• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Perussuomalaiset

Alkuvuodesta valitettiin, kun ei löydy tarpeeksi kausityöntekijöitä poimimaan tomaatteja, no TEM ilmoitti maaliskuussa, että maassa on noin 25000 kausityöntekijää etsimässä työtä. Tämä ei nähtävästi kelvannut kaikille tilalaisille, vaan haikailtiin niiden 1500 "ukrainalaisen" perään, miksiköhän? :vihellys:

No varmasti osa haluaa tutun ja turvallisen ukrainalaisen, mutta eiköhän rivien välistä voi jokainen lukea, mikä se todellinen syy on, että suomalainen ei kelpaa...

Niin olihan tuosta juttua. Syy miksi ne halusi niitä ukrainalaisia oli se että ne kokeneet ukrainalaiset noukkii tyyliin 3 kertaa nopeammin kuin suomalaiset jotka tekee hommaa ekaa kertaa. Tuostahan oli lehtijuttuja ihan niiden suomalaisten itsensä kertomina kun ihmettelivät että miten vikkeliä ne ukrainalaiset oli.
 
Kun se valitettavasti on just tätä paskaa. Maksetaan minimipalkkaa, paskat työolot sitten vielä koijataan niin paljon kun pystytään.
"Lisäksi käytetään hyväksi kaikkia porsaanreikiä, joita työehtosopimuksessa on tai venytetään työehtoja laittomuuksiin saakka. "
Hemmetin hieno homma jos tuo homma toimii jossain päin Suomea, mutta monesti se kakku on vain päältä kaunis sen yrityksen kannalta.

Ei siinä, hienoa olisi että jokainen mamu tekisi töitä ja maksaisi veroja, mutta valitettavasti tuo persujen esiintuoma epäkohta on ihan tosi vaikkei se nyt Närpiössä toteutuisikaan. Sitäkin kyllä epäilen vahvasti nyt kun on lukenut artikkeleita asiasta.
 
Niin olihan tuosta juttua. Syy miksi ne halusi niitä ukrainalaisia oli se että ne kokeneet ukrainalaiset noukkii tyyliin 3 kertaa nopeammin kuin suomalaiset jotka tekee hommaa ekaa kertaa. Tuostahan oli lehtijuttuja ihan niiden suomalaisten itsensä kertomina kun ihmettelivät että miten vikkeliä ne ukrainalaiset oli.
Sitä "tutkittiin" enemmänkin, ukrainalaiset noukkii nopeammin, mutta heidän työnlaatu oli huonompaa. Ukrainalaiset siis nopeita ja suomalaiset taas huolellisia.
 
Pelkkien kuvien, videoiden ja uutislinkkien postaaminen ei ole keskustelua. Käytä kuvia, videoita ja linkkejä ainoastaan tukemaan asiaasi ja avaa niiden sisältö oleellisilta osin muille keskustelijoille.
Kansanedustaja Mauri Peltokangas ottaa kantaa Haavisto keissiin ja vähän muuhunkin:
 
Mietis nyt hetki mitkä suorat ja epäsuorat menot ja tulot pitäisi ympätä yhteen, jos tuo olisi helposti toteutettavissa, niin sellaiset laskelmat olisi varmaan tehty jo aikapäiviä sitten.

e: Tilastokeskukselta kyllä saa palkkatiedot, tuet, verot ja siihen tuo pohja perustuu, nyt on luotu pohja, jota kunnat voisivat käyttää omissa laskelmissaan.
Jos Persuilla kerta on heittää tarkkaa tietoa Närpiön tukitilanteesta Twitteriin, niin tuskin se kovin hankalaa voi olla hankkia sitä tietoa muistakaan kunnista. Tai sit ne vaan jauhaa kakkaa vailla mitään perustaa.
 
Jos Persuilla kerta on heittää tarkkaa tietoa Närpiön tukitilanteesta Twitteriin, niin tuskin se kovin hankalaa voi olla hankkia sitä tietoa muistakaan kunnista. Tai sit ne vaan jauhaa kakkaa vailla mitään perustaa.
Jos nyt katsoisit sen videon läpi, niin ei tarvi joka kohtaa täällä erikseen tavata. Tiedot tutkimukseen on kerätty tilastoskeskuksen rekisterilähteestä, kaikki kuntakohtaiset tilastotiedot ovat vuoden 2021 alussa luettavissa interaktiivisesta kuntakartasta Suomen Perustan sivuilta. Se, että tuon tilastokeskuksen rekisterilähteen lisäksi alettaisiin ynnäämään muitakin epäsuoria menoja ja tuloja kuntakohtaisesti, olisi loputon suo yhdelle tai kahdelle tutkijalle. (pohjatyö esimerkiksi kunnille)

