Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 15:20 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>
Joulu tai Juhannus, Yhteisverkossa bitti kulkee DNA 4G Max liittymällä.
![]()
Ankea nopeus tuollainen. Herättää monia kysymyksiä...Telia Rajaton 200Mbit/s ja Nokia 8 (4G+). Tervetuloo siihen todellisuuteen muualla suomessa ja masto on jotain 550-600m päässä.
![]()
Ankea nopeus tuollainen. Herättää monia kysymyksiä...
Joulu tai Juhannus, Yhteisverkossa bitti kulkee DNA 4G Max liittymällä.
![]()
Nopeudethan skaalautuvat täysin loogisesti ylös/alas ja esimerkiksi tässä kohtaa mistä esimerkki, niin nopeudet 350 - 550 Mbps mainittuna aikana riippuen muuttuvista tekijöistä häiriötaso, kuormat, käyttäjämäärät jne. Elikkä silloinkin erinomaiset nopeudet.Komeita nopeuksia ja hienoa hehkutusta, kuinka toimii Jouluna ja Juhannuksena. Mutta aina näyttää, että kuvat tulevat aamuyöstä / aikaisin aamulla. Laittaisitko tuloksia klo 16-22 välisenäkin aikana, niin näkisi mitä tulokset ovat silloin kun on verkon ruuhka kovimmillaan.
Tietääkö joku tarkemmin, miten tuo yhteisverkon kapasiteetti jakautuu Telian ja DNA:n välillä? Eli jos tiedän varmuudella, että DNA:n liittymäni on kiinni yhteisverkon parhaassa solussa, ja selkeästi se on kapasiteetin vuoksi tukossa, voiko kaistaa olla tarjolla enemmän, jos vaihdan Teliaan?
Itse olen käytellyt jo pidempään sekä Telian ja dna:n prepaidia Yhteisverkossa, aina sen mukaan kumpi on halvempi, enkä ole huomannut mitään eroa nopeuksissa. Eli ei siinä kummallakaan operaattorilla ole etulyöntiasemaa, molempi parempi. Ruuhkatilanteista ei sinänä ole kokemuksia kun tuosta 800m päästä olevasta mastosta tulee jatkuvasti ihan kiitettäviä nopeuksia. Mutta lähes satavarmasti uskallan sanoa että jos dna:n liittymällä ei tule toivottuja nopeuksia Yhteisverkosta, ei sitä tule myöskään Telian liittymällä.
Kiitokset. Oletko huomannut mitään eroa Pingin suhteen DNA:n ja Telian välillä? Itselläni tilanne on siis se, että olen ollut Elisan tyytyväinen asiakas, mutta nyt viime aikoina on alkanut verkot pätkimään iltaisin, ja siksi hain kaupasta DNA:n prepaidin testiin, koska edelliset (huonot) kokemukset DNA:sta oli ajalta ennen yhteisverkkoa. Yhteisverkon signaali ja häiriötasot ovat tässä erinomaiset (selvästi paremmat kuin Elisalla), mutta silti nopeus tuntuu jäävät downloadin osalta noin 30Mbitiin sekunnissa. Silloin kun Elisa toimii, on nopeudet yleensä 40-70Mbitin haarukassa.Itse olen käytellyt jo pidempään sekä Telian ja dna:n prepaidia Yhteisverkossa, aina sen mukaan kumpi on halvempi, enkä ole huomannut mitään eroa nopeuksissa. Eli ei siinä kummallakaan operaattorilla ole etulyöntiasemaa, molempi parempi. Ruuhkatilanteista ei sinänä ole kokemuksia kun tuosta 800m päästä olevasta mastosta tulee jatkuvasti ihan kiitettäviä nopeuksia. Mutta lähes satavarmasti uskallan sanoa että jos dna:n liittymällä ei tule toivottuja nopeuksia Yhteisverkosta, ei sitä tule myöskään Telian liittymällä.
Oletko huomannut mitään eroa Pingin suhteen DNA:n ja Telian välillä?
Ootko siis kokeillu suoraa tuosta Huaweista nopeuksia vai aina airportin välityksellä?Missä vika wifi-nopeudessani?
