• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Perussuomalaiset

Kansanedustaja heiluu humalassa aseen kanssa ja sen on yhteiskunnallisesti aivan täydellisen merkityksetön asia? Tuossa taisi olla pohjat tämän pienen persuliinin puolustamisessa. Oliko kyseessä Red Herring? äEi oikea skotti' perustelua käytettiinkin Soinin persuista.
Mitenkään tuota toimintaa puolustelematta, niin 8 mrd:lla on yhteiskunnalle isompi merkitys kuin maahan ampumusella ja aseella osoittelulla. Eihän ihmiselämän arvokaan ole kuin vissiin joitain kymmeniä miljoonia, kun paperilla lasketaan. Joten tällä logiikalla voisi tehdä joukkomurhan ja silti olisi yhteiskunnalle pienempi asia paperilla.

Mutta jos sen katseen irroittaa paperista ja katsoo asioita, niin onhan tuo nyt aivan valtava juttu.
 
Niin... Sanna Marin ja Tytti Tuppurainen olivat aiheuttaa Suomelle noin 8 miljardin euron vahingot Fortum-sekoiluissa. Ainoastaan se, että Saksa (luultavasti säilyttääkseen välit Suomeen) hyväntahtoisesti suostui maksamaan nuo 8 miljardia euroa Fortumille takaisin, pelasti Marinin ja Tuppuraisen takamukset. Mitään juridista velvoitetta takaisinmaksuun Saksalla ei ollut.

Marinin ja Tuppuraisen supersekoiluun verrattuna aseella baarin edessä ampuminen on yhteiskunnallisesti aivan täydellisen merkityksetön asia.

On siis yhteiskunnallisesti täysin merkityksetöntä, jos kansanedustaja osoittelee muita aseella ja ammuskelee baarin edessä. Tämä veti kyllä tässä keskustelussa pohjat.
 
Jep. Pistetään teot ja rikokset vakavuusjärjestykseen niin kaikki joukkomurhaa miedommat teot voidaan viitata kintaalla.
 
Whataboutismi
Jatkanpa vielä...

Virallisten tietojen mukaan Perussuomalaisten kansanedustaja on ollut mukana kahinassa, jossa joku on vetänyt aseen esiin ja ampunut maahan. Tapaus pitää tietenkin tutkia ja syyllistä rankaista, se on jokaiselle päivänselvää.

Media ryntäää luonnollisesti tunkemaan mikrofoniaan jokaisen poliitikon suuhun. Sitten Saarikot (Kesk) ja muut kauhistelevat yhteen ääneen tapausta. Ja tuulipuvut kahisee.

Mutta miksi se media ei mene tunkemaan mikrofoniaan Saarikon suuhun ja kysymään, että miksi teidän Sote-uudistus meni aivan täydellisen kiville ja kustannukset karkasivat käsistä? Piti tulla 3 miljardin säästöt, mutta tuli vuotuiset 3 miljardin lisämenot. Kukaan ei kysy näitä kysymyksiä.

Suomessa tyhmille tuulipuvuille annetaan tällaisia ampumisjuttuja ja 800 euron aamupalakohuja pureksittavaksi. Samaan aikaan oikeiden suurten syyllisten hakemiset loistaa täydellisesti poissaolollaan julkisessa keskustelussa.



 
Onkohan nyt luetun ymmärtämisessä vaikeuksia? "Marinin ja Tuppuraisen 8 miljardin euron supersekoiluun verrattuna aseella ampuminen baarin edessä ampuminen on yhteiskunnallisesti aivan täydellisen merkityksetön asia."

On huvittavaa, että eri palstoilla tietyt nimerkit ryntäävät suu vaahdossa moraalisaarnaamaan, kun pahat persut toilailevat. Mutta sitten kun:

"Maahanmuuttajataustaiset nuorisojengit nöyryyttävät suomalaisia lapsia ja kohdistavat heihin rajua väkivaltaa": silence...
"Abali Gallabi Hallabi myi sähkötupakkaa alaikäisille ja myyntitapahtuman yhteydessä raiskasi 14-vuotiaan tytön": silence...
"Sanna Marin teki Suomelle koko EU:n surkeimman elvytyspakettisopimuksen, joka tulee maksamaan ilman korkoja 4,2 miljardia euroa. Nyt Marin elää luksuselämää Toni Blair -instituutin palveluksessa": silence... ymmärrän rahasummia vain 10.000 euroon asti.
jne...

Tällainen toiminta vaatii hyvin erikoisen moraalikäsityksen ja hahmotuskyvyn.
Vertaa noita holokaustiin, niin ei haittaa vaikka Purra myisi valtionsalaisuudet Venäjälle.

Todellinen red herring puolustus päällä, kun kaikki tietävät, että tuli mokattua pahasti.
 
Juu ei käy kyllä yhtään kateeksi näitä tämän forumin perinteisiä persupuolustelijoita. Muistakaa äänestää näitä urpoja myös jatkossa. Ruotsin tiellä ollaa, kyllä sannakin huumeissa ja mitä näitä nyt oli.
 
Jep. Pistetään teot ja rikokset vakavuusjärjestykseen niin kaikki joukkomurhaa miedommat teot voidaan viitata kintaalla.

Eiköhän se pointti ole että tämä kun oli yksittäistapaus ja tästä yritetään väkisin vetää jotain tulkintaa persuheittaajien toimesta koko puolueeseen että koko puolue olisi jotenkin epäkelpo niin silloin on aiheellista verrata muiden puolueiden yksittäisten jäsenien yksittäisiin tekoihin että silloin myös ne maalaavat ne puolueet epäkelvoiksi ja jos joku on tehnyt jotain pahempaa niin silloin ne muut puolueet on vielä enemmän epäkelpoja, kun me kai kohdellaan kaikkia puolueita ja jäseniä tasa-arvoisesti?

Tai sitten tyhmäily voidaan lopettaa ja voidaan käsitellä tätä yksittäistapausta yksittäisen edustajan mokana joka se oli.
 
Mikä lasketaan varmistumiseksi? Hovioikeuden päätökseen asiasta voi mennä vuosia.

PS sen tietenkin päättää. Varmaan päätös tehdään sen perusteella, mitä poliisi tapahtuneesta tiedottaa ja millaisen selvityksen Vornanen itse siitä antaa. Eivät tietenkään odota oikeuden tuomiota.
 
Poliisi ja osaa käyttää asetta. Lasken hallitun varoituslaukauksen pienemmäksi rikokseksi kuin mustalaisten tai jengiläisten summittaisen tulituksen. :)
 
Poliisi ja osaa käyttää asetta. Lasken hallitun varoituslaukauksen pienemmäksi rikokseksi kuin mustalaisten tai jengiläisten summittaisen tulituksen. :)

Tällä logiikalla jokaisen armeijan käyneen tulisi saada paukutella varoituslaukauksia.

Kummallisen vaikeaa tuntuu olevan tuuheiluporun todeta, ettei aseet kuulu baari-iltaan, oli sitten poliisi, kansanedustaja tai jengiläinen.
 
Juu ei käy kyllä yhtään kateeksi näitä tämän forumin perinteisiä persupuolustelijoita. Muistakaa äänestää näitä urpoja myös jatkossa. Ruotsin tiellä ollaa, kyllä sannakin huumeissa ja mitä näitä nyt oli.
Jos Vornanen todetaan syylliseksi ampumiseen, niin hän tulee kokemaan henkilötasolla suuret menetykset. Poliittinen ura on jotakuinkin siinä, lainoppineet tietävät voiko tällainen henkilö toimia enää poliisina. Tässä ei ole mielestäni hirveästi keskusteltavaa.

Yleisestikin ottaen koen tällaisten juttujen pitämisen ykkösuutisaiheena jonkinlaisena sirkushuvina tyhmille tuulipuvuille.

Kun aikoinaan kohistiin Sanna Marinin 800 euron aamupalatuesta, en vaivautunut ottamaan siihen keskusteluun osaa millään tasolla. Siinä(kin) kyse oli sirkushuvin järjestämisestä, sekä median näytteestä toimia mukamas vallan vahtikoirana.
 
Ilmeisesti ei enää epäillä törkeästä pahoinpitelystä?
Pelkästään aseen laukaiseminen toisen lähellä voi aiheuttaa kuulovaurion, ikuisen tinnituksen tai vastaavaa. Olisipa mielenkiintoista jos jollekin orkesterin johtajalle maksaisi korvauksia lopun elämää.
 
Jos Vornanen todetaan syylliseksi ampumiseen, niin hän tulee kokemaan henkilötasolla suuret menetykset. Poliittinen ura on jotakuinkin siinä, lainoppineet tietävät voiko tällainen henkilö toimia enää poliisina. Tässä ei ole mielestäni hirveästi keskusteltavaa.

Yleisestikin ottaen koen tällaisten juttujen pitämisen ykkösuutisaiheena jonkinlaisena sirkushuvina tyhmille tuulipuvuille.

Kun aikoinaan kohistiin Sanna Marinin 800 euron aamupalatuesta, en vaivautunut ottamaan siihen keskusteluun osaa millään tasolla. Siinä(kin) kyse oli sirkushuvin järjestämisestä, sekä median näytteestä toimia mukamas vallan vahtikoirana.
Juu eiköhän kaikille olisi parempi, että annetaan poliisille työrauha ja jätetään ihanat Persut rauhaan.

En kyllä taas ihan ymmärrä miten Sannan aamupala-gate tähän liittyy mitenkään. Jos Sanna olisi sen valtion maksaman aamupalan jälkeen mennyt kännissä ammuskeleen niin ehkäpä näissä joku muukin yhtymäkohta olisi kuin, että molemmista on uutisoitu.
 
Näköjään tullut tarkennusta siihen, että miltä syytteet tulevat näillä näkymin näyttämään:

Larkion mukaan kukaan ei loukkaantunut ampumisessa. Tämän takia tapausta tutkitaan nyt törkeän pahoinpitelyn yrityksenä ja ampuma-aserikoksena.

Törkeän pahoinpitelyn yrityksestä minimirangaistus taitaa olla pari kuukautta ehdonalaista?
 
Asetta ei ilmeisesti säilytykseenkään eduskuntatalolle oltu tuotu, joten mahdollisesti kuljettu ladatun aseen kanssa sitten eduskuntatalolla. Baari oli kuitenkin melko lähellä, joten tuskin sitä asetta on lähdetty erikseen hakemaan.

Mutta tämä on nyt vissiin ihan normaalia ja hyväksyttävää toimintaa.

 
Asetta ei ilmeisesti säilytykseenkään eduskuntatalolle oltu tuotu, joten mahdollisesti kuljettu ladatun aseen kanssa sitten eduskuntatalolla. Baari oli kuitenkin melko lähellä, joten tuskin sitä asetta on lähdetty erikseen hakemaan.

Mutta tämä on nyt vissiin ihan normaalia ja hyväksyttävää toimintaa.


Mistä tiedät että ase oli ladattu?
 
Oli se ainakin siinä vaiheessa, kun sillä ammuttiin. Tokihan on mahdollista, että se ladattiin matkalla baariin, tosin se kuulostaisi aika oudolta.

Yleensä se ase ladataan samalla kun otetaan esiin ja sitä aijotaan käyttää. Lataaminen siis ei tarkoita sitä että lippaassa on ammuksia.
 
Yleensä se ase ladataan samalla kun otetaan esiin ja sitä aijotaan käyttää.

Meinaat, että sillä oli ase taskussa siten, että lipas oli irti ja vasta tuossa vaiheessa latasi sen?
No, valvontakamera kai sen näyttää.
 
Persuheittaajat heittaa.

Kumman olisi pitänyt olla Vornasen mahdollisesta kilahtamisesta ja ammuskelusta paremmin perillä Poliisin jossa on oli ollut töissä vai Persujen puoluetoimiston?

Edelleen kansanedustajaksi pääsee kukavaan puhumalla mitä vaan paskaa jos saa tarpeeksi ääniä vaaleissa, mutta olen todella huolissani jos poliisiksi pääsee kuka vaan paskaa puhumalla.

Jätkä puolueesta ja kansanedustajan paikalta mäkeen, mutta en minä tästä nyt millään saa persujen syytä jos poliisilla kilahtaa päässä.
 
Meinaat, että sillä oli ase taskussa siten, että lipas oli irti ja vasta tuossa vaiheessa latasi sen?
No, valvontakamera kai sen näyttää.

Ei vaan aseessa oli lipas mutta ase ei ollut ladattu kuten sitä yleensä kannetaan mukana.
 
Yleensä se ase ladataan samalla kun otetaan esiin ja sitä aijotaan käyttää.

Meinaat, että tässä alettiin ensin lataamaan asetta, sitten osoiteltiin muita ja sitten ammuttiin. Tokihan se on mahdollista, esitutkinta varmaan kertoo, mikä oli (suurinpiirtein) todellisuus.

Joka tapauksessa kansanedustaja siis mahdollisesti kulki joko ladatun aseen tai aseen ja panoksien kanssa eduskunnassa ja tämä on siis ihan asiallista toimintaa.
 
Meinaat, että tässä alettiin ensin lataamaan asetta, sitten osoiteltiin muita ja sitten ammuttiin. Tokihan se on mahdollista, esitutkinta varmaan kertoo, mikä oli (suurinpiirtein) todellisuus.

Joka tapauksessa kansanedustaja siis mahdollisesti kulki joko ladatun aseen tai aseen ja panoksien kanssa eduskunnassa ja tämä on siis ihan asiallista toimintaa.

Jos tämä asia ei vielä selvinnyt niin aseen lataaminen ei tarkoita sitä että siihen kiinnitetään panoksia sisältävä lipas vaan se tarkoittaa lukkopesän virittämistä. Yleensä sitä asetta kannetaan mukana lipas kiinnitettynä lataamattomana.
 
Persuheittaajat heittaa.

Kumman olisi pitänyt olla Vornasen mahdollisesta kilahtamisesta ja ammuskelusta paremmin perillä Poliisin jossa on oli ollut töissä vai Persujen puoluetoimiston?

Edelleen kansanedustajaksi pääsee kukavaan puhumalla mitä vaan paskaa jos saa tarpeeksi ääniä vaaleissa, mutta olen todella huolissani jos poliisiksi pääsee kuka vaan paskaa puhumalla.

Jätkä puolueesta ja kansanedustajan paikalta mäkeen, mutta en minä tästä nyt millään saa persujen syytä jos poliisilla kilahtaa päässä.

Aika monelle peruskansalaiselle muodostunee kyllä hyvästä syystä aikamoinen kysymysmerkki otsalohkoon, kun ensin puolueen pj paljastuu ampumisväkivallasta intoilevaksi, ja seuraavaksi puoluekaveri paukuttelee baari-illan riidan päätteeksi.

Ei liene kovin pitkä aasinsilta siitä, kun puheet muuttuvat teoiksi, joka varmasti aiheuttaa sellaisia kysymyksiä, joita ei pelkällä lataamisen teknisellä keskustelulla selitetä.
 
Lipastetun pistoolin kanssa yökerhossa pyöriminen muussa kuin poliisivirantoimituksessa on kyllä täysin vatipäistä touhua, mitä ei voi perustella millään, oli siihen aseeseen tehty se kokonaisen sekunnin vaativa pesänlatausliike tai ei.
 
Jos tämä asia ei vielä selvinnyt niin aseen lataaminen ei tarkoita sitä että siihen kiinnitetään panoksi sisältävä lipas vaan se tarkoittaa lukkopesän virittämistä. Yleensä sitä asetta kannetaan mukana lippaan kanssa lataamattomana.

Alkaa olla vähän epätoivoista tämä.

Mutta ilmeisesti on siis ihan ok, että kansanedustajalla on eduskunnassa ase mukana panoksia sisältävä lipas kiinnitettynä, kunhan lukkopesä ei ole viritettynä. Ja baarissa sama homma varmasti myös.
 
Alkaa olla vähän epätoivoista tämä.

Mutta ilmeisesti on siis ihan ok, että kansanedustajalla on eduskunnassa ase mukana panoksia sisältävä lipas kiinnitettynä, kunhan lukkopesä ei ole viritettynä. Ja baarissa sama homma varmasti myös.
Ja spekuloida ei saa asialla. Kun ei tiedetä faktoja. Ai niin saapas kunhan se palvelee omia tarkoitusperiä
 
Ei vaan aseessa oli lipas mutta ase ei ollut ladattu kuten sitä yleensä kannetaan mukana.

Niin no joo, teknisesti kai ase on ladattu vasta sitten, kun ammus on syötetty pesään.
No, ehkä siitä valvontakamerakuvasta näkee tuonkin.
 
(Eipä ole toviin näkynyt sellaista whatabautismin määrää poliittisissa ketjuissa kuin mitä tämä epäily sai aikaan...)

Jätkä puolueesta ja kansanedustajan paikalta mäkeen

No saa olla kyllä aika tuhti rikos, että potkaistaisiin eduskunnasta mäkeen. Ensimmäinen steppi on eduskuntaryhmästä erottaminen. Sitten puolueesta. Ja jossain todella kaukana olisi eduskunnasta erottaminen, mutta en usko että näillä epäilyillä siihen päästäisiin.
 
Mutta minkä HELVETIN takia se idiootti on mennyt baariin viihteelle aseen ja ammuksien kanssa?
Vielä parempaa, minkä helvetin takia sillä pitää osoitella (uhata?) ihmisiä kännissä?
Minkä helvetin takia se pitää laukaista?

Tuntee varmaan itsensä äijjäksi tällä hetkellä.
 
Ajattelemisen aihetta, kohtaisitko sinä kenkiäsi ja muuta omaisuutta ryöväävän mamulauman mielummin aseen kanssa vai ilman. En tosin tiedä eikä kiinnosta tietääkkään mitä ko. henkilö on pelännyt vai onko pelännyt mitään.
 
Viimeksi muokattu:
Se on mukava että internetin lynkkaysraati tietää jo syyllisen ja rikoksen ennen kuin poliisitutkinta on tuskin edes päässyt käyntiin.

Hienot oikeusvaltioperiaatteet.
 
Ajattelemisen aihetta, kohtaisitko sinä kenkiäsi ja muuta omaisuutta ryöväävän mamulauman mielummin aseen kanssa vai ilman. En tosin tiedä eikä kiinnosta tietääkkään mitä ko. henkilö on pelännyt vai onko pelännyt mitään.
Mamulaumasta on varmaan todisteet? Jollei ole niin väittäisin että joku sanoisi että odotetaan lausuntoa
 
Se on mukava että internetin lynkkaysraati tietää jo syyllisen ja rikoksen ennen kuin poliisitutkinta on tuskin edes päässyt käyntiin.

Hienot oikeusvaltioperiaatteet.
Tämä oli ilmeisesti vappuvitsi? Sellaisena aika hyvä.

jollei ollut niin olet tehnyt juuri tuota koko päivän naapuriketjussa
 
Se on mukava että internetin lynkkaysraati tietää jo syyllisen ja rikoksen ennen kuin poliisitutkinta on tuskin edes päässyt käyntiin.

Mitä sun mielestä PS:n ja Vornasen kannattaisi nyt tehdä JOS Vornanen tosiaan oli baarissa aseen kanssa ja osoitteli sillä sivullisia ja ampui jalkoihin, kuten vahvasti vaikuttaa? Kiistää kaikki ja jatkaa kuin ei mitään olisi tapahtunut ja odotella oikeusasteiden tuomiota sitten joskus? Antaa Vornaselle kenkää mahdollisimman nopeasti, jotta PS pääsee irti likapyykistä? Jotain muuta?
 
Persuheittaajat heittaa.

Kumman olisi pitänyt olla Vornasen mahdollisesta kilahtamisesta ja ammuskelusta paremmin perillä Poliisin jossa on oli ollut töissä vai Persujen puoluetoimiston?

Edelleen kansanedustajaksi pääsee kukavaan puhumalla mitä vaan paskaa jos saa tarpeeksi ääniä vaaleissa, mutta olen todella huolissani jos poliisiksi pääsee kuka vaan paskaa puhumalla.

Jätkä puolueesta ja kansanedustajan paikalta mäkeen, mutta en minä tästä nyt millään saa persujen syytä jos poliisilla kilahtaa päässä.
Meinaatko että edellisen työnantajan pitäisi olla nykyhetkestä paremmin perillä kuin nykyisen?

Varmaan poliisikoulussa kysyivät että aiotko joskus eläkeiän tuntumissa kansanedutajana alkaa käyttää asetta sopimattomasti.

Tai ehkä poliisilla tulisi olla aikakone.
 
Ajattelemisen aihetta, kohtaisitko sinä kenkiäsi ja muuta omaisuutta ryöväävän mamulauman mielummin aseen kanssa vai ilman. En tosin tiedä eikä kiinnosta tietääkkään mitä ko. henkilö on pelännyt vai onko pelännyt mitään.
Noin Keskimäärin Kampissa ei ryöstellä viisikymppisiltä kytän näköisiltä ja kokoisilta ukoilta kenkiä jalasta, mihinkään aikaan vuorokaudesta.

Tässähän oli tullut baarissa riitaa, mitä sitten suomalaiskansallisesti jatkettiin pihalla - ja siinä vaiheessa poliisikansanedustaja keksi vetää aseen esiin.

Näillä tietoa ketään muuta ei ole kiinniotettuna, että kaikki spekulointi mistään välttämättömästä itsepuolustuksesta on aika huteralla pohjalla. Saati että se selittäisi ampuma-aseen kanssa liikkumista ja heilumista.
 
Täällä kun tuntuu olevan lakiasiantuntijoita, niin onko aseella osoittaminen varmistin päällä edelleen pahoinpitelyn yritys vai tarvitseeko aseella pystyä ampumaan välittömästi? En etsi lieventäviä seikkoja, tuntuu vaan porukka tietävän mikä on ollut tilanne.

Alkaa olla vähän epätoivoista tämä.

Mutta ilmeisesti on siis ihan ok, että kansanedustajalla on eduskunnassa ase mukana panoksia sisältävä lipas kiinnitettynä, kunhan lukkopesä ei ole viritettynä. Ja baarissa sama homma varmasti myös.
Jossain määrin epätoivoista olla varma että lipas oli kiinni eduskunnassa. Yhtä hyvin voisi esittää lausunnon että ammattinsa kokemuksella tietää että varmempaa pitää ase ja lipas eri taskuissa jolloin ei synny välitöntä vaaraa jos ulkopuolinen saa aseen käsiinsä.

Kyllä, jos noin olisi ollut, niin jossain vaiheessa iltaa lipas olisi tietoisesti aseeseen laitettu. Meistä ei vaan kukaan tiedä tilannetta. Eiköhän pian joku ole varma että Vornanen kulkenut aseen kanssa valiokuntakokouksissa ja ollut vain hyvää tuuria ettei kukaan provosoinut häntä ottamaan sitä esille :D
 
Persuheittaajat heittaa.

Kumman olisi pitänyt olla Vornasen mahdollisesta kilahtamisesta ja ammuskelusta paremmin perillä Poliisin jossa on oli ollut töissä vai Persujen puoluetoimiston?

Edelleen kansanedustajaksi pääsee kukavaan puhumalla mitä vaan paskaa jos saa tarpeeksi ääniä vaaleissa, mutta olen todella huolissani jos poliisiksi pääsee kuka vaan paskaa puhumalla.

Jätkä puolueesta ja kansanedustajan paikalta mäkeen, mutta en minä tästä nyt millään saa persujen syytä jos poliisilla kilahtaa päässä.
Poliisiksi on aika kova seula psykologiset testit mukaan lukien. Lähtökohtaisesti sinne ei helpolla hulluja pääse. Muutama nuori sitten voimaantuu, bodaa, roinaa ja sekoaa, mutta suht harvinaista. Suomessa lienee yksi maailman ammattitaitoisimmista poliisivoimista. Heissäkin sitten elämän edetessä kaikenlaisia ihmisiä. Suvussa oli yksi semi-alkkis ylikomisario.
 
Täällä kun tuntuu olevan lakiasiantuntijoita, niin onko aseella osoittaminen varmistin päällä edelleen pahoinpitelyn yritys vai tarvitseeko aseella pystyä ampumaan välittömästi? En etsi lieventäviä seikkoja, tuntuu vaan porukka tietävän mikä on ollut tilanne.
Kokoomuslainen OTT Otto Meri sanoo X:ssä näin:
"Poliisin tiedotteen perusteella vaikuttaa siltä, että asetta on käytetty pelottelumielessä. Tällöin kyse ei olisi törkeästä pahoinpitelystä tai sen yrityksestä, vaan laittomasta uhkauksesta. Luonnollisesti tuomioistuin lopulta ottaa kantaa menettelyn oikeudelliseen arviointiin."
 
Poliisiksi on aika kova seula psykologiset testit mukaan lukien. Lähtökohtaisesti sinne ei helpolla hulluja pääse. Muutama nuori sitten voimaantuu, bodaa, roinaa ja sekoaa, mutta suht harvinaista. Suomessa lienee yksi maailman ammattitaitoisimmista poliisivoimista. Heissäkin sitten elämän edetessä kaikenlaisia ihmisiä. Suvussa oli yksi semi-alkkis ylikomisario.
Teini-iässä monen kaverin faijat oli poliiseja, ja kyllähän sieltä melkoisia ihmisraunioita paljastui univormujen takaa. Mökkireissulla vedettiin vaimoa pataan, alkoholia kului kaikilla vapaa-ajalla suuria määriä, ja kaiken huipennuksena eräs juuri eläköitynyt vanhempi konstaapeli ampui itsensä ja naisystävänsä. Valtaosa frendien faijoista päätyi hautaan varsin pian 60 vuoden rajapyykin saavutettuaan.

Rankka työ, rankat huvit tuntui olevan homman nimi ainakin parikymmentä vuotra sitten.
 
Mistä tiedät että ase oli ladattu?

Oli se ainakin siinä vaiheessa, kun sillä ammuttiin. Tokihan on mahdollista, että se ladattiin matkalla baariin, tosin se kuulostaisi aika oudolta.
.
Jossain määrin epätoivoista olla varma että lipas oli kiinni eduskunnassa. Yhtä hyvin voisi esittää lausunnon että ammattinsa kokemuksella tietää että varmempaa pitää ase ja lipas eri taskuissa jolloin ei synny välitöntä vaaraa jos ulkopuolinen saa aseen käsiinsä.

Kyllä, jos noin olisi ollut, niin jossain vaiheessa iltaa lipas olisi tietoisesti aseeseen laitettu. Meistä ei vaan kukaan tiedä tilannetta. Eiköhän pian joku ole varma että Vornanen kulkenut aseen kanssa valiokuntakokouksissa ja ollut vain hyvää tuuria ettei kukaan provosoinut häntä ottamaan sitä esille :D

Kukaan ei tiedä, mikä Vornasen sisäinen ajatusmaailma on ollut ja missä konfiguraatiossa ase on ollut.

Mutta on varsin mahdollista, että aseen kanssa oli menty suoraan eduskunnasta baariin. Tuskin sitä oli välissä haettu mistään, koska baariin oli niin lyhyt matka.

Ja jos näin on tehty, niin tuskin se nyt oli ensimmäinen kerta, kun ase oli mukana eduskunnassa.

Kansanedustajien aseille on oma protokollansa, mutta sitä ei ainakaan tässä tapauksessa oltu noudatettu, jos ase todellakin oli mukana eduskunnassa.
 
Täällä kun tuntuu olevan lakiasiantuntijoita, niin onko aseella osoittaminen varmistin päällä edelleen pahoinpitelyn yritys vai tarvitseeko aseella pystyä ampumaan välittömästi? En etsi lieventäviä seikkoja, tuntuu vaan porukka tietävän mikä on ollut tilanne.
Riippuu vähän miten rikoslakia tulkitaan. (Rikoslaki 39/1889 - Ajantasainen lainsäädäntö - FINLEX ®) Laiton uhkaus tuo on selvästi ihan heittämällä.

Pahoinpitelyn yritys pitäisi syyttäjän todistaa olleen aikomus. Puolustus sitten argumentoi päinvastaista, todennäköisesti.
 
Ei vaan jos mietitään miksi sitä asetta nykyään "moni" kantaa mukana..
Kuinka moni sitten baareissa kantaa asetta mukanaan? Onko persujen kannattajilla tämä kuinka yleistä, muut tuskin kantavat? Olisiko oikeutettua kantaa asetta kouluissa, kun sielläkin on aikamoinen meno?
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 346
Viestejä
4 915 669
Jäsenet
79 178
Uusin jäsen
Majaexpert

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom