- Liittynyt
- 08.05.2019
- Viestejä
- 1 595
Varallaolon korvaukset taitavat olla pääosin aika standardit. Siis varallaolon aikana saat 50% palkkaa jos mitään hälyjä ei tule, ja päälle sitten erilliset korvaukset itse työstä (jossa vaikuttaa kellonaika ja kesto yms). Varallaolon aikana pitää olla valmius reagoida hälyihin esim 30 minuutin sisällä - eli edes elokuviin ei oikein voi mennä. Tämän perusteella siis viikon varallaolon tuplaa sen viikon palkan - ja päälle ne hälyt.
Joissain TES:eissä on varallaolokorvaus määritelty, vaihteluväliä on ainakin 30%-50%. Itselläni on tuo 50% ja sama oli aikaisemmallakin työnantajalla IT-hommissa.
Kyllähän tuo 50% varallaolokorvaus enemmän kuin tuplaa viikon ansiot, koska varallaolotunteja tulee reilusti enemmän. Meillä normaali viikkotuntimäärä on 37,5 ja varallaoloa tulee siihen päälle viikossa 128 tuntia (arkipäivät 5 × 16 tuntia ja viikonloppuna 2 × 24 tuntia). 6500 € peruskuukausipalkalla saan normaalisti viikossa noin 1511 € ja varallaoloviikkoina siihen tulee päälle 128 tuntia 50% korvauksella, josta tulee 2580 € ekstraa. Nämä siis ilman että tulee yhtään keikkaa.
Lisäys: Tietenkin jossain paikoissa voi olla niin, ettei varallaoloviikkoina ole ollenkaan normaalia työtä. Silloin tulisi tuo vähän reilu tuplat normaaliin verrattuna (168 tuntia 50% palkalla).
Viimeksi muokattu: