ylihintaan mutta onpahan nyt GT7 launchiin vehje valmiina. Jos vielä jostain tärppää halvemmalla ennen sitä niin toki tuon ehtii tarvittaessa vielä palauttaa...
Tänään testattiin DNA:n takuun toimivuutta. Ekana marssin DNA kauppaan kuten nettisivuilla ohjeistetaan. Sieltä sanotaan, että ei me tänne mitään nettikaupan kamoja oteta ja netissä on väärää tietoa. Että soitappa kuule aspaan. Aspan puhelu kesti 30min ja luurissa oli Timoa ja Villeä ja varmaan joku kolmaskin. Lopputulema oli, että voi viedä DNAn kivijalkaan.
Huomenna sitten uudestaan DNA kauppaan, katsotaan miten käy. Ei hirveän hyvää tai asiantuntevaa palvelua saanut mistään tähän mennessä.
EDIT: PäIvää myöhemmin ohjain vieti DNA Kauppaan jossa se otettiin vastaan saman myyjän toimesta. Nyt jäädään odottelemaan!
Virhevastuu ohjaimelle 24kk vaikka takuu vain 12kkEli ohjaimen takuu vain 12kk vaikka konsolin 24kk?
Eli ohjaimen takuu vain 12kk vaikka konsolin 24kk?
Virhevastuu on pidempi. Valmistajan alle 2v takuilla ei ole käytännössä suomessa mitään merkitystä.Näyttää olevan DNA:lla molemmissa "Valmistajan takuu12 kk"
Voisiko pari muuta tulla vielä kertomaan saman asianVirhevastuu on pidempi. Valmistajan alle 2v takuilla ei ole käytännössä suomessa mitään merkitystä.
Olennainen osa konsolia, joten ei?Voisko ohjaimille laittaa oman thradin?
joten menee luonnollisesti heidän piikkiin ja hyllystä annetaan uusi ohjain minulle.
Kunhan selvensin että olis menny heidän piikkiin vaikka netissä takuu olis ollu 1vko. Ei ollut tarkoitus mitenkään hyökätä. Tää takuista puhuminen on muutenkin täysin turhaa, ja sen seurauksena vaan ihmiset sitten kuvittelee että hajoavista tuotteista ei olisi korvausvelvollisuutta enää vuoden jälkeen.Voisiko pari muuta tulla vielä kertomaan saman asianKysyttiin takuusta johon vastasin.
Kunhan selvensin että olis menny heidän piikkiin vaikka netissä takuu olis ollu 1vko. Ei ollut tarkoitus mitenkään hyökätä. Tää takuista puhuminen on muutenkin täysin turhaa, ja sen seurauksena vaan ihmiset sitten kuvittelee että hajoavista tuotteista ei olisi korvausvelvollisuutta enää vuoden jälkeen.
Jep, olet oikeassa. Takuusta puhutaan varmaan sen takia, että voisi kuvitella asian olevan helpompi hoitaa jos se on voimassa. Virhevastuusta voi joutua (ehkä?) tietyissä paikoissa keskustelemaan enemmän.
Riippuu aika paljon pelistä, mitä pelaat?En tiiä pelaako tätä enää kukaan muu
Jaaha, enpäs tiiä miten toi viesti tähän ketjuun pääty.. koitetaas toivottavasti paremmalla onnella uuestaan tonne bf2042 ketjuun..Riippuu aika paljon pelistä, mitä pelaat?
Today, I am especially pleased to reveal the stunning new design of our next generation VR headset, PlayStation VR2, together with an updated and final design image of our PlayStation VR2 Sense controller.
You’ll notice the PS VR2 headset has a similar shape as the PS VR2 Sense controller, taking on a matching “orb” look. The circular orb shape represents the 360-degree view that players feel when they enter the virtual reality world, so this shape captures it nicely.
