- Liittynyt
- 28.02.2017
- Viestejä
- 955
En huomannut itsellä muuta kuin menee samoilla laatuasetuksilla peli kelvottomaksi 30-40 FPS.Oletko seurannut häntimistä ilman DLSS:ää? Mulla häntii silloinkin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
En huomannut itsellä muuta kuin menee samoilla laatuasetuksilla peli kelvottomaksi 30-40 FPS.Oletko seurannut häntimistä ilman DLSS:ää? Mulla häntii silloinkin.
Sulava ainakin omaan silmään ja käytän tuossa Freesync, ei mitään havaittavia nykimisiä Dlss On tai Off asennossa.Niin dlss asetettuna quality vai mistä puhut? Oletko myös verrannut kuvanlaatua liikkeessä, itse huomannut "häntimistä" sekä tietyillä pinnoilla "suttuisuutta". Mutta pelkän FPS boostin takia erittäin suositeltavaa käyttää.
Joo, ei ole vielä mitään ratkaisua tähän. Ajattelin suosiolla odotella vielä hetken ennen asiaan perehtymistä. EKWB:n blokki saapuikin jo, mutta letkuliittimet ja toinen kiertoon tuleva kenno antavat vielä odottaa itseään, joten melko vakiona mennään vielä hetki.Ymmärtääkseni tässä keskusteltiin samasta kortista?
Kellään siis ehdottaa mitä BIOS:ia tuohon KFA2 kannattaa kokeilla ja onko kukaan tuohon mitään vielä flashannyt?
Mulla oli myös tuo Alphacoolin blokki tähtäimessä, mutta viimeinen kappale katosi juuri aquatuningin varastosta kun olin painamassa tilaa-nappia, niin jouduin maksamaan sitten enemmän saadakseni EKWB:n. Se kyllä näyttää paremmalta, mutta yli 50e on aika suolainen hinta maksettavaksi pelkästä paremmasta ulkonäöstä.
Itsellä sama blockki, 3090 Gaming X Triossa.
Hyvin pysyy kyllä lämmöt kurissa, idlessä pyörii n.34 asteessa ja 2 tunnin CP 2077 pelaamisen jälkeen 49 astetta.
Idlessä 21 ja parituntia cuberpunkia max 37. Huoneessa tuo 21 astetta ja cpu samassa kierrossa
Cyberpunkille ainakin toimii nykynen volttikäyrä, epäilen ettei ole RDR2 vakaa mutta huomenna sen näkee
Vesille kun olet laittamassa, niin itse pitäisin Evgan. Toki säästö on aina säästö.Valintoja valintoja. Koneessa Evga FTW3 Ultra ja verkkokaupasta olis noudettavissa nyt Tuf hintaan 829e. Pitäisköhän se palautella tai myydä omakustanne hintaan ja ottaa tuo tasan 100e halvempi tuffi![]()
Jospa se RTX 3080 Ti julkistetaan täällä:En nyt tiedä onko tämä oikea RTX 3080 -säie tälle, mutta Igor raportoi, että RTX 3080 Ti 20GB on tulossa, joskin vasta myöhemmin 2021:
![]()
The GeForce RTX 3080 Ti comes later, the RTX 3060 earlier and the GTX 1060 3GB gets a nice successor | Exclusive | igor´sLAB
Let’s start with the long awaited GeForce RTX 3080 Ti, which has turned out to be more and more probable, but whose appearance should be further delayed. If I can believe my own sources…www.igorslab.de
Ota motion blur (ja noise ja CA pois, jos ei jo ole). En ole itse nähnyt mitään häntimistä, kun nuo on pois päältä.Oletko seurannut häntimistä ilman DLSS:ää? Mulla häntii silloinkin.
Ota motion blur (ja noise ja CA pois, jos ei jo ole). En ole itse nähnyt mitään häntimistä, kun nuo on pois päältä.
Peruuta vaan niin saadaan me jonossa olevat joskus korttimme.Nii ja blokkejakin tilattu ympäri eurooppaa
Edit. Kai se täytyy peruuttaa toi. On se aika rapee hinta kuitenkin non-oc tuffista.
Hinnasta riippuen toki, mutta ajatuksena kyllä kiinnostaisi päivittää 3080 -> 3080 Ti jos saa 10gb lisää muistia ja ehkä pikkusen enemmän laskentayksiköitä tms. "vähemmän leikattua piiriä" tarjolla.Jospa se RTX 3080 Ti julkistetaan täällä:
![]()
NVIDIA to Host "GeForce RTX: Game On" Broadcast Event on January 12th
Anticipation for next year's Consumer Electronics Show is building up, and companies are starting to tease their events. Today, NVIDIA has decided to surprise us and give us a "heads up" about its upcoming event. Called "GeForce RTX: Game On", the company is going to host it as a virtual event...www.techpowerup.com
Hinnasta riippuen toki, mutta ajatuksena kyllä kiinnostaisi päivittää 3080 -> 3080 Ti jos saa 10gb lisää muistia ja ehkä pikkusen enemmän laskentayksiköitä tms. "vähemmän leikattua piiriä" tarjolla.
Ei taida saada. Oli NVIDIAn foorumilla tuota kyselty. Mutta miksi tuollainen kytkentä? Eikö A/V-vahvari välitä kuvaa+ääntä oikein? Tuleeko silloinkin viivettä ja pätkimistä?Mites ihmeessä Asus TUF OC 3090 saisi toisesta HDMI portista vain äänet ulos? Syöttää väkisin myös kuvaa siitä vahvarille, ja pitää olla Nvidian paneelista ruksattu päälle että Windowssissa äänilähdössä näkyy Denonin vahvari.
Eli jos pelaa telkkarilla niin HDMI piuhaa pitkin kuva ja ääni nyt TV:lle, mutta pientä viivettä äänissä vaikka LG C9:stä passtrough Denonin vahvarille eikä tuosta viiveestä meinaa päästä millään eroon, välillä myös ääni pätkii (ja välillä ei).
Kahta HDMI johtoa kokeiltu, tuo Bilteman versio pitäis olla ok eikä sillä kuva ainakaan kärsi.
Mutta eikö tuosta saakaan suoraan valittua niin että syöttää vain ääntä toisesta HDMI portista ulos?
Ei taida saada. Oli NVIDIAn foorumilla tuota kyselty. Mutta miksi tuollainen kytkentä? Eikö A/V-vahvari välitä kuvaa+ääntä oikein? Tuleeko silloinkin viivettä ja pätkimistä?
Hm... vähän vanhemman A/V-vahvarin kanssa voi kyllä tulla ongelma, ettei se välitä nykystandardin mukaista 4K-kuvaa eteenpäin. Varmaankin silloin kytkisin kuvan tietokoneesta HDMI:llä suoraan telkkariin ja äänen tietokoneesta optisella piuhalla vahvariin (jos ei ole optista, niin voi kokeilla analogista äänilähtöä... eli kuulokeliitäntää).
Itse olen kytkenyt 3090:n suoraan 4K-telkkaan HDMI:llä ja vahvistin (Yamaha RX-V681), jossa Dolby Atmos -kotiteatteri, on kytketty 3090:aan HDMI:llä, jonka näyttiksen päässä HDMI-DP-adapteri. Hyvin toimii ilman viiveitä.Okei eli ihan tiedossa oleva ongelma.
Denon 3500H ei osaa laittaa 4k + 120Hz + HDR + Gsynciä todellakaan läpi ja vaikka osaisikin niin skeptisesti olettaisin ettei ongelmia tai lagia tms suttaantuisi matkalla.
Saan koko paketin "toimimaan" kun laitan TV:n kautta eArcilla äänet kierrättäen TV:stä vahvarille, muttakun tulee viivettä vaikka mitä asetuksia TV:stä sönkkää. Atmoksena kyllä välittää ja kuvan puolesta kaikki toimii, mutta viive + välillä pätkii. Olisi ollut helpompi kun saisi näyttiksestä kuvan ja äänen erikseen puljaamatta omiin vehkeisiinsä.