Jos video ei napostele tässä on pdf:nä: https://www.suomenperusta.fi/content/uploads/2020/12/KuntakirjaWeba.pdf

edit: lisätty suora osoite pdf:n

edit2: jos nyt jäi epäselväksi, Närpiö oli esimerkkinä siitä, kuinka dataa on kerätty ja miten se tullaan esittelemään
 
Viimeksi muokattu:
Kerrotko nyt mitä haet takaa? Tilastokeskuksen rekisterilähde valehtelee vai Halla-ahon retwiittaus?
Sitä, että jos se Twiitin tieto piti paikkansa, niin jostain Suomen perusta on saanut tiedon Närpiön tilanteesta. Ja jos se on saanut tiedon Närpiön tilanteesta, niin sit sun argumentti ei päde loputtomasta suosta.
 
Sitä, että jos se Twiitin tieto piti paikkansa, niin jostain Suomen perusta on saanut tiedon Närpiön tilanteesta. Ja jos se on saanut tiedon Närpiön tilanteesta, niin sit sun argumentti ei päde loputtomasta suosta.
Mä nyt olen koittanut tätä rautalangalla vääntää jo tarpeeksi monesti, antaa olla.
 
Mä nyt olen koittanut tätä rautalangalla vääntää jo tarpeeksi monesti, antaa olla.
Ei ole mun velvollisuus kahlata läpi persujen satasivuista vaaliraamattua todistaakseni olevani oikeassa tässä asiassa. Sano vaikka se sivu sieltä, jossa se tärkeä asia, johon vetoat mainitaan, niin voin vilkaista. Epäilen toistaiseksi vahvasti, et sen Twiitin oli tarkoitus olla jonkinlainen kampanjan aloitus, mut reisille meni, koska valheella on lyhyet jäljet.
 
Ei ole mun velvollisuus kahlata läpi persujen satasivuista vaaliraamattua todistaakseni olevani oikeassa tässä asiassa. Sano vaikka se sivu sieltä, jossa se tärkeä asia, johon vetoat mainitaan, niin voin vilkaista. Epäilen toistaiseksi vahvasti, et sen Twiitin oli tarkoitus olla jonkinlainen kampanjan aloitus, mut reisille meni, koska valheella on lyhyet jäljet.
Voi iesus, Närpiön tiedot on tilastokeskuksen rekisterilähteestä otettu, mutta jos jotain kokonaisvaltaista nettolaskelmaa haluttaisiin kunnittain, niin kuten Salminen totesi: "mulla menisi siihen koko ikä" ts. "loputon suo" -sanonta.

1h 34min - 1h 38min kohdalta voisi löytyä vastaus sun kysymykseen, mä en enää pysy kärryillä, että mitä sinä haluat.
 
On ollut nautinto seurata kuinka työläisten oikeuksilla pitkään ratsastanut vihervasemmisto hyökkää Perussuomalaisten kimppuun kun nämä tekevät sitä mitä vihervasemmiston pitäisi tehdä, eli ajavat työläisen asiaa. Tai ehkä olen ymmärtänyt asian väärin, ehkei vihervasemmistoa kiinnostakkaan Suomalaisen työlaisen asia, tai sitten se toiseuden palvonta ajaa tuonkin ideologian yli ;). Vitsi vitsi, kyllä minä tiedän ettei vihervasemmistoa työläisten asiat oikeasti ole vuosikymmeniin kiinnostaneet. Kunhan vaan on ollut sopivaa massaa jolla ajaa muita idelogisia pyrkimyksiään.

Sinänsä minusta Perussuomalaiset on tässä hyvinkin oikealla asialla. Nyt puhutaan Närpiöstä, mutta kyllä tuo sama ilmiö on havaittavissa hyvin monessakin muussa työperäisen maahanmuuttajan tapauksessa, hyvin monella alalla (etenkin matalapalkka-aloilla, mutta ei pelkästään noissa). Maahan otetaan väkeä joilla poljetaan niin palkka kuin työehtojakin, ja yritykset ulkoistavat osan palkanmaksusta veronmaksajille kun näiden tulokkaiden palkat eivät riitä edes oman asumisensa kustantamiseen. Puhumattakaan siitä että mm. kausityöntekijöitä jätetään täysin sosiaapipuolen tukien varaan. Närpiö on tuosta hieno esimerkki, vaikka pitikin olla suuri onnistumistarina, ja vaikka tuolla ulkomaalainen porukka on pääosin aasian suunnalta, josta tuleva väki pääsääntöisesti edes työllistyy. Kaukana ollaan minusta onnistumisesta jos työttömyysturvasrahoista yli 47% menee jo tuollakin maahanmuuttajille.

Tuon lisäksi voitaisiin kokonaisuuteen laskea ne Suomalaiset jotka on pahimmillaan puskettu "halvemman" maahanmuuttajan tieltä kilometritehtaalle, pahimmillaan pitkäaikaistyöttömiksi, kun käytännössä samaan hommaan on otettu vielä parhaimmillaan aluksi palkkatuettu maahanmuuttaja. On tämä kyllä aika menoa. Yrittäjälle varmaan hyvä diili. Suomelle ja suomalaisille ei niinkään.

Lisäys: jotenkin kuvittelisi että tällaisellä IT foorumilla aihe kiinnostaisi. Kyllä tekin olette nähneet kuinka mm. perus ylläpitohommat valuu tasaiseen tahtiin mm. Intian ja Puolan "halvemmille" ihmisille. Eikä se tuohon perus ylläpitoon pysähdy, lisää on tulossa. Ja Suomalaista väkeä pistetään pihalle. Sitten ulistaan työnantajan suunnalta ettei ole Suomalaista työvoimaa tarjolla kun tulee yllättävä tarve. No eihän noita ole kun ne on kengitty aiemmin pihalle ja ovat henkensä pitimiksi parhaimmillaan vaihtaneet alaa, tai niin pitkäaikaistyöttömyyden runtelemia ettei noista enää ole hommiin.

Mihin katosi Suomen ja suomalaisten edun ajaminen? Miksi olemme niin munattomia että siedämme moista oman maamme edun polkemista lyhynäköisen voitontavoittelun alttarille? Milloin tästä tuli tällaista hulluutta?
 
Viimeksi muokattu:
On ollut nautinto seurata kuinka työläisten oikeuksilla pitkään ratsastanut vihervasemmisto hyökkää Perussuomalaisten kimppuun kun nämä tekevät sitä mitä vihervasemmiston pitäisi tehdä, eli ajavat työläisen asiaa. Tai ehkä olen ymmärtänyt asian väärin, ehkei vihervasemmistoa kiinnostakkaan Suomalaisen työlaisen asia, tai sitten se toiseuden palvonta ajaa tuonkin ideologian yli ;). Vitsi vitsi, kyllä minä tiedän ettei vihervasemmistoa työläisten asiat oikeasti ole vuosikymmeniin kiinnostaneet. Kunhan vaan on ollut sopivaa massaa jolla ajaa muita ideogisia pyrkimyksiään.

Sinänsä minusta Perussuomalaiset on tässä hyvinkin oikealla asialla. Nyt puhutaan Närpiöstä, mutta kyllä tuo sama ilmiö on havaittavissa hyvin monessakin muussa työperäisen maahanmuuttajan tapauksessa, hyvin monella alalla (etenkin matalapalkka-aloilla, mutta ei pelkästään noissa). Maahan otetaan väkeä joilla poljetaan niin palkka kuin työehtojakin, ja yritykset ulkoistavat osan palkanmaksusta veronmaksajille kun näiden tulokkaiden palkat eivät riitä edes oman asumisensa kustantamiseen. Puhumattakaan siitä että mm. kausityöntekijöitä jätetään täysin sosiaapipuolen tukien varaan. Närpiö on tuosta hieno esimerkki, vaikka pitikin olla suuri onnistumistarina, ja vaikka tuolla ulkomaalainen porukka on pääosin aasian suunnalta, josta tuleva väki pääsääntöisesti edes työllistyy. Kaukana ollaan minusta onnistumisesta jos työttömyysturvasrahoista yli 47% menee jo tuollakin maahanmuuttajille.

Tuon lisäksi voitaisiin kokonaisuuteen laskea ne Suomalaiset jotka on pahimmillaan puskettu "halvemman" maahanmuuttajan tieltä kilometritehtaalle, pahimmillaan pitkäaikaistyöttömiksi, kun käytännössä samaan hommaan on otettu vielä parhaimmillaan aluksi palkkatuettu maahanmuuttaja. On tämä kyllä aika menoa. Yrittäjälle varmaan hyvä diili. Suomelle ja suomalaisille ei niinkään.

Lisäys: jotenkin kuvittelisi että tällaisellä IT foorumilla aihe kiinnostaisi. Kyllä tekin olette nähneet kuinka mm. perus ylläpitohommat valuu tasaiseen tahtiin mm. Intian ja Puolan "halvemmille" ihmisille. Eikä se tuohon perus ylläpitoon pysähdy, lisää on tulossa. Ja Suomalaista väkeä pistetään pihalle. Sitten ulistaan työnantajan suunnalta ettei ole Suomalaista työvoimaa tarjolla kun tulee yllättävä tarve. No eihän noita ole kun ne on kengitty aiemmin pihalle ja ovat henkensä pitimiksi parhaimmillaan vaihtaneet alaa, tai niin pitkäaikaistyöttömyyden runtelemia ettei noista enää ole hommiin.

