Aluksihan oli ainakin maallikolle hyvin epäselvää, mitä kukin teki ja miksi. Muistan olleeni hyvin epätietoinen ja todennäköisesti mutuilleeni tähänkin ketjuun ihan omiani. Sittemmin sodan vanhetessa ja asioita muuten pohtiessa on Occamin keklun perusteella ollut mielekästä vailla muuta tietoa olettaa, että Ukraina tai ukrainalainen taho suoritti iskun, koska miksei.
Joka tapauksessa oli hyvä juttu että Lipposen-putket vedettiin trumpetille, koska ne olivat alunperinkin mutta siinä vaiheessa hyvin näkyvän selkeästi osa ryssän energiakiristyksen vipuvartta. Putkien olemassaolon jatko olisi houkutellut kaikenlaisia limanuljaskoja(olkoon sitten lapinpolttajia tai muun maalaisia oligarkkeja ym. rikollisia) yrittämään Ukrainan heittämistä bussin alle, jotta korruptiobisnes ryssän kanssa olisi nopeasti jatkunut ja laajentunut.
Ryssällehän putkien paskominen oli siinä vaiheessa vain mahdollisen kiristyskortin menetys, eli heidän ei olisi ollut sitä järkeä tehdä. Eurooppalaiset maat puolestaan voidaan jakaa niihin jotka eivät ikipäivänä uskaltaisi ja niihin, jotka tuskin uskaltaisivat. Keitä jää jäljelle? Tietenkin Ukraina on listalla. Ehkä Yhdysvallat, mutta aika epäkonventionaalinen veto olisi ollut eikä edes vielä Donaldin kabinetti tuuhioimassa. Periaatteessa joku muu täysin sivusta tuleva outo mutta osaava toimija, mutta mikä ihme olisi ollut vaikka Kiinan pointti? Joku pienempi sivullinen tai bisnestaho, olisiko muka onnistunut mafiamiehiltä kiinni jäämättä? Ei. Ehkä Ukraina on siis yksin listalla, vai?
Mitä tulee "jenkkien laskemiseen ulos listalta", en osaa sanoa. En toki näe syytä uskoa että Yhdysvallat olisi valtiollisena toimijana laittanut jonkun oman palvelushaaransa tai firmansa operatiivisesti toteuttamaan operaatiota. Sen sijaan katson tarpeelliseksi tähän mennessä olettaa, että
- jenkit tiesivät suunnitelmasta
- heillä ei ollut pyrkimystä estää
- saattoivat jollakin tavalla asiamiestensä kautta yllyttääkin
- ehkä jopa konkreettisesti auttoivat pitkien lonkeroidensa avulla
Ainakin vähän ennen "kolmipäiväisen" alkua Yhdysvallat - ainakin uhopuheensa mukaan - halusi hyökkäyksen sattuessa kostaa ryssälle ja deaktivoida(ennenaikaisesti tyhjäksi laukoa) energia-aseesta osan. Tämähän olisi voinut tarkoittaa bluffin tai oman operaation(en usko) lisäksi joko tietoa Ukrainan hankkeesta jo tuolloin(epäilen) tai sellaisesta oletuksesta, että Ukraina saadaan yllytettyä tekemään homma, koska idea on niin hyvä ja helposti tykättävä.
Linkki: https://youtu.be/OS4O8rGRLf8?t=83
Tämä vanha Bidenin esiintyminenhän vihjaa edellä olevasta. Presidentti ilmoitti, että jos ryssä hyökkää, NS2:n putket katkaistaan(toki lopulta paskottiin sekä NS1- että NS2-putkistot). Toimittajan kysyessä miten, koska projektihan on saksalais-venäläinen, vastasi Joe että kyllä siihen pystytään.
"...there will be no longer a Nord Stream 2. We will bring an end to it."
"We will umm, I promise you, we will be able do that."
Voihan sen ajatella niinkin päin, että teko oli niin paljon hyväksi ihmiskunnalle, että sitä voidaan pitää oikeutettuna ja oikeana tekijän motiivista ja taustasta huolimatta.