Sijainti on fyysisesti ”Kehä I:sen tuntumassa”. Mulla on kaksi Telian liittymää, kännykässä joku firman liittymä (todnäk 50 Mbps) ja reitittimessä 100 Mbps mobiilidata. Mobiilidatan otin käyttöön pari päivää sitten.
4G-kortti on kiinni Huawei B593-reitittimestä, josta piuha vanhaan Apple AirPort Extremeen. Tämä base station on yläkerrassa, huoneiston alakerrassa sitten vanha AirPort Express laajentaa verkkoa. Molemmat Airportit eivät olleet viimeisintä huutoa.
Kännykällä revin 30-40 Mbps nopeuksia kevyesti, mutta mobiilidata Wifissä puskee sellaista 4-8 Mbps alakerrassa ja yläkerrassa tuurilla 12-14 Mbps.
Vesilintua kaikille masiinoille, koska ikää on reilusti (Airportit kyl sen 6-8 vuotta)..?
Ootko siis kokeillu suoraa tuosta Huaweista nopeuksia vai aina airportin välityksellä?
Nyt vuoden päivät ollut käytössä Lounean 1000M/100M ja aiempi Ubiquitin EdgeRouter Lite vaihtunut Ubiquitin EdgeRouter 4 malliin.
PING 7 ms
DOWNLOAD 846.09 Mbps
UPLOAD 105.15 Mbps
Nopeudet vaan paranee, tässä uusin testitulos Lounealla:
![]()
Lounean oma testi menee 942 Mbps.
Kun miettii hinta per päivä / laatu niin ei ole voittanutta. EdgeRouter 4 tekee väsyämättä reitityksen puolelta töitä ja Amplifi HD kanssa ei ole ollut mitään ongelmia.
Seuraava projekti laittaa sisäverkko NBASE-T pohjaiseksi ja ruveta odottelemaan NG-PON2 yhteyksiä Lounealta, vaikkei nyt 40 Gbps niin vaikka 10 Gbps...![]()
Nopeudet vaan paranee, tässä uusin testitulos Lounealla:
![]()
Lounean oma testi menee 942 Mbps.
Kun miettii hinta per päivä / laatu niin ei ole voittanutta. EdgeRouter 4 tekee väsyämättä reitityksen puolelta töitä ja Amplifi HD kanssa ei ole ollut mitään ongelmia.
Seuraava projekti laittaa sisäverkko NBASE-T pohjaiseksi ja ruveta odottelemaan NG-PON2 yhteyksiä Lounealta, vaikkei nyt 40 Gbps niin vaikka 10 Gbps...![]()
Aika hurjat Pingit, Elisan Gigasella valokuidulla tulee nollaa tai yhtä
...ei vaineskaan, mitätön erohan se on.
Vanhakin soppari Lounealta? Nykyään niillä on 1000/500Mbit/s Valokuidun nopeuden nosto | Lounea
Itsellä tuo Lounealta kans ja päätelaitteesta etsii tietoja eli valmistajan mainos eli löytyisi Point-to-Point fiber network ja sekä myös WDM. Eli vissiin parempaa kuin tuo pon.
Sama liittymä kun aiemmin (1000/100), testattu vaan eri aikaan ja uusimmilla firmwareilla yms. Mun päätelaite on joku aika vanhan näköinen Alcatel-Lucent boksi. Pitää vähän miettiä onko tarvetta 500Mbps uploadille ja viitsiikö siitä maksaa. Periaatteessa 500/250 olisi paras, aika harvasta paikkaa täyden gigabitin putkelta tavaraa saa.
Hyvä pointti! Kokeilin sekä Airportin että Huawein kautta. Huawei ehkä aavistuksen nopeampi, mutta jätin yhteyden Airportin wifiin koska muistaakseni eroa ei juuri ollut, muutamalla mbps:llä ehkä erosi.
Huawei taitaa olla pari vuotta vanha malli, sain sen Telialta jonkun kamppiksen yhteydessä. Naapureilla taitaa olla Teliaa ihan menestyksekkäästi käytössä.
Voin huomenna ottaa ruutukaappaukset speednetin tuloksista sekä airportin että huawein kautta. Lisäksi ajattelin huvikseni vaihtaa myös huonetta toiseen yläkerran huoneeseen, jos sillä ois mitään merkitystä.
Mulla on Elisan 4G, joka on luvattu 100Mbps nopeuteen. Huomasin reitittimestä, että se näyttää käytössä olevan 4G+n, eli LTE-An ja nopeus oli mitattuna 150Mbps.
Mahtaako ne jakaa näin lomien aikana ylijäävää nopeutta käyttäjille, vai mikähän tuossa on?
Elisan 100M liittymä on ties kuinka kauan noudattanut 150/50Mbps nopeusprofiilia. Eli ihan oikein toimii. Ei mitenkään ole riippuvaista loma-ajasta (tai no jos käyttäjiä on vähemmän paikalla).Mulla on Elisan 4G, joka on luvattu 100Mbps nopeuteen. Huomasin reitittimestä, että se näyttää käytössä olevan 4G+n, eli LTE-An ja nopeus oli mitattuna 150Mbps.
Mahtaako ne jakaa näin lomien aikana ylijäävää nopeutta käyttäjille, vai mikähän tuossa on?
150Mbps liittymiä ei saa nykyisin enää mainostaa 150Mbps liittyminä, vaan niitä myydään 100Mbps liittyminä. Perustuu johonkin asetukseen. Tästähän oli juttua taannoin. Moi:n 100Mbps liittymä taitaa olla ainoa jossa on tosiaan rajoitin 100M kohdalla. Kaikki muut, prepaidit mukaanlukien, on tosiasiassa vähintään 150Mbps liittymiä.
Hyvä pointti! Kokeilin sekä Airportin että Huawein kautta. Huawei ehkä aavistuksen nopeampi, mutta jätin yhteyden Airportin wifiin koska muistaakseni eroa ei juuri ollut, muutamalla mbps:llä ehkä erosi.
Huawei taitaa olla pari vuotta vanha malli, sain sen Telialta jonkun kamppiksen yhteydessä. Naapureilla taitaa olla Teliaa ihan menestyksekkäästi käytössä.
Voin huomenna ottaa ruutukaappaukset speednetin tuloksista sekä airportin että huawein kautta. Lisäksi ajattelin huvikseni vaihtaa myös huonetta toiseen yläkerran huoneeseen, jos sillä ois mitään merkitystä.
Joo se speedtest-appin upload-testi vähän keulii välillä. Yleensä megan pari näyttää likkaa. Kannattaa laittaa Ooklalle viestiä vaikka Twitterissä tms. niin saisivat korjattua joskus.
Turhauttaa. Moi vaihtui Elisaan kun tuli hyvä tarjous. 150mbps liittymä antoikin heti käyttöönoton jälkeen 100-120mps tuloksia tasaisesti. Moi antoi vastaavasti vain 30-50mbps. Nyt parina päivänä kun olen mitannut ovat Elisan nopeudet olleet alimmillaan 0.5mbps ja maksimissaan noin 10mbps... Aivan järkyttävä muutos alaspäin. Modeemin paikka ja suuntaus on pysynyt täysin samana.
Mielenkiintoiseksi asian tekee sitten DNA:n ja Elisan harrastama priorisointi. Nopeammalla liittymällä saat enemmän. Esim. 600M liittymällä QcI arvo on 6, mutta 50M liittymällä vain 9 (matalin mahdollinen). Ainakin teoriassa tuo Ultra-liittymä pitäisi mennä kovempaa. Asiaa voisi testata vaikka kahdella puhelimella, jossa esim NSG asennettuna. Sitten katsomaan RB allokaatiota, kun ollaan ruuhkassa tai ainoita käyttäjiä solussa.
Telian tämän hetkinen keskittäjän etu -liittymä tarjoaa 120/120Mbps profiilin.
Aika heikko upload... jopa mobiiliksi.Yhteisverkko DL nopeus Kemin keskustassa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.