Mihin katosi Suomen ja suomalaisten edun ajaminen? Miksi olemme niin munattomia että siedämme moista oman maamme edun polkemista lyhynäköisen voitontavoittelun alttarille? Milloin tästä tuli tällaista hulluutta?


En tuota Närpiön tilannetta osaa kommentoida, mutta eikö pitäisi olla aika selvää, mistä tässä on laajemmin ottaen kyse? Vasemmiston mielestä kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita, ja heille tämä periaate tuntuu olevan kovin tärkeä. Köyhissä maissa on valtavasti enemmän ihmisiä kuin Suomessa, joten miksi ajaa suomalaisten asiaa?

Onhan se aika tyhmää omasta edusta kiinnostuneen suomalaisen näkökulmasta, mutta ihan loogista heidän ideologisesta näkökulmasta.
 
En tuota Närpiön tilannetta osaa kommentoida, mutta eikö pitäisi olla aika selvää, mistä tässä on laajemmin ottaen kyse? Vasemmiston mielestä kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita, ja heille tämä periaate tuntuu olevan kovin tärkeä. Köyhissä maissa on valtavasti enemmän ihmisiä kuin Suomessa, joten miksi ajaa suomalaisten asiaa?

Onhan se aika tyhmää omasta edusta kiinnostuneen suomalaisen näkökulmasta, mutta ihan loogista heidän ideologisesta näkökulmasta.
Jos sitä katsoo tuolta kulmalta "one world, ei rajoja ja silleen" niin ohan tuo toki ymmärrettävää. Tai noh, ymmärrettävää ja ymmärrettävää, minusta lähinnä reaalimaailmasta irrallaan olevaa utopiaa. Tuossa täysin unhodetaan se, miten tämä hyvinvointiyhteiskunta rahoitetaan, ja se miksi noissa kehitysmaissa tilanne on se mikä on.
 
Voi iesus, Närpiön tiedot on tilastokeskuksen rekisterilähteestä otettu, mutta jos jotain kokonaisvaltaista nettolaskelmaa haluttaisiin kunnittain, niin kuten Salminen totesi: "mulla menisi siihen koko ikä" ts. "loputon suo" -sanonta.

1h 34min - 1h 38min kohdalta voisi löytyä vastaus sun kysymykseen, mä en enää pysy kärryillä, että mitä sinä haluat.
On se kumma, kun muita kuntia ei voi ottaa tilastokeskuksen rekisterilähteestä. Onko muut kunnat sitten jotenkin perustavaa laatua erilaisia? (Noi valehtelevat persut eivät ole kovin luotettavia tietolähteitä.) Muutenkin Persujen Twiitti Närpiön tomaateista ja kurkuista oli taktisesti valheellinen: jos nopeasti vilkaisi, niin sai vaikutelman, että puolet tomaatin, tai kurkun hinnasta tulis verovaroista (Kelan tuista ulkomaalaisille työntekijöille). Kenen etu on, jos tilastoja näin kuvien avulla vääristellään? Kysyn vaan. Vastaus: Persujen. - Typeriin äänestäjiin, jotka jo valmiiksi vihaavat ulkomaalaisia, tollanen viesti uppoaa kuin kuuma veitsi voihin ja se se tarkoitus varmasti on.
 
On se kumma, kun muita kuntia ei voi ottaa tilastokeskuksen rekisterilähteestä. Onko muut kunnat sitten jotenkin perustavaa laatua erilaisia? (Noi valehtelevat persut eivät ole kovin luotettavia tietolähteitä.) Muutenkin Persujen Twiitti Närpiön tomaateista ja kurkuista oli taktisesti valheellinen: jos nopeasti vilkaisi, niin sai vaikutelman, että puolet tomaatin, tai kurkun hinnasta tulis verovaroista (Kelan tuista ulkomaalaisille työntekijöille). Kenen etu on, jos tilastoja näin kuvien avulla vääristellään? Kysyn vaan. Vastaus: Persujen. - Typeriin äänestäjiin, jotka jo valmiiksi vihaavat ulkomaalaisia, tollanen viesti uppoaa kuin kuuma veitsi voihin ja se se tarkoitus varmasti on.
Vielä kerran lainatakseni itseäni:

Tiedot tutkimukseen on kerätty tilastoskeskuksen rekisterilähteestä, kaikki kuntakohtaiset tilastotiedot ovat vuoden 2021 alussa luettavissa interaktiivisesta kuntakartasta Suomen Perustan sivuilta.