Playstation VR2 kuvissa. Julkaisusta tai hinnasta ei ole vielä kerrottu.For the PS VR2 headset, we took comfort a few steps further by adding new features such as a lens adjustment dial, so users have an additional option to match the lens distance between their eyes to optimize their view. We also created a slimmer design with a slight weight reduction – even with the new added features such as the new built-in motor for the headset feedback. It was quite a challenge to create a slimmer design with new features added to improve upon our first headset, but our design and engineering teams proved this could be possible when we saw the final design!
Goertek, Chinese manufacturer, will be in charge of mass producing Meta Cambria and PS VR 2 (soon!)
Tuli testailtua uusin päivitys (ongelmia jollain nvme-asemien kanssa(reddit)), ja resetoin ps5:en ja asensin usb-asemalta sen ison päivityksen (asennus paketti playstation sivuilla) missä tuli myös mukana nvme-tuki. PS5 ei vain tunnista tuota kc3000 2tb (1tb versiossa on kaikki kontaktit molemminpuolin, 2 tb ei ole) ollenkaan, kun taas tunnisti gen.3 nvme aseman heti (ei yhteen sopiva...). Ja tosiaan PC:lla tuo kc3000 2tb toimii ihan hyvin. Kontakti pisteen jäljistä nvme-asemalla: mitä ala kontakteja on niissä on selkeät jäljet, ylä kontakteista ihan ulkoreunan päässä pikkuisen nättäisi jokohkin koskeneen (suurimmassa osassa - kiillottunut). Näyttää fleksaavan tuon vanhan PS5 mallin m.2 liittimen ylä osa kun levyn laittaa paikalleen.... Jotain ihmeellistä tuossa m.2 liittimessä.
Testit jatkuu jahka tulee tuo Sabrentin 2 TB rocket 4 plus postissa (periaatteessa sama kuin kc3000 (kingston itse pakkaa muisit+firmware)), mutta täydet kontaktit molemmin puolin.
Demon's Souls ja Ratchet and clank rift apartPäädyin sitten jonkun onnen kantaman kautta ostamaan PS5.
Onko tälle jotain pelejä GT7, Elden Ring ja Forbidden Westin lisäksi jotka kenties mahdollisesti hyötyisivät PS5:lla pelaamisesta eikä PS4:lla 1080p?
Jos emäntää alkaa ärsyttämään GT7 hierominen olohuoneessa, mitä mahdollisuuksia PS5 on käyttää 3440x1440 ultra wide monitorin kanssa? PS5 ei tue itsessään Ultra Wide, joten liene monitorin asetuksista kiinni onnistuuko järkevästi lainkaan?
Demon's Souls ja Ratchet and clank rift apart
Varmasti toimii. Vaihtoehtoina vaan taitaa olla monitorista 4k alaskaalaus, eli mustat palkit sivuilla tai sitten fullhd resoluution käyttäminen ja taas mustat palkit joka reunalla tai vielä huonompi, venytettynäJos emäntää alkaa ärsyttämään GT7 hierominen olohuoneessa, mitä mahdollisuuksia PS5 on käyttää 3440x1440 ultra wide monitorin kanssa? PS5 ei tue itsessään Ultra Wide, joten liene monitorin asetuksista kiinni onnistuuko järkevästi lainkaan?
Itse tykkäsin Days Gone:sta paljon. Se oli ps+ collectionissa, mutta taitaa olla lakkautettu koko kampanja vähin äänin. Ei nimittäin storesta löydy enää mitään mainintaa asiasta.Päädyin sitten jonkun onnen kantaman kautta ostamaan PS5.
Onko tälle jotain pelejä GT7, Elden Ring ja Forbidden Westin lisäksi jotka kenties mahdollisesti hyötyisivät PS5:lla pelaamisesta eikä PS4:lla 1080p?
On se siellä PS+ palvelun sisällä missä aina ennenkin. Nuo Storen mainokset vaihtelee monesti ihan randomilla, joskus PS Collection näkyy siinä ja yleensä ei.Itse tykkäsin Days Gone:sta paljon. Se oli ps+ collectionissa, mutta taitaa olla lakkautettu koko kampanja vähin äänin. Ei nimittäin storesta löydy enää mitään mainintaa asiasta.