Noh, sylttytehdas on tuo TV:n passtrough ilmeisesti. Tai sitten koittaa DVI adapterilla siirtää ääni vahvarin HDMI tuloon. Sitäkin käytetty jos ei kahta HDMI lähtöä.
Entä emolevyn optisesta äänilähdöstä?Itse olen kytkenyt 3090:n suoraan 4K-telkkaan HDMI:llä ja vahvistin (Yamaha RX-V681, jossa Dolby Atmos -kotiteatteri, on kytketty 3090:aan HDMI:llä, jonka näyttiksen päässä HDMI-DP-adapteri. Hyvin toimii ilman viiveitä.
Optisen kautta ei saa ääntä ulos HD codeceilla, se on nykypäivänä jo melko muinainen ratkaisu. Eikä eri ajureitakaan välttämättä kannata turhan päiten aktivoida käyttöön.Entä emolevyn optisesta äänilähdöstä?
Itse olen kytkenyt 3090:n suoraan 4K-telkkaan HDMI:llä ja vahvistin (Yamaha RX-V681), jossa Dolby Atmos -kotiteatteri, on kytketty 3090:aan HDMI:llä, jonka näyttiksen päässä HDMI-DP-adapteri. Hyvin toimii ilman viiveitä.
Tarkista ettei pcie-liitännässä ole mitään paskaa ja kai poistit kortista kaikki suojukset? Mitään fyysistä estoa ei ole normaalisti.Siis voiko olla niin, että mun Asus x470 pro emoon vaan ei mene 3090? tuntuu, että siellä jokin estää painamasta korttia pohjaan asti.
Otin vanhan pois ja pistämässä tuota uutta, mutta jokin siinä tuntuu pistävän vastaan. Tilaa kyllä muuten löytyy kopasta.Tarkista ettei pcie-liitännässä ole mitään paskaa ja kai poistit kortista kaikki suojukset? Mitään fyysistä estoa ei ole normaalisti.
Otin vanhan pois ja pistämässä tuota uutta, mutta jokin siinä tuntuu pistävän vastaan. Tilaa kyllä muuten löytyy kopasta.
Kortti siis tuntuu heiluvan pci-e väylässä horisontaalisti eikä tunnu napsahtavan slottiin kunnolla. Voiko tuo olla vain koosta johtuva väärä olettama ja kaikki onkin hyvin? Lukko on kyllä napsahtanut kiinni.
Jep omaa vainoharhaa oliEiköhän se sit ole hyvä. Käynnistämällä selviää![]()
Varmaan pöljä kysymys, mutta mistä näen onko 3080 Ventuksessa sisässä uusin bios?
Ventus 3080 ja sieltä HDMI:tä pitkin kuva telkulle (C9).Tätä vois koittaa, tosin en tiedä auttaako asiaa että yrittää syöttää kuvaa myös vahvarin kautta telkkuun. Veikkaan ettei ongelmaa olis kahdella HDMI johdolla jos vahvistin ei olisi kytketty myös telkkuun.
Ventus 3080 ja sieltä HDMI:tä pitkin kuva telkulle (C9).
Display portista ääni vahvarille (DP-->HDMI).
Emon optisesta monikanavaa (tweakattu ajuri) SimHub softan kautta DAC:lle ja siitä kahdelle ButtKicker vahvistimelle ja sieltä persuuksen täryttimille.
Vahvarin (Denon 3700) ja telkun välillä on HDMI kaapeli eARC käyttöä varten.
Näin sain toimimaan ilman ongelmia.
Vahvarin läpi pitäsi toimia vaan kun ei toimi, kunnolla...välillä tulee kuva ja välillä ei, välillä toimii HDR ja välillä ei.
Voi olla toki kaapelista kiinni (HDMI 2.1 kaapelit) tai sitten vaan tästä HDMI 2.1 lastentaudeista.