Närpiön tiedot on tilastokeskuksen rekisterilähteestä otettu, mutta jos jotain kokonaisvaltaista nettolaskelmaa haluttaisiin kunnittain, niin kuten Salminen totesi: "mulla menisi siihen koko ikä" ts. "loputon suo" -sanonta.

Olen nyt tämän selittänyt kolme kertaa ja asia on minun osalta lopullisesti käsitelty.
 
Sinänsä minusta Perussuomalaiset on tässä hyvinkin oikealla asialla. Nyt puhutaan Närpiöstä, mutta kyllä tuo sama ilmiö on havaittavissa hyvin monessakin muussa työperäisen maahanmuuttajan tapauksessa, hyvin monella alalla (etenkin matalapalkka-aloilla, mutta ei pelkästään noissa). Maahan otetaan väkeä joilla poljetaan niin palkka kuin työehtojakin, ja yritykset ulkoistavat osan palkanmaksusta veronmaksajille kun näiden tulokkaiden palkat eivät riitä edes oman asumisensa kustantamiseen. Puhumattakaan siitä että mm. kausityöntekijöitä jätetään täysin sosiaapipuolen tukien varaan. Närpiö on tuosta hieno esimerkki, vaikka pitikin olla suuri onnistumistarina, ja vaikka tuolla ulkomaalainen porukka on pääosin aasian suunnalta, josta tuleva väki pääsääntöisesti edes työllistyy. Kaukana ollaan minusta onnistumisesta jos työttömyysturvasrahoista yli 47% menee jo tuollakin maahanmuuttajille.

Tuon lisäksi voitaisiin kokonaisuuteen laskea ne Suomalaiset jotka on pahimmillaan puskettu "halvemman" maahanmuuttajan tieltä kilometritehtaalle, pahimmillaan pitkäaikaistyöttömiksi, kun käytännössä samaan hommaan on otettu vielä parhaimmillaan aluksi palkkatuettu maahanmuuttaja. On tämä kyllä aika menoa. Yrittäjälle varmaan hyvä diili. Suomelle ja suomalaisille ei niinkään.
Yrityksissä tämän kuvion on pystynyt näkemään mm siten, että ne 40-60 vuotiaat siivoojanaiset, jotka aivan yleisesti vielä +10 vuotta sitten siivosivat yrityksiä, on nyt heitetty kortistoon. Tilalle on tullut itä-eurooppalaisia naisia, afrikkalaisia miehiä ja naisia. Heille maksettava palkka on pienempi ja afrikkalaisten tapauksessa siivousfirma saa todennäköisesti vielä extra-tukia.

Katsoin @Naamapalmu ylle linkkaaman Persujen ajatuspajan tutkimuksen. Se oikeastaan vain todistaa oikeaksi sen, mitä olen aavistellut viimeiset 10 vuotta: siivooja-ja tomaatinpoimija -tason ulkkistyöntekijöiden Suomeen tuleminen on veronmaksajille aivan valtavan tappiollista. He vievät työpaikan ja heidät pitää siihen päälle vielä elättää veronmaksajien toimesta.

Tämä on aika järkyttävä kuvio keskituloisen palkansaajan näkökulmasta. Kovat verot saa maksaa, mutta mitään ei saa vastineeksi. Eläkeiän lähestyessä sossupuolueet yhdessä muiden puolueiden kanssa (poislukien Persut) vievät vielä perusturvan ja laittavat kirkon leipäjonoon.
 
Jussin joulutervehdys. Aika hauskaa vertausta tästä päivästä 2000 vuoden takaisiin tapahtumiin.

 
Jussin joulutervehdys. Aika hauskaa vertausta tästä päivästä 2000 vuoden takaisiin tapahtumiin.

No kukin tulkitsee tahollaan, mutta aika reipasta aloittaa joulupuhe kristillisestä näkökulmasta ja sitten kertoa pakinatyyppisesti sen mitä Jeesus sanoisi nykypäivästä. Siis laittaa sanoja 2000v. sitten (ehkä) eläneen tyypin (ehkä tarusto-olennon) suuhun jotta nostaa omaa poliittista kannatustaan ilman että itse vedottu auktoriteetti pystyy sanomaan mitä ajattelisi.

Aika niljakas veto.
 
No kukin tulkitsee tahollaan, mutta aika reipasta aloittaa joulupuhe kristillisestä näkökulmasta ja sitten kertoa pakinatyyppisesti sen mitä Jeesus sanoisi nykypäivästä. Siis laittaa sanoja 2000v. sitten (ehkä) eläneen tyypin (ehkä tarusto-olennon) suuhun jotta nostaa omaa poliittista kannatustaan ilman että itse vedottu auktoriteetti pystyy sanomaan mitä ajattelisi.

Aika niljakas veto.
On aina erittäin tyylikästä yhdistää uskonto ja politiikka :tup:
 
On aina erittäin tyylikästä yhdistää uskonto ja politiikka :tup:

JHa tossa kerto mitä Jeesus ajattelisi, ilman että Jeesuksella on mahdollista esittää omaa mielipidettään mitä ajattelis. Se on melko niljakasta vedota kuolleisiin ja siihen miten ne näkis nykymaailman kun kuolleet siihen argumenttiin ei voi vastata.
 
JHa tossa kerto mitä Jeesus ajattelisi, ilman että Jeesuksella on mahdollista esittää omaa mielipidettään mitä ajattelis. Se on melko niljakasta vedota kuolleisiin ja siihen miten ne näkis nykymaailman kun kuolleet siihen argumenttiin ei voi vastata.
No näinhän se aina toimii uskonnoissa, jotkut nykyään elävät tekevät tulkintoja kuolleiden ihmisten puolesta.
 
No näinhän se aina toimii uskonnoissa, jotkut nykyään elävät tekevät tulkintoja kuolleiden ihmisten puolesta.

Jep, ja se on niljakasta perinpohjin. Se on ihan sama fanittaako Jeesusta vai Lennonia, niin omien moraalikäsitysten selittäminen kuolleiden kuuluisien ihmisten suulla on pelkästään niljakasta omaneduntavoittelevaa paskapuhetta. Persujen kärki tullee toki tuomitsevaan tuollaisen hyväksikäytön
 
Varmastikin näin. Seuraan politiikkaa tarkasti, ja en kyllä muista persujen puhuneen kantasuomalaisten tekemistä rikoksista muuten kuin ironisesti (ns. han-läppä) tai sitten vähätellen ("ei nämä ole oikeasti rikoksia, vaikka tuomioistuin siitä tuomion antoikin". "Poliisi saisi kyllä tutkia mielummin muita juttuja, eikä käyttää resursseja tällaisiin").
(Vastaan tänne, koska menee offtopiciksi tuolla äärioikeistoketjussa.)

Boldaus lainauksessa oma. Kannattaa varmaan seurata jatkossa tarkemmin:

-Junnilan esittämä lakimuutos laittaisi sarjanäpistelijät telkien taakse
-Tavio: Törkeiden rikosten rangaistukset istuttava kokonaan vankilassa
-Koposelta jo toinen lakialoite koulukiusaamisongelman ratkaisemiseksi: ”Tarvitsemme lakiuudistuksia kiusaamiseen puuttumiseksi”
-Leena Meri: Vankien ”omien lomien” loputtava – lakialoite luvattomista poistumisista rikoslakiin
-Tynkkynen esittää poikien silpomisen kieltämistä lakialoitteessaan
-Leena Meri: Eläimeen sekaantuminen kiellettävä lailla – lakialoite kansanedustajien allekirjoitettavaksi
-Lakialoite ensihoitajiin kohdistuvan väkivallan rangaistuksien koventamiseksi tänään lähetekeskustelussa


Siinä nyt rikoksiin liittyviä lakialoitteita persuilta tältä vuodelta, kopsasin otsikot nopeasti Suomen Uutisten sivuilta, joten voi olla muitakin plus kirjalliset ja TPA:t. Aika geneerisiltä näyttävät, ja koskettavat rikoksia ja rikollisia yleisesti, eivätkä liity erityisesti mamuihin. Vähän yritystä seuraavalla kerralla.
 
(Vastaan tänne, koska menee offtopiciksi tuolla äärioikeistoketjussa.)

Boldaus lainauksessa oma. Kannattaa varmaan seurata jatkossa tarkemmin:

-Junnilan esittämä lakimuutos laittaisi sarjanäpistelijät telkien taakse
-Tavio: Törkeiden rikosten rangaistukset istuttava kokonaan vankilassa
-Koposelta jo toinen lakialoite koulukiusaamisongelman ratkaisemiseksi: ”Tarvitsemme lakiuudistuksia kiusaamiseen puuttumiseksi”
-Leena Meri: Vankien ”omien lomien” loputtava – lakialoite luvattomista poistumisista rikoslakiin
-Tynkkynen esittää poikien silpomisen kieltämistä lakialoitteessaan
-Leena Meri: Eläimeen sekaantuminen kiellettävä lailla – lakialoite kansanedustajien allekirjoitettavaksi
-Lakialoite ensihoitajiin kohdistuvan väkivallan rangaistuksien koventamiseksi tänään lähetekeskustelussa

Onko nuo kaikki perussumalaisten puolueena kannattamia juttuja vai yksittäisten edustajien heittoja? Eli esim. koko puolue on Tynkkysen noiden takana vähintään enemmistöllä että kyse on puolueen kannasta?
 