Ei ole lakkautettu. Tosiaan löytyy Playstation Plussan alta jos tilaus on voimassa. Store on sitten erikseen.Itse tykkäsin Days Gone:sta paljon. Se oli ps+ collectionissa, mutta taitaa olla lakkautettu koko kampanja vähin äänin. Ei nimittäin storesta löydy enää mitään mainintaa asiasta.
Puhelimella selailin vähän turhankin kauan ps appia enkä löytänyt, mutta pleikkarin valikoista sitten lopulta löytyi. Hyvä niin.Ei ole lakkautettu. Tosiaan löytyy Playstation Plussan alta jos tilaus on voimassa. Store on sitten erikseen.
Varmaan tehty jotenkin hassusti että kun se on vain PS5 omistajille niin pitää PS5:lla mennä sinne kauppaan. Ei osaa kännykkäappi niitä varmaan näyttää. Eivät ole vaivautuneet Appissa ottaa tuota huomioon.Puhelimella selailin vähän turhankin kauan ps appia enkä löytänyt, mutta pleikkarin valikoista sitten lopulta löytyi. Hyvä niin.
Täällä taas napsutellaan koko ajan screenshottia hienoista paikoista ja posetellaan photomodessa hassuja kuvia. Huikeeta niinku Teemu Selänne sanoisi.Täytyy myöntää, että itselle tuo koko share nappi on ollut aina turha. Joskus tallensin videopätkän jostain hauskasta bugista tai kun sain mass effectissä hemmetin kaukaa ammuttua vihollista päähän. Kerran nuo katsonut jälkeenpäin.
Kaikki jakaminen youtuben, facebookin ja muiden kanssa on omaan makuun turhaa, mutta varmasti hyvä striimajille, tubettajille yms. Voisipa tuon share napin bindata johonkin muuhun tarkoitukseen.
Itse en ole tainnut kertaakaan painaa tuota Share-nappia. Täysin turha omassa käytössä.Täytyy myöntää, että itselle tuo koko share nappi on ollut aina turha. Joskus tallensin videopätkän jostain hauskasta bugista tai kun sain mass effectissä hemmetin kaukaa ammuttua vihollista päähän. Kerran nuo katsonut jälkeenpäin.
Kaikki jakaminen youtuben, facebookin ja muiden kanssa on omaan makuun turhaa, mutta varmasti hyvä striimajille, tubettajille yms. Voisipa tuon share napin bindata johonkin muuhun tarkoitukseen.
Miksi ihmeessä? Eikö teillä päin pienenä ollut mahtavaa näyttää kaverille pelaamista ja uusia paikkoja mihin on tällä kertaa päässyt? Kaverille soitettiin lankapuhelimella miten La aamuna olin päässyt ihan uuteen paikkaan pelissä ja kaveri polki pyörällä katsomaan. Nyt tuon saman voi tehdä nopeasti kännykällä pelinauhoituksesta jota kone kokoajan tekee taustalla.itsellä ihan periaatteessakin syvä vastenmielisyys kaikkea pelisharea tai striimamista vasfaan niin haluaa pysyä täysin erossa niistä.
Tuo aika oli siistiä ja oltiin lapsia/nuoria. Nyt ei itseä kiinnosta jakaa ja jos frendi soittaisi et nyt päästiin luolaston loppuun niin "kivat sulle, anna mun nukkua la aamuna"Miksi ihmeessä? Eikö teillä päin pienenä ollut mahtavaa näyttää kaverille pelaamista ja uusia paikkoja mihin on tällä kertaa päässyt? Kaverille soitettiin lankapuhelimella miten La aamuna olin päässyt ihan uuteen paikkaan pelissä ja kaveri polki pyörällä katsomaan. Nyt tuon saman voi tehdä nopeasti kännykällä pelinauhoituksesta jota kone kokoajan tekee taustalla.![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.