AIB Palautusprosentit Caseking:lle. (n.1000 kpl kumpastakin korttia myyty)
2080 ~ 0.17%
2080Ti ~ 1.4%
Itse olen vielä skeptinen...
Itsellä vielä prosenttiluvut hieman epäilyttää... kerta tämä ei välttämättä kerro koko totuutta. Kerta kauppiailla on tunnetusti halu silotella totuuksia (oma etu edellä).
Esimerkiksi jos oletetaan että tuossa on vaikka 10 eri mallia myyty ja RMA on tuon 1.4%.
Tästä ei käy ilmi malli kohtaisia RMA %:a... eli onko siellä olemassa oikeasti niitä susi malleja, jolloin yhden mallin osuus voi olla huomattava esimerkiksi yli 60% tuosta 1.4%.
Sitten kun laskennassa on lisätty kaikki mallit niin ollaan saatu siloteltu pieni lukema. Verrattuna siihen että julkaistaisiin mallikohtaiset RMA prosentit.
Kerta valmistajissa on tunnetusti eroja.
Olin 4 jonossa kun toissa viikolla kyselin,kortti tilattu 6.9 niin olishan se kiva jo pikku hiljaa päästä leikkimään sillä. Bios pitää vissiin ensimmäisenä vaihtaa,kun GB on julkaissu korkeammalla power limitillä olevan jo.