JHa tossa kerto mitä Jeesus ajattelisi, ilman että Jeesuksella on mahdollista esittää omaa mielipidettään mitä ajattelis. Se on melko niljakasta vedota kuolleisiin ja siihen miten ne näkis nykymaailman kun kuolleet siihen argumenttiin ei voi vastata.

Eiköhän kaikkivoipa jumala kykene oman näkemyksensä halutessaan esittämään.
 
Onko tietoa, tuleeko viesti Jussin suun kautta?

No Jussi itse sanoi perussuomalaisia aikanaan suomen historian iljettävimmäksi populistipuolueeksi että sillä varmaan mennään.

Nyt toki otti ISIS- kannan, että kertoo kansalle mitä mieltä profeetta ois, ei se tietenkään yllätä. Muistaako kukaan aikaa jolloin JHa ois ollut uskonnollinen ennen poliittista puolueaktivoitumusta? Sitten se yhtäkkiä julkaisee puheen missä kertoo mitä jeesus aattelis nykmenosta?

Sillä näkökulmalla että Jeesus ois persu.
 
Viimeksi muokattu:
Aika hyvät suodatukset pitää olla laseissa jos seuraa politiikkaa ja on esim. kaikki Halla-ahon puheet siitä miten seksuaalirikollisten tuomoita pitäisi tiukentaa, onnistunut missaamaan.


No Jussi itse sanoi perussuomalaisia aikanaan suomen historian iljettävimmäksi populistipuolueeksi että sillä varmaan mennään.

Tästä varmaan löytyy lähteet jostain, ettei tätä täydy kuitata tahallisena valehtelemisena tai jonain läppänä?
 
Viimeksi muokattu:
No Jussi itse sanoi perussuomalaisia aikanaan suomen historian iljettävimmäksi populistipuolueeksi että sillä varmaan mennään.
No sellaista se on, ennen kuin huomasi kirkkoslaavilla uran tekemisen hankalaksi ja haistoi paremman bisneksen.

Olihan Trumpkin ensin demokraattipuolueen jäsen, mutta se ei saanut tarpeeksi nostetta.
 
Aika hyvät suodatukset pitää olla laseissa jos seuraa politiikkaa ja on esim. kaikki Halla-ahon puheet siitä miten seksuaalirikollisten tuomoita pitäisi tiukentaa, onnistunut missaamaan.
No tuo varmaan on jäänyt rekisteröimättä, koska kaikista puolueista tuota ehdotetaan aina vaalien lähestyessä.
 
No tuo varmaan on jäänyt rekisteröimättä, koska kaikista puolueista tuota ehdotetaan aina vaalien lähestyessä.

Niin. Perussuomalaiset sen sijaan "ehdottivat" tätä viime kuussa ja ovat ajaneet pidemmän aikaa. Itse en muista että vihreät tai vaikka SDP olisi mitään tällaista puolueena ajanut edes vaalien lähestyessä.

 
Niin. Perussuomalaiset sen sijaan "ehdottivat" tätä viime kuussa ja ovat ajaneet pidemmän aikaa. Itse en muista että vihreät tai vaikka SDP olisi mitään tällaista puolueena ajanut edes vaalien lähestyessä.


Ensimmäinen hakutulos Googlella. Linkissäsi oli persujen lisäksi myös RKP, Kokoomus ja KD.
 

Ensimmäinen hakutulos Googlella. Linkissäsi oli persujen lisäksi myös RKP, Kokoomus ja KD.

Löytyykös tällaista vielä ennen Oulun casea? Tässä on 2017 vuodelta. Perussuomalaiset on tuota ajaneet johdonmukaisesti pidemmän aikaa.


"
Perjantaina eduskunta äänesti ensi vuoden talousarvioon liittyvistä talousarvioaloitteista ja lausumista. Perussuomalaisten eduskuntaryhmä vaati esityksessään, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin seksuaalirikosten rangaistusten nostamiseksi. Perussuomalaisten esitys kaatui äänin 111-79.

– Koko hallitus vastusti rangaistustasojen nostamista. Lisäksi heitä tuki vasemmistoliiton ryhmä. Melko hämmästyttävää, koska lähiaikoina on paljon puhuttu rangaistusten nostamisen tarpeellisuudesta myös hallitusryhmien sisällä, perussuomalaisten eduskuntaryhmä toteaa.

"
 
Onko nuo kaikki perussumalaisten puolueena kannattamia juttuja vai yksittäisten edustajien heittoja? Eli esim. koko puolue on Tynkkysen noiden takana vähintään enemmistöllä että kyse on puolueen kannasta?
Sitä pitää kysyä siltä hivemindilta nimeltä 'puolue' erikseen. Eiköhän se mahdollisissa äänestyksissä sitten näy, mikä on puolueen kanta. Tuskin nyt ainakaan vastustavat, koska moni kollega on noita myös allekirjoittanut ja pari allekirjoitusta tullut muidenkin puolueiden edustajilta, mitä nyt yhden noista aloitteista kävin vilkaisemassa.

Ideahan oli vain todistaa vääräksi väite, ettei persuja kiinnosta rikollisuus ellei se koske mamuja. Kyllähän se muutaman nimimerkin tiedossa varmasti oli, kunhan vain purkavat galluppien aiheuttamaa pahaa oloaan pois persuja haukkumalla.
 
JHa tossa kerto mitä Jeesus ajattelisi, ilman että Jeesuksella on mahdollista esittää omaa mielipidettään mitä ajattelis. Se on melko niljakasta vedota kuolleisiin ja siihen miten ne näkis nykymaailman kun kuolleet siihen argumenttiin ei voi vastata.
Jos nyt sattuu näkemään itsensä vara-Jeesuksena ja profeettana niin eihän tuossa ole mitään kummallista. Sen sijaan jos unohtaa nostaa itsensä jalustalle mukamodernin Jeesuksen reinkarnaatioksi saattaa tahaton itseironia alkaa joko naurattamaan tai itkettämään.

On se kyllä sakee kaveri, huhhuh.
 
Täytyy sanoa, että Jeesus oli tarinoiden perusteella vähän turhankin vasemmistolainen kaveri omaan makuuni. H-a sai siitä huolimatta sanoillaan leivottua Jessestä monikulttuurisuutta paheksuvan, ihmisoikeuksia kyseenalaistavan ja vihervassareita halveksivan oikeistokonservatiivin. Ikävien rap-artistien mainitseminen Jessen inhokkilistalta oli oikein kirsikka vielä olkikakun päällä. Suomeksi sanottuna nää oli 100% H-a:n omia antipatioita tiettyjä yksittäisiä ihmisiä/tutkijoita/professoreita/journalisteja kohtaan tungettuna Jeesuksen suuhun Jeesuksen mielipiteiksi. Eli aika pirun rankkaa jeesustelua ihan sanan varsinaisessa merkityksessä.
 
Täytyy sanoa, että Jeesus oli tarinoiden perusteella vähän turhankin vasemmistolainen kaveri omaan makuuni. H-a sai siitä huolimatta sanoillaan leivottua Jessestä monikulttuurisuutta paheksuvan, ihmisoikeuksia kyseenalaistavan ja vihervassareita halveksivan oikeistokonservatiivin. Ikävien rap-artistien mainitseminen Jessen inhokkilistalta oli oikein kirsikka vielä olkikakun päällä. Suomeksi sanottuna nää oli 100% H-a:n omia antipatioita tiettyjä yksittäisiä ihmisiä/tutkijoita/professoreita/journalisteja kohtaan tungettuna Jeesuksen suuhun Jeesuksen mielipiteiksi. Eli aika pirun rankkaa jeesustelua ihan sanan varsinaisessa merkityksessä.

Minusta siinä vaan ihan kyseenalaistettiin nykyajan "papistoa" eri näitä Jussin luettelemia moraalinvartioiksi itsensä julistaneita ihan kuin Jessekin aikoinaan harrasti. Ei se varsinaisesti ole Jussin vika että meidänkin aikakautena on tällaisia.
 
Minusta siinä vaan ihan kyseenalaistettiin nykyajan "papistoa" eri näitä Jussin luettelemia moraalinvartioiksi itsensä julistaneita ihan kuin Jessekin aikoinaan harrasti. Ei se varsinaisesti ole Jussin vika että meidänkin aikakautena on tällaisia.
Kyllähän noi oli ihan suorat kuitit yksittäishenkilöille Palefacesta alkaen, vaikka miten yrittäisi katsoa asioita joulunpunaisten lasien läpi. Se että käyttää jouluntoivotuspuheen Jeesuksen suuhun tungettuna manifestina omia antipatioita julistaakseen on aika surullista ja pikkusieluista. Jos jonakin ajankohtana niin jouluna tällaiset mölyt on yleensä tavattu pitää omassa mahassa ja toivotettu rauhaa kaikille säätyyn ja erimieliseen näkemykseen katsomatta. Nyt se jäi heti otsikon jälkeen kovin teennäiseksi.
 
Jeesus ja Muhammad ei tule toimeen oikein. Hyvää provoa Mestarilta, olis voinut tosin syödä edes kinkkua haha. Täysin symbolinen ele Mestarilta.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 165
Viestejä
4 862 991
Jäsenet
78 613
Uusin jäsen
zipi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom