- Liittynyt
- 28.12.2021
- Viestejä
- 294
Taitaa RX6700XT olla tuossa hintaluokassa tällä hetkellä parasta mitä tarjolla?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Taitaa RX6700XT olla tuossa hintaluokassa tällä hetkellä parasta mitä tarjolla?
Mikähän olisi hyvä Nvidian näyttis jonka virraksi riittäisi Seasonic Focus Plus 650W Gold 80? 3d-mallinnus ja Stable Diffusion luultavasti raskaimmat jutut mitä tekisin. Kyllä on hinnoissaan kortit voi hyvänen aika. Osamaksulla täytyy hankkia.
Niin varmaan riippuu mitä pelaat ja millä näytöllä. Mutta pitäisin tässä näytönohjainsukupolvien muutosvaiheessa minimitasona RTX 3080 / RX 6800 XT. Noi kuitenkin pyörittää riittävän hyvin kaikkia nykypelejä (jos ei tarvi 4K/ultra asetuksilla). Mutta jos ei ole akuuttia tarvetta, niin kannattanee odotella se RTX 4070 julkistus (Suomessa ~800 €?), jolloin noiden käytettyjen hinnatkin taas tullee putoomaan. Nyt vielä kuitenkin mielestäni hieman korkeita noi pyynnit 600+ € (ei mainatut kortit). Virtalähteistä muut tietänee enemmän. Ite päivitin vasta 500W->850W.
Mutta riittääkö toi virtalähde 4070ti näyttikselle suositus näytti olevan 750w.
Eipä tuo tuolla iotechin testissä näyttänyt vievän kun jotain 460w koko kokoonpano.
Onko tuo koppa lukkoon lyöty vaihtoehto, tuossa näyttiksen kokorajoitus torppaa varmasti hiljaisimmat eli 3 tuulettimen mallit?Terve!
Olen rakentamassa peli/työkonetta Kolink Satellite koteloon, ja ajattelin laittaa näytönohjaimeksi RTX 3060 12gb. Kriteerit kortille on; 1.) täytyy olla viileä 2.) täytyy olla hiljainen. Osaako kukaan täällä sanoa mikä 3060 malli olisi sopiva tällaiseen projektiin? Thenks!
Kiitti, täytyy kokeilla tota HWinfooaida64, vaatii oston tai jonkun kikan että näyttää sitten kaikki. Myös HWinfo on kans toinen, ilmainen sellanen, ellei jopa parempi ku aida64
Spekuloida tietysti voi hinnoilla, miten tuleva 4070 hinnoitellaan. Nykyisellä hinnalla 3080 on aivan liian kallis, se on satkun kalliimpi kuin 2.5 vuoden takainen ovh-hinta.3080, 6800 XT vai jotain muuta? Perus pelailuun.
3080:set näyttäisi olevan about kaksi hunttia arvokkaampia kuin 6800 XT (6800 XT Red Dragon tai Nitro+ SE vs. 3080 TUF) ja äkkiseltään katsottuna tehot samaa luokkaa. En ihan tarkkaan tiedä mihin esim. 3070 ti näiden välillä sijoittuisi suorityskyvyn puolesta.
Full HD eli molemmat menee jo ehkä yli tarpeen. Nuo 3080:t tuossa 850€ on budjetin ylärajoilla.
Voidaanko spekuloida, että hinnat tippuisi vielä nykyisistä vai onko tässä vaara että hinnat taas nousee kunnes varastot tyhjät?
3080, 6800 XT vai jotain muuta? Perus pelailuun.
3080:set näyttäisi olevan about kaksi hunttia arvokkaampia kuin 6800 XT (6800 XT Red Dragon tai Nitro+ SE vs. 3080 TUF) ja äkkiseltään katsottuna tehot samaa luokkaa. En ihan tarkkaan tiedä mihin esim. 3070 ti näiden välillä sijoittuisi suorityskyvyn puolesta.
Full HD eli molemmat menee jo ehkä yli tarpeen. Nuo 3080:t tuossa 850€ on budjetin ylärajoilla.
Voidaanko spekuloida, että hinnat tippuisi vielä nykyisistä vai onko tässä vaara että hinnat taas nousee kunnes varastot tyhjät?
Kokeilin kuukauden päivät 3070 ti kunnes vaihdoin sen 4070 ti. Niin pieni hintaero oli tehoeroon nähden että päätin sitten vaihtaa. Skippaisin 3000-sarjan tällä hetkellä kokonaan kun saatavilla on tuota uudempaakin. 250€ taisi olla hintaero tammikuussa noilla.
Multiplayer-räiskinnät ja varsinkin kynäri on tosi CPU painotteinen. Oli reso ja kuvanlaatuasetukset melkein mitä tahansa, niin tuo prossu jää pahasti jalkoihin. Riippuen sun nykyisestä näytönohjaimesta, voit saada paljon isomman pompun FPS:ssä satsaamalla saman rahan tai joitain kympejä enemmän käytettyyn CPU+Mobo+RAM-komboon.Onko 4790K:n kylkeen rtx 2070s vielä ok ilman suurempaa pullonkaulaa? Pelailuna lähinnä Csgo.
Piisanneeko 1070 tai 1080 vielä 1440p pelaamiseen vai kannattaako suoraan investoida 3060 korttiin?
Jos mahdollista niin suoraan 3070/ti korttiin, riittää vääntöä vähän pidemmälle tulevaisuuteen. Itse juuri hommasin ti mallin 3060 tilalle.Piisanneeko 1070 tai 1080 vielä 1440p pelaamiseen vai kannattaako suoraan investoida 3060 korttiin?
Oishan tätä voinu vaikka 7900XT / XTX -ketjussakin pohtia, mutta heitetään tähän väittelyketjuun keskusteltavaksi. Punaiseen leiriin siirtyminen houkuttelis kovasti hinta/teho-suhteen vuoksi. Iso miinus on kuitenkin RT-suorituskyky, jossa nämä häviää reilusti vielä 4000-sarjan vihreille korteille. Onkohan mahdollista, että bios/ajuri/tms päivitysten avulla Radeonit sais nVidiaa kiinni RT-suorituskyvyssä vai onko se vain hyväksyttävä että tässä sukupolvessa Radeon+ultra+RT on "käyttökelvoton"?
Joo noinhan se taisi olla AMD 6-tonnisissa vrt nVidian 3-tonniset. Turha varmaan odottaa, että noita eroja AMD sais kiinni. Esimerkiksi HUB:n testaamana Cyberpunkissa:Onhan se mahdollista, että ajureilla kiritään hieman RT-tehoissa ja AMD:ltä on lähimenneisyydessä nähtykin merkittäviä suorituskykyparannuksia ajuripäivitysten myötä. Toisaalta Nvidian korteissa on enemmän ihan suoraan RT-laskentatehoa parantavaa rautaa, joka käsittääkseni AMD:n korteista puuttuu, joten kokonaan ero ei varmaankaan tule katoamaan pelkillä softapäivityksillä.
Joo tiedän et nimenomaan fortnitessä on saatu yhtä hyviä tuloksia, mutta kyseessä peli jota en 99% varmuudella tule pelaamaan ikinä, niin henkilökohtaisesti sen painoarvo on aika pieni... Lisäksi se näytti olevan enemmänkin poikkeus sääntöön. Esimerkiksi juuri HUB:n vertailussa RT:llä Hogwarts Legacy, Cyberpunk, Witcher 3, Dying Light 2, jne menivät kaikki selkeällä erolla 4070Ti:lle. Toki mielellään tulevaisuudessa näkisi niin, että kumpikin leiri on yhtä hyviä. Tämän hetken testitulokset ei vain sitä ajatusta tue.
Ei kannata ostaa jos ei jo ole tai kuoppahinta. Piisaahan se jonkun Overwatchin vääntöön, mutta ei vaativampien tai jos pitää saada 144/165Hz (144/165 fps) tapaista tasaiseen pudottamatta useita asetuksia.Piisanneeko 1070 tai 1080 vielä 1440p pelaamiseen vai kannattaako suoraan investoida 3060 korttiin?
Ei kannata ostaa jos ei jo ole tai kuoppahinta. Piisaahan se jonkun Overwatchin vääntöön, mutta ei vaativampien tai jos pitää saada 144/165Hz (144/165 fps) tapaista tasaiseen pudottamatta useita asetuksia.
Toisaalta jos pelaa vain Witcher 3:sta vanhempia pelejä niin menettelee.
Juu, olen samaa mieltä että 1070 ti ja 1440p menee. Meni Ryzen 2600, ja nyt 5800x3d kanssa pikkuisen paremmin. Se ja sitä vanhemmat luistaa varsinkin jos MSAAt ja ultra varjot jättää pois.Witcher 3 pyöri ihan hyvin 1070 ti:llä ja 1440p:llä. Eiköhän noi pääasiassa riitä viime vuosikymmen peleihin, mutta uudempiin kaipaa lisää vääntöä.
Ei varmasti must-have, mutta mitä nyt joitain vertailuja esim. Cyberpunkista katsellut, niin onhan siinä selkee positiivinen ero omaan silmään. Missään adhd-ammuskelussa, jossa pitää keskittyä lahtaan vastustajia (ja halutaan 200fps) en usko sitä kaipaavan. Esimerkiksi avoimen maailman peleissä, joissa ehtii myös maisemia ja maailmaa fiilisteleen näkisin hyvinkin käyttökelpoiseksi. Siinä varmasti oot oikeessa, et parin sukupolven päästä toteutus on monin verroin parempi ja lisäksi niitä pelejä joissa se on hyvin toteutettu on myös moninkertainen määrä. Eli vielä tässä sukupolvessa sen painoarvoa ei kannata pitää liian suurena.Kannattaa pitää mielessä, että ei se RT kyllä oikeasti, varsinkaan nykytoteutuksella, mikään tajunnanräjäyttävä musta-have superefekti ole, vaan lähinnä semmoinen "ihan kiva" - tason kikka, joka ei aina edes näytä hirveän hyvältä ja monesti 95% samaan lopputulokseen päästään ihan vanhan liiton rasterointiefekteillä. Tulevaisuudessa homma toki on varmasti eri, mutta siihen mennessä ollaan ehditty oikeasti käymään läpi luultavasti useampikin näyttissukupolvi.
Ei varmasti must-have, mutta mitä nyt joitain vertailuja esim. Cyberpunkista katsellut, niin onhan siinä selkee positiivinen ero omaan silmään. Missään adhd-ammuskelussa, jossa pitää keskittyä lahtaan vastustajia (ja halutaan 200fps) en usko sitä kaipaavan. Esimerkiksi avoimen maailman peleissä, joissa ehtii myös maisemia ja maailmaa fiilisteleen näkisin hyvinkin käyttökelpoiseksi. Siinä varmasti oot oikeessa, et parin sukupolven päästä toteutus on monin verroin parempi ja lisäksi niitä pelejä joissa se on hyvin toteutettu on myös moninkertainen määrä. Eli vielä tässä sukupolvessa sen painoarvoa ei kannata pitää liian suurena.
Olkkarin kakkoskoneeseen haluaisin kyllä AMD:n kortin heittää, mutta ei sillekään mitään kovin hyvää järkiperustetta löydy (toki rasterointiteho suhteessa hintaan on kova), lähinnä haluaisin kasata vain "team red" - koneen ensimmäistä kertaa +10 vuoteen "just because". Toisaalta järki hangoittelee koko ajan vastaan, kun tuo kone on kuitenkin 4K-töllössä kiinni, eli vaikka mitään järjetöntä pelitehoa en olkkarikoneelta tarvitsekaan, niin DLSS oli kuitenkin helvetin hyvä olla... Toki AMD:llä on FSR mutta sen pelituki on paljon heikompi.
No, ehkä "punavihreä tiimi" (AMD prossu, nVidia näyttis) olisi sit hyvä kompromissi?
Itse ymmärrän täysin tän obsession. Aiemmin ollut kaikki nikaleet vihreältä puolelta ja nyt ekaa kertaa päivityksen yhteydessä vaihdoin punaiseen. Toistaiseksi koneessa siis 1060 6GB näyttiksenä ja se pitää jossain kohden päivittää. Eihän siinä oikeasti omalla kohdalla mitään järkeä edes ole kun en edes pelaa koneella mutta.. Ja vähän veikkaan että tuo nykyinenkin 5600 + 32GB ramia parilla m.2 asemalla on hivenen ylimitoitettu meikäläisen nettisurffailuun.En tiedä antaako obsessiivinen luonteeni periksi, nyt kun kerran olen tuon team red - aivotuksen päähäni saanut.
Noh, joka tapauksessa ajattelin nyt yrittää malttaa raudanhimoissani ja odottaa vähän aikaa, että mitä nuo current genin keskiluokan näyttikset tuo tullessaan. RTX4060 voisi olla helvetin kova, mutta pahoin pelkään, että se tulee olemaan joku yli 600€ kortti...