Mullistavat akkuteknologiat

Tässä tiivistelmä miten itse ymmärsin koko vyyhdin:

Ernst Hölzenbein on kehittänyt erilaisia teknologioita jo 80-luvun lopulta lähtien liittyen mm. tulostettaviin valokyltteihin, akkuihin ja aurinkokennoihin. Keksintöjen ympärille on perustettu erilaisia yrityksiä, keskeisimpänä saksalainen CT-Coating. Sana Energy on CT-Coating:in espanjalainen tytäryhtiö, mikä myy teknologioita eteenpäin.

Vuosien saatossa näitä teknologioita ovat yrittäneet kaupallistaa liuta eri yrityksiä kuten Vectopix, Future Dynamics, Lambotec, Treu-Consult, Mega-Coating CTC Korea, Next-Eco, Holyvolt, Tranquilium ja nWays. Kaikki laihoin tuloksin.

CT-Coating:in liikeidea on myydä tuotantolinjoja. Ei siis lopputuotteita. Silti CT-Coating on väitteidensä mukaan itse tuottanut omilla tuotantolinjoillaan kennoja ja näitä ollaan myös testattu. Jää epäselväksi, että miksi CT-Coating ei itse ole isosti astunut keksinnöllään julkisuuteen, vaikka se olisi Nobelin arvoinen suoritus.

Nordic Nano Group allekirjoittaa NDA:n CT-Coating:in kanssa. Myöhemmin Donut Lab sijoittaa Nordic Nano Group:iin. CT-Coating onnistuu vakuuttamaan Nordic Nano Group:in ja Donut Lab:in kennollaan ja nämä tilaavat tuotantolinjan. Tuotantolinjan toimitusaika on 12 kuukautta.

Donut Lab ilmoittaa CES-messuilla ihmeakusta. Kertovat myös, että heillä on jo yhden gigawattitunnin tuotantokapasiteetti. Tämä ei ole totta, vaan tuotantolinjaa vasta rakennetaan CT-Coating:in tiloissa. CT-Coating toimittaa testikennot Donut Lab:ille.

Donut Lab tilaa testit VTT:ltä omin ehdoin. Ensimmäisen testin kenno vastaa ominaisuuksiltaan NMC-kennoa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
301 223
Viestejä
5 150 143
Jäsenet
81 948
Uusin jäsen
kärpässieni

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom