Viime aikoina aina ajelujen jälkeen jarrujalan kantapäähän tullut hyvin pistemäinen kipu, ja pahimmillaan semmoinen, että seuraavana päivänä vaikea kävellä normaalisti. En käytä kenkiä ajeluihin, ihan sukkasillaan vaan ja syyksi sitten paljastui tuo Moza pedaalien aluslevyssä oleva pieni kanttaus, joka sattumoisin osuu juuri tuohon kipeään kohtaan. Kunnon ghettomodia kehiin taas eli vanhasta neopreenisukasta leikatut palaset tuohon aluslevyyn kiinni. Ohkaista nepparia, 3mm, joten tuplana ja tuon aluslevyn painauman kohalla triplana. Tuntuu äkkiseltään toimivan.
Kenkiäkin on kokeiltu, ja kaapista löytyy yhet vanhat pehmeäpohjaiset barefoot-tossut, mut noiden kans tuli taas sitten se ongelma, että kengän ja pedaalin välisistä pidosta tuli niin tiukka, että aina polkimen painalluksen jälkeen kantapaa laskeutui eri kohtaan, mistä lähti. Kokeilin laittaa vanhat villasukat pediaalien päälle ja tällöin tuo kengänpohjan ja pedaalin välinen kitka hävisi ja lopputulos oli ihan hyvä. Siitäkin on kuva, mut sitä ei kehtaa tähän nyt laittaa

Tää nepparikikka nyt vaan tuntuu käytännöllisemmältä.
Sitten yks kysymys liittyen Moza baseen, rattiin ja quick releaseen. Ärsyttävä pieni kilahdus aina joskus esim shikaanien keskivaiheilla, kun ffb:n suunta muuttuu. Ja tuntuu myös vaimea naksaus. Eli esim vaikka vasemman jälkeen kun tulee kaarre oikealle, nii tuossa puolivälissä, kun ratti suoristetaan ja aletaan kääntämään toiseen suuntaan. Heti kun ffb alkaa tulla toisesta suunnasta, kuin edellisessä kaarteessa, nii tuo tapahtuu. Näyttäisi tulevan juuri tuosta quick release mekanismista, aivan kuin ois joku minimaalinen istuvuus-ongelma niitten kuulien ja kolojen kanssa. Onkohan tuo miten yleistä? Mulla on R12 V2 ja rattina on tuolle vähän köykäinen ES (eli se, joka tulee R5 bundlen mukana). Voisihan tuo varmaan rattia vaihtamalla parantua, mut oon tykännyt tosta kompaktin kokoisesta ES:stä. Kuitenkin huomaa kyllä, ettei ole suunniteltu R12:n tuottamille voimille, natinoista päätellen, vaikka kaikki ruuvitkin on kiristetty.