Desgorr
Tukijäsen
- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 6 633
Aika kalliiksi kävi tämäkin live love laugh -sisustus. Siis veronmaksajille, asianomaiset tuskin maksukyvyttöminä penniäkään tuosta pulittavat.
Se tuossa on positiivista että kun on omakotitalo kyseessä niin ainakaan naapureita ei ole häiritty.![]()
Vuokralaiset tuhrivat omakotitalon hämmentävällä määrällä ”taidetta” – näiden kuvien peittäminen maksoi lähes 100 000 euroa
Huoneisiin saatiin lämpöä kuumennetuilla kiuaskivillä ja varastetulla sähköllä.www.is.fi
On siellä näköjään ollut mielikuvitusta myös taiteen lisäksi:
Kun sähkölaskut jäivät maksamatta, kylmeni sähkölämmitteinen talo.
Asukkaat löysivät useita vaihtoehtoisia lämmitysmuotoja, joihin olisi turha hakea valtiolta pientalojen energia-avustuksia.
Sähkökaapeli oli vedetty ulkokautta ja sähköä otettiin ohitse sähkökeskuksen kaupungin sähkölaitoksen piikkiin. Kaapeli kulki pitkin lattiaa ja oli kuumentuessaan todennäköisesti vahingoittanut pintoja. Lattioita oli vahingoitettu myös tupakalla.
Kaapeli liitettiin pattereihin, jotta lämpöä saatiin asuntoon. Kaapelin vuoksi oli ulko-oven kynnykseen jouduttu koloamaan iso lovi, koska kaapeli kulki ovesta ulos. Oveen oli laitettu myös lisää lukitusvirityksiä. Sähköpattereihin johdettiin virtaa myös akuista, joita kanneltiin huoneesta toiseen.
LÄMMITYSRATKAISUISTA erikoisin koski sähkökiukaan kiviä. Saunan kiuas oli jäänyt sähkön katkaisun vuoksi tarpeettomaksi, mutta kivillä oli uusiokäyttöä. Kiviä oli kuumennettu ulkona ja tuotu sisätiloihin antamaan lämpöä. Kuumat kivet olivat vaurioittaneet lattioita.
Ei vaan kyllä ymmärrä millään tuommoista toimintaa...
Noh, taas maksellaan vähän jos on jotain mistä maksella:
Oikeus määräsi pariskunnan maksamaan yhteisvastuullisesti vakuutusyhtiön korvaamia kuluja lähes 61 500 euron edestä ja omistajalle noin 27 000 euroa vahingonkorvauksena. Pariskunnan on maksettava vakuutusyhtiölle ja omistajalle oikeuskuluja noin 4 500 euroa.