Tuli tossa Palitin 3080 GR OC:ssa semmoinenkin, mutta ilman sitäkin on vähiten roikkumista omalla 770, 980 Ti ja 1080 Ti otannalla, niin en nähnyt tarpeelliseksi sitä käyttää.Tuleeko näissä kaikissa nykyään mukana jonkin näkönen roikkumisen esto kapula? Käyttääkö ihmiset niitä?
On niitä siinä mielessä hyvä käyttää kun nuo kortit tuppaavat painamaan järeine jäähdyttimineen melkein 2kg.Tuleeko näissä kaikissa nykyään mukana jonkin näkönen roikkumisen esto kapula? Käyttääkö ihmiset niitä?
Kattelin vaan tuossa MSI RTX 3080 Suprim revikkaa ja siinä tulee kyllä kehno kannatin. Ei sitä pysty käyttämään koteloissa, joissa on pohjassa tuulettimet.On niitä siinä mielessä hyvä käyttää kun nuo kortit tuppaavat painamaan järeine jäähdyttimineen melkein 2kg.
Ei sotke millään tavalla.Eikö sotke näyttöasetuksia jos laitat tuon DP kautta vahvarille?
Jos käytän kahta HDMI porttia (toisesta kuva C9 ja toisesta ääni Denon 3500H) niin kamalaa kahden ruudun kanssa kikkailua ja toki vaan toinen näkyy.
Samperi unohdin että emossakin on HDMI, sen kautta pitää vielä koittaa![]()
Ei ainakaan valmistajan sivulla ole päivitystä, joten sellaista ei liene olemassa.Varmaan pöljä kysymys, mutta mistä näen onko 3080 Ventuksessa sisässä uusin bios?
Tuffin OC 3090:ssa ei ainakaan tullut, mutta virittelin itse alumiinista kannakkeen silleTuleeko näissä kaikissa nykyään mukana jonkin näkönen roikkumisen esto kapula? Käyttääkö ihmiset niitä?
Mielestäni tuo Suprim:n kannatin on käytännössä paras mahdollinen. Jalalle pitää toki löytää paikka, mutta voit asettaa varsinaisen kannattimen mihin asentoon haluat ja lukita paikoilleen. Sanoisin, että keskimääräistä kannatinta merkittävästi monipuolisempi, vaikka desing ei mitään erityisen muodikasta välttämättä olekaan.Kattelin vaan tuossa MSI RTX 3080 Suprim revikkaa ja siinä tulee kyllä kehno kannatin. Ei sitä pysty käyttämään koteloissa, joissa on pohjassa tuulettimet.
Vastauksena sinulle ja kaikille muille. Non-OC ja OC mallit eroavat toisistaan laadulla = teoreettisesti kulkee paremmin. Ovat ns. binnattuja, eli parhaimmistoa siruista. Suuri ero silti ei ole.Onko kokemuksia Gamerock 3090:stä (ei oc)?
Onko nuo käytännössä samoja kuin OC ja erona vain bios? Entä kuinka helppo noihin on ajaa oc:n bios ja meneekö takuu?
Hyvät on lämmöt. Ilmeisesti veden lämpötilakin pysyy maltillisena?
Oho, en olisi uskonut että 9900 olisi stokkina pullonkaulana! Kesällä onneksi päivitin uskollisesti palvelleen 5820k:n 10900:seen. Tänään haen 3090:n lokerikosta.Joku 1½ viikkoa nyt ollut tuo 3090 käytössä ja vähän ihmettelin, kun RDR2 ei pyörikään 4k:na kaikki karkit tapissa tasaista 60fps:ää. Kesti jonkun aikaa ennen kuin välähti että ongelmana saattaakin olla prosessori. Niinhän se oli että vakiona pyörinyt, vanha ja väsynyt 9900K ei enää välttämättä riitäkään ruokkimaan tuota uutta näyttistä. Asuksen MCE:t päälle, kaikki ytimet 5Ghz ja nyt jaksaa lehmipojusimulaattorikin pyöriä kunnolla. En edes muista koska viimeksi olisi ollut CPU-pullonkaulaa koneessa, niin ei tullut heti mieleen kokeilla isompia kelloja.
Nyt on sitten lisää tuuletinmölyä kuunneltavana